Fotó: Boda Gergely
Markó egyébként megjegyezte, nem neki, hanem az RMDSZ-nek szólt a magas kormánytisztség, és a lemondása előtt azt kell tisztázni, miként lehetne a miniszterelnök-helyettesi kabinetben végzett munkát továbbvinni.
Az SZKT és a SZET együttes ülése az RMDSZ ügyvezető elnökévé választotta Kelemen Hunor képviselőt, és megszavazta a Kelemen által javasolt alelnököket. Az új struktúra szerint az ügyvezető elnökségen öt főosztály működik, ezek irányítását többnyire a régi ügyvezető alelnökök végzik. Szép Gyula a művelődésért, Borbély László a kormánykapcsolatokért, Kovács Péter a területi szervezetekért és a szórványért, Lakatos András pedig az oktatásért felel. Új emberként lép a csapatba Cseke Attila, a miniszterelnöki hivatal helyettes államtitkára, aki az önkormányzati kérdések irányítását veszi át. Derültséget váltott ki a Kultúrpalota nagytermében, hogy Frunda György ülésvezető a színpad végébe, a zongorához küldte szavazni az SZKT és a SZET tagjait. Ezek „zongorajátéka” szerint épp Kelemen Hunor az ügyvezető elnökség legkevésbé támogatott tagja. Ellene 15-en szavaztak, míg Szép egy, Cseke két, Lakatos négy, Borbély öt, Kovács pedig hét ellenszavazatot gyűjtött. A felállás alapján Toró T. Tibor állapította meg, a pártosodás a végső szakaszába érkezett az RMDSZ, immár az ügyvezető elnökség számára is Bukarest lett a központ.
A bírálatot Markó Béla verte vissza. Mint elmondta, azért kell most hangsúlyosan jelen lenni Bukarestben, hogy elérkezzék az az idő, amikor már nem kell ott intézni a közösség ügyeit. Többen is megmagyarázták, az ügyvezető elnökség székhelye továbbra is Kolozsvár marad. Kelemen Hunor az ülés után elmondta, a megyei szervezetek végiglátogatásával kezdi meg új tisztségében a tevékenységét.
Felállva tapsolták meg a küldöttek a visszavonuló Takács Csabát, aki 14 éven át töltötte be az ügyvezető elnöki tisztséget. Takácsnak Markó Béla adta át az RMDSZ által alapított Ezüstfenyő díjat, melyet korábban mint a szövetség egyik vezetője nem kaphatott meg. A leköszönő politikus elérzékenyülve utalt arra, hogy éveken át együtt húzták az RMDSZ szekerét, majd hozzátette: „aki úgy érzi, hogy lazult a vállán a hám, az jobban teszi, ha félreáll”.
Fejek a helyükön
Az ülésen kétségkívül a népszavazási kudarc megbeszélése kapta a legnagyobb hangsúlyt. Az ülésvezető Frunda György ezúttal nem szabott időkeretet a felszólalóknak, így a gyűlés a tíz évvel ezelőtti SZKT-k hangulatát idézte, amikor még a testület a vélemények ütköztetésének, a gondok kibeszélésének volt a fóruma.
Markó politikai beszámolójában egyébként kijelentette, nem hiszi, hogy jó lenne, ha a népszavazási kudarc miatt fejeket gurítanának porba, de a homokba dugott fej sem lehet jó megoldás. Hosszasan sorolta azokat a tényezőket, amelyek miatt nem szabadott Traian Bãsescut támogatni a népszavazáson. Arra viszont nem tért ki, hogy miért nem lehetett a választók lelkiismeretére bízni a döntést. Markó abban látta az alapvető hibát, hogy az RMDSZ rövid időn belül többször is módosította a véleményét. Eleinte nem támogatta Bãsescu felfüggesztését a parlamentben, majd a szavazásnál mégis a képviselők lelkiismeretére bízta a döntést, a népszavazási kampányban pedig Bãsescu ellen fordult. E döntések hátterét pedig nem magyarázta el eléggé világosan a választóknak. „Az is baj, ha nem értenek meg minket a romániai magyarok, de ennél sokkal nagyobb baj lenne, ha mi nem értenénk meg őket” – ecsetelte az elnök, hozzátévén, hogy szorosabbra kell fogni a párbeszédet a civil szervezetekkel, az egyházakkal, az értelmiségiekkel.
Ki ül a kispadon?
A beszámolóra Toró T. Tibor képviselő jegyezte meg: időnként jól jön, hogy költő-elnöke van a szövetségnek, de most a metaforák helyett szárazabb elemzésnek lett volna helye. Toró úgy vélte, leáldozott az erdélyi magyar egypártrendszernek, az RMDSZ-nek és ellenzékének olyanszerű kerekasztal-megbeszélésen kellene tisztázni a célokat, amilyent a magyarországi rendszerváltó erők folytattak 1988–89-ben a szocialistákkal. Eckstein-Kovács Péter focis hasonlattal jellemezte a helyzetet. A csapat szerinte rossz taktikai utasítások szerint, gyengén játszott, ezért a nézők elmaradoztak a mérkőzésekről, és most már nemcsak hogy a nemzetközi színtéren való megmérettetés, hanem a hazai bajnokságban való szereplés is kétségessé vált. „Ezt pedig én, a gyúró nem akarom” – zárta a gondolatmenetet Eckstein. Meg is kapta a magáét Borbély Lászlótól, aki szerint a szenátor nem gyúró, hanem játékos, akinek az a feladata, hogy végrehajtsa az edző taktikai utasításait. „Sem nélkülünk, sem helyettünk nem teszi meg más a munkát” – jelentette ki Verestóy Attila, aki a lemondásra való felszólításra csak azzal reagált, hogy ennek a családja örvendene a legjobban.
Ráduly Róbert csíkszéki elnök az államfővel való kapcsolatkeresést, Rácz Levente Fehér megyei elnök pedig a Tőkés Lászlóval való kiegyezést sürgette. Veres Valér és Asztalos Ferenc pedig arra biztatta Markó Bélát, hogy még ne mondjon le a kormányfő-helyettesi tisztségről. Nagy Zsolt pedig a választókkal való közvetlen kommunikálást ajánlotta a jelenlevők figyelmébe. „Ebben vagyunk a legjobbak” – biztatta kollégáit a miniszter. Antal István képviselő szerint a sajtó nagy mértékben felelős amiatt, hogy a népszavazáson a magyarság kihátrált az RMDSZ mögül.
A terem vastapssal jutalmazta az ügyészek által vizsgált Cseke Attila helyettes államtitkárt. A magyar közösségnek juttatott költségvetési pénzek miatt vizsgált tisztségviselők védelmében nyilatkozatot fogadtak el a testületek.
A szavazók csaknem 90 százaléka elutasítja a Marosvásárhellyel szomszédos Koronka községben felmerült lakóparképítési terveket az ügyben vasárnap, a megismételt elnökválasztás első fordulójával egy időben szervezett népszavazás eredményei szerint.
Florin Florian, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje nyerte a vasárnapi időközi polgármester-választást Zilahon.
Mircea Mălan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) jelöltje nyerte a Bihar Megyei Tanács elnöki tisztségéért kiírt időközi választást, melyet vasárnap, az államfőválasztással egy időben tartottak.
Viharos időjárásra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 25 megyéjére.
Megsérült vasárnap egy turista a Torockó melletti Székelykő Nagyárok nevű részén, ugyanazon a túraútvonalon, ahol egy nappal korábban egy másik kiránduló sérülést szenvedett.
Huszonnégy órára őrizetbe vették vasárnap reggel az egyik temesvári szavazókör elnökét, a gyanú szerint kiskorút környékezett meg szexuális együttlét céljával – közölte a Temes megyei rendőrség.
Sorsfordító, történelemfordító időket élünk Romániában, Szatmárban, a Partiumban és Erdélyben, de a Vatikánban, a Szentszéknél is – jelentette ki a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára szombaton Csanáloson.
Mi magyarok együvé tartozunk, itt Európa szívében, a Kárpát-medencében – jelentette ki Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter szombaton a partiumi Székelyhídon a határon átívelő, Álmosdra vezető zarándoklat kiindulópontjánál.
,,Mozgalmas” majálisuk volt a Fehér megyei rendőröknek: több részeg sofőrt is vérmintavételre szállítottak kórházba, és volt, aki kocsilopás közben bukott le.
Hosszúra nyúlt felújítási munkálatok után megnyitja kapuit a látogatók előtt a szászkézdi parasztvár. A történelmi Királyföld szélén található településen május 3-ától várják a látogatókat. A hétvégén tartják továbbá a településen a hagyományoss&a