2010. augusztus 19., 08:482010. augusztus 19., 08:48
Karvalics Attila szóvivő elmondta, hogy akárcsak a Hargita megyei városban, Vásárhelyen is a kogenerálásban (két különböző energiaforrást használó kazán) és a biomasszás rendszerre való áttérésben látják a megoldást. Kérdésünkre, hogy a jelenlegi rendszert mennyi idő alatt képesek átalakítani az alternatív technológiák alkalmazására, Dácz Gábor, a cég romániai projektmenedzsere legtöbb négy hónapos futamidőt jelölt meg. A vállalat képviselői már végeztek is egy piackutatást, amelyből kiderült, hogy 30–40 kilométeres körzetből könnyen, folyamatosan biztosítható a biomassza előállításához szükséges hulladék.
Az RFV célja, hogy a fűtési rendszer átvétele utáni idényben már érződjék a minőségbeli különbség. Erre viszont legalább még néhány hetet kell várni, ugyanis az önkormányzat által meghirdetett pályázatra szeptember 7-éig lehet benevezni. Karvalics Attila azonban nem tud arról, hogy más is érdekelt lenne a város távhőszolgáltatásának fejlesztésében. A vállalat illetékesei ugyanakkor leszögezték: nem áll szándékukban felvásárolni a jelenlegi szolgáltatót, és nem is érdekli őket az Energomur válságos helyzete. A közműveknél dolgozó személyzetből is aránylag kevés szakembert vennének át.
Arra a felvetésre, hogy amióta a városvezetőség folyamatosan támadja az Energomurt, és a távhőrendszerről való leválásra biztatja a lakosokat, mára alig 17 ezerre csökkent a szolgáltatást igénylő lakások száma, Karvalics Attila kifejtette: az RFV-t ez nem zavarja. A magyarországi cég illetékese azonban arra intette a leválást fontolgatókat, hogy jól gondolják meg lépésüket, mert utólag megbánhatják. A szakember a gáz árának folyamatos növekedésére, és a kormány által folyósított szubvenció elmaradására hívta fel a figyelmet.
Az RVF esetleges megjelenése a marosvásárhelyi piacon a csőd közelében álló Energomur „biztos halálát” jelentené. A város 39 kazánházából 13-at a nyár folyamán bezártak vagy a következő hetekben kerül lakat rájuk, a megmaradt 26-ból pedig a 15 korszerűsítettet átvenné az új szolgáltató. „Mi a 11, régi technológiával működő kazánházzal és annak hálózatával maradnánk. De végül is a konkurencia nem a mi javunkat, hanem a fogyasztók érdekeit kell szolgálja” – vélekedett a Krónikának Bota Edit, az Energomur közönségkapcsolati osztályvezetője. A szóvivő azonban nem mutatkozott borúlátónak: annak ellenére, hogy az adóhivatal néhány nappal ezelőtt zárolta a vállalat bankszámláit, és a polgármesteri hivatal továbbra is egyéni hőközpontok beszerelésére ösztönzi a lakosságot, Bota szerint az Energomur nem megy csődbe.
Szünetel a vízszolgáltatás azokon a településeken, amelyeken a Kis-Küküllőnek a parajdi bányakatasztrófa miatt jelen pillanatban magas sókoncentrációjúvá vált vizét használták fel a vezetékes vízhez.
A máramarosszigeti római katolikus plébánia és a városi kórház együttműködésének köszönhetően szentmiséket tartanak minden hónapban az egészségügyi intézményben – közölte a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye.
Súlyosbodott a helyzet az elmúlt órákban a vízzel elárasztott parajdi sóbányánál, ahol mintegy 700 köbméter kőzet beomlott, és nagy repedések jelentek meg a műszaki úton, valamint az erdőben – közölte pénteken délután a Hargita megyei prefektúra.
A halak mellett az érintett folyószakaszok teljes édesvízi életközösségére drasztikus hatással van a nagyon megnövekedett és egyelőre tartósan fennálló magas sótartalom – állapítja meg a Krónikához eljuttatott írásában Máthé István mikrobiológus.
Tragédia lett egy ártalmatlannak tűnő gyerekcsínyből: a kiskorúak által felgyújtott matracról a lángok átterjedtek egy autóra, onnan pedig az állatorvosi rendelőre és több lakásra az Arad megyei Zimándújfalun.
Tíz vagy annál több évbe is beletelhet, mire regenerálódik a parajdi bányakatasztrófa nyomán nagy mennyiségű sóval szennyezett Kis-Küküllő halpopulációja és a folyóparti fauna – állítja Hartel Tibor ökológus.
A román hatóságok a magyar felet is értesítik a Kis-Küküllőből a Marosba került víz magas sótartalmáról, amely várhatóan péntek este Nagylaknál éri el a román–magyar határt – nyilatkozta csütörtök este Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Az Európai Sótermelők Szövetségének szakértői felmérték a helyzetet a parajdi sóbányában, és két lehetőséget vázoltak fel: az egyik a meglévő bánya megmentése és stabilizálása, a másik pedig egy új tárna megnyitása a látogatók és a termelés szám&a
Nagyvárad országos premierként részese egy európai finanszírozású, magyar irányítású meteorológiai szimulációnak, mely révén a kánikulában azonosítják a város legforróbb pontjait, ahol ezek után hűsítő megoldásokat alkalmaznak.
Erdélyi turnéra indul Édeskeserű című produkciójával június 21-én a Magyar Állami Népi Együttes. A négynapos előadássorozat első állomása Marosvásárhely lesz – tájékoztatta a Hagyományok Háza az MTI-t csütörtökön.