Keresik a vásárlók a nagyszüleink idejéből ismert zöldség- és gyümölcsfajtákat

Ha szerencsénk van, a zöldségpaicokon hagyományos tájfajtákat is találhatunk •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Ha szerencsénk van, a zöldségpaicokon hagyományos tájfajtákat is találhatunk

Fotó: Erdély Bálint Előd

Az egészséges táplálkozás iránti igény támasztja fel a hagyományos zöldség- és gyümölcsfajták széleskörű termesztését. A Kárpát-medencében meghonosodott Tündékert mozgalom a régi, hagyományos fajták újrafelfedezéséért küzd, Erdélyben is több szervezet karolta fel a kezdeményezést. A Krónikának nyilatkozó Józsa Eszter marosszéki növényorvos-falugazdász szerint a tájfajták kisebb hozamát a kiváló beltartalom kárpótolja, ezért mutatkozik egyre nagyobb kereslet az ilyen zöldségek és gyümölcsök iránt.

Makkay József

2023. szeptember 16., 18:342023. szeptember 16., 18:34

2023. szeptember 16., 19:242023. szeptember 16., 19:24

Kárpát-medence-szerte elkezdődött a zöldség- és gyümölcsfajok hagyományos tájfajtáinak a feltérképezése. Az egykori Osztrák–Magyar Monarchia területén becslések szerint mintegy 800 tájfajta létezett Székelyföldtől Őrvidékig, Kárpátaljától és Felvidéktől az anyaországon át Délvidék legdélibb csücskéig. Ez a hatalmas genetikai kincs mára jórészt feledésbe merült. A hagyományos gyümölcs- és zöldségfajták helyét kiszorították a nagyüzemi mezőgazdaság számára kinemesített, egységes kinézetű és nagy hozamú hibridek, amelyek beltartalma azonban távol áll a tájfajták minőségétől.

Az egészéges táplálkozás iránti igény terjedésével egyre inkább felértékelődik a régi, hagyományos fajták szerepe, egyre több kiskertben foglalkoznak a régi időkből fennmaradt zöldség- és gyümölcsfajták előállításával,

amiből zöldségpiacokra és internetes forgalmazásra egyaránt jut. A felhozatalt nem lehet a nagyüzemi mezőgazdaság kínálatához hasonlítani, a tájfajták iránt növekvő vásárlói igény azonban azt mutatja, hogy hosszabb távon biztos piacra számíthat az, aki a mezőgazdaságnak ebbe az ágazatába fektet.

Józsa Eszter falugazdász Erdély-szerte tart előadásokat a tájfajták védelméről •  Fotó: Facebook/Józsa Eszter Galéria

Józsa Eszter falugazdász Erdély-szerte tart előadásokat a tájfajták védelméről

Fotó: Facebook/Józsa Eszter

Több forrásból is beszerezhetők a tájfajták vetőmagjai

A Magyarországról indult és az egész Kárpát-medencére kiterjedő – az őshonos fajták megmentésére kezdeményezett – Tündérkert mozgalom Erdélyben is megvetette a lábát. Szatmárnémetiben Tündérkert a tanyán címmel szeptember elején egész napos rendezvényt tartott a témában a Partiumi Falugazdász Hálózat, ahol mezőgazdasági szakemberek ismertették a mozgalommal kapcsolatos fejleményeket. A rendezvény egyik előadója Józsa Eszter növényorvos, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének falugazdásza volt, aki szívügyének tekinti a hagyományos erdélyi tájfajták felkarolását.

A Krónika érdeklődésére elmondta, még távol állunk a Magyarországon beindult mozgalom eredményeitől, de az erdélyi tevékenység is biztató. ,,Szatmárnémetiben magyar egyházi adományként több hektáros területen kezdődött el a hagyományos erdélyi gyümölcsfajták feltérképezése és megmentése.

A programban részt vevő falugazdászok egész Erdélyre kiterjedő felhívás alapján felkeresik azokat a gazdákat, akik hagyományos tájfajtákal rendelkeznek,

és a kertjükből származó oltóanyagot a szatmári telephelyre viszik. Eddig mintegy hatvan hagyományos erdélyi gyümölcsfajtát sikerült összegyűjteni” – fogalmazott portálunknak az Erdőszentgyörgyön élő mezőgazdasági szakember.

Józsa Eszter szerencsés egybeesésnek tartja, hogy az Európai Unió egyik direktívája is felkarolta a hagyományos fajták európai védelmét. A brüsszeli döntés immár jogi hátteret biztosít a tagállamok számára, hogy minden lehetséges eszközzel védelmezzék hagyományos mezőgazdasági fajtáikat. Romániában Suceava és Buzău megyében működik génbank, ahova a Románia területén ismert hagyományos fajtákat összegyűjtik, és a magokat speciális körülmények között mélyfagyasztott állapotban, tíz évig tárolják. Ezt követően újabb tíz évre friss magok kerülnek a génbankba.

,,Kolozsváron az Eco Ruralis civil szervezet karolta fel az ügyet.

Idézet
Az erdélyi kitekintésű szervezet hagyományos zöldségfajták magjait állítja elő és jutányos áron forgalmazza.

Jelentős felhozatallal rendelkeznek: időben fel kell iratkozni a magokra, és postán juttatják el az érdekelteknek a rendelést. A szatmárnémeti faiskola hagyományos fajtáiból egy-két éven belül szerezhető majd be több tíz alma, körte, szilva és egyéb gyümölcsfajta csemetéje. De vannak Székelyföldön is ehhez hasonló kezdeményezések” – ismertette a jelenlegi beszerzési lehetőségekre Józsa Eszter.

Háziparadicsom. A zamatos zöldség sokáig nem bírja a szállítási és forgalmazási strapát •  Fotó: Facebook/Józsa Eszter Galéria

Háziparadicsom. A zamatos zöldség sokáig nem bírja a szállítási és forgalmazási strapát

Fotó: Facebook/Józsa Eszter

Csak kiskertekből lehet beszerezni

Napjainkban divattá vált az egészséges táplálkozás. A szakember szerint jobb lenne, ha ez mindennapi szokásunkká válnak, de így is jelzésértékű, hogy a nagyüzemi mezőgazdaság mennyiségorientáltságára alternatívákat kereső kistermelők jó úton járnak.

A hibridekkel az a legnagyobb baj, hogy a nemesítő állomások a hosszú utaztatásra és a nagyáruházak polcaira tervezik a zöldségeket és gyümölcsöket. Ebben a nemesítési módszerben nem az ízvilág és a beltartalom a lényeg, hanem a termék piacossága. A vastag húsú és héjú hibridparadicsom akár több ezer kilométeres szállítást is ki kell bírjon, plusz a nagyáruházak polcain eltöltött hosszú időt. Erre alkalmas terményt csak nagy kompromisszumok árán lehet kinemesíteni és rengeteg növényvédő szerrel előállítani a gyümölcsöt. Ezzel szemben

a kerti paradicsom vékony héja alkalmatlanná teszi a zöldséget áruházi forgalmazásra, mert másnap eladhatatlanná válna a sok mozgatás és a vásárlói ujjak nyomkodása miatt.

Józsa Eszter szerint az ilyen háziterméket zöldségpiacokról vagy interneten keresztül, direkt a gazdától lehet megvásárolni.

,,Aki már kóstolt kiskertben termesztett hagyományos fajtájú paradicsomot, az jól tudja, hogy ízvilágban nem lehet összehasonlítani a nagyüzemi felhozatallal. Aki időt szán arra, hogy ilyen termékeket keressen és vásároljon, az fontos lépést tesz az egészséges táplálkozás irányába” – nyomatékosította lapunknak a növényorvos.

Hibridparadicsom. A nemesítők nem a minőségre, hanem a külalakra és a mennyiségre törekszenek •  Fotó: Facebook/Józsa Eszter Galéria

Hibridparadicsom. A nemesítők nem a minőségre, hanem a külalakra és a mennyiségre törekszenek

Fotó: Facebook/Józsa Eszter

Saját vásárlói kört kell kialakítani

A tájfajták előnyeként Józsa a jóval kisebb számú növényvédelmi munkát emeli ki. Kevesebb vegyszert igényelnek, mert hoszú évtizedek vagy évszázadok során természetes módon alkalmazkodtak a helyi ökológiai feltételekhez.

Másik előnyük, hogy a gazda az otthon termesztett növény magját maga is elő tudja állítani. Habár ez nem olyan minőségű, mint a szakszerűen előállított vetőmag, de sok gazda ezt használja a kiskertben és elégedett a terméssel.

,,Fontos, hogy különbséget tudjunk tenni a hibrid és a tájfajták között. A hibridektől egységes minőséget és nagy mennyiséget várnak el a termelők. Amihez sok tápanyag-utánpótlás – elsősorban műtrágyák – és számos növényvédőszer szükséges. Ezzel szemben

Idézet
a tájfajták hozama jóval kisebb és a termés nem egységes minőségű, viszont a beltartalma kárpótol a kisebb termésért”

– mutatott rá Józsa Eszter falugazdász.

A szakember elismerte, hogy a tájfajták termesztéséből egyelőre nehéz megélni, ezért inkább keresetkiegészítő forrásként él a lehetőséggel sok kistermelő. Józsa úgy véli, szakértelemmel és elköteleződéssel ki lehet alakítani olyan vásárlói kört, ami hosszabb távon biztos megélhetést jelent a gazda számára.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 03., csütörtök

Gazdasági miniszter: 6000 lejjel emelték a Salrom igazgatójának fizetését a parajdi tragédia után

A parajdi tragédia utáni második vagy harmadik napon 38 000 lejre emelték a Salrom Országos Sótársaság igazgatójának fizetését a részvényesek közgyűlésének határozatával – irányította rá a figyelmet Radu Miruță gazdasági miniszter szerdán.

Gazdasági miniszter: 6000 lejjel emelték a Salrom igazgatójának fizetését a parajdi tragédia után
2025. július 03., csütörtök

Magyar diákvezérek: veszélyben a romániai fiatalok jövője, ha a tüntetéseknek nem lesz eredménye

Több százezer diák megélhetését és továbbtanulását veszélyezteti a kormány ösztöndíjrendszer-átalakító terve. A magyar diákszövetségek vezetői rámutattak, a tervezet ebben a formában visszalépést jelent a korszerű, európai szintű oktatás felé vezető úton.

Magyar diákvezérek: veszélyben a romániai fiatalok jövője, ha a tüntetéseknek nem lesz eredménye
2025. július 02., szerda

Ezer Székely Leány Napja a csíksomlyói hegynyeregben

Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.

Ezer Székely Leány Napja a csíksomlyói hegynyeregben
2025. július 02., szerda

Védeni kell az időseket az „unokázós” csalóktól

Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.

Védeni kell az időseket az „unokázós” csalóktól
2025. július 02., szerda

Quad alá beszorult férfi holttestére bukkantak az Erdélyi-szigethegységben

Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.

Quad alá beszorult férfi holttestére bukkantak az Erdélyi-szigethegységben
2025. július 02., szerda

Közel 3 millió lej bevételt generáltak a rabok a nagyváradi börtönnek, és nekik is csurrant-cseppent

Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.

Közel 3 millió lej bevételt generáltak a rabok a nagyváradi börtönnek, és nekik is csurrant-cseppent
2025. július 02., szerda

Különleges zenés játszóteret avattak Szatmárnémetiben

Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.

Különleges zenés játszóteret avattak Szatmárnémetiben
2025. július 02., szerda

Erdészeti razzia Háromszéken: 121 bírságot róttak ki az ellenőrző szervek

Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.

Erdészeti razzia Háromszéken: 121 bírságot róttak ki az ellenőrző szervek
2025. július 02., szerda

Gyergyószéken építhet autópályát az eddig csak óvásokban jeleskedő román cég

A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.

Gyergyószéken építhet autópályát az eddig csak óvásokban jeleskedő román cég
2025. július 02., szerda

Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi bányakatasztrófa károsultjainak segélyezését

Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.

Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi bányakatasztrófa károsultjainak segélyezését