Nem bátorítja a szakoktatást a tanügyi tárca

Nem bátorítja a szakoktatást a tanügyi tárca

Elmélet vagy szakma? Két út áll a leendő 9. osztályosok előtt

Fotó: Haáz Vince

Előzmény nélküli forgatókönyvvel rukkolt elő Luminița Barcari, az oktatási minisztérium államtitkára, amikor azt mondta, ha a tanfelügyelőségek kérik, a minisztérium jóváhagyja, hogy a szakiskolai osztályokat alakítsák át szakközépiskolai osztályokká, vagy ez utóbbiakat gimnáziumi osztályokká. A lapunk által megszólaltatott szakértők szerint ez egy populista húzás a minisztérium részéről.

Bíró Blanka

2020. július 18., 08:432020. július 18., 08:43

2020. július 18., 08:532020. július 18., 08:53

Igény szerint a tanügyminisztérium jóváhagyja az osztályok más kategóriába történő besorolását, ezt mindössze kérniük kell a tanfelügyelőségeknek – jelentette be Luminița Barcari, az oktatási minisztérium államtitkára. „Várjuk a javaslatokat a tanfelügyelőségektől. Elemezzék körültekintően a helyzetet, hiszen ha egy gyereket 8-as, 9-es átlagot ért el a vizsgán, akkor ha úgy szeretné, középiskolában kellene folytatnia a tanulmányait, és nem szakmunkásképzőben” – fogalmazott a szaktárca illetékese.

Szükség van a szakemberekre

Populistának és elhibázottnak tartja az államtitkár nyilatkozatát Görbe Péter oktatási szakember. A nyugalmazott Hargita megyei főtanfelügyelő, aki évekig szakoktatással foglalkozó tanfelügyelőként is dolgozott, a Krónika kérdésére úgy vélekedett, hogy

ezzel a minisztérium tulajdonképpen leértékeli a szakoktatást, azt az üzenetet fogalmazva meg, hogy jó képességű, jó vizsgaeredményt felmutató diák nem járhat szakmunkásképzőbe vagy szakközépiskolába.

„A mézesmadzagot húzogatják a gyerekek orra előtt. Nem kell mindenkit elméleti középiskolába terelgetni, hiszen ennek az országnak csak úgy lesz jól működő gazdasága, ha minden szinten megfelelő tudással és képzettséggel rendelkező szakemberek dolgoznak” – szögezte le Görbe Péter.

Hozzátette: a minisztérium nem azzal segíti a diákokat, hogy mindenkinek gimnáziumi helyet biztosít, hanem oda kellene figyelnie, hogy minden gyerek folytassa a tanulmányait, és próbálják meg vonzóvá tenni a szakképzést a szülők és a fiatalok számára.

Idézet
Hiába törekednek arra, hogy mindenkinek érettségi és egyetemi oklevele legyen, ha még mindig gyakori, hogy mesteri fokozattal végül a fiatal elvégez egy fodrásztanfolyamot, vagy egy üzletláncban rakja az árut a polcokra. Nem az oklevél szintje a fontos, hanem a megélhetést biztosító, megfelelően elsajátított szakma: a hegesztő tudjon hegeszteni, az esztergályos esztergálni, a pincér felszolgálni, és szeressék, ne szégyelljék a szakmájukat”

– összegezte Görbe Péter. Felidézte ugyanakkor, hogy 2009-ben még volt egy próbálkozás, amikor csak szakközépiskolai helyeket hagyott jóvá az oktatási minisztérium, aztán évekig „sopánkodtak”, hogy milyen gyengék az érettségi eredmények, nem mérlegelve, hogy mindenkit odatereltek a záróvizsgára.

Galéria

Fotó: Lukácsi Lehel

Korszerű technológiát kellene tanítani

Még így is túl sok az elméleti osztály a gimnáziumokban, sokkal több szakemberre lenne szükség – szögezte le eközben megkeresésünkre Kádár Rezső vállalkozó, a Pro Wood faipari klaszter ügyvezetője. Meglátása szerint

a szakoktatás korszerűsítésével lehetne azt vonzóvá tenni a fiatalok számára.

Tapasztalataik szerint például a számítógéppel vezérelt technológia (CNC) iránt valós érdeklődés mutatkozik, ezt egyelőre még a fémmegmunkálásban oktatják, de például a faiparban is lenne erre lehetőség. A vállalkozások ugyanis egyre inkább nyitnak a digitalizálás felé, automatizált munkafolyamatokat vezetnek be, ezeket a számítógép által vezérelt gépeket szakképzett alkalmazottaknak kell kezelniük, ám az ilyen jellegű képzés Kádár Rezső szerint még gyerekcipőben jár.

„Egy CNC-kezelő szakember bármelyik ágazatban megkeresi a havi 1000-1500 eurót, ebből a szempontból is vonzó lehet a diákok számára. A szakoktatásnak ma már nem azt kell jelentenie, hogy a diák mindennap sepreget a műhelyben, majd havonta egyszer kézbe kap egy körfűrészt, hanem korszerű technológiákat kell oktatni” – húzta alá a klaszter vezetője.

Meglátása szerint ugyanakkor a minisztériumnak is rugalmasabban kellene kezelnie ezt a kérdést, lehetőséget biztosítva a tanintézeteknek, hogy vállalatokkal, cégekkel partneri szerződéseket kössenek, nemcsak a gyakorlati képzésekre, hanem a modern felszerelések biztosítására is. „A nyugati országokban elterjedt marketingfogás, hogy egy nagy gépgyártó a szakiskolákat felszereli a legkorszerűbb gépeivel, arra számítva, hogy ha majd a diákok felnőttként vállalkozni fognak, a megszokott és bevált gépekbe ruháznak majd be. Ezt a lehetőséget nálunk is alkalmazni lehetne” – mutatott rá a vállalkozó.

A szakmunkásképző után van lehetőség a folytatásra

A hároméves szakiskola elvégzése után kínál továbbtanulási lehetőséget többek között a nagyváradi Szent László Római Katolikus Teológiai Gimnázium. A diákok tizenegyedik osztálytól a szaknak megfelelően folytathatják az iskolát, és készülhetnek az érettségire.

Konrád Katalin, a tanintézet igazgatója a Krónika érdeklődésére elmondta, a hároméves szakiskolát végzett diákjaik mintegy fele él a továbbtanulás lehetőségével, azonban a lemorzsolódás is elkerülhetetlen. Mint az igazgató részletezte,

már a 9. osztályba történő beiratkozás során azoknak a gyerekeknek javasolják a hároméves szakiskolát, akik inkább dolgozni szeretnek, mint tanulni.

A három év alatt nagyon sok a gyakorlati képzés, utolsó évben például már heti két napot töltenek az iskolában, és hármat gyakorlattal. Viszont folyamatosan biztatják a gyerekeket, hogy ha szeretnének tovább fejlődni a szakmában, akkor iratkozzanak vissza, szerezzék meg az érettségi oklevelet.

Galéria

Fotó: Gecse Noémi

Például a szakács-cukrász szakiskola végzősei gasztronómiai vonalon vagy éppen a rendezvényszervezés terén szerezhetnek további szakképesítést a szakközépiskolában. Konrád Katalin hangsúlyozta, mire a diákok elvégzik a szakiskolát, már közel 18 évesek, ebben a korban jobban megértik a tanulás, a képzés fontosságát, mint 14 évesen, így általában 40-50 százalék visszairatkozik szakközépiskolába.

Kiemelte ugyanakkor:

nagy hangsúlyt fektetnek mélyszegénységből érkező diákok felzárkóztatására, hogy megértessék a gyerekekkel, miért fontos, hogy megszerezzék a szakképesítést, legyen szakmájuk, megélhetésük, „ne csak a gyermeknevelési támogatásra szorítkozzanak, mint a szüleik”.

A sikertörténetek mellett kudarcok is vannak – ismerte el az igazgató. Tavaly például egy nagyon jól teljesítő kislány maradt ki a szakiskolából, nem tette le a szakvizsgát, mert férjhez adták, és az új családja nem támogatta, hogy több osztálya legyen, mint a férjének.

A tanfelügyelőségek nem kapnak az ajánlaton

Az erdélyi és partiumi megyék tanfelügyelőségei egyelőre nem kaptak hivatalosan az osztályok átalakításának lehetőségére vonatkozó javaslatot az oktatási minisztériumtól, de a lapunk által megszólaltatott illetékesek szerint most nem is veszik fontolóra ezt az opciót. Arra törekednek, hogy a megmaradt helyeket betöltsék, és csak a második forduló után egyeztetnek a minisztériummal a beiskolázási terv esetleges módosításáról.

„Az oktatás minden formája egyaránt fontos, amikor a beiskolázási tervet elkészítjük, figyelünk a diák és a munkaerőpiac igényeire is” – részletezte lapunk megkeresésére Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő. Mint mondta,

az ajánlások szerint minden megyében 40 százaléknak kellene lennie az elméleti és a hivatási (vokacionális) szakiránynak, és 60 százaléknak a szakközépiskolának és a szakoktatásnak.

Ezt a diákok igényeire alapozva általában nem tartják be, Kovászna megyében is 46,7 százalék az elméleti és 53,3 százalék a szakoktatás aránya. „A beiskolázási tervet minden évben alaposan megfontoljuk, nem látom értelmét, hogy ezen változtassunk” – szögezte le Kiss Imre, hangsúlyozva, az egyetemen sem hirdetnek meg több száz újabb helyet, ha több százan kiesnek a felvételin. Meglátása szerint a képességvizsgán jobban teljesítő diákok több opcióból választhatnak, de ez nem azt jelenti, hogy valaki egy jó átlaggal nem végezhet szakközépiskolát vagy szakiskolát.

Kolozs megyében sem gondolkodnak egyelőre a beiskolázási terv átalakításán, hiszen több tanintézetben maradtak még helyek – mondta el lapunknak Török Zoltán főtanfelügyelő-helyettes. Hozzátette, a minisztériumtól nem kaptak erre vonatkozó megkeresést, de azt sem tartják kivitelezhetőnek, hogy ha egy osztályba már beiratkozott tíz diák, azt mégis átalakítsák, mert mások nem szeretnének ott tanulni. Jövő héten minden kérést próbálnak megoldani, minden gyereknek biztosítani helyet, ha azután lesznek olyan diákok, akik nem kerültek be egy tanintézetbe sem, egyeztetnek a minisztériummal a további lépésekről – közölte Török Zoltán.

Hasonló a helyzet Bihar megyében is. Kéry Hajnal főtanfelügyelő-helyettes megkeresésünkre elmondta, nem kaptak erre vonatkozó javaslatot, így fel sem merül ez a lehetőség. Magyar tagozaton van még elegendő betöltetlen hely a középiskolákban és a szakoktatásban is, román tagozaton lehetnek esetleg fennakadások – tájékoztatott.

Nagy a verseny a középiskolai helyekért

Országos szinten a képességvizsgán részt vevők közül 8570 diák első körben nem foglalt el helyet kilencedik osztályban az Edupedu.ro oktatási szakportál elemzése szerint. Ők a második elosztás során 3400 középiskolai helyért versengenek, tehát 2,57 jelölt van egy helyre. A portál szerint még ez sem ilyen egyszerű, mert a megmaradt középiskolai helyek nagy része magyar, német vagy szlovák tannyelvű vagy intenzív idegen nyelv osztály. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a megmaradt helyek és a hely nélkül maradt diákok nem ugyanazokban a megyékben, településeken vannak. Tehát a számításaik szerint 5170 diák a hároméves szakoktatásban folytatja majd a tanulmányait. A tapasztalatok szerint amúgy magas jeggyel azért nem jutottak be diákok, mert csak nagyon kevés opciót jelöltek be, más lehetőséget mint két-három áhított osztályt nem is vettek számításba. Viszont idén magasabbak voltak a jegyek, nem lehetett a tavalyi bejutási átlagokra alapozni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 18., csütörtök

Villámlásoktól és heves széllökésektől kísért záporokra figyelmeztetnek a meteorológusok

Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének mintegy háromnegyedére.

Villámlásoktól és heves széllökésektől kísért záporokra figyelmeztetnek a meteorológusok
2024. július 18., csütörtök

Kigyulladt egy személyvonat mozdonya Nagyvárad közelében

Kigyulladt szerdán este egy Élesd és Nagyvárad között közlekedő személyvonat mozdonya a bihari megyeszékhely közelében.

Kigyulladt egy személyvonat mozdonya Nagyvárad közelében
2024. július 18., csütörtök

Jó hír a Kolozsvár és Nagyvárad között autózóknak: hamarosan újabb körgyűrű könnyíti a közlekedést

Hamarosan befejeződnek a fugyivásárhelyi körgyűrű építési munkálatai: a kivitelezők a körforgalmakat és az útpadkákat alakítják ki, felszerelik a szalagkorlátokat, és mellékutakat építenek – tájékoztatta a Krónikát a Bihar Megyei Tanács sajtóosztálya.

Jó hír a Kolozsvár és Nagyvárad között autózóknak: hamarosan újabb körgyűrű könnyíti a közlekedést
2024. július 17., szerda

Az óvás utáni érettségi jegy nem lehet kisebb az eredetinél egy bírósági döntés értelmében

Precedenst teremthet a nagyváradi törvényszék egy nemrég meghozott döntése, amelynek értelmében nem adható az eredetinél kisebb osztályzat egy megfellebbezett érettségi dolgozatra. Az ítélet azonban még nem jogerős.

Az óvás utáni érettségi jegy nem lehet kisebb az eredetinél egy bírósági döntés értelmében
2024. július 17., szerda

Ha nem vagyunk óvatosak, nemcsak napszúrás, hanem hőguta, vízmérgezés is kialakulhat kánikula idején

A kánikula okozhat napszúrást, hőgutát és vízmérgezést is, és bizony érdemes ezeket megelőzni – hívta fel a figyelmet Turóczi Ildikó, a többek közt a Brassó megyei Barcarozsnyó ügyeletközpontjában dolgozó háziorvos főorvos.

Ha nem vagyunk óvatosak, nemcsak napszúrás, hanem hőguta, vízmérgezés is kialakulhat kánikula idején
2024. július 17., szerda

Több száz szálláshelyet biztosít felvételizőknek jutányos áron a BBTE Kolozsváron

Több mint 400 szálláshelyet biztosít a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) a felvételire jelentkező diákok számára a kincses városi Hașdeu (Kőkert) utcai diáknegyedben működő egyetemi bentlakásokban.

Több száz szálláshelyet biztosít felvételizőknek jutányos áron a BBTE Kolozsváron
2024. július 17., szerda

Zivatarokra és kánikulára is figyelmeztetnek a meteorológusok, az éjszaka sem hoz felfrissülést a legtöbb vidéken

Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének mintegy felére.

Zivatarokra és kánikulára is figyelmeztetnek a meteorológusok, az éjszaka sem hoz felfrissülést a legtöbb vidéken
2024. július 17., szerda

Szatmári tűz: 50 ezer lejre bírságolták a hulladéklerakó működtetőjét

A múlt héten leégett szatmárnémeti hulladéktároló központnak nem volt tűzvédelmi engedélye, és nem is kezdeményezte ennek megszerzését; a hatóságok 50 000 lejre bírságolták meg – adta hírül szerdán az Agerpres hírügynökség.

Szatmári tűz: 50 ezer lejre bírságolták a hulladéklerakó működtetőjét
2024. július 17., szerda

Erdélyben és a Bánságban is sokan szorultak elsősegélynyújtásra az elmúlt 24 órában

A katonai tűzoltókat 2220 sürgősségi helyzethez riasztották az elmúlt 24 órában, az esetek 70 százalékában elsősegélynyújtásra volt szükség.

Erdélyben és a Bánságban is sokan szorultak elsősegélynyújtásra az elmúlt 24 órában
2024. július 17., szerda

„Dolgozni kell, s a pálinkát csak mértékkel!” – tanácsolja a 100. életévét betöltő Bartha Mihály úzvölgyi veterán

Betöltötte 100. életévét a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével kitüntetett sepsiszentgyörgyi Bartha Mihály úzvölgyi veterán katona.

„Dolgozni kell, s a pálinkát csak mértékkel!” – tanácsolja a 100. életévét betöltő Bartha Mihály úzvölgyi veterán