Archív felvétel
Nehézfémszennyezés érkezik Magyarországra a Szamoson Romániából – tájékoztatta az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szerdán az MTI-t.
2021. február 17., 22:402021. február 17., 22:40
2021. február 17., 23:272021. február 17., 23:27
Az intézmény közleménye szerint a román fél a Nemzetközi Riasztó Rendszeren (PIAC) keresztül küldött tájékoztatást, miszerint Románia területén bányameddőből származó nehézfémszennyezés érte a Szamost.
Az emberi egészség, illetve a vizek és a természeti környezet megóvása érdekében az OVF főigazgatója elrendelte az Országos Műszaki Irányító Törzs működtetését, melynek célja a védekezési munkálatok összehangolása és vezetése. A vízügyes szakemberek mindaddig folyamatosan látják el a védekezéssel összefüggő feladataikat, amíg az indokolt – áll az OVF közleményében.
Néhány nappal ezelőtt az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) nagy mennyiségű kommunális hulladék érkezéséről adott tájékoztatást ugyancsak Románia, valamint Ukrajna irányából a Tiszán és a Szamoson. A kameraképek és gátőrök szerint február 5-én, pénteken reggel az ukrajnai Rahónál percenként 1-2, a magyarországi határszelvényben Tiszabecsnél percenként 30-40 kommunális hulladék érkezett, míg a Szamos folyón Csengernél percenként 60-80. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság korábbi közleménye mellé több fotót is mellékelt, ezeken az látható, hogy rendkívül nagy mennyiségű, elsősorban műanyagpalackok, flakonok, dobozok kerültek a Tiszába, és ezek több méter szélesen borítják be a partot.
A rendszerváltást követően több súlyos folyószennyezés is történt Erdélyben, többek között a Szamoson, amelynek vízgyűjtőjében az egyik legnagyobb bányabaleset 2000. március 10-én következett be, amikor nehézfémeket – ólom, réz, cink – tartalmazó zagy ömlött a folyóba. A legnagyobb koncentrációban jelenlévő ólom mennyisége 2,9 mg/l, átlaga 1,0 mg/l értéket mutatott, nagyságrenddel meghaladva a vízminőségi osztály értékeit. Ennél is nagyobb környezeti katasztrófának számít a tiszai cianidszennyezé 2000. január 30-án, amelyet az okozott, hogy a nagybányai Aurul bányavállalat létesítményéből 100 ezer köbméter cianid- és nehézfémtartalmú szennyvíz zúdult a Lápos folyóba, majd ezen keresztül a Szamosba és a Tiszába.
A halálosan mérgező hatású anyag koncentrációja 180-szorosan haladta meg a megengedett határértéket, így hatalmas pusztítást végzett az élővilágban. A legsúlyosabb károk a Tisza élővilágában keletkeztek, ahol a 40 kilométer hosszan elnyúló cianidfolt két hét alatt vonult le.
Péntek reggel fél hat körül riasztották a katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU), hogy tűz ütött ki az aradi szeméttelepen.
Elhalasztotta a kormány 2025. október elsejéig az élelmiszeripari cégeknek őstermelői igazolvánnyal beszállító kisgazdák e-számlázási kötelezettségét. A Krónikának nyilatkozó gazdaérdekvédelmi szervezet vezetője szerint ez egyelőre kivitelezhetetlen.
A kánikula miatt kamionstopot rendelt el az Arad megyei önkormányzat a kezelésébe tartozó megyei rangú utakra július 4-re és 5-re, azaz péntekre és szombatra.
A Salrom vállalat beruházási igazgatója csütörtöki parajdi sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a Korond-patak elterelése a munkálatok összetettsége miatt késik.
Több mint száz rendőrt és csendőrt mozgósítottak a Marosvásárhelyen július 3–6. között zajló VIBE fesztiválra. Az egyenruhások kiemelt figyelmet fordítanak az alkohol vagy pszichoaktív szerek hatása alatti járművezetés kiszűrésére és büntetésére.
Az RMDSZ kezdeményezésére indult országos bölcsődeépítési program keretében megvalósult 26. kisdedóvót adták át szerda délután az Arad-hegyaljai Pankotán.
Ismét telefonos csalásokra figyelmeztet a rendőrség, felhívják a figyelmet, ha ismeretlen számról érkezik hívás, nagyon körültekintőnek lenni, és nem szabad megadnunk semmilyen személyes adatunkat.
A Maros Megyei Tanács, a Visit Maros és a Maros Megyei Hegyi- és Barlangi Mentőszolgálat közös projektjeként egy panorámatávcsövet szereltek fel a Görgényi-havasok Zászpás-csúcsára.
Radu Miruță gazdasági, digitalizációs, vállalkozási és idegenforgalmi miniszter bejelentette: javasolta a részvényesek közgyűlésének, hogy hívják vissza a Salrom Országos Sótársaság igazgatótanácsának tagjait a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófát vizsgál&o
Erdőtűz ütött ki szerda este a Cibles-hegység Arcer-csúcsának oldalán, közel a csúcshoz.
szóljon hozzá!