Egy betegre 15 percet számolnak, így egy szakrendelőben átlagosan 28 pácienst tudnak megvizsgálni naponta
Fotó: Veres Nándor
A „csillagos égig” lehetne növelni a munkaprogramot a járóbeteg-rendelő intézetekben, de a jelenlegi kerettel ez esetben a kórházi ellátás szenvedne csorbát – mondták el a Krónika által megszólaltatott szakemberek. A sepsiszentgyörgyi kórházigazgató úgy véli, a gondot úgy lehetne megoldani, ha több orvost és asszisztenst alkalmaznak, de a járóbeteg-ellátás finanszírozása ezt nem teszi lehetővé.
2022. november 16., 13:322022. november 16., 13:32
A várólisták rövidítése érdekében meg lehetne hosszabbítani a munkaidőt az orvosi szakrendelőkben, a többletórákat az egészségbiztosítási pénztár minden akadékoskodás nélkül elszámolja – véli a biztosító Kovászna megyei igazgatója. András-Nagy Róbert, a sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója úgy látja, ez elviekben lehetséges, ám a többletforrás nem elég arra, hogy további orvosokat alkalmazzanak, a meglevő személyzeti kerettel pedig nem lehet hosszabbítani a programot. Fejér Szilárd, a Kolozsváron és Sepsiszentgyörgyön diagnosztikai és kezelőközpontot működtető vállalkozás vezetője megkeresésünkre elmondta, a paraklinikai és a képalkotó vizsgálatokra szánt összeget legalább meg kellene kétszerezni, hogy a jelenlegi egy-másfél hónapos várólisták megszűnjenek.
A sepsiszentgyörgyi járóbeteg-rendelők intézetében jelenleg napi 7 órás munkaprogrammal dolgoznak: egy betegre 15 percet számolnak, így egy szakrendelőben átlag 28 pácienst tudnak megvizsgálni naponta.
– taglalta Dragoș Tatu, az egészségbiztosítási pénztár háromszéki igazgatója. Hangsúlyozta, minden, a munkaidő meghosszabbítására vonatkozó kérést jóváhagynak, a pluszórákban nyújtott szolgáltatást elszámolják, mert ezzel növelhető a biztosítóknak az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférése. Tatu arról is beszélt, hogy a járóbeteg-rendelőkben a szerződések értékét nem korlátozzák, az elszámolás a megvalósítások szintjén történik, és tavaly július óta ez Kovászna megyében 70 százalékkal nőtt. Dragoș Tatu arra is kitért, annak érdekében, hogy a krónikus betegek könnyebben hozzáférjenek a paraklinikai vizsgálatokhoz, 2020 novemberétől módosult a jogszabály. Ennek alapján
Ezeket a vizsgálatokat a leszerződött összegen felül kifizetik. Ilyen küldőpapírt kaphatnak a poszt-Covid-szindrómában szenvedők, az onkológiai betegségben, cukorbetegségben, szív- és érrendszeri, neurológiai vagy ritka betegségekben szenvedők.
A „csillagos égig” lehetne növelni a munkaprogramot a járóbeteg-rendelő intézetben, de a jelenlegi kerettel ez esetben a kórházi ellátás szenvedne csorbát – mutatott rá az érem másik oldalára András-Nagy Róbert, a sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója. Kifejtette, ezt úgy lehetne megoldani, ha több orvost és asszisztenst alkalmaznak, de a járóbeteg-ellátás finanszírozása ezt nem teszi lehetővé.
– szögezte le az igazgató. Kifejtette, jelenleg a poliklinikán egy konzultációért 46 lejt fizet az egészségbiztosító pénztár, ez nem elég arra, hogy a rendelőkben dolgozók fizetését, a közköltséget, a fogyóanyagot, a berendezések működési költségét fedezze.
– taglalta az igazgató. Hangsúlyozta, a közszférában is ugyanazoknak az elvárásoknak kell megfelelni, megközelítőleg hasonló feltételeket kell biztosítani, mint a magánrendelőkben – így a finanszírozás is legalább kétszerese kellene legyen a jelenleginek. András-Nagy Róbert arról is beszélt, törvény szabályozza, hogy ugyanannak az orvosnak kell ellátnia a feladatokat a kórházban és a járóbeteg-rendelőben, így egy szakember napi hétórás programjába bele kell férjen sok minden: ellátja a kórházi betegeit, más osztályokon is konzultál, ha erre szükség van, ha ügyeletes, a sürgősségen is megvizsgálja a betegeket, majd a járóbeteg-rendelőben is dolgozik néhány órát.
– mondta az igazgató, hangsúlyozva, hogy összességében minden a finanszírozáson múlik.
Előre meghatározott, havi keretösszeget kapnak az egészségbiztosító pénztártól a paraklinikai, illetve a képalkotó vizsgálatok térítésére – mondta el megkeresésünkre Fejér Szilárd, a kolozsvári Pro Medical és a sepsiszentgyörgyi Pro Vitam diagnosztikai és kezelőközpontok vezetője.
Fejér Szilárd szerint ez azt eredményezte, hogy a vérvizsgálatoknál gyakorlatilag megszűnt a várólista, a mágneses rezonancia (MR) vizsgálatok esetében hat hónapról három hónapra rövidült. „A monitorozó küldőpapírokkal soron kívül, 5 nap alatt el kell végezni a vizsgálatot, és azt a szerződésen felül kifizetik, de ilyen célból alig érkeznek betegek. Nem tudjuk az okát, de havonta alig pár száz lej értékben végzünk ilyen vizsgálatot, az orvosok nem küldik a betegeket. Valószínűsíthető, hogy inkább egynapos kórházi beutalással oldják meg” – mondta a laboratóriumok vezetője.
Több erdélyi megye településein razziáztak a rendőrök az elmúlt napokban: Máramaros, Szilágy és Fehér megye egyenruhásai egy-egy községközpontban, illetve városban ,,terepeztek”. A kiszabott bírságok többsége közlekedésrendészeti kihágásokat érintett.
„Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában” – ez a mottója a 2024. évi tudományünnepi programsorozatnak – közölte csütörtökön a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kolozsvári Területi Bizottsága .
November 15. és jövő január 5. között rendezik meg a karácsonyi vásárt Aradon. A megbékélési parkban óriáskerékkel és műjégpályával próbálják meg háttérbe szorítani a 13 aradi vértanú emlékművét, a Szabadság-szobrot.
Huszonnégy órára őrizetbe vettek egy Bihar megyei fiatalembert, aki egy Szatmár megyei településen az egyik utcáról ellopott egy autóbuszt és balesetet okozott – közölte a Szatmár megyei rendőrség.
Az aradi határrendészek négy szíriai állampolgárt tartóztattak fel, akik gyalog akartak átjutni a mezőn Magyarország területére.
Megfagyott két férfi az elmúlt éjjel a Hargita megyei Ége településen.
A Hargita megyei tanács pénteki rendkívüli ülésén az RMDSZ-es Borboly Csabát és Barti Tihamért választotta a testület alelnöki tisztségébe – tájékoztatott a megyei közgyűlés sajtóosztálya.
Leállt péntek délelőtt 10 órakor a vasúti közlekedés Brassó és Segesvár között – tájékoztatott a román állami vasúttárssaság utasszállító részlege (CFR Călători).
Közel négy és félmillió lejébe kerül a román államnak, hogy megvásároljon egy temesvári épületet, amelyben az egyik helyi kórház működik, miután az ingatlan tulajdonosai nem akarják meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Halálra gázoltak egy gyalogost péntek kora reggel a dél-erdélyi (A1-es) autópálya aradi körgyűrűszakaszán.
szóljon hozzá!