Vehemensen tiltakoznak a háziorvosok az ellen, hogy az egészségügyi minisztérium rájuk bízná az elektronikus egészségbiztosítási kártyák szétosztását.
2013. július 22., 19:472013. július 22., 19:47
A Háziorvosok Patronátusainak Országos Föderációja (FNPMF) és a Háziorvosok és Általános Orvosok Országos Társasága (SNMF) tegnap már tárgyalt a szaktárca, valamint az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) képviselőivel, azt kérve, ne varrják az orvosok nyakába a több millió kártya kibocsátásához szükséges adatfelvételt, ezek ellenőrzését és érvényesítését. A két érdekvédelmi szervezet jelezte: az elektronikus egészségbiztosítási kártyák bevezetése a CNAS projektje és nem a háziorvosoké.
\"Az azonosító dokumentumot a törvény előírásainak értelmében kizárólag a biztosító adhatja át a címzetteknek. A kártya feltöltése a páciens adataival igen időigényes eljárás, s ezt az időt a háziorvosok a betegeiktől lennének kénytelenek elvenni. Így kényszerűen lerövidülne a vizsgálatokra szánt idő\" – hívták fel a figyelmet közös közleményükben a szervezetek.
A háziorvosok képviselői továbbá azt is leszögezik, hogy a kártyák használatához szükséges informatikai hálózattal való összekapcsolódáshoz szükséges kártyaleolvasó (chip-leolvasó) készülékek megvásárlását sem vállalják. Úgy vélik, hogy ez is a kártyák bevezetését célzó uniós finanszírozású projekt része kell hogy legyen, tehát a biztosítónak kell megvásárolnia és szerződéses alapon kellene kiosztania a háziorvosoknak. Cristian Buşoi CNAS-elnök egyébként korábban úgy nyilatkozott, a háziorvosok segítsége nélkül az egészségbiztosítási pénztár megyei kirendeltségei képtelenek elvégezni a beszerzési munkát.
Nem vállalják át a munka nehezét
\"A CNAS semmilyen szín alatt nem kötelezheti a háziorvosokat, hogy az általa indítványozott projekt egy részét finanszírozza\" – jegyzi meg a két érdekvédelmi szervezet. Az újabb tiltakozás apropóját egyébként az adta, hogy az elmúlt héten Aradon átadták az első egészségbiztosítási kártyákat.
Amint arról korábban beszámoltunk, egy 2012-es kormányrendelet értelmében a műanyag információhordozón a páciens azonosító adatai szerepelnek: név, egy 20 számjegyből álló egyedi kód, ami viszont nem azonos a személyi azonosító számmal (CNP), vércsoport és Rh, valamint az egészségügyi kórlap összes adatai születéssel kezdődően. További információk is szerepelhetnek a kártyán a páciens beleegyezésével: kapcsolatszemély elérhetősége, szervadományozási szándéka, krónikus betegségei.
A tervek szerint a kártyákat 2011 januárjától kezdték volna gyártani, és havonta egymillió darab készült volna el, így mintegy 18–19 hónap alatt mind a 18,5 millió biztosítással rendelkező polgárhoz eljutott volna. Rodica Tănăsescu, a Háziorvosok és Általános Orvosok Országos Társaságának elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján leszögezte: amikor a háziorvosok megkapják a kártya használatához szükséges kelléket, nyitottak rá, hogy segítsék a projektfelelős pénztárt az új adathordozó bevezetésével járó munkában.
\"Megalázó a CNAS törekvése\"
Felháborító és megalázó, ahogyan az egészségügyi pénztár megpróbálja átpasszolni a kártya kibocsátásával járó munka legjavát – jegyezte meg a Krónika érdeklődésére Szabó Soós Klára, a Hargita megyei Családorvosok Egyesületének vezetője. \"Orvosok vagyunk, megkérdőjelezhetetlen fontosságú szolgáltatást biztosítunk a lakosságnak, és az egészségbiztosítóval kötött szerződésünkben sehol sem szerepel, hogy postásként vagy adatgyűjtőként is dolgozzunk – mutatott rá a csíkszeredai orvos. – Úgy tűnik, a CNAS-nál nem tudják, mivel játszanak: ha ránk bízzák az adatfelvételt és a kártyaosztogatást, leállhat a gyógyító tevékenység az alaphálózatban, és ez veszélyt jelenthet az ország közbiztonságára.\"
Szabó Soós Klára szomorúnak nevezte, hogy egy olyan országban, amely évek óta orvoshiánnyal küszködik, nem becsülik meg a szakemberek munkáját, és olyan feladatokat akarnak rájuk bízni, melyek akadályoznák a gyógyító munkát. \"Ha még vannak magasan képzett szakemberek egy bizonyos területen, hagyni kellene, hogy végezzék el tisztességesen azt a munkát amire évekig készültek\" – tette hozzá.
UNESCO-busz néven indított szászföldi látnivalókat érintő turistajáratot Erdélyben egy utazási iroda, ellensúlyozandó, hogy a középkori erődtemplomairól híres térség kisebb települései tömegközlekedéssel nehezen megközelíthetők.
A heves esőzések okozta vízszivárgás miatt kedden ideiglenesen bezárták a parajdi sóbányát – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség sajtóirodája.
Kis háromszéki unitárius közösség templomának építését támogatja fellépésével Szabó Balázs magyarországi dalszerző, énekes, a Szabó Balázs Bandája alapítója, aki szerdán este lép fel önálló estjével Sepsiszentgyörgyön.
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) hétfő délután újabb elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el négy megyére.
Változékony időre számíthatunk a következő két hétben, hűvösebb és melegebb időszakokkal és szinte napi rendszerességű záporokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 5. és 18. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
A május 4-i megismételt elnökválasztáson az ország polgárai világos és egyértelmű üzenetet küldtek: elég volt a múlt embereiből – változásra van szükség! – fogalmazta meg hétfői közleményében az Erdélyi Magyar Szövetség.
A szavazók csaknem 90 százaléka elutasítja a Marosvásárhellyel szomszédos Koronka községben felmerült lakóparképítési terveket az ügyben vasárnap, a megismételt elnökválasztás első fordulójával egy időben szervezett népszavazás eredményei szerint.
Florin Florian, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje nyerte a vasárnapi időközi polgármester-választást Zilahon.
Mircea Mălan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) jelöltje nyerte a Bihar Megyei Tanács elnöki tisztségéért kiírt időközi választást, melyet vasárnap, az államfőválasztással egy időben tartottak.
Viharos időjárásra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 25 megyéjére.
szóljon hozzá!