Van érdeklődés a csángó kultúra iránt, mondta a lapunknak adott interjúban Nyisztor Ilona csángó népdalénekes, aki múlt szerdán Brüsszelben vehette át az Európai Polgári Díjat.
2013. október 21., 20:372013. október 21., 20:37
Nyisztor Ilona a moldvai csángó magyarok talán legismertebb énekese, a „csángó kultúra és népdalok nagykövete”. A kivételes hangú és tehetségû énekes Tõkés László EP-képviselõ javaslatára múlt szerdán Brüsszelben vehette át az Európai Polgári Díjat. A negyvenhárom díjazott csoportjából is kitûnt a népviseletbe öltözött Nyisztor Ilona a Brüsszelben tartott ünnepségen. A népdalénekessel értékmentõ munkájáról és terveirõl beszélgettünk.
– Nemcsak elõadója, de jelentõs gyûjtõje is a csángó népdaloknak. Mikor fogott hozzá ehhez a munkához?
– Mindig is, már kicsi gyermek korom óta nagyon szerettem énekelni. Amikor egyszer Magyarországon találkoztam Jáki Sándor Teodóz bencés atyával, bemutatta a tanítványait, akik nagyon sok csángó dalt ismertek. Amikor hazamentem, édesanyám kérdezte, hogy na, hol jártam Magyarországon. Azt mondtam, erõst jól jártam, de én ismét elmennék, most gyûjteni szeretnék menni. Nálunk ugyanis csak akkor tudtunk énekelni, ha esszegyûltünk egy kalákába, mert az iskolában nem szabadott, ott csak románul kellett beszélni. Akkor azt mondta édesanyám, hogy nem kell messze menjél, én eleget tudok. Édesanyám annyi éneket tudott, hogy három kazettát gyûjtöttem belõle, és hála a jóistennek, hogy aztán 1990 után megvolt a lehetõség, hogy a fiatalokkal és az idõsökkel is össze tudtunk gyûlni énekelni. Amióta 2000-tõl beindult a magyar nyelvû oktatás Pusztinán, hivatalosan is tudom tanítani a gyerekeknek ezeket a szép csángó dalokat.
– Van érdeklõdés a helybéli fiatalok körében a csángó néphagyomány iránt?
– Vannak, akik szeretnek énekelni, és vannak, akik nem. De szerencsére jó számmal vannak olyan gyerekek, akik szeretik az éneklést, ezért munkám van bõven. Inkább Pusztinán van énekoktatás, fõként hagyományõrzõkkel és gyerekekkel, de a többi falvakban, például Frumószán is tanítok, és még többet is vállalnék, de csak erre futja az idõmbõl. Az anyanyelvi oktatással egyszerûbb, mert az iskolában is sokat énekelnek a fiatalok, így nem vész ki a mi kultúránk.
– Hogyan látja, elkerülhetõ az ilyen kis közösségek beolvasztása, beolvadása?
– Mind Erdélybõl, mind Magyarországról van érdeklõdés a csángó kultúra iránt, jó tudni, hogy még reánk is gondolnak a többi magyar anyanyelvûek. De nagyon nehéz a megmaradás, mi csak fékezni tudjuk az asszimilációt. Mégis mindig, amikor egy ilyen díjat kapok, kapunk, mi, csángó magyarok, akkor a lelkem nem hagyja abbahagyni a tanítást és a gyûjtést. Mindig úgy érzem, csalódás lenne a gyerekeknek, a hazaiaknak, ha én abbahagynám. Több bátorítást ad ez a következõ munkáimhoz. Bár úgy érzem, így is erõst hamar jön reánk az asszimiláció, mégis egy kicsi szárnyat ad az elismerés.
– Melyek a legközelebbi tervek?
– Annyi tervünk van, hogy elmondani is nehéz. Október 26-án Botezatu Victoria Budán népdaltalálkozót rendez, ahol népdaltanítás is lesz. November elején pedig újból megtartjuk a népdalversenyt Pusztinán a Magyar Házban. Az ügyesebb fiatalokkal és gyermekekkel pedig újból versenyt rendezünk. Szerencsére jelentkezõ mindig van elég, nemcsak Pusztináról, hanem a környezõ falvakból is jönnek énekesek. Ez mindig nagyon jó érzéssel tölt el, ilyenkor tudom, nem volt hiába.
Nyisztor Ilona
Népdalénekes, pedagógus és mûvelõdésszervezõ. Énekelt a Kárpát-medence számos magyarlakta településén, de fellépett már Finnországban, Németországban, Svájcban, Franciaországban és az Egyesült Államokban, illetve legutóbb Belgiumban is. Emellett tánccsoportokat, énekkarokat szervez és vezet, népdalokat gyûjt, és koncerteket ad itthon és külföldön egyaránt. Több önálló lemeze jelent meg, 2008 februárjában pedig õt bízták meg a 2006-ban elkészült és rendeltetésének átadott pusztinai Magyar Ház programjainak vezetésével, ahol azóta is heti rendszerességgel tart foglalkozásokat a helybéli fiatalságnak. Több elismerés, az Európai Polgári Díj mellett a Csángó Kultúráért Díj birtokosa, amellyel a Magyar Oktatási Minisztérium 2008-ban Budapesten tüntette ki.
Nicușor Dan független jelölt támogatására buzdít újfent az Erdélyi Magyar Szövetség, amely az államfőválasztás első fordulója előtt is kiállt Bukarest főpolgármestere mellett.
Életfogytiglani szabadságvesztéssel sújtotta a Bihar megyei törvényszék azt a háromtagú nagyváradi bűnbandát, amelynek tagjai tavaly brutálisan meggyilkolták az általuk prostitúcióra kényszerített fiatal magyar nőt, húgát pedig súlyosan sanyargatták.
Magyarországról semmilyen módon nem kívánjuk befolyásolni a romániai elnökválasztást – posztolta szombaton Orbán Viktor miniszterelnök azután, hogy telefonon egyeztetett Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel.
Szombaton is több mint 130-an dolgoznak a parajdi sóbányánál a hét eleje tartó vízszivárgások megállításán.
Aki földúlta dédapáink sírjait, aki támadja a székely és a magyar zászlót, az anyanyelvhasználatot, iskoláinkat, az nem a mi emberünk – jelentette ki az RMDSZ elnöke szombaton, a szélsőségesen nacionalista George Simion államfőjelöltre utalva.
A konklávé május 8-án Robert Francis Prevost amerikai bíborost választotta meg a katolikus egyház vezetőjének, aki XIV. Leó pápa néven kezdi meg szolgálatát. A pápaválasztásról Oláh Zoltán nagyprépost, kanonok beszélt a Krónikának.
A 33,6 köbméter illegálisan szállított faáru mellett egy Suceava megyében bejegyzett utánfutós tehergépkocsit is lefoglalták a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai egy ellenőrzés során Nagyürödgdön.
Előbb 24 órára, majd bírósági döntés alapján 30 napra őrizetbe vettek két szatmárnémeti férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy kiskorúaknak árult drogot.
Két ember meghalt, ketten pedig súlyosan megsérültek egy pénteki balesetben a Kolozs megyei Nádasszentmihályon.
Természetbarátokat és környezetvédelem iránt érdeklődőket várnak szombaton a kolozsvári Keleti parkba, ahol egy különleges vezetett túra keretében szakértők mutatják be a terület értékeit, biodiverzitását.
szóljon hozzá!