Molnár András korábbi Temes megyei alprefektus nyert mandátumot az RMDSZ jelöltjeként
Fotó: Facebook/Temes megyei RMDSZ
Nyolc év szünet után sikerült Temes megyéből ismét RMDSZ-es képviselőt bejuttatni a parlamentbe. A vasárnapi választásokon Molnár András jogász, a megyei szervezet elnöke, a jelöltlista vezetője jutott mandátumhoz, még ha ezt némiképp a szerencsének, a törvényhozásba be nem jutott pártokra leadott szavazatok szétosztásának is köszönhette. Az Arad megyei Majláthfalváról származó politikus, korábbi Temes megyei alprefektus szerint a legjobbkor jött ez az eredmény, mert az idei helyhatósági választásokon utolsó polgármesterét is „elvesztette” Temes megyében az RMDSZ, úgyhogy a parlamenti képviselői tisztség kompenzálja ezt, nagyobb tekintélyt kölcsönözhet megyei szervezetnek, amit a magyar közösség szolgálatára fordíthatnak.
2024. december 05., 08:022024. december 05., 08:02
2024. december 05., 09:272024. december 05., 09:27
Bár a hivatalos mandátumelosztást még nem tették közzé, az RMDSZ országos vezetőségének számítása szerint is a bánsági jelölt tagja lesz a magyar érdekvédelmi szervezet alsóházi frakciójának, név szerint is említik a jövendőbeli képviselők között.
– Legutóbb 2012-ben ünnepelhettek „győzelmet” Temes megyében. Mi a legfőbb előnye, jelentősége a közösség szempontjából a parlamenti képviselői mandátumnak? – kérdeztük Molnár Andrást.
– A legutóbbi ciklusban, 2012 és 2016 között nagyon sok kezdeményezést beindított vagy támogatott Molnár Zsolt akkori képviselő, jelenlegi ombudsman-helyettes. Megvalósult többek között a Bolyai János Szakkollégium, megalakult a Bánsági Közösségért Egyesület, amely mostanság hetven-nyolcvan rendezvényt támogat megyeszerte, elindult a Vándorszínház, létrejött a Temes Megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács, amely focikupát és ifjúsági hétvégét szervez, tehát egy olyan eszköz volt akkor a parlamenti mandátum, ami jó irányt adott a közösségnek, felpörgette egy kicsit az életet. Ez lesz a következő időszaknak a feladata is. Látjuk, hogy nem vár ránk egyszerű munka, mert nagyon nagy számban vannak jelen a szélsőséges, magyarellenes erők a parlamentben, viszont
Tudjuk, hogy a parlamenti képviselő különböző erőforrásokkal rendelkezik, és hogyha ezeket a közösség szolgálatába állítjuk, akkor abból erőt nyerhet a közösség. Nagyon remélem, hogy olyan négy év lesz, ami után elmondhatjuk, hogy megéri elmenni a parlamenti választáson is az RMDSZ-re szavazni, mert látjuk most is, ha nem másként, akkor visszaosztásból meglehet a mandátum.
A kampány során sok vidéki közösséget keresett fel a jelölt. Ígérete szerint ezután is figyelni fog a vidéki magyar közösségek igényeire
Fotó: Facebook/Temes megyei RMDSZ
Látszik a népszámlálási adatokból, hogy csökken a magyarság száma (a legutóbbi népszámlálás szerint a megye lakosságának 3,27 százaléka, 21 285-en vallották magukat magyarnak – szerk. megj.), de épp ilyenkor kell minél erősebben hallatnunk a hangunkat, amikor ilyen nagy a tét. Köszönetet mondok annak a több mint kilencezer szavazónak, akik december elsején támogattak minket. Fontos megemlíteni a Temes megyei magyarság kapcsán, hogy az intézményrendszerünket kell megerősíteni,
Ezért is próbáltunk mindenhová minőségi kulturális műsort vinni, amihez nem férnek hozzá másként. Tehát nagy a lemaradás ezen a téren, de azért van a közösségi összetartozás, amit meg kell erősíteni.
– Ha jól értem, akkor generálhat egy erősebb magyarságtudatot ez az eredmény? Felrázhatja azokat is, akik szerint nincs már jövő magyarként a Bánságban?
– Pontosan! Temesváron például a magyarok közül sokam támogatják Dominic Fritz polgármestert, nekünk is jó a viszonyunk vele, de amikor a magyar képviseletről van szó, akkor vegyük közös célként ezt a kihívást. Fontos, hogy mi legyünk ott, mert mi tudjuk, mi a problémánk, nem mások.
– A megyei tanácsban húsz éve nincs képviselője a Temes megyei RMDSZ-nek, Temesváron 2016–2020 között volt ugyan alpolgármestere, de az utóbbi négy évben képviselője sem, az idei helyhatósági választásokon pedig egyetlen RMDSZ-es polgármesterjelölt sem nyert Temes megyében. Ez a mandátum kompenzálja valamelyest mindezt?
– Igen, és éppen ezért a legjobbkor jött. Jó lett volna négy éve is, mert akkor talán idén is lett volna polgármesterünk… Temes megyében sok helyen élnek magyarok, csakhogy az arányokkal van óriási probléma. A múlt ciklusban egy polgármesterünk volt, Igazfalván, ahol a magyarok aránya 16 százalék. Ha a többiek összefognak ellenük, akkor nincs esélyünk. Eddig nem sikerült nekik, de idén igen.
Eredményes volt a kampány
Fotó: Facebook/Temes megyei RMDSZ
Ezért kell megértsük, hogy fontos mindig elmenni szavazni, mert mindig van esély, lehet, hogy egy-két szavazaton múlik az eredmény, de ahogy a parlamenti képviselői mandátum összejött, sikerülhet más is.
– Ez az eredmény jobb alkupozíciót teremthet az alpolgármesteri tisztségekről folyó tárgyalásokhoz?
– Remélem, hogy ezáltal nagyobb súlya lesz a szervezetnek. Jelenleg két RMDSZ-es alpolgármester van – Temesságon és Igazfalván –, és még egyre vagy kettőre van esély. Természetesen megpróbálunk minél eredményesebben tárgyalni.
– Néhány éve elindult egy együttműködés az Arad és a Temes megyei RMDSZ-szervezet között, az önkormányzati tisztségviselőik találkoztak és tapasztalatokat cseréltek. Eddig az Arad megyei parlamenti képviselőtől tudhattak meg első kézből hasznos információkat az érintettek, de folytatni fogják ezt most is, amikor Arad megyének már nem lesz RMDSZ-es honatyája?
– Természetesen! Évente egy önkormányzati konferenciát tartottunk felváltva, eddig összesen kettő volt. Jónak tartom ezeket a tapasztalatcsere, az információk első kézből való átadása miatt. Úgy alakult, hogy Arad megyének most sajnos nem lesz képviselője, de a telefonszámomat ismerik az aradi kollégák is, az ajtóm is nyitva áll előttük, én is Arad megyéből származok, úgyhogy, ha tudok segíteni, szívesen megteszem, ha hozzám fordulnak.
A népszámlálási adatok rideg valósága, a politikai képviselet visszanyerése, Dominic Fritz népszerűsége a magyarok körében, a jobboldali erők kisebbségbarát nyitottsága szólt amellett, hogy az RMDSZ is belépjen az Együtt Temesvárért Szövetségbe.
Kilencedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.
Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.
szóljon hozzá!