Perre mennek az uniós támogatástól elesett Hunyadi-kastélyért Temesváron

Hiába lett volna az Európa kulturális fővárosa projekt fő helyszíne, elesett a PNRR-s támogatástól a temesvári Hunyadi-kastély. Az illetékesek egymást okolják a kudarcért, és fellebbezni készülnek.

Pap Melinda

2022. május 08., 08:432022. május 08., 08:43

2022. május 08., 08:462022. május 08., 08:46

Bár a Temesvár Európa kulturális fővárosa 2023 projekt rendezvényeinek fő helyszíne lett volna, elesett az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében nyújtandó uniós támogatástól a temesvári Hunyadi-kastély. Alin Nica Temes megyei tanácselnök részrehajlással vádolja a kormányt és perelni készül, míg a Mentsétek meg Romániát (USR) helyi képviselői a megyei elöljárót okolják a kudarcért. Nica a napokba jelentette be, hogy

a bíróságon fogja megóvni a bukaresti bírálóbizottság döntését, miszerint a Hunyadi-kastély a Bánság egyik legjelentősebb középkori épületeként nem került be az országos helyreállítási terv keretében finanszírozást nyerő műemlékek közé.

Holott országos jelentőségű intézményként előnyt élvezett volna, hiszen a Temesvár belvárosában található impozáns épület lett volna a jövő évi művelődési rendezvények fő helyszíne, amikor két év halasztás után Temesvár lesz Európa kulturális fővárosa.

Az Agerpres beszámolója szerint Nica többek között az Országos Örökségvédelmi Intézetet (INP) okolja a kudarcért, mely késve készítette el a műszaki dokumentációt.

A megyei elöljáró a témában tartott sajtótájékoztatón azt állította, hogy a nyertes pályázók kiválasztása nem volt átlátható, a bírálóbizottság erdélyi műemlékeket „favorizált” a többi régió rovására. Mint mondta, a Hunyadi-kastély 15 pontot szerzett a lehetséges 20-ból, amit a döntéshozók azzal indokoltak, hogy az épület nehezen megközelíthető, holott az egyik központi téren található.

Idézet
Temesvár megérdemli ezt a beruházást. Nem elfogadható, hogy háttérbe szoruljon az ország más hasonló műemlékei miatt, bármennyire is tisztelem azok fenntartóit. Fellebbezni fogunk, bírósághoz fordulunk, hogy bebizonyítsuk az igazunkat”

– idézte a hírügynökség a tanácselnököt.

Oda a remény?

Alin Nica szerint az országos helyreállítási terv jelentette a fő reménysugarat a műemlék felújításához, mely lassan 15 éve van zárva, a munkálathoz ugyanis hatalmas összegre van szükség.

A PNRR-s támogatás hiányában a megyei tanács határon átívelő projektek révén próbál uniós finanszírozást szerezni a nagyszabású projekthez, de helyi forrásokra is szükség lesz, illetve egy bankkölcsön felvételét is fontolgatják a célra.

Nica elmondta: a Hunyadi-kastély csupán népszerűsítésre kap támogatást a PNRR keretében, a felújításnál első a vonal alatt. „Van egy miniszteri rendelet, melyet négy miniszter írt alá, melyben a kastély helye is téves, a települést is eltévesztették” – idézte az Agerpres Nicát.

A tanácselnök szerint a kudarc ellenére nem mondanak le a felújításról, a határ menti pályázatok keretében legtöbb 10 millió eurót tudnak lehívni. Hangsúlyozta, hogy saját kezükbe veszik az ügyet, és felbontják az együttműködést az örökségvédelmi intézettel.

Az USR is dühös

Míg Nica a bukaresti illetékeseket okolja a kudarcért, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párthoz (PNL) tartozó megyei vezetést vádolja inkompetenciával. „A kastély több mint tíz éve be van zárva felújítás miatt, de valójában nem történik semmi” – hívták fel a figyelmet a Temesváron hatalmon lévő párt politikusai.

A Tion helyi hírportál szerint rámutattak, a műemlék 200 millió lejes finanszírozástól esett el, míg öt erdélyi kastély megkapta a támogatást. Az USR-sek szerint a megyei elöljárónak politikai csatározások helyett eredményeket kellene felmutatni. Rámutattak: elfogadhatatlan, hogy 2023-ban Temesvár legnagyobb kulturális intézménye zárva tart.

A Hunyadi-kastély a város egyetlen középkori épülete, Károly Róbert magyar király uralkodása idején, 1308–1315 között épült. Felújítása becslések szerint 37 millió euróba kerülne,

a külső-belső felújítási munkálatok legalább három évig tartanának, a restaurálási folyamat során ugyanis strukturális beavatkozásokra is szükség van. A Bánsági Történeti Múzeumnak otthont adó épületet 2006-ban zárták be felújítási céllal, de a saját költségvetésből elkezdődött javítási folyamat során a kivitelező statikai problémákat talált, melyek orvoslásához jóval több pénz kellett volna.

A négyszögletű, belső udvaros, eredetileg négy sarokbástyás ingatlan a város szívében, a főtér tőszomszédságában áll. Temesvári ispánként ebben lakott családjával Hunyadi János hadvezér, erdélyi vajda is.

korábban írtuk

Tizenöt év hercehurca után végre megszépülhet a Hunyadiak kastélya Temesváron
Tizenöt év hercehurca után végre megszépülhet a Hunyadiak kastélya Temesváron

Miután 15 éve húzódik a restaurálása, 2023-ra megújulhat a temesvári Hunyadi-kastély – írta az Agerpres. A hírügynökség szerint a középkori építmény bekerülhet az országos helyreállítási tervbe (PNRR), így valós esély van arra, hogy befejeződjön a korszerűsítése, miután több ideje van fel&a

korábban írtuk

Hitelből újítanák fel a Hunyadiak kastélyát: már 2023-ban megnyitnák Temesvár legjelentősebb középkori műemlék épületét
Hitelből újítanák fel a Hunyadiak kastélyát: már 2023-ban megnyitnák Temesvár legjelentősebb középkori műemlék épületét

Bankkölcsönhöz kénytelen folyamodni a Temes megyei önkormányzat a temesvári Hunyadi-kastély felújítása érdekében. A bánsági város jelentős középkori épületének a megmentéséhez ugyanis nem lenne elegendő az európai uniós támogatás.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Vázolták a parajdi sóbánya megmentésére tett többlépcsős javaslatukat a magyarországi szakértők a Krónikának 2.

Megmenthetőnek látták a vízzel elárasztott parajdi sóbányát júniusi ottjártukkor az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusa keretében terepszemlét tartott szakértői csoport tagjai.

Vázolták a parajdi sóbánya megmentésére tett többlépcsős javaslatukat a magyarországi szakértők a Krónikának 2.
2025. július 07., hétfő

RMDSZ: a magyar iskolák önállóak maradhatnak 500-nál kisebb diáklétszám esetén is

Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során „megvédte a magyar iskolákat, osztályokat” – tájékoztat hétfői közleményében a szövetség.

RMDSZ: a magyar iskolák önállóak maradhatnak 500-nál kisebb diáklétszám esetén is
2025. július 07., hétfő

Rezervátumba szállítják a bocsokat, miután anyjukat kilőtték, mert megölt egy motorost a Transzfogarasi úton

A Brassó megyei Zernyesten működő medverezervárumba szállítják azt a három bocsot, amelyek anyját kilőtték, miután végzett egy olaszországi motorossal a Transzfogarasi úton.

Rezervátumba szállítják a bocsokat, miután anyjukat kilőtték, mert megölt egy motorost a Transzfogarasi úton
2025. július 07., hétfő

Csaba testvér: ahogy Déváról lehetett irányítani a székelyföldi házakat, Csíksomlyóról is lehet vezetni a szórvány gyerekotthonokat

Csíksomlyón szolgálni egy szerzetesnek prémium – válaszolta Böjte Csaba testvér a Krónikának, amikor arról faggattuk, hogyan fogadja a dévai plébániáról az ősi Mária-kegyhelyre való áthelyezését, ahol lelkészként folytatja szolgálatát.

Csaba testvér: ahogy Déváról lehetett irányítani a székelyföldi házakat, Csíksomlyóról is lehet vezetni a szórvány gyerekotthonokat
2025. július 07., hétfő

Több településre lecsapott a vihar a Partiumban és Székelyföldön

Tetemes károkat okozott az ítéletidő hétfőn délután számos szilágysági településen. A vihar Zsibó városában háztetőket sodort le, fákat csavart ki tövestül, ugyanakkor Máramarosban és a Székelyföldön is tomboltak az elemek.

Több településre lecsapott a vihar a Partiumban és Székelyföldön
2025. július 07., hétfő

Szexuálisan molesztálta két kiskorú tanítványát egy erdélyi tanár, őrizetbe vették

Letartóztattak Kolozsváron egy matematikatanárt két tanítványa – egy 14 és egy 15 éves lány – szexuális bántalmazásáért.

Szexuálisan molesztálta két kiskorú tanítványát egy erdélyi tanár, őrizetbe vették
2025. július 07., hétfő

Több mint tíz fokkal visszaesik a hőmérséklet a héten, jönnek a zivatarok

Hétfőn és kedden még országszerte kitart a kánikula, szerdától azonban több mint tíz fokkal is visszaesik a nappali csúcshőmérséklet, és zivatarokra is számítani lehet.

Több mint tíz fokkal visszaesik a hőmérséklet a héten, jönnek a zivatarok
2025. július 07., hétfő

Meghosszabbították a hőségriasztást, de zivatarokra, jégesőre is figyelmeztetnek a meteorológusok

Meghosszabbította szerdáig az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a korábban kiadott vörös, narancssárga és sárga hőségriasztásokat.

Meghosszabbították a hőségriasztást, de zivatarokra, jégesőre is figyelmeztetnek a meteorológusok
2025. július 07., hétfő

Megnevezték a parajdi sóbánya helyreállításának kulcsát a magyarországi szakértők a Krónikának 1.

Parajd és térsége lakosságának tartós biztonsága érdekében elengedhetetlen a sóbánya stabilitásának fenntartása az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusának keretében a helyszínen járt szakértői csoport szerint.

Megnevezték a parajdi sóbánya helyreállításának kulcsát a magyarországi szakértők a Krónikának 1.
2025. július 06., vasárnap

Ellehetetlenítik a romániai magyar oktatás jövőjét a kormány közoktatást érintő intézkedései az RMPSZ szerint

Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes egészében elutasítja a kilátásba helyezett megszorításokat.

Ellehetetlenítik a romániai magyar oktatás jövőjét a kormány közoktatást érintő intézkedései az RMPSZ szerint