Fotó: Balázs Katalin
Az oktatási minisztérium arról biztosította a hallgatói szervezeteket tömörítő országos szövetséget (ANOSR), hogy nem készül a röghöz kötést szabályozó, azaz az ingyenes helyen tanuló egyetemistákat romániai munkavállalásra kötelező tervezet – nyilatkozta az RFI rádiónak Marius Deaconu, a diákszervezet elnöke.
2017. november 23., 17:232017. november 23., 17:23
2017. november 23., 17:242017. november 23., 17:24
Deaconu annak nyomán kért tájékoztatást az ügyben a tárcavezetőtől, hogy a sajtóban az elmúlt napokban már-már kész tényként tálalták, hogy a minisztérium hamarosan „röghöz köti” a fiatalokat. Tulajdonképpen azonban csak annyi történt, hogy a Román Akadémia februárban jelentést készített az ország következő húsz évére vonatkozó fejlesztési stratégiáról, amelyben egyebek mellett erre is javaslatot tettek.
Az ügyben nemrég Mihaela Huncă szociáldemokrata (PSD) képviselő interpellált a parlamentben, ennek nyomán reagált a szaktárca a témában. Az oktatási minisztérium azonban csak annyit közölt:
Az eddig felmerült elképzelés szerint az egyetemek ingyenes, azaz az állam által finanszírozott helyein tanuló diákoknak szerződésben kellene vállalniuk, hogy tanulmányaik befejezése után legalább annyi évet dolgoznak le Romániában, amennyit bérmentesen kijártak, ellenkező esetben vissza kellene fizetniük taníttatási költségeiket.
Az oktatási tárca szerint „a lehetőségekhez mérten” akár be is lehetne vezetni a röghöz kötést, amely alapján a romániai egyetemek ingyenes helyére bejutott diákoknak megadott ideig az országban kellene dolgozniuk.
amelynek elnöke, Ioana Băltăreţu az Adevărul napilapnak azt nyilatkozta: mindenkinek joga van megválasztani, hogy hol akar munkába állni, és teljesen természetes és elfogadható, hogy a fiatalok a lehető legjobb állást szeretnék. Mircea Dumitru volt oktatási miniszter, a Bukaresti Tudományegyetem rektora egyenesen a kommunista rezsimre jellemző intézkedésnek nevezte az elképzelést.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!