Hitelből újítanák fel a Hunyadiak kastélyát: már 2023-ban megnyitnák Temesvár legjelentősebb középkori műemlék épületét

Megmenekül? Többéves várakozás után végre megújulhat a Hunyadiak otthona •  Fotó: www.kastelyerdelyben.ro

Megmenekül? Többéves várakozás után végre megújulhat a Hunyadiak otthona

Fotó: www.kastelyerdelyben.ro

Bankkölcsönhöz kénytelen folyamodni a Temes megyei önkormányzat a temesvári Hunyadi-kastély felújítása érdekében. A bánsági város jelentős középkori épületének a megmentéséhez ugyanis nem lenne elegendő az európai uniós támogatás.

Pap Melinda

2022. március 01., 19:172022. március 01., 19:17

Hitelt készült felvenni a Temes megyei önkormányzat, hogy felújíthassa a temesvári Hunyadi-kastélyt, mely a város legjelentősebb középkori épülete. A bankkölcsönre azért lesz szükség, mivel az önkormányzat nem tud elegendő európai uniós támogatást pályázni az impozáns műemlék épület felújítására.

A Temes megyei önkormányzati képviselők múlt heti ülésükön bólintottak rá a Bánsági Történeti Múzeumnak otthont adó épület felújítására, melyhez az Országos Örökségvédelmi Intézet készíttette el a teljes dokumentációt. Az iratcsomóra a művelődési minisztérium műszaki-gazdasági bizottsága is rábólintott, adta hírül az Agerpres. A hírügynökség emlékeztet, hogy

az országos jelentőségű műemlék valójában a város egyetlen megmaradt középkori épülete, mely Károly Róbert magyar király uralkodása idején, 1308–1315 között épült.

A Temes megyei önkormányzat azt szerette volna, ha az évek óta zárva található impozáns ingatlan még tavaly – amikor Temesvár az eredeti tervek szerint Európa kulturális fővárosa lett volna – megnyitja kapuit a látogatók előtt, most abban reménykednek, hogy jövőre sikerül átadni a kulturális fővárosba érkezőknek, ez lenne ugyanis a temesvári művelődési rendezvények egyik fő helyszíne.

Az impozáns bánsági ingatlan felújítása egyébként rengeteg pénzbe, becslések szerint 37 millió euróba kerül, a külső-belső felújítási munkálatok legalább három évig tartanának.

Az örökségvédelmi intézet által jóváhagyott dokumentáció valamennyi szakmai tanulmányt tartalmaz, többek között a geológiai, régészeti és biológiai-kémiai felmérések eredményeit is. Mivel a hatalmas költségvetésű beavatkozás teljes finanszírozását képtelenség európai uniós forrásokból előteremteni, a Temes megyei önkormányzat azt tervezi, hogy bankkölcsönt is felvesz a célra. A restaurálási folyamat során strukturális beavatkozásokra is szükség van az ingatlan északnyugati szárnyában, de betongyűrűt is terveznek a jelenlegi alapozás köré, valamint a falak megerősítésére is szükség lesz, és felvonókat is felszerelnek az impozáns épületben.

A temesvári Hunyadi-kastély felújításának terve mintegy 15 éve van napirenden, valós esély tavaly májusban mutatkozott a megvalósulására, amikor elhangzott, hogy a középkori építmény bekerülhet az országos helyreállítási tervbe (PNRR).

A Bánsági Történeti Múzeumnak otthont adó belvárosi műemlék épületet még 2006-ban zárták be felújítási céllal, az eredeti tervek szerint tavaly kellett volna megnyílnia. Alexandru Proteasa, a Temes megyei önkormányzat alelnöke tavaly úgy nyilatkozott, az alapdokumentáció megkapta az országos műemlékvédelmi bizottság engedélyét, a megyei önkormányzat pedig vállalta, hogy elkészíti a műszaki tervet.

Idézet
Ez nagyon fontos projekt a város és a megye számára, egy fontos helyszín a Temesvár Európa Kulturális Fővárosa 2023 projekt számára”

– fogalmazott akkor az alelnök. Mint mondta, a megyei vezetés azt reméli, hogy 2023-ban, amikor Temesvár lesz Európa kulturális fővárosa, meg lehet majd nyitni az épület északnyugati szárnyát. A politikus szerint a megye liberális vezetése Bukarestben lobbizik a történelmi erődítmény felújítása érdekében, ugyanis a megyei tanácsnak soha nem lesz elegendő forrása a megmentésére.

A Bánsági Történeti Múzeumnak otthont adó belvárosi műemlék épületet 2006-ban zárták be felújítási céllal, a saját költségvetésből elkezdődött javítási folyamatnak számos buktatója volt, a kivitelező ugyanis statikai problémákat talált, melyek orvoslásához jóval nagyobb költségvetés kellett volna, így 2018-ban az erre kijelölt bizottság egyes tagjai nem akarták aláírni az ingatlan átvételét. A jelenlegi épület helyén álló első erődítmény a 14. században, Róbert Károly uralkodása alatt épült. A négyszögletű, belső udvaros, eredetileg négy sarokbástyás ingatlan a város szívében, a főtér tőszomszédságában áll. Temesvári ispánként ebben lakott családjával Hunyadi János hadvezér, erdélyi vajda is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 31., szombat

Sepsiszentgyörgyön, RMDSZ-es vezetőkkel teraszozva és a helyiekkel fényképezkedve vezette le árvízi „turnéját” Nicușor Dan

RMDSZ-es vezetők társaságában, Sepsiszentgyörgyön teraszozva „vezette le” az árvíz sújtotta székelyföldi településeken tett látogatását Nicușor Dan államfő szombaton.

Sepsiszentgyörgyön, RMDSZ-es vezetőkkel teraszozva és a helyiekkel fényképezkedve vezette le árvízi „turnéját” Nicușor Dan
2025. május 31., szombat

Nicușor Dan Háromszéken: gátakra van szükségünk

Parajdi látogatását követően az árvíz sújtotta Háromszékre is ellátogatott szombaton Nicușor Dan államfő, akit a sóbányájáról híres székelyföldi településhez hasonlóan Kökösbácsteleken is nagyon sokan várták.

Nicușor Dan Háromszéken: gátakra van szükségünk
2025. május 31., szombat

Tánczos: meghozzuk a döntéseket, hogy mihamarabb elkezdődjön a parajdi sóbánya helyreállítása

A kormány a lehető leghamarabb meg akarja hozni azokat a döntéseket, amelyek révén a parajdi sóbányát ért katasztrófa károsultjai támogatást kaphatnak, és elkezdődhetnek a bánya helyreállítási munkálatai – közölte szombaton Tánczos Barna pénzügyminiszter.

Tánczos: meghozzuk a döntéseket, hogy mihamarabb elkezdődjön a parajdi sóbánya helyreállítása
2025. május 31., szombat

Az árvíz sújtotta Nagyborosnyón nyújtanak segítséget az Ökumenikus Segélyszervezet munkatársai

Megkezdte a helyszíni segítségnyújtást az Ökumenikus Segélyszervezet az árvíz sújtotta székelyföldi Nagyborosnyón, ahol jelentős károkat okoztak a megáradt Zágon és a Kovászna folyók – közölte a szervezet szombaton az MTI-vel.

Az árvíz sújtotta Nagyborosnyón nyújtanak segítséget az Ökumenikus Segélyszervezet munkatársai
2025. május 31., szombat

Medvét láttak egy erdélyi város stadionja közelében

Medve bukkant fel a Szeben megyei Medgyes stadionjának környékén, a lakosságot a Ro-Alert rendszeren keresztül figyelmeztették a veszélyre – közölte szombat reggel a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Medvét láttak egy erdélyi város stadionja közelében
2025. május 31., szombat

Salrom-igazgató: nagy teljesítményű szivattyúkat kapunk, de egyelőre kérdés, hova szivattyúzzuk ki a sós vizet a parajdi bányából

Az Európai Sótermelők Szövetsége készségét fejezte ki, hogy felszerelést és szakértőket küldjön Parajdra, hogy segítsen a helyzet kezelésében – jelentette be szombaton Constantin Dan Dobrea, az Országos Sóipari Társaság (Salrom) igazgatója az elárasztott sóbánya kapcsán.

Salrom-igazgató: nagy teljesítményű szivattyúkat kapunk, de egyelőre kérdés, hova szivattyúzzuk ki a sós vizet a parajdi bányából
2025. május 31., szombat

Nicușor Dan Parajdon: nem hagyjuk magukra az embereket

Nicușor Dan államfő szombat délelőtt megérkezett a Parajdra, ahol az elöntött sóbánya helyzetéről tartanak megbeszélést a válságkezelésben illetékes intézmények.

Nicușor Dan Parajdon: nem hagyjuk magukra az embereket
2025. május 31., szombat

Mentőautó balesetezett Beszterce-Naszód megyében

Balesetet szenvedett a péntekről szombatra virradó éjszaka a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat pácienst szállító egyik mentőautója a 17-es országúton, Sajószentandrás területén.

Mentőautó balesetezett Beszterce-Naszód megyében
2025. május 31., szombat

Bogdan Ivan: mindent megteszünk, hogy a parajdi sóbánya minél hamarabb visszatérjen az idegenforgalmi és gazdasági körforgásba

Mindent megteszünk, hogy a parajdi sóbánya minél hamarabb visszatérhessen az idegenforgalom és a gazdaság körforgásába – szögezte le Bogdan Ivan gazdasági miniszter, miután szombaton a helyszínre látogatott.

Bogdan Ivan: mindent megteszünk, hogy a parajdi sóbánya minél hamarabb visszatérjen az idegenforgalmi és gazdasági körforgásba
2025. május 31., szombat

Fechet: a Salrom évek óta tisztában van a parajdi helyzettel, de halogatta a probléma megoldását

A parajdi sóbányát üzemeltető Salrom állami cég tisztában volt azzal, milyen veszély fenyegeti a bányát, de késlekedett a folyóvizek szabályozását célzó munkálatokkal – jelentette ki Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.

Fechet: a Salrom évek óta tisztában van a parajdi helyzettel, de halogatta a probléma megoldását