Háromnyelvű táblákkal szerelte volna fel a belvárost az RMDSZ
Fotó: Oradea.ro
Bár egy évtizede tanácsi határozat van rá, elutasította a háromnyelvű – román, magyar és angol – utcanévtáblák kihelyezését a nagyváradi tanács. Az RMDSZ-frakció egyelőre apránként „magyarítja" a magyar utcaneveket.
2018. május 29., 09:262018. május 29., 09:26
2018. május 29., 09:322018. május 29., 09:32
Sajnálatos döntésnek tartja az RMDSZ nagyváradi frakciója, hogy a tanács legutóbbi ülésén elutasította azon kezdeményezésüket, hogy a történelmi belvárosban háromnyelvű – román, magyar és angol – utcanévtáblákat szereljenek fel. Pető Dalma önkormányzati képviselő a Krónikának elmondta, a javaslat egy korábbi, a kétnyelvű – román és magyar – utcanévtáblák kihelyezését kimondó határozat kiegészítéseként született.
mondta a Krónikának Pető Dalma. Szerinte a kezdeményezés célja az lett volna, hogy egységesítsék a belvárosi feliratokat, így ezeken – a műemlék épületekre évekkel korábban kihelyezett tájékoztató táblákhoz hasonlóan – szintén barna alapon szerepelne a többnyelvű felirat. A tanácsos szerint javaslatukat a 2006/504-es tanácsi határozat kiegészítésének szánták, mely kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezését írja elő a bihari megyeszékhelyen.
– utalt a város lakosságának mintegy 27 százalékát adó magyarság kérésére Pető Dalma. Elmondta, a tanácsülésen több példát is felhozott kérésük alátámasztására, mint a kétnyelvű utcanévtáblákkal felszerelt Nagyszeben vagy a háromnyelvű helységnévtáblát kihelyező Zilah, de hiába. Tervezetük nem is került a tanács elé, csupán a polgármesteri hivatal ehhez készített szakjelentése, mely arra hivatkozva, hogy a helyi közigazgatási törvény nem írja elő a többnyelvű utcanévtáblák kihelyezését, a javaslat elutasítását kérte.
Az Ebihoreanul beszámolója szerint Ionel Vila jegyző arra hivatkozva kérte az RMDSZ javaslatának elutasítását, hogy a helyi közigazgatási törvény csupán a helységnévtáblák és közintézmények többnyelvű feliratozását, illetve a tanácsi határozatok, hirdetések lefordítását írja elő, aminek szerinte a váradi önkormányzat maradéktalanul eleget tett. Az RMDSZ kérésére nincs törvényi alap, állította Ilie Bolojan polgármester is, aki azzal vádolta a szövetséget, hogy imázsépítésnek szánta javaslatát.
Pető Dalma nagyváradi helyi tanácsos
Fotó: Facebook/Nagyváradi RMDSZ
Pető Dalma elmondta, az RMDSZ-frakció a jövőben, a szövetség felső vezetésével való egyeztetés után dönt arról, benyújtja-e újra. Ez ugyanis egy folyamat eredménye, melynek első lépéseként a Szent László-híd magyar nevének feltüntetését kérték.
Elmondta, 22 esetben nem volt megfelelő a magyar felirat, az illetékeseknek április 30-ig kellett volna korrigálni a hibát, most ezt ellenőrzi. Pozitívumként tette hozzá, hogy a csütörtöki tanácsülésen a döntéshozó testület jóváhagyta, hogy a város híres építészéről, Vágó Józsefről elnevezett utca az eddigi Iosif helyett ezután magyarul szerepeljen a táblán. A következő lépés a Szent László (Sfîntul Ladislau) utca nevének magyarítása lesz.
Első fokon elveszítette a nagyváradi önkormányzat ellen a kétnyelvű - román és magyar - utcanévtáblák kihelyezése érdekében indított pert a Civil Elkötelezettség Mozgalom (CEMO).
A 27 százalékos magyarsággal rendelkező Nagyváradon évek óta téma a kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezése, ez ügyben az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) tavaly egy magánszemély feljelentése alapján el is marasztalta a polgármesteri hivatalt, de ez forráshiányra hivatkozva nem pótolta a hiányt. Az önkormányzat ellen a Civil Elkötelezettség Mozgalom (Cemo) is pert indított kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezését kérve, de az ügyben eljáró Bihar megyei törvényszék ítéletében részben megalapozatlannak, részben tárgytalannak ítélte a jogvédő szervezet kérését.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!