Olosz nem kívánt válaszolni arra az újságírói kérdésre, hogy kinek a támogatásával vállalta a megmérettetést, azt viszont hangsúlyozta, sokan kérték, hogy induljon az elnöki tisztségért. Leszögezte ugyanakkor, véleménye szerint szerkezeti átalakulásra van szükség az RMDSZ-ben, és újra definiálni kell a szövetség célkitűzéseit.
A politikus bírálta a szövetség eddigi vezetőségét: szerinte az RMDSZ az elmúlt húsz évben „visszahúzódó és tartózkodó” volt, véleménye szerint „a kis lépések politikája évszázadokra halaszthatja a magyar érdek érvényesítését”. „Stílusváltásra van szükség a szövetség vezetésében: nem a csúcsvezetés döntéseit kell ráerőltetni a közösségre, hanem az alulról jövő kezdeményezésekre kell meghozni a döntéseket” – jelentette ki Olosz.
A képviselő programja szerint az RMDSZ új elnökének meg kell teremtenie a romániai magyar közösség egységét, a szervezet ernyője alá gyűjtve a különböző véleményeket; módosítani kell a Szövetség Állandó Tanácsának (SZÁT) szerkezetét, hogy azt a közösségek által megválasztott politikusok alkossák, az RMDSZ reprezentatív fórumaiban pedig egyaránt helyet kell kapjanak a szórvány, a Partium és a Székelyföld képviselői. Olosz szerint az RMDSZ és az Orbán-kormány kapcsolatában is változásra van szükség. „Nem lehet többé ugyanúgy viszonyulni a nemzetegyesítést kimondó Fidesz–KDNP-szövetséghez, mint ahhoz az MSZP-hez, amely számára nem is létezett a határon túli magyarság” – szögezte le Olosz.
Tamás Sándor, az RMDSZ háromszéki elnöke a Krónika érdeklődésére úgy fogalmazott, „a harmincévesek nemzedéke még túl fiatal egy országos szintű politikai szervezet vezetéséhez”, ám támogatja a nemzedékváltást, véleménye szerint az 50–60 évesek generációja elvégezte a munkáját. Tamás ugyanakkor hangsúlyozta, fontosnak tartja, hogy a következő elnök székelyföldi legyen, hiszen fontos, hogy a Székelyföld hangsúlyosabban legyen képviselve a szövetség struktúrájában, politikájában.
„Az RMDSZ-nek olyan politikát kell folytatnia, amelynek célja a Székelyföld fejlesztése és a kisebbségi jogok bővítése. Az elmúlt húsz év a nyelvi jogok kiszélesítéséről szólt, ez a tanügyi törvénnyel lezárult, ezután már a régiók és ezen belül a Székelyföld fejlesztésének korszaka következik” – szögezte le a háromszéki RMDSZ-elnök. Tamás Sándor elmondta, a szombati megyei küldöttgyűlésre mindhárom elnökjelöltet, Kelemen Hunort, Eckstein-Kovács Pétert és Olosz Gergelyt is meghívták, így a helyi szövetségi tagok a meghallgatás után dönthetik el, hogy a háromszéki szervezet kit támogasson a nagyváradi kongresszuson.
Mint ismeretes, Tamás Sándor decemberben úgy nyilatkozott, a háromszéki küldötteknek Kelemen Hunor támogatását fogja javasolni. A kulturális miniszter támogatásáról nyilatkozott korábban Borboly Csaba, az RMDSZ csíkszéki szervezetének elnöke is, aki tegnap a Krónikának elmondta: Olosz Gergely indulása „semmit nem változtat a korábbi opción.” „Úgy gondolom ma is, hogy Kelemen Hunor a megfelelő személy az elnöki tisztség betöltésére, de nyilván Olosz Gergelynek is helye van az RMDSZ vezetőségében.
A háromszéki politikus képviselőházi frakcióvezetőként jó munkát végzett és bízom benne, hogy ezt ezután is folytatni tudja” – fogalmazott Borboly. A csíkszéki küldöttek egyébként ma délután hoznak hivatalos döntést arról, hogy a három jelölt közül ki mellett teszik le voksukat. Az udvarhelyszéki RMDSZ ügyvezető elnökétől, Sándor Kálmántól megtudtuk, a széki szervezet január 20-án hoz döntést az ügyben, addig nem kívánnak nyilatkozni a sajtónak a témáról.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.