Az Ady-emlékkiállításnak otthont adó fehér ház
Fotó: Panoramio
Múzeum marad a csucsai Boncza-kastély, amely a jogerős bírósági ítélet szerint a Kolozs megyei önkormányzat tulajdona, hiába telekkönyvezték Veturia Goga örökösei saját nevükre az ingatlanokat – jelentette ki a Krónikának Vákár István.
2018. január 10., 11:102018. január 10., 11:10
2018. január 10., 11:172018. január 10., 11:17
A Kolozs megyei önkormányzat alelnökét annak kapcsán kérdeztük, hogy a kolozsvári Făclia lap arról számolt be: Octavian Goga özvegyének örökösei saját nevükre telekkönyveztették a csucsai ingatlanokat és földterületeket, amelyekért immár több mint egy évtizede pereskednek a megyei önkormányzattal.
Ugyanis, mint arról beszámoltunk, az itt működő Octavian Goga-emlékmúzeumot felügyelő Kolozs megyei önkormányzat jogerősen megnyerte a román költő feleségének örökösei által indított pert.
A csucsai kastély
A kommunizmus idején Veturia Goga úgy tudta megmenteni a kastélyban található értékes gyűjteményt, hogy 1966-ban odaadományozta az ingatlant a román államnak, azzal a kikötéssel, hogy Goga-emlékmúzeumot működtetnek benne. 2005-ben azonban az özvegy távoli rokonai bíróságon támadták meg az adománylevelet azt állítva: Veturia Goga kényszerítő körülmények hatására mondott le a birtokról. Az oldalági örökösödési pert indító Florin Mureşannak és Marius Pompiliu Mureşannak 2015 októberében sikerült elérni, hogy a Legfelsőbb Bíróság érvénytelenítette a dokumentumot, de visszaszolgáltatási kérésüket elutasították, így újabb per kezdődött az ügyben.
Köztulajdon marad az egykor Ady Endre által is lakott csucsai Boncza-birtok, miután a bíróság jogerősen az Octavian Goga Emlékmúzeumot működtető Kolozs Megyei Tanácsnak ítélte azt a Goga özvegyének rokonai által indított perben.
Vákár István lapunknak elmondta, a Boncza-kastély, az Adyék által is lakott fehér ház, a többi ingatlannak és területnek az örökösök nevére történő telekkönyvezése az első per ítélethirdetése után történt, amelyben az örökösök kerültek ki győztesen. Erre annak ellenére került sor, hogy a megyei tanács újabb keresetet nyújtott be amelyben immár a végrendelet alapján bizonyította a tulajdonjogot.
Hozzátette, hogy az önkormányzat megtámadta a bíróságon a tulajdonbejegyzést, így a Boncza-kastély tulajdonjogát illetően a jövőben nem várható változás, abban továbbra is a Goga- és Ady-emlékmúzeum működik majd.
A Boncza-család történetét, illetve Ady és Csinszka szerelmét bemutató tárlat
Fotó: Biró István
A csucsai kastélyt Boncza Miklós építette feleségének, aki kilenc nappal azután, hogy világra hozta gyermekét, Boncza Bertát – Ady Endre későbbi, Csinszkaként emlegetett feleségét –, meghalt, így a férfi Budapestre költözött, és bezárta a kastélyt.
Érintőlegesen Ady Endre és múzsája, Csinszka alakját is megidézi az a rendezvénysorozat, mellyel a csucsai Octavian Goga-emlékmúzeum 50 éves fennállását ünneplik a napokban. A jubileumi évet beárnyékolja a kastély visszaszolgáltatásáért folyó pereskedés.
A birtokot a trianoni döntést követően az özvegy eladta Octavian Goga román költőnek, későbbi miniszterelnöknek. A Boncza-kastély melléképületében 1968-ban nyílt Ady-emlékkiállítást 2014-ben, a csucsai múzeum és a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum közötti együttműködés révén, a magyar kormány támogatásával újították fel. A csucsai múzeum tavaly ünnepelte létrehozásának 50. évfordulóját, az alkalomból szervezett rendezvénysorozat idén is folytatódik.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!