Fotó: Veres Nándor
Elosztóközpont, élelmiszerre költhető értékjegy nyújthatna megoldást a tej-kifli program járványhelyzetben is zökkenőmentes működéséhez – vélik a lapunk által megszólaltatott önkormányzati vezetők, akik szerint így az online tanulók is hozzájuthatnának az ingyentízóraihoz.
2020. szeptember 15., 07:372020. szeptember 15., 07:37
A járványhelyzet miatt fejtörést okoz az önkormányzatok számára, miként bonyolítják le a tej-kifli kormányprogramot, hiszen a diákok egy része még mindig távoktatásban vesz részt, és azt sem lehet előre kiszámolni, hogy a következő nap hányan hiányoznak majd. Az önkormányzati vezetők és a beszállítók is úgy vélik, kormánystratégiára lenne szükség az új helyzetben. A termelők azt javasolják, hogy hozzanak létre elosztóközpontokat, ahonnan az online tanulók átvehetik az ingyentízórait.
Az önkormányzati vezetők különben attól is tartanak, ha a napi egyeztetés eredményeként ki is szállítják a kiflit és a tejet a tanintézetekben, utólag a számvevőszéki ellenőrzés során kérik majd tőlük számon, hogy mi történt azokkal az adagokkal, melyeket nem kaptak meg a betegség miatt hiányzó diákok.
A 2019–2020-as tanévben 2,8 millió iskolás és óvodás korú gyerek vett részt a programban, hetente 5 millió adag tejet szállítottak ki a tanintézetekbe. A program alapján szétosztott tejet és joghurtot 200 milliliteres kiszerelésben speciális csomagolásban kapták meg a gyerekek.
A szükségállapot idején, amíg minden gyerek otthon tanult, a programot felfüggesztették. Mivel ezt a terméket más úton nem lehet értékesíteni, a raktáron maradt adagok jelentős részét kénytelenek voltak megsemmisíteni. A termelők adatai szerint négymillió adag jutott erre a sorsra, egymillió porciót adták át a vöröskeresztnek. A termelők ezúttal is aggódnak, hiszen megkezdődött ugyan a tanév, de a diákok egy része továbbra is online tanul, és nem tudják, miként jut el hozzájuk az ingyentízórai.
Szatmár megyében néhány hetet késik a program, abban bíznak addig letisztul a helyzet, és a kormány központi stratégiát dolgoz ki. Pataki Csaba elmondta, kénytelenek újra kiírni a versenytárgyalást, mert korábban néhány önkormányzat vállalta, hogy helyi szinten lebonyolítják a programot, majd utolsó pillanatban jelezték, mégsem tudják megoldani. Addig is gyűjtik az információkat, hogyan lehet majd szétosztani a kiflit és a tejet. A tanfelügyelőségtől azt az információt kapták, hogy nem tudják egyik napról a másikra pontosan megmondani, hány adagra lesz szükség.
Vis maior helyzetek alakulhatnak ki, hiszen kiszállítják az ingyentízórait, majd kiderül, hogy a gyerekek egy része megbetegedett, nekik viszont nem jár” – részletezte a tanácselnök. Jelenleg patthelyzet van, mondta Pataki Csaba, aki abban bízik, hogy néhány hét múlva már „okosabbak lesznek”. Felidézte, tavasszal is hatalmas fejtörést okozott a raktáron maradt tej, a termelő követelte a szükségállapotban ki nem osztott, de leszerződött termék ellenértékét is. Végül odaadták az idős-, és gyerekotthonok lakóinak, abban bíznak, hogy a számvevőszék ezt majd rendben találja az utólagos ellenőrzés során.
„A döntést a helyi önkormányzatok nyakába varrták, de erre egységes megoldást kellene találni.
– vetette fel Pataki Csaba.
Összevisszaságról számol be Pásztor Sándor, a Bihar Megyei Tanács elnöke is. Lapunknak elmondta, a megyei önkormányzat felkészült,
Bihar megyében zöld és sárga forgatókönyv szerint kezdik a tanévet a tanintézetek, a diákok egy része online tanul. A tervek szerint naponta egyeztetnek az iskolákkal, hogy hány adagot szállítsanak ki. „Folyamatosan tartjuk majd a kapcsolatot a tanintézetekkel, a beszállítókkal, ám így sem küszöbölhető ki, hogy a számok nem találnak, hiszen egyik napról a másikra módosul a hiányzók száma” – fogalmazott a tanácselnök. Pásztor Sándor felidézte, három évvel ezelőtt is gondok voltak, mert a számvevőszék visszamenőleg kiszámoltatta a tanintézetekkel a hiányzó diákokat, arra hivatkozva, hogy nekik nem jár a kormánytízórai. Jelenleg is csak azok kaphatnak, akik bejárnak, vagy online tanulnak, hangsúlyozta a közgyűlés elnöke.
Háromszéken is arra készülnek, hogy naponta kell korrigálni a kiszállított adagok számát. Henning László, a Kovászna Megyei Tanács alelnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy három település iskolája vesz részt a kormány kísérleti melegebéd-programjában. Viszont ez esetben nehézségekkel szembesülnek. A málnási, a mikóújfalusi, a berecki iskolák diákjai kapnak ebédet a tízórai helyett. „Azt javasoljuk, hogy a jelenlegi helyzetben ezek a gyerekek ételcsomagot kapjanak a meleg ebéd ellenértékére, különben nem tudják megszervezni, hogy mindenki, az óvintézkedéseket betartva megkapja” – szögezte le Henning László. A javaslatot a prefektúrának is továbbították.
A Bihar megyei Mezőtelegden telefonos bejelentésre vették őrizetbe 24 órára azt a sofőrt, aki ittas állapotban balesetveszélyesen vezetett, de nem volt hajlandó szondáztatásra, sem vérvételre.
Kvórumhiány miatt nem alakulhatott meg a június 9-i helyhatósági választások eredményeként összeállt új aradi képviselő-testület, ugyanis a megválasztott önkormányzati képviselők egyharmada sem jelent meg a hétfő kora délutánra összehívott ülésen.
A kolozsvári repülőtér 5 eurós viteldíjat vezetett be a felszálló utasok számára – adta hírül a Boardinpass.
Új épületszárnyat kap a Horváth János Elméleti Líceum Margittán, a leendő szárny alapkőletételére hétfőn került sor a bihari városban.
Több ezer dollár gyűlt össze a csángóföldi Trunk magyar közösségi házának újjáépítéséért szervezett jótékonysági koncerten Washingtonban szombaton – számoltak be a szervezők az MTI-nek.
Az elmúlt nap során hét embert mentettek meg a Salvamont csapatai, egyet közülük kórházba kellett szállítani, egy személy pedig életét vesztette a hegyen – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Tizenegy megyére adott ki hétfőn havazásra vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A Coradia Stream elektromos meghajtású szerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-tól utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
Medve bukkant fel a Szeben megyei Feleki patak völgyén, a lakosságot a Ro-Alert rendszeren keresztül figyelmeztették a veszélyre – közölte hétfő reggel a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Holtan találtak rá vasárnap a város közeli Suta-tó melletti erdős területen a három napja eltűnt, és nagy erőkkel keresett csíkszeredai nőre – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. Gyanítják, hogy öngyilkos lett.
1 hozzászólás