Testamentum. Szentágotai Lóránt idősekre akar vigyázni, amíg csak lehet (archív felvételek)
Fotó: Angyalosi Beáta/Nőileg
Szentágotai Lóránt, a kolozsvári Theodora Ház Idősek Otthonának vezetője nem mindennapos tettet hajtott végre a koronavírus elleni küzdelemben: tavaly decemberben három hétig egyedül ápolt 96 fertőzöttet 71 évesen, a végén perfúzióra és oxigénre kötve, mígnem összeesett, kórházba került. Bár egy hónapig kómában feküdt az intenzíven, a kórház elhagyása után az orvos első útja visszavezetett a Theodorába, annak ellenére, hogy nem épült fel teljesen. Szentágotai Lóránt az intézményben történtekről, a jelenlegi helyzetről, hivatástudatának forrásáról beszélt a Krónikának.
2021. április 30., 18:072021. április 30., 18:07
2021. április 30., 18:152021. április 30., 18:15
Szentágotai Lóránt, a kolozsvári Theodora Ház Idősek Otthonának vezetője 47 éve dolgozik orvosként, ebből 27 évet az idősotthonban szolgált. Azonban elmondása szerint
Amikor egy évvel ezelőtt nálunk is megjelent a pandémia, tudta, hogy az idősek a leginkább veszélyeztetettek. Több mint 100 betege volt beutalva az intézménybe, és tisztában volt azzal, hogy ha ott felüti a fejét a koronavírus, akkor nagy problémák lesznek.
– idézte fel a Krónikának az orvos.
Bevallása szerint egész decemberig minden a normális mederben folyt. Azonban december 3-án „mintha elszabadult volna a pokol”: négy nap alatt 80 beteg és 20 személyzeti tag megfertőződött.
„Az első napok elég nehezek voltak, én is megfertőződtem. Azonnal ajánlották, hogy utaljam be magam, ezt azonban visszautasítottam. Nem hagyhattam itt a betegeket. Nyolcvan embert kezelés nélkül nem lehetett itt hagyni, ugyanis egyedül voltam orvos” – emlékezett vissza az eseményekre Szentágotai Lóránt.
„Az első utam ide vezetett, mert nem hagyhattam itt a betegeket” – magyarázta az orvos.
Fotó: Angyalosi Beáta/Nőileg
Eközben számos változás történt az idősek otthonában. Orvosok érkeztek, hogy segítséget nyújtsanak. Több mint 20 beteg be volt utalva hozzá hasonlóan az intenzív osztályra. Sajnos a 10 legsúlyosabb esetben szenvedők nem élték túl. Mikor visszatért, azonnal folytatta a munkát, lehetőségeihez mérten, még tolókocsiban, de így is sikerült nagyjából stabilizálni a helyzetet.
„Ebben a pillanatban elég jól állunk. Nincsen fertőzött, a volt betegek elég jó állapotban vannak. Abba a periódusban, amikor kórházban voltam, jöttek a kollégák, felváltva, egy-két napig segítettek, megpróbálták pótolni a hiányomat.
– vázolta a jelenlegi helyzetet Szentágotai Lóránt. Ebből is látható, hogy viszonylag súlyos betegeik vannak.
Jelenleg még egy kolléga segíti a munkáját, aki háziorvosként látogatja az intézményt, és felírja a recepteket a betegeknek. Ezen kívül egyedül dolgozik három asszisztensnővel. „Nagyon nehéz volt a decemberi periódus.
– jegyezte meg a doktor.
Fotó: Angyalosi Beáta/Nőileg
Szerinte a szervezetének legyengülése a fáradtság következménye, ugyanis
Ez pedig pont a legrosszabb periódusban történt. Súlyosbító tényező volt az, hogy idősekkel foglalkoznak. Elmondása szerint akad 101 éves betegük is, és több mint tízen 90 éven felüliek. Akiknek persze nagyon sok más betegségük is van, amely súlyosbította a helyzetet. Szerencsés körülménynek tartja, hogy előzőleg felkészítette az időseket a nehéz periódusra, és tavaly májustól kezdve minden nap kaptak vitaminokat, próbálta felerősíteni immunrendszerüket, hogy minél könnyebben essenek át a betegségen. A legtöbbjük elég könnyen át is esett. Azokkal volt probléma, akik súlyosabb állapotban voltak már a kezdetektől.
Az orvos reméli, hogy nem történik meg újra a tragédia, ugyanis a betegek nyolcvan százaléka be van már oltva, csupán azok nincsenek, akik nagyon súlyos állapotban voltak. Továbbá ugyanolyan szigorúan betartja a szabályokat, mint azelőtt.
– jelezte Szentágotai Lóránt.
Fotó: Angyalosi Beáta/Nőileg
Az orvos egyébként bízott önmagában betegsége során, hiszen mindig próbált nagyon egészséges életet élni. Sohasem dohányzott, nem kávézott, vegetáriánus már több mint hat éve, naponta mozog legalább egy órát, és azt hitte, hogy elkerüli őt a betegség.
„Öt hét után a tüdőm 60 százaléka, az utolsó analízisnél pedig 25 százaléka volt megfertőződve. Lehet, hogy ez már így is marad. Érzem a fáradtságot, 72 éves vagyok, az is éppen elég. De ahhoz képest, hogy láttam a halált, meg vagyok elégedve, és nagyon köszönöm, hogy még tudok dolgozni. Itt vagyok reggeltől estig velük, az is sokat számít” – fejtette ki az orvos.
Amikor visszatért munkájához, azt tapasztalta, hogy habár járt ott orvos a távollétében, a betegei megkapták a kezelést, és mindenki nagyon segítőkész volt, mégis hiányzott a személyes kapcsolat, az, hogy nem voltak ott egész nap az idősekkel. Pszichikai szempontból voltak megviselve a leginkább, és most, pár hónap elteltével kezdenek újra javuló tendenciát mutatni, és ez óriási előrelépés.
Fotó: Angyalosi Beáta/Nőileg
„Mondták a kollégáim, hogy olyan kritikus állapotban voltam, amely esetén 100-ból 1-2 páciens épül fel mindössze. Én vissza tudtam jönni, a mentő egyenesen idehozott a kórházból, azt jelenti, hogy szükség van még rám. Nem tudom úgy végezni a munkát, ahogy azelőtt, az már világos, de mindent megteszek, hogy pszichikai szempontból egyfajta komfortot biztosítsak számukra. Ha még egyszer kellene, újra ezt vállalnám” – vallotta be Dr. Szentágotai. A szakember szerint
„Ez számomra olyan, mint egy testamentum, és ezt akarom tenni, amíg csak képes vagyok rá” – zárta a doktor.
Az aradi börtön egyik elítéltjét hétfő délután megölte a cellatársa.
A régi összetételű kolozsvári tanács utolsó, keddi ülésén szavazhatják meg a nagyvárost és agglomerációját kiszolgáló helyiérdekű vasút (HÉV) megvalósíthatósági tanulmányát. Négy év múlva indulhatna az első HÉV.
Szabálytalanságot szabálytalanságra halmozott egy Arad megyei fiatalember vasárnap este: kábítószer hatása alatt ellopott egy autót, bevont jogosítvánnyal vezetett, a rendőri felszólításra nem állt meg, majd balesetezett.
Országszerte elkezdődött a medvevadászat, az idén elfogadott vadászati és vadgazdálkodási törvény alapján 2024-re és 2025-re összesen 426 medvét tudnak kilőni a vadászegyesületek. Környezetvédő civil szervezetek a bírósághoz fordultak a jogszabály ellen.
Először állt szolgálatba Afrikából érkezett diakónus Erdélyben, a fiatal piarista az első afrikai a Gyulafehérvári Főegyházmegyében.
Beiktatták tisztségébe hétfőn Szakács-Paál Istvánt, Székelyudvarhely új polgármesterét, és a székelyföldi város közgyűlése is megalakult.
Országszerte felmelegedés várható a következő napokban, a Bánságban 21 Celsius-fok is lehet, jövő héten azonban fokozatosan lehűl az idő; esőre október utolsó és november első napjaiban lehet számítani – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Őrizetbe vett hétfőn a rendőrség egy 23 éves marosbogáti fiatalembert, aki a gyanú szerint vasárnap este késszúrással megölt egy 55 éves férfit Radnót egyik utcáján.
Beutalták a besztercei megyei klinikai kórház ortopédiai osztályára azt a férfit, akire medve támadt vasárnap délután egy legelőn Beszterce-Naszód megyében – írja az Agerpres hírügynökség.
Tűz ütött ki vasárnap este a Kolozs megyei Erdőfelek egyik rendezvénytermének konyhájában lévő elektromos panelben, amelyet az alkalmazottak még a tűzoltóság kiérkezése előtt eloltottak. Az épületből húsz személy, köztük az alkalmazottak is kimenekültek.
szóljon hozzá!