Nem ütött vissza a románokkal kötött koalíció Besztercén

•  Fotó: Facebook/RMDSZ Beszterce-Naszód

Fotó: Facebook/RMDSZ Beszterce-Naszód

Nem volt káros hatással az RMDSZ Beszterce–Naszód megyei szereplésére, hogy a szervezet a megyei és a besztercei önkormányzat szintjén román pártokkal lépett koalícióra, és azokkal közös listán indította jelöltjeit – értékelte a Krónikának Décsei Attila.

Pap Melinda

2020. szeptember 30., 17:122020. szeptember 30., 17:12

2020. szeptember 30., 17:172020. szeptember 30., 17:17

Az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei elnöke szerint a döntés nem befolyásolta negatívan a helyi szervezeteket, sőt a szövetség saját listával több községben duplázni tudott, így összességében hét önkormányzati képviselői mandátummal többet szerzett, mint ezelőtt négy évvel. A még a Szociáldemokrata Párt, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE), illetve a Pro Románia Párt alkotta koalíció révén pedig sikerült megőrizni a besztercei tanácsosi helyet, és 12 év után visszakerülni a megyei önkormányzatba.

Idézet
„Összességében pozitívnak bizonyult a koalíció, nem lett hátránya, helyi szinten ennek ellenére sokan szavaztak az RMDSZ-listákra. Bízom benne, hogy ez azt jelenti: az emberek megértették, miért léptünk szövetségre román pártokkal”

– nyilatkozta lapunknak Décsei Attila, aki szerint a szavazatok számából egyértelműen kitűnik, hogy saját listával sem a besztercei, sem a megyei tanácsban nem ugrotta volna meg az 5 százalékos választási küszöböt az RMDSZ. Hozzátette, bár a román pártokkal kötött alkunak bírálói is akadtak, vélhetően ezek úgysem szavaztak volna a szövetségre.

A községekben saját listán jobb eredményeket értek el, mint négy éve, az eddigi 26-ról 31-re nőtt a helyi önkormányzati képviselők száma, így a koalícióval nyert besztercei és megyei tanácsosi mandátumot is hozzáadva, összesen 33 tanácsosi mandátumot szereztek.

Emellett sikerült megőrizni a polgármesteri széket Árpástó községben, ahova a megye legnagyobb magyar települése, Magyardécse tartozik, és 7 tanácsosával a helyi önkormányzatban is egyszerű többsége van a szövetségnek.

A megye legnagyobb magyar településeként Magyardécse polgármestert és RMDSZ-es többséget adott Árpástó községben •  Fotó: Facebook/RMDSZ Beszterce-Naszód Galéria

A megye legnagyobb magyar településeként Magyardécse polgármestert és RMDSZ-es többséget adott Árpástó községben

Fotó: Facebook/RMDSZ Beszterce-Naszód

Az RMDSZ-nek volt a legtöbb helyi tanácsosi listára leadott szavazata Szentmáté községben is, de a polgármesteri széket a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vitte el;

a szövetség abban bízik, hogy sikerül megszerezni az alpolgármesteri széket, miután az eddigi kettőről négyre duplázta tanácsosai számát.

Eggyel több mandátumot szereztek az eddiginél Kékesen, Rettegen és Magyarnemegyén is, míg Apanagyfaluban az azonos szavazatszám miatt sorshúzással dőlt el, hogy nem jut harmadik mandátum a szövetségnek. „A sors nem volt kedvező számunkra” – fogalmazott Décsei.

A megyei elnök szerint nagy eredmény, hogy olyan községekben is sikerült magyar képviselőt bejuttatni a helyi tanácsba, ahol nyolc vagy négy éve nem volt:

Óradnán és Szászlekence községben is lett RMDSZ-es tanácsos, utóbbihoz egyetlen magyar falu, Cegőtelke tartozik. Bethlenben szintén sikerült megőrizni az önkormányzati jelenlétet.

Décsei Attila koalíciós partnerei között •  Fotó: Facebook/Décsei Attila Galéria

Décsei Attila koalíciós partnerei között

Fotó: Facebook/Décsei Attila

A községi sikerek ellenére Besztercén már nincs akkora szükség az RMDSZ voksára, mint eddig. „Nem mondhatni, hogy a mérleg nyelve lennénk, ez a megyei tanácsra is érvényes” – fogalmazott a megyei elnök, aki szerint a megyeszékhelyen a polgármesteri tisztséget is elnyert PNL-nek egyszerű többsége van.

A Beszterce–Naszódért Koalíciónak csupán 5 tanácsost sikerült bejuttatni, az 5. az RMDSZ-es Máthé Attila. A megyei önkormányzatban 14 tanácsosa van a koalíciónak – Radu Moldovan tanácselnök voksával sincs meg az egyszerű többség,

a PNL 12, a Népi Mozgalom Pártja (PMP) 4 mandátumot szerzett. Így mindkét önkormányzatban a PMP képezi a mérleg nyelvét. Ennek megyei elnöke, Ionuţ Simionca képviselő az Agerpresnek úgy nyilatkozott, első opcióként a liberálisokkal működnének együtt.

Ami a PSD–ALDE–Pro Románia–RMDSZ-koalíciót illeti, az RMDSZ megyei elnöke szerint „politikai együttműködés volt, csak a választásokra idejére volt érvényes”, így a jövőben nem kötelező fenntartani. „Jómagam RMDSZ-színekben kerültem be a megyei önkormányzatba, és az a kötelességem, hogy a magyar közösség gondjaira keressek megoldást” – összegzett a Krónikának a koalíciós lista 6. helyezettjeként megyei tanácsosi mandátumot szerző Décsei Attila.

korábban írtuk

Gyengült a magyar képviselet a szórványban
Gyengült a magyar képviselet a szórványban

Több szórvány megyében, illetve megyeszékhelyen nem ugrotta meg a megyei vagy helyi tanácsba való bejutáshoz szükséges küszöböt az RMDSZ. Több helyen a korábbi koalíciók fennmaradásában bíznak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 29., vasárnap

Elúszhat a Székelyföld első autópályájára szánt uniós pénz

Dragoș Pîslaru európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter szerint az országos helyreállítási terv keretében megvalósítandó projektek határidejének elhalasztására vonatkozó javaslat nem jelenti automatikusan a szabályok módosítását.

Elúszhat a Székelyföld első autópályájára szánt uniós pénz
2025. június 29., vasárnap

Ég a megye szemétlerakója Szásztörpényben

Továbbra is ég a szásztörpényi szeméttelep, ahová egész Beszterce-Naszód megye hulladékát gyűjtik, vasárnap reggel három tűzoltóautó avatkozott be a szemétlerakó helyszínén – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).

Ég a megye szemétlerakója Szásztörpényben
2025. június 28., szombat

Lakástüzek: hogyan előzzük meg a tragédiát, mit tegyünk tűzvész esetén?

Három évtizeddel ezelőtt még közel húsz perc állt rendelkezésre ahhoz, hogy valaki kimeneküljön egy háztűzből, ma már csak 3-4 perc maradt erre, mert az otthonok többsége szintetikus anyagokkal van tele. Kacsó István tűzoltóparancsnokkal beszélgettünk.

Lakástüzek: hogyan előzzük meg a tragédiát, mit tegyünk tűzvész esetén?
2025. június 28., szombat

Sóstó lehet a sóbánya helyén – Elégedetlen a parajdi medermunkálatokkal a gazdasági miniszter

A tárcavezető szerint az állami sóipari vállalat (Salrom) vezetősége részéről nincs törekvés a helyzet valódi megoldására, a rengeteg állami pénz ellenére lassú a munkavégzés és műszakilag helytelen megoldásokat választottak.

Sóstó lehet a sóbánya helyén – Elégedetlen a parajdi medermunkálatokkal a gazdasági miniszter
2025. június 28., szombat

A Kis-Küküllő sótalanításáról határozott a vészhelyzeti bizottság

Megkezdik a Kis-Küküllő vizének a sótalanítását – döntötte el szombaton az Országos Vészhelyzeti Bizottság. Hosszabb távon pedig új vízellátási lehetőségeket keresnek, hogy a Maros megyei települések ne legyenek kiszolgáltatva a Korond-patak vizének.

A Kis-Küküllő sótalanításáról határozott a vészhelyzeti bizottság
2025. június 28., szombat

Közel 13 millió liter vizet osztottak szét két hét alatt Maros megyében

A Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség június 12–26. között 12 841 300 liter vizet osztott szét azokon a településeken, amelyeken a Kis-Küküllő vizének megnövekedett sótartalma miatt vészhelyzetet rendeltek el.

Közel 13 millió liter vizet osztottak szét két hét alatt Maros megyében
2025. június 27., péntek

Az RMDSZ párhuzamot von Soós Zoltán büntetőügye és a fekete március között

„Politikai jelentéstartalommal bíró lépésnek” tekinti az RMDSZ, hogy továbbra sem térhet vissza hivatalába Soós Zoltán, Marosvásárhely korrupcióval gyanúsított polgármestere.

Az RMDSZ párhuzamot von Soós Zoltán büntetőügye és a fekete március között
2025. június 27., péntek

Több mint 9000 diák vett részt a kisebbségek anyanyelv képességvizsgáján

Több mint 9000 nyolcadik osztályt végzett diák vett részt pénteken a kisebbségek anyanyelv és irodalom írásbeli vizsgáján – tájékoztatott az oktatási minisztérium.

Több mint 9000 diák vett részt a kisebbségek anyanyelv képességvizsgáján
2025. június 27., péntek

Évek óta nem működik a több mint egymillió lejből felújított öntözőrendszer

Közel hat évvel ezelőtt újították fel az ópálosi szivattyúállomást, amellyel több ezer hektár termőföldet lehetne öntözni Arad megyében, de a berendezés csak néhány hónapig működött, mert a Marosból a csatornába szivattyúzott víz elszivárgott.

Évek óta nem működik a több mint egymillió lejből felújított öntözőrendszer
2025. június 27., péntek

A parajdi bányakatasztrófa a Legfelsőbb Védelmi Tanács asztalán

Nicușor Dan államfő hétfőre összehívta a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését.

A parajdi bányakatasztrófa a Legfelsőbb Védelmi Tanács asztalán