Ha a szülők otthon dolgoznak, oda kell figyelniük a kicsikre is, így nehezen megy a munka
Fotó: Haáz Vince
Sok szülő számára okoz gondot, hogy nincsen kire hagynia az óvodás, elemista gyerekeket, mivel őszig biztosan zárva lesznek a tanintézetek, és a járvány miatt veszélyeztetett korosztályba tartozó nagyszülők sem segíthetnek. A PSD a szülőket segítő, erre vonatkozó jogszabály-tervezetet indítványozna, a Krónika által megkérdezett kisgyermekesek elmondták, nehéz hónapok elé néznek.
2020. május 01., 08:042020. május 01., 08:04
Mivel a járványhelyzet miatt legalább szeptemberig nem nyitnak ki az óvodák, iskolák, sok szülő számára okoz gondot, hogy nincs kire hagynia óvodás, elemista gyerekeit. Azok, akik korábban nagyszülők segítségét vették igénybe, most nem fordulhatnak a járványhelyzetben leginkább veszélyeztetett korosztály tagjaihoz, bizonytalanná vált a családi nyaralások perspektívája is, így az elkövetkező hónapokban sok család számára problémát okoz a kicsik felügyelete.
Ha a kormány nem hoz megfelelő intézkedéseket azon szülők helyzetének rendezésére, akik május 15-e után nem tudják megoldani a gyerekfelügyeletet, a Szociáldemokrata Párt (PSD) indítványozni fog egy erre vonatkozó jogszabály-tervezetet – jelentette be az alakulat.
– áll a bejegyzésben. A szociáldemokraták szerint egyértelmű, hogy a szülőket támogató intézkedésekre van szükség.
A bölcsődék és óvodák megnyitását kérte a napokban a Szülők Országos Szövetségének elnöke. Iulian Cristache elmondta, egészen szeptemberig zárva maradnak a tanintézetek,
A szabadnapokra egy munkanapra eső bére 75 százalékának megfelelő összeget kap a szülő, de ez nem haladhatja meg a költségvetés megalapozásához használt bruttó átlagbér 75%-át.
Klaus Johannis államfő március közepén hirdette ki azt a törvényt, amelynek értelmében szabadnapot kapnak a romániai szülők, ha ideiglenesen bezárnak az iskolák. A jogszabály előírja, hogy azokon a napokon, amelyeken „extrém helyzetek” miatt ideiglenesen szünetel a tanítás a romániai iskolákban, a 12 év alatti gyerekek szülei – fogyatékkal élők esetében 18 év a korhatár – fizetett szabadnapra jogosultak, hogy felügyeljék gyermeküket.
Kihirdette szombaton az államfő azt a törvényt, amelynek értelmében szabadnapot kapnak a szülők, ha ideiglenesen bezárnak az iskolák. A szabadnapok számát határozatban szabja meg a kormány.
„Nem minden család tud bébiszittert fizetni vagy nagyszülőkre bízni a gyerekeket. A bölcsődék, óvodák megnyitása sokat segítene rajtuk. A tanintézetekbe nem járna sok gyerek, hiszen sok szülő otthon tud maradni a gyermekekkel. Tárgyalunk majd erről az oktatási minisztériummal” – mondta a szülői szövetség elnöke. Iulian Cristache hozzátette, azzal is számolni kell, hogy ősztől is távoktatásban folytatódhat a tanítás, mert az ország nem fog megszabadulni a koronavírustól, és a vakcina pedig várhatóan nem készül el addig.
A Krónika által megkérdezett kisgyerekes szülők úgy vélekednek, az elkövetkező hónapokban nem lesz könnyű a helyzetük, hiszen a gyerekek felügyeletét nehezen tudják megoldani.
ugyanakkor a gyerekeket is nehezebb kezelni, mert hiányzik nekik a közösségi élet.
A Szatmárnémetiben élő Bumbulut Krisztina rádiónál és újságszerkesztőként dolgozik, gyereke három és fél éves. Az édesanya megkeresésünkre elmondta, bár otthonról dolgozik, nem könnyű megoldani a felügyeletet. „Édesapám, aki tanár, olykor vigyáz a fiamra, de nem tudjuk, hogy hogyan lesz az elkövetkező hónapokban. Bébiszitterünk nincsen, de ha lenne is, nem olcsó mulatság: általában napi 5-6 órára 1300 lejt is kell fizetni a segítségnek ” – mondta el a szatmári édesanya. Hozzátette, kisgyerekes ismerősei körében szerencsére sok az olyan eset, hogy pici gyerek is van a családban, így az édesanya otthon tud maradni a gyerekekkel, az ovissal is.
– mondta a szatmári édesanya. Azt is kifejtette, az egyke gyerekek nincsenek jó helyzetben, hiszen szinte félévet kell lehúzniuk úgy, hogy nélkülözniük kell a gyerektársaságot. Egy, a Kolozsvár melletti Kisbácsban élő, háromgyerekes édesanya, aki szerkesztőként dolgozik, szintén nincsen könnyű helyzetben, mint mondta, az elmúlt hetekben nagyon keveset tudott dolgozni, hiszen két előkészítős és egy negyedikes gyereke van, akikre folyamatosan oda kell figyelni.
„A mi korábbi bébiszitterünk a postán dolgozik, őt sem tudjuk igénybe venni. Az idősebb nők, akik a környékünkön a kisebb gyerekekre vigyáztak, most szintén nem hívhatóak, így inkább egyetemistákat, fiatal lányokat próbálnak felügyeletre szerezni az ismerőseim. A bébiszitterek általában 10-15 lejes órabérért vigyáznak a gyerekekre” – mondta a kisbácsi édesanya, aki szintén szerkesztő férjével felváltva fog dolgozni járni, ha majd be lehet járni a munkahelyre, így nyilván kevesebbet fognak tudni dolgozni.
Azt is kifejtette,
Nagyobbik gyerekük zeneiskolás, neki hegedűórája is van online, így biztosítani kell számára erre az időre a külön szobát, ez is nehezíti a mindennapokat.
Egy kétgyermekes édesanya, aki a tüdőbetegségeket kezelő kincses városbeli kórházban dolgozik asszisztensnőként, megkeresésünkre elmondta, nincsen akire hagynia kilenc- és tizennégy éves gyermekét, így azok az elkövetkező hónapokban magukra lesznek otthon. A másodikosra vigyáz a nagyobbik, ez a szerencse. Az asszisztensnő férje egy szállítási vállalat alkalmazottja, mindketten dolgoztak eddig is, és mivel ő a kórházi munka miatt fokozottan ki van téve a fertőzés veszélyének, a nagyszülőkkel sem érintkezhet a család, ezt szigorúan betartják.
Egy másik édesanya a Krónikának elmondta, egyik fia nulladikos, a másik négyéves, ők pedig pedagógus férjével együtt mindketten otthonról dolgoznak. Az édesanya pályázatokkal foglalkozó cég alkalmazottja, és ha az elkövetkező hetekben a munkahelyén kell majd dolgoznia, le kell csökkentenie a munkaidejét, hogy tudjon odafigyelnie kicsi gyerekeire. „A jövő hónapokban ez azzal járna, hogy kevesebbet tudok dolgozni, nyilván kevesebb pénzért” – mondta az édesanya.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!