Fotó: Krónika
A hétvégén megtartott Székely ház a Székelyföldön címû faipari szemináriumon a Krónika kérdésére ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy márkanévvé nemesítés során visszatérnének azokhoz a hagyományokhoz, amelyek még õrzik a sajátos technológia és dizájnbeli sajátosságokat, és ezeket egységes rendszerbe foglalva védetnék le. „A ház családot, biztonságérzetet, együttmûködést, kommunikációt, jövõképet jelent, viszont a fenntarthatóságához sok mindenre szükség van” – hangoztatta Szilágyi. Az elnök azt is hozzátette, hogy elképzelésük egy hosszas folyamat végeredménye lenne. Radeczky Jenõ, a Kárpátia Magyar–Román Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, a rendezvény társszervezõje azt is kihangsúlyozta, hogy mindezt azáltal látja megvalósulni, ha a famegmunkálók klaszterekbe tömörülve, összefogással próbálják azt kivitelezni.
A szemináriumon ugyanakkor különbözõ témakörökben hangzottak el elõadások, így Molnár Judith, a csíkszeredai Certop Certification Services ügyvezetõ igazgatója Tanúsítva könnyebb! Minõségirányítás, mint szervezetfejlesztési eszköz témában tartott elõadást. Romániai pályázati lehetõségekrõl és az eddigi tapasztalatokról Schönberger Krisztián, a kolozsvári Civitas Alapítvány tanácsadója, valamint Pásztor Andrea, a Consact Consulting Kft. tanácsadója számolt be. Hogyan is készüljünk az EU-s pályázatokra – a romániai pályázati tapasztalatok tükrében témakörben Szabó Sándor András, a székesfehérvári Fejér Megyei Pályázati és Innovációs Központ tanácsadója beszélt. Köllõ Miklós mûépítész ismertette a székely ház történeti vonatkozásait, és az ebben rejlõ mai lehetõségeket, de szó esett a faipari hulladékok kezelésérõl és hasznosításáról is.
A május 5–11. közötti európai összehangolt közlekedésrendészeti akció keretében Romániában is elsősorban a tehergépjárművek és autóbuszok, valamint vezetőik ellenőrzését végzi a rendőrség, tájékoztat a Szilágy megyei rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Hosszú ideig a tbc volt a tüdőgyógyászok által leggyakrabban kezelt betegség, mára más légzőszervi panaszok terjedtek el. Videós sorozatunk újabb részében dr. Székely Sándor szilágysági tüdőgyógyásszal beszélgettünk.
Bírósági úton érte el a diszkrimináció miatti panaszok egyszerűbb jelentését a Székely Figyelő Alapítvány, amely szerint a panaszosoknak a jövőben nem kell az elkövető lakcímét is tudni a diszkriminációellenes tanácshoz benyújtott panaszuk elbírálásához.
Erdély és Kolozsvár első barokk stílusú templomát, az 1718–1724 között épült, korábban jezsuita, ma piarista vagy akadémiai, egyetemi templomként is ismert istenházát ünneplik Kolozsváron május 13-án.
A mezőgazdasági termelők május 12-től egy héten keresztül igényelhetnek állami támogatást új mezőgazdasági gépek vásárlására a traktorok roncsprogramja keretében – tájékoztatott kedden a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
A kolozsvári BBTE Szenátusa a Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar felterjesztésére Socius Excellentia Meritorum díjjal köszönte meg Főtiszteletű Kató Bélának az egyetemért folytatott tevékenységét.
Nem készül el határidőre a Kolozsvár és a román–magyar határ közötti vasúti pálya korszerűsítése és villamosítása, a teljes munkálat befejezése 2027 végére várható – ismerte el a Román Vasúttársaság (CFR) illetékese.
Tudor Giurgiu filmrendező, a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) igazgatója Facebook-oldalán számolt be kedden egy váratlan találkozásról.
UNESCO-busz néven indított szászföldi látnivalókat érintő turistajáratot Erdélyben egy utazási iroda, ellensúlyozandó, hogy a középkori erődtemplomairól híres térség kisebb települései tömegközlekedéssel nehezen megközelíthetők.
A heves esőzések okozta vízszivárgás miatt kedden ideiglenesen bezárták a parajdi sóbányát – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség sajtóirodája.