Munkaerőhiányra panaszkodnak a háromszéki gazdák, akik nem találnak napszámost a burgonyaszedésre – hívta fel a figyelmet Könczei Csaba, a Kovászna megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője.
2017. szeptember 07., 10:472017. szeptember 07., 10:47
2017. szeptember 07., 10:562017. szeptember 07., 10:56
Mint rámutatott: kevesen vállalják a krumpliszedést, mert sokan teljesen alaptalanul attól tartanak, hogy ha bejelentett idénymunkásként dolgoznak, elveszítik a szociális segélyt vagy a családi pótlékot.
„Ha mégis kimennek a mezőre, nem akarják megmutatni személyazonossági igazolványukat, hogy ne tudják adataikat bevezetni a napszámosregiszterbe, így viszont a gazda kockáztatja, hogy megbírságolják” – magyarázta Könczei.
ez pedig növeli a munkaadó kiadásait.
Ördög Lajos, a Kovászna megyei munkafelügyelőség vezetője leszögezte: aggodalomra nincs ok, hiszen a napszámostörvény legutóbbi módosítása világosan kimondja, az idénymunkások nem veszítik el a szociális juttatásaikat. Ugyanakkor az is szabályozott, hogy napszámosokat csak jogi személyek foglalkoztathatnak, a magánszemélyként termelő gazdáknak erre nincs lehetőségük.
Támpa Ödön, a Kovászna megyei szociális kifizetési ügynökség igazgatója is megerősítette:
Más a helyzet a munkanélküli segéllyel, erre egyéb szabályozás vonatkozik, tehát akik ezt kapják, csak bizonyos körülmények között vállalhatnak idénymunkát.
Fotó: Kristó Róbert
Kelemen Tibor, a Kovászna megyei munkaerő-elhelyező ügynökség vezetője úgy értelmezi a törvényt, hogy ha az állástalanok havi 500 lejnél több jövedelemre tesznek szert, megvonják tőlük a munkanélküli-támogatást, illetve elveszítik a munkanélküli státust és az ezzel járó biztosítást.
de a pénzügyi hatóság évente névre szólóan közli a munkaerő-elhelyező ügynökséggel, hogy milyen jövedelmeket jelentettek, és ha kiderül, hogy a munkanélküliségi támogatás időszakában havi 500 lejnél nagyobb volt a bevételük, visszaigénylik a kifizetett támogatást.
A napszámosok órabére különben 2 lejtől 10 lejig terjed, és nem kötelező a munkanap végén kifizetni.
A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte a besúgói sorába, helyzetét azonban a lelkésznek is „meggyónta”.
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget.
Teljesen átépítik a temesvári Gyermekpark és a Ligeti út melletti gyalogoshidat Temesváron. Az építmény új környezetet is kap, emellett biciklisávot is kialakítanak az új hídon – közölte pénteken a bánsági nagyváros polgármesteri hivatala.
Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban nyílt meg csütörtökön, a reformáció ünnepén az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató vándorkiállítás, amely közel egy éven át lesz látogatható.
Hamarosan befejeződnek Nagyvárad agglomerációs körgyűrűje Nagyürögd és Félixfürdő közötti első szakaszának kivitelezési munkálatai, két hét múlva már meg is nyithatják a forgalom előtt – tájékoztatott a Bihar megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Jeles magyar közéleti személyiségek, 1848-as honvédtábornokok, a 20. század elejének ünnepelt színészei, második világháborúban elesett katonák csontjait rejtik és rejtették az aradi temetők.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
szóljon hozzá!