Nemzeti régiók: csak öt országban sikerült összegyűjteni az aláírásokat, újabb hosszabbításban bíznak

Hátráltatja a járvány az aláírásgyűjtést. A kezdeményezők hosszabbítást kértek Brüsszeltől •  Fotó: Kocsis Boldizsár János

Hátráltatja a járvány az aláírásgyűjtést. A kezdeményezők hosszabbítást kértek Brüsszeltől

Fotó: Kocsis Boldizsár János

Hat hónap alatt sikerült behozni újabb közel nyolcvanezer aláírást a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) által a nemzeti régiók egyenlőségéért indított polgári kezdeményezéshez, és további két tagállamban teljesült a területi feltétel. Ez viszont még mindig nem elég, a kezdeményezők a járványügyi helyzet miatt újabb hosszabbításban reménykednek.

Bíró Blanka

2020. november 08., 21:132020. november 08., 21:13

2020. november 08., 23:402020. november 08., 23:40

Újabb hosszabbítást remélnek Brüsszeltől, hogy teljesülhessenek a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) által a nemzeti régiók egyenlőségéért indított polgári kezdeményezés feltételei. A kezdeményezést az Európai Unió hét tagországából legkevesebb egymillió polgárnak kellett támogatnia aláírásával, a november 7-ei, vagyis szombat éjfélig meghosszabbított határidőig, ez a feltétel viszont csak részben teljesült:

összegyűlt ugyan az egymillió aláírás, ám a hét helyett csak öt tagállamban sikerült elérni a küszöbértéket.

A hosszabbításban, vagyis az elmúlt hat hónap alatt összegyűlt még közel nyolcvanezer aláírás, Románia, Magyarország, Szlovákia mellett Litvániában és Horvátországban is megvan az előírt számú kézjegy – összegzett megkeresésünkre Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke. Rámutatott,

a polgári kezdeményezés élén álló polgári bizottság már október 9-én kérte az újabb három hónapos meghosszabbítást.

Izsák Balázs felidézte, a bizottság által megalkotott, májusban előterjesztett, ideiglenes rendeletet a nyár folyamán fogadta el az Európai Parlament és az Európai Tanács, ez azt tartalmazza, hogy ha a járványhelyzet súlyosbodik, bekövetkezik a második hullám, lehetőség van a határidő kétszer újabb három-három hónapos meghosszabbítására azzal a kikötéssel, hogy a teljes aláírásgyűjtési időszak nem haladhatja meg a két évet.

Ez az ideiglenes rendelet minden polgári kezdeményezésre vonatkozik.

Idézet
Bízom benne, hogy belátják, a kérésünk megalapozott. Hétköznapi ésszel mérlegelve is egyértelmű, hogy most a járvány súlyosabb, mint a tavasszal, amikor a polgári bizottság a rendeletet előterjesztette. Az Unióban ugyanakkor van egy bonyolult pontrendszer, ami alapján dönteni fognak”

– részletezte az SZNT elnöke.

•  Fotó: írdalá.hu Galéria

Fotó: írdalá.hu

Erősödik a nemzeti régiók
európai mozgalma

Egyúttal vázolta is a következő hónapok feladatait. Mint mondta, tovább kell erősíteni a Litvániából begyűjtött aláírásokat, mert ott a számuk mindössze egy százalékkal lépi túl a küszöböt. Minden állam illetékes hatósága hitelesíti az aláírásokat, előfordul, hogy néhány szignót érvénytelenítenek, ezért jelenleg Litvánia még „billeg”. Horvátországban már sokkal jobb a helyzet, ott 8250 aláírásra van szükség, és ezek száma jóval meghaladta a tízezret.

Izsák Balázs rámutatott

a következő három hónapban még Szlovéniában, Spanyolországban, Svédországban, Belgiumban, Lettországban, Észtországban érhetik el a küszöböt.

Ezekben az országokban az utóbbi időben volt visszhangja a polgári kezdeményezésnek, gyűlnek az aláírások, Észtország például épp csak a vonal alatt van.

Az aláírásgyűjtésnek számokban nem mérhető hozadéka, hogy új szövetségesek csatlakoztak a kezdeményezéshez. „Az európai regionális mozgalom nem számokból, hanem emberekből, szervezetekből tevődik össze. Mi két célt követünk: az uniós jogszabály megalkotását és a nemzeti régiók európai mozgalmának megerősítését, ami kapcsolatokat és együtt gondolkodást jelent” – fogalmazta meg az SZNT elnöke.

Fontosnak tartja, hogy

Carles Puigdemont volt katalán elnök csatlakozott a kezdeményezéshez, a katalán nemzetgyűlés és a szárd nemzetgyűlés is támogatja azt.

Olaszországban például nagyon magas a küszöb, de a szárd szervezetekkel való együttműködés előrelépés a mozgalom szempontjából, értékelt Izsák Balázs.

•  Fotó: írdalá.hu Galéria

Fotó: írdalá.hu

Működő partnerségekre,
helyismeretre van szükség

Részsikerként értékeli az eddigi eredményeket Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöke.  Meglátása szerint a gyűjtés folytatódhat. Közleményében Vincze Loránt úgy fogalmaz,

Spanyolországban is jól áll a gyűjtés, baszk és katalán partnereiknek köszönhetően 25 ezer aláírás már összegyűlt a szükséges 40 ezerből.

Szlovéniában sokat dolgoztak, hogy a kötelező hatezer aláírás meglegyen, de még nagyobb összefogásra van szükség a sikerhez, hiszen a szigorú korlátozások ott teljes mértékben ellehetetlenítették a papíralapú aláírások gyűjtését.

Az RMDSZ EP-képviselője köszönetet mondott kollégájának, Waldemar Tomaszewskinek a litvániai lengyelek támogatásáért, illetve Milorad Pupovac horvátországi parlamenti képviselőnek, a horvátországi Független Demokratikus Szerb Párt elnökének és Saša Milošević főtitkárnak a FUEN tagszervezet Szerb Nemzeti Tanácstól a nagyszámú aláírásért. Kitért arra, hogy a nyáron az ő javaslatára elfogadott EU-s rendelet  lehetőséget nyújt az újabb három hónapos hosszabbításra,  ezzel

február hetedikéig lehet összegyűjteni a még hiányzó két országban a minimális aláírásszámot.

A politikus az eltelt másfél évet elemezve kifejtette, hiányzott egy jó stratégia és egy pörgős kampány. „Erdélyben az RMDSZ gyűjtött össze közel százötvenezer aláírást, a Pesty László által Budapestről irányított Írd alá kampány pedig az utolsó pillanatban megmozgatta a Kárpát-medencét. Tanulság, hogy működő partnerségekre, helyismeretre és terepmunkára van szükség. Bízom a folytatásban és abban, hogy három hónapon belül teljes lesz a siker az európai kisebbségi régiók, köztük a Székelyföld ügyében” – összegzett Vincze Loránt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 02., szerda

Mindent lát a belgyógyász – Az időben történő szűrővizsgálat és az egészséges életmód csodákat tehet (VIDEÓ)

Az orvoslás speciális szakterülete a belgyógyászat, ami holisztikus megközelítésben látja a beteget. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében a kettős képesítésű dr. Ormos Éva kolozsvári belgyógyásszal és sürgősségi szakorvossal beszélgetünk.

Mindent lát a belgyógyász – Az időben történő szűrővizsgálat és az egészséges életmód csodákat tehet (VIDEÓ)
2025. július 01., kedd

Kéthetes késés: növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon

Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.

Kéthetes késés: növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon
2025. július 01., kedd

Kisebb tömegkarambolt okozott egy mikrobusz sofőre Bihar megyében, öt sérült került kórházba

Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.

Kisebb tömegkarambolt okozott egy mikrobusz sofőre Bihar megyében, öt sérült került kórházba
2025. július 01., kedd

A nagyszebeni repülőtér korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében nyomoz az Európai Ügyészség

A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.

A nagyszebeni repülőtér korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében nyomoz az Európai Ügyészség
2025. július 01., kedd

Feloldották az itatási és öntözési tilalmat a Maros sókoncentrációjának csökkenése után

Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.

Feloldották az itatási és öntözési tilalmat a Maros sókoncentrációjának csökkenése után
2025. július 01., kedd

Átadták a magyar állami támogatásból megújult Jó testvér egyházi idősotthont Kolozsváron

Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.

Átadták a magyar állami támogatásból megújult Jó testvér egyházi idősotthont Kolozsváron
2025. július 01., kedd

Javult a sikeresen érettségiző magyar diákok aránya, az RMDSZ szerint a speciális román tantervnek köszönhetően

A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.

Javult a sikeresen érettségiző magyar diákok aránya, az RMDSZ szerint a speciális román tantervnek köszönhetően
2025. július 01., kedd

Beszólt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható politikusnak, 10 ezer lejt kell fizetnie Kereskényi Gábornak

Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.

Beszólt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható politikusnak, 10 ezer lejt kell fizetnie Kereskényi Gábornak
2025. július 01., kedd

Megújul a csíkszeredai „Fehér Ház”

A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.

Megújul a csíkszeredai „Fehér Ház”
2025. július 01., kedd

Határőrök segítették az illegális migrációt és a csempészést

Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.

Határőrök segítették az illegális migrációt és a csempészést