Fotó: Balázs Katalin
Az oktatási minisztérium arról biztosította a hallgatói szervezeteket tömörítő országos szövetséget (ANOSR), hogy nem készül a röghöz kötést szabályozó, azaz az ingyenes helyen tanuló egyetemistákat romániai munkavállalásra kötelező tervezet – nyilatkozta az RFI rádiónak Marius Deaconu, a diákszervezet elnöke.
2017. november 23., 17:232017. november 23., 17:23
2017. november 23., 17:242017. november 23., 17:24
Deaconu annak nyomán kért tájékoztatást az ügyben a tárcavezetőtől, hogy a sajtóban az elmúlt napokban már-már kész tényként tálalták, hogy a minisztérium hamarosan „röghöz köti” a fiatalokat. Tulajdonképpen azonban csak annyi történt, hogy a Román Akadémia februárban jelentést készített az ország következő húsz évére vonatkozó fejlesztési stratégiáról, amelyben egyebek mellett erre is javaslatot tettek.
Az ügyben nemrég Mihaela Huncă szociáldemokrata (PSD) képviselő interpellált a parlamentben, ennek nyomán reagált a szaktárca a témában. Az oktatási minisztérium azonban csak annyit közölt:
Az eddig felmerült elképzelés szerint az egyetemek ingyenes, azaz az állam által finanszírozott helyein tanuló diákoknak szerződésben kellene vállalniuk, hogy tanulmányaik befejezése után legalább annyi évet dolgoznak le Romániában, amennyit bérmentesen kijártak, ellenkező esetben vissza kellene fizetniük taníttatási költségeiket.
Az oktatási tárca szerint „a lehetőségekhez mérten” akár be is lehetne vezetni a röghöz kötést, amely alapján a romániai egyetemek ingyenes helyére bejutott diákoknak megadott ideig az országban kellene dolgozniuk.
amelynek elnöke, Ioana Băltăreţu az Adevărul napilapnak azt nyilatkozta: mindenkinek joga van megválasztani, hogy hol akar munkába állni, és teljesen természetes és elfogadható, hogy a fiatalok a lehető legjobb állást szeretnék. Mircea Dumitru volt oktatási miniszter, a Bukaresti Tudományegyetem rektora egyenesen a kommunista rezsimre jellemző intézkedésnek nevezte az elképzelést.
Az orvoslás speciális szakterülete a belgyógyászat, ami holisztikus megközelítésben látja a beteget. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében a kettős képesítésű dr. Ormos Éva kolozsvári belgyógyásszal és sürgősségi szakorvossal beszélgetünk.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
szóljon hozzá!