Vargha MIhály és Jánó Mihály a Györkös Mányi Albert Emlékházban
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Izgalmas előadással tisztelgett Kós Károly író, építész előtt a kolozsvári Györkös Mányi Albert Emlékház a polihisztor születésének 140. évfordulója alkalmából. Jánó Mihály művészettörténész, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum képtárának egykori igazgatója, az erdélyi középkori falképek avatott szakértője és Vargha Mihály képzőművész, a Székely Nemzeti Múzeum jelenlegi igazgatója Kós sepsiszentgyörgyi épületeiről beszélgettek.
2023. december 07., 20:292023. december 07., 20:29
2023. december 18., 09:082023. december 18., 09:08
Bár a nagyközönség a temesvári születésű, élete jelentős részében a kalotaszegi Sztánán, az általa tervezett Varjúvárban élő Kós Károly kapcsán általában az olyan közismert épületekre gondol, mint például a budapesti Fővárosi Állat- és Növénykert (bizonyos épületei) vagy a híres Wekerletelep, illetve a kalotaszegi nép építészet jut eszébe, fontos elmondani, hogy Budapest után Sepsiszentgyörgyön található a legtöbb Kós-épület.
Jánó Mihály elmondta, hogy négy, a tulajdonában lévő ereklye által is kapcsolódik a polihisztorhoz, többek között egy Kós-levél is van a tulajdonában, mely a türei görög-katolikus templom megmentésének szándékához kapcsolódik, és jó példája az író transzilvanista nézeteinek.
A művészettörténész szerint Kós és Székelyföld kapcsolata egy érdekes téma, és mindenképp el kell mondani, hogy amikor Kós eldöntötte, hogy a székely népi építészetet szeretné tanulmányozni, akkor nem Háromszékre, Sepsiszentgyörgy környékére utazott, hanem először Udvarhelyszékre látogatott el. Háromszékre csupán 1910-ben jutott el a múzeum épületének megtervezése kapcsán.
Az egyik izgalmas sepsiszentgyörgyi Kós-épület a Keresztes-ház, amely egy orvostestvérpárhoz kapcsolódik, akik többek között Bartók Bélát is meghívták koncertezni a háromszéki városba. A zeneszerző a felkétrést csak azzal a feltéttel fogadta el, hogy legalább kétszáz néző legyen jelen az eseményen, ám ez nem jött össze, így a koncert elmaradt. A sors úgy hozta, hogy később mégiscsak koncertezett a városban Bartók: egy Brassóban tartott koncert során betegedet meg, és az orvostestvérpár kapva-kapott az alkalmon, Sepsiszentgyörgyre szállíttatták kezelésre, és amint felépült a Székely Nemzeti Múzeum ma már a nevét viselő termében játszotta el például az Este a székelyeknél című művét. Egy másik lakóház Csulak Samu orvos nevéhez kapcsolódik.
Sepsiszentgyörgyön Kós Károly jó barátságot kötött Csutak Vilmos iskolaigazgatóval is, akinek felkérésére a Leánygimnázium épületét tervezte meg.
Szintén jó barátságot ápolt Fogolyán Kristóf orvossal is – akinek nevét viseli a sepsiszentgyörgyi, megyei illetőségű kórház is, s akinek kérésére a kórházkomplexum épületein dolgozott. Az épületek közül végül csak kettő készült, illetve a háború miatt azokat sem sikerült Kós Károly stílusában befejezni.
Felidézte, hogy falusi gyerekként a múzeum épületét ismerte meg szinte legelőször a sepsiszentgyörgyi épületek közül – egy látogatás során, és azt a csodálatot, amit gyerekként érzett, ma is érzi, éli.
A másfél hónapja újranyitott, felújított múzeumépület kapcsán azt is elmesélte, hogy
Így készültek el például a díszterem padjai, a Csaba királyfit ábrázoló, nagyméretű üvegablak, az épület bejárata feletti kovácsoltvas lámpás. Hangsúlyozta, hogy a kósi szecesszió, illetve art déco nagyon sajátos, egyik fő célkitűzése, hogy a természetet becsempéssze az épületbe, de mindezt nagyon diszkréten: a Kós-féle épületdíszítés nem olyan burjánzó, mint például a magyarországi nagyvárosokban látható szecesszió.
Az előadás záróakkordjaként a közönség egy rövid videó révén ismerhette meg a felújított Székely Nemzeti Múzeum történetét és épületét, amit az igazgató néhány gyakorlati tudnivaló, a megvalósítás körüli bonyodalmak részletezésével egészített ki.
Megnyílt a felújított Székely Nemzeti Múzeum csütörtökön Sepsiszentgyörgyön. Vargha Mihály igazgató a nyitóünnepségen elmondta: olyan múzeumot szeretnének, amely nemcsak az észhez, hanem a szívhez is szól.
Egyed Ákos történész vehette át idén a Kincses Kolozsvárért-díjat, melyet hétfőn este adtak át az erdélyi város magyar színházában a 15. Kolozsvári Magyar Napok nyitógáláján.
A Kolozsvári Magyar Napok (KMN) a létezés magyar minőségének egyik különleges formája; nemcsak azt mutatja meg, milyen páratlan kulturális örökséggel rendelkezünk, hanem azt is, hogy ennek megőrzése közös felelősségünk – jelentette ki Nagy János.
Általában meleg marad az idő a következő két hétben az ország legtöbb régiójában, de légköri instabilitással terhelt időszakokra is számítani lehet.
Bár a mondás szerint hétfőn még a fű se nő, a kincses város Főtere már a déli órákban megtelt élettel, perdülő szoknyákkal és koppanó csizmák hangjával. Videóban mutatjuk.
Derűlátók a regionalizmus térnyerése tekintetében a TEUS – Transilvania Noastră – Erdélyünk – Unser Siebenbürgen regionalista egyesület tagjai, akik a Kolozsvári Magyar Napok keretében fejtették ki véleményüket a transzilvanizmusról.
Egy személy életét vesztette, ketten súlyosan megsérültek hétfőn egy Máramaros megyei közlekedési balesetben.
Ismét leállították a termelést az egyetlen romániai műtrágyagyárban, a marosvásárhelyi Azomureșben – írja az Economedia.ro gazdasági portál.
Frissítette az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a vörös, narancssárga és sárga hőségriasztásokat, amelyek hétfőn és kedden is érvénybe maradnak az ország nagy részén.
Református gyülekezeti házat avattak vasárnap a Kolozs megyei Búzában – a mezőségi falu 440 lelkes református gyülekezete magyar állami támogatással épített új gyülekezeti otthont a 2006-ban felszentelt temploma mellé.
Frontálisan ütközött vasárnap két autó Brassó és Sárkány között, Vledény környékén – tájékoztatott a rendőrség közlekedési információs központja, az Infotrafic.
szóljon hozzá!