Még van mit javítani a románvizsga-mintán: érezhető a várt szemléletváltás, ám aggasztó a hatalmas terjedelem

Meg kell vágni. Szakemberek szerint mindenképpen ki kell iktatni feladatokat a tételsorból •  Fotó: Haáz Vince

Meg kell vágni. Szakemberek szerint mindenképpen ki kell iktatni feladatokat a tételsorból

Fotó: Haáz Vince

Alkalmazott, funkcionális nyelvtudást mér a román képességvizsga magyar diákok számára közzétett új mintatétele, ami megfelel az elvárásoknak. Azonban a tételsor olyan hosszú, hogy még egy román anyanyelvűnek is nehezére esik két óra alatt megoldania – összegeztek a Krónikának nyilatkozó szakemberek.

Bíró Blanka

2020. július 22., 11:252020. július 22., 11:25

Szemléletváltást tükröz a román nyelv és irodalom képességvizsga magyar tagozat számára közzétett mintatétele, ám olyan hatalmas terjedelmű, hogy két óra alatt még egy románul anyanyelvi szinten beszélő diák sem tudná kidolgozni – vélik a Krónika által megszólaltatott oktatási szakemberek. Ugyanakkor

a tételsort ezúttal sem igazították a székelyföldi magyar diákok román nyelvű olvasási és szövegértési képességeihez:

valószínűleg az interetnikus környezetben élők jobban meg tudják oldani ezeket a feladatokat, mint a tömbmagyar vidéken élő diákok.

A bukaresti tanügyminisztérium oktatási és felmérési központja (CNPEE) a napokban tette közzé a  jövő évi képességvizsga tételeit és javítórácsát. Az ősszel 8. osztályt kezdő diákok az eddigitől eltérő struktúrájú tételekből vizsgáznak majd, mivel ők az első évfolyam, amelynek tagjai már előkészítő osztályba jártak, és az új kerettanterv szerint tanultak. A CNPEE a matematikán kívül a román nyelv és irodalom – román és magyar tagozat számára külön kidolgozott – tételsor modelljét tette közzé, a közeljövőben az anyanyelvi tételek mintái is megjelennek.

Nem bemagolós

Alkalmazott, funkcionális nyelvtudást mér a mintatétel, ebben tükröződik a szemléletváltás, hiszen nem „bemagolt” tudást vár el a diákoktól – szögezte le megkeresésünkre Tódor Erika, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem tanszékvezetője, aki évek óta tanulmányozza a román nyelv hatékony elsajátításának feltételeit a romániai kisebbségek, főként magyar anyanyelvűek esetében.    Hangsúlyozta,

a tételsorban sok érdekes, funkcionális szemléletet követő feladat van, viszont  akkora terjedelmű, hogy legalább négy órát venne igénybe az alapos kidolgozása, miközben a kisérettségin két óra áll a diákok rendelkezésére.

„Tesztelés és szakmai vita hiányában ez a tételsor ebben a formában nem állja meg a helyét, nem veszi figyelembe az életkori sajátosságokat, a magyar gyerekek román nyelvű olvasási és szövegértési képességeit” – szögezte le az egyetemi oktató.

Gyakorlatilag két fő szöveget és két mellékszöveget kell értelmezniük a diákoknak; nagyon sok a szövegírás, ami sok időt vesz igénybe. A halakról szóló tudományos szöveg esetében a tétel összeállítói nem vették figyelembe, hogy a magyar diákok a biológiát, fizikát anyanyelvükön tanulják, az utolsó tétel pedig egy bonyolult  Ioan Slavici-szöveg, aminél több szó magyarázatát még a tétel összeállítói is feltüntették, érzékelve, hogy a magyar diákok   nem értik meg, mégis ez alapján kell szöveget írniuk – részletezte a nehezítő körülményeket Tódor Erika. Hangsúlyozta,

ez a nemzedék, amely szeptemberben kezdi a nyolcadik osztályt, mindig elkésett vagy meg sem jelent tankönyvek alapján kellett hogy tanuljon, mindig bizonytalan volt a tantervalkalmazás.

Ugyanakkor a tanároknak eddig nem volt semmilyen információjuk a záróvizsgákról, ami pedig nagymértékben meghatározta volna a munkastílusokat. „Mindezt figyelembe véve, ésszerűen és  körültekintően kell kidolgozni a tételeket” – szögezte le a szakértő.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Be kell gyakorolni

A tételsor tényleg a nyelvismeretet méri, ám még a gyerekek nyelvi fejlettségi szintjéhez kell igazítani – véli hasonlóképpen Forgó Erika, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum románszakos tanára. A pedagógus lapunknak kifejtette, valójában az új tantervnek éppen ez volt a lényege, hogy a nyelvismeretre helyezze a hangsúlyt, azt mérje, hiszen ha a gyerekek bemagolnak egy szöveget, azzal később már semmit nem tudnak kezdeni.

A sajátos románnyelv-tanítás lényege az, hogy alkalmazott nyelvi ismereteket gyakoroltasson a tanterv, és ezt „mérje” a vizsga, ilyen szempontból a tételsor nagyjából megfelel az elvárásoknak – szögezte le a pedagógus. Első olvasatra újszerű a megközelítés, de ha a diákok begyakorolják, ilyen jellegű teszteket oldanak meg, belejönnek, bizakodik Forgó Erika.  Szerinte annak a diáknak, aki eddig is szövegértést gyakorolt az órán, megismerte az új tankönyv típusfeladatait – például az igaz–hamis, kiegészítendő tartalmakra vonatkozó feladatokat –, és rendelkezik minimális nyelvtani ismerettel, ami valamennyi nyelv elsajátításához szükséges,  akkor nem jelenthet nehézséget ez a vizsgatétel.

A pedagógus ugyanakkor reméli, hogy nem ez a végleges forma, csak irányadó, és a tényleges vizsgán ennél valamivel egyszerűbb, kevesebb, rövidebb idő alatt megoldható kérdésekkel szembesülnek a diákok.

Idézet
Nem kell megrémülni, a modell sok új, de jó feladatot tartalmaz, be kell ezeket gyakorolni”

– biztatja a diákokat és a szülőket Forgó Erika. Véleménye szerint ez a módszer hosszú távon sokkal eredményesebb, mint a régi modell, hiszen az a diák, aki ezeket a tételeket megoldja, bizonyítja, hogy tud szövegekkel dolgozni, érti, amit olvas, ki tudja fejteni a véleményét, és ezáltal biztosabban, otthonosabban mozog román nyelvi közegben. A szemléletváltást tükröző egyik példaként említette, hogy míg eddig rokonértelmű szavakat kellett írjanak a diákok a vizsgán, most az értelmező szótárból megadott szócikkből kell kiválasszák a szövegkörnyezetbe beillőt.

Túl sok a feladat

Korszerűnek tartja a tételsort Bartolf Hedvig tankönyvíró is, hangsúlyozva, hogy a nemzetközi nyelvvizsgák is hasonló feladatokat tartalmaznak- Ám az a gond vele, hogy ezt még egy román anyanyelvű diák sem tudná megoldani két óra alatt.

Idézet
Túl sok a feladat, sok az olvasásértés, állandóan vissza kell lapozni, újraolvasni, hogy a kérdésre megtalálja a választ. Még egy románul jól beszélő felnőttnek is nagyon kell iparkodnia, hogy ezt a tételmintát két óra alatt megoldja. Egy 14–15 évesnek diáknak   ebben formában biztos nem fog sikerülni”

– szögezte le a pedagógus. Bartolf Hedvig szerint mindenképpen ki kell venni feladatokat a tételsorból. Ő is abban bízik, hogy az első próbavizsgák után, a pedagógusok visszajelzései alapján egyszerűsítik a modellt. Arra mindenképpen jó ez a minta, hogy szeptembertől már tudják, mire kell készülni, be tudják gyakorolni ezeket a feladattípusokat; ilyenek különben már a tankönyvekben, a munkafüzetekben is vannak. A gyerekek szeretik az igaz–hamis típusú feladatokat, ám ezeknél is nagyon kell összpontosítani, mert könnyű   elrontani a választ.

Bartolf Hedvig szerint a kijárási tilalom idején a távoktatás során rengeteg gyakorlótételt tett közzé a oktatási minisztérium az idei vizsgázóknak, és ezt a lehetőséget biztosítani kell a következőkben is, hogy a diákok megszokják, begyakorolják a feladatokat.

Aggódó szülők

A lapunk által megszólaltatott székelyföldi szülők péntek óta a romántesztet oldják, és aggódnak, hogy az új feltételek közepette miként teljesít majd a gyerekük. „A magolás értelmetlen volt, de nyújtott egy fogódzót. Ha a gyerek megtanult néhány irodalomelméleti meghatározást, biztos, hogy arra kapott pontokat a vizsgán” – mondta el lapunknak egy neve elhallgatását kérő édesanya. Ő attól tart, hogy ha a gyerek nem érti meg az adott szöveget, akkor nem boldogul a tételsorral.

Idézet
Megpróbáltuk közösen megoldani: az biztos, hogy két óra alatt szülői segítséggel sem sikerült. Az ismeretlen szavakat a  szövegkörnyezetből nagyjából kikövetkeztette, ám nyomás alatt ez nem biztos, hogy sikerülni fog”

– részletezte a szülő. Egy másik anyuka is attól tart, hogy erre a vizsgatípusra nem tud megfelelően felkészülni a gyereke. „Az elmúlt három évben leíró nyelvtant tanult, magolta a lírai, epikai és drámai szöveg meghatározását.  Egyszerűbb szövegekkel elboldogul, de egy tudományos leírást, vagy egy archaikus Slavici-szöveget nem ért meg maradéktalanul. Nem tudjuk, elég lesz-e egy tanév, hogy erre felkészüljön” – mondta aggódva a szülő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Kéthetes késés: növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon

Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.

Kéthetes késés: növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon
2025. július 01., kedd

Kisebb tömegkarambolt okozott egy mikrobusz sofőre Bihar megyében, öt sérült került kórházba

Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.

Kisebb tömegkarambolt okozott egy mikrobusz sofőre Bihar megyében, öt sérült került kórházba
2025. július 01., kedd

A nagyszebeni repülőtér korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében nyomoz az Európai Ügyészség

A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.

A nagyszebeni repülőtér korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében nyomoz az Európai Ügyészség
2025. július 01., kedd

Feloldották az itatási és öntözési tilalmat a Maros sókoncentrációjának csökkenése után

Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.

Feloldották az itatási és öntözési tilalmat a Maros sókoncentrációjának csökkenése után
2025. július 01., kedd

Átadták a magyar állami támogatásból megújult Jó testvér egyházi idősotthont Kolozsváron

Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.

Átadták a magyar állami támogatásból megújult Jó testvér egyházi idősotthont Kolozsváron
2025. július 01., kedd

Javult a sikeresen érettségiző magyar diákok aránya, az RMDSZ szerint a speciális román tantervnek köszönhetően

A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.

Javult a sikeresen érettségiző magyar diákok aránya, az RMDSZ szerint a speciális román tantervnek köszönhetően
2025. július 01., kedd

Beszólt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható politikusnak, 10 ezer lejt kell fizetnie Kereskényi Gábornak

Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.

Beszólt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható politikusnak, 10 ezer lejt kell fizetnie Kereskényi Gábornak
2025. július 01., kedd

Megújul a csíkszeredai „Fehér Ház”

A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.

Megújul a csíkszeredai „Fehér Ház”
2025. július 01., kedd

Határőrök segítették az illegális migrációt és a csempészést

Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.

Határőrök segítették az illegális migrációt és a csempészést
2025. június 30., hétfő

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek

Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek