Belépőkre várva. A marosújvári sós gyógyfürdő szombaton nyitja meg kapuit
Fotó: Facebook/Ion Dumitrel
Az év Fehér megyei beruházásaként emlegetik a szombaton megnyíló marosújvári új sós gyógyfürdőt, amelytől „feltámadást” várnak az Osztrák–Magyar Monarchia, de még a Ceaușescu-diktatúra idején is pezsgő idegenforgalommal rendelkező, egykoron sóbányájáról és szódájáról is híres, ám az elmúlt évtizedekben „lerongyolódott” kisvárosban. Amely anno Magyarország legelső sós gyógyfürdőjének adott otthont – tehát lenne mire alapozni.
2023. május 12., 09:182023. május 12., 09:18
Többek között sós és édes vizű, fedett és kültéri medencék, szaunák, korszerű berendezésekkel ellátott kezelőhelyiségek, konditerem, sportpályák, vendéglő, bár, játszótér, parkoló várja szombattól a kikapcsolódni vágyókat az új marosújvári gyógyfürdőben, amely öt éven át épült, és 6,7 millió euróból valósult meg, a berendezésekre még egymilliót költöttek. A helyi és a Fehér Megyei Tanács még 2015-ben kötött megállapodása, közös anyagi erőfeszítései nyomán megvalósult beruházással a kezdeményezők
a Maros bal partján, Tordától 24 kilométerre délre, Nagyenyedtől 21 km-re északkeletre fekvő, mintegy 9 százalékban magyarlakta településen.
Fotó: Facebook/Ion Dumitrel
A fedett kezelőközpont 6400 négyzetméteren terül el, a kültéri medencék és a sportpályák – melyek megvalósítását az Országos Befektetési Alapból finanszírozták – pedig 40 ezer négyzetmétert foglalnak el. Nyáron naponta 700 vendéget tudnak fogadni a komplexumban, télen 400 fürdőző élvezheti a beltéri egységek szolgáltatásait. A karkötős rendszerben megoldott belépés ára egy felnőttnek hétköznap 60, hétvégén 70 lej egész napra, de a legtöbb négyórás ottlétért már csak 45 lejt kell fizetni.
A beruházás megvalósulását régóta várják a hatóságok: tavaly is arról szóltak a hírek, hogy nyáron megnyithatják a központot, ám végül nem így történt. Ion Dumitrel megyei tanácselnök szerint
Fotó: Facebook/Ion Dumitrel
Silviu Vințeler polgármester elismerte, óriási anyagi megterhelést jelentett a település számára a beruházás felének kifizetése, de valamennyi számlájukat rendezték, „a költségvetésből jut közvilágításra, egyéb javításokra is”. A liberális (PNL) elöljáró jelezte: hamarosan élményfürdő is épül a közelben, a megyei tanács által megvásárolt telken.
Azt is elárulta, hogy Marosújvár turisztikai adottságai jelenleg igencsak elmaradottak például szállásadás terén, de reméli, hogy a fürdők új panziók létrehozására serkentik a magánbefektetőket. Ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a helyi és a megyei tanács a jövőben uniós pénzalapokat is el tud érni egy szálloda létrehozására.
Fotó: Facebook/Ion Dumitrel
Hiszen az évszázados fürdőhagyományokkal rendelkező település vezetősége elherdálta a régi, tönkrement fürdőépületet, amelyet bő egy évtizede lebontottak. A mostani város- és megyevezetők azonban visszaállítanák Marosújvár elveszett, egykoron dicső turisztikai hírnevét, amelynek gyökerei a 19. században, az Osztrák–Magyar Monarchia idején keresendők.
Fotó: Facebook/Ion Dumitrel
A település „ősidők” óta sóbányászatáról híres, már a rómaiak is kitermelték az értékes nyersanyagot, a „modern kori” kifejtés 1791-ben kezdődött. Széchenyi István 1821-ben „a legkiválóbb aknának” nevezte Marosújvárt, ahonnan – a vasút 1872-es megépüléséig – a kitermelt sót a Maros partján lévő raktárakban, bőrtömlőkben tárolták és hajókkal szállították az Alföldre.
– olvasható Hening Helga Volt egyszer egy fürdőhely című írásában, mely a Művelődés című folyóiratban jelent meg. A bányákban felhalmozódó és kereskedelmi célokra már nem használható oldott só egy új ipartelepnek adott életet, a szódagyárnak, amely 1896-ban kezdte el működését.
Fotó: Facebook/Ion Dumitrel
A sós víz nem a föld felszínén volt, hanem a sóbányákból és a sótestet körülvevő tárnákból vízemelő gépek segítségével szivattyúzták a felszínre – akárcsak ma. A leírás szerint a létesítményt folyamatosan bővíteni kellett a nagy érdeklődés miatt.
kőmedencék meleg- és hidegvízvezetékkel és zuhanyzókkal, külön kabinokban melegíthető hideg kádfürdőkkel és úszómedencék; hideg és meleg sósfürdők; gőzfürdő; szükség szerint tejkúra és szőlőgyógymód. A fürdőt számos betegség gyógyítására ajánlották. Közvetlenül a fürdőház szomszédságában, új épületben 16 kényelmesen berendezett lakószoba állt a vendégek rendelkezésére. A fürdővendégeknek szórakozásra is lehetőség adódott a szomszédos Ligetben, a környéken kirándulni is lehetett.
Fotó: Facebook/Ion Dumitrel
A 20. század elején a fürdő teljes gőzzel működött – olvasható az említett tanulmányban. Közben Marosújváron szódagyárat építettek, amelyet a sóbánya tavaiból, később pedig szondák segítségével láttak el sós vízzel. A szódagyár szinte a teljes Magyarországot ellátta.
A sós strandot a hatvanas években felújították és a bánya elhagyott tárnáiban szanatóriumot rendeztek be az asztmás betegek részére. A fürdő átvészelte a kommunizmus éveit is – még a Ceaușescu-diktatúra végén is évente többezer vendég fordult meg benne –, majd a városi tanács átvette a bányatársaságtól. Az 1910-ben épült, egykoron impozáns, ám tönkrement fürdőépület végül magánkézbe került, és 2011-ben lebontották.
Fotó: Termalonline.hu
Marosújvárt a 2011-es hivatalos népszámlálási adatok szerint akkoriban 13 ezren lakták – a tavalyi cenzus részleges adatai szerint 12 480-ra csökkent a lakosok száma –, amelyből 9,4 százalék magyarnak vallotta magát.
Fotó: Facebook/Ion Dumitrel
Fotó: Facebook/Ion Dumitrel
Fotó: Facebook/Ion Dumitrel
Fotó: Facebook/Ion Dumitrel
Fotó: Facebook/Ion Dumitrel
Fotó: Facebook/Ion Dumitrel
Fotó: Facebook/Ion Dumitrel
Fotó: Facebook/Ion Dumitrel
Fotó: Facebook/Ion Dumitrel
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.
Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.
szóljon hozzá!