Már csak a bányamúzeum idézi fel az aranybányászatot Verespatakon

A turisták által is látogatható római kori tárnák a föld mélyén •  Fotó: Makkay József

A turisták által is látogatható római kori tárnák a föld mélyén

Fotó: Makkay József

Naponta több tíz turistát vonz a verespataki Bányászati Múzeum. A világörökség részévé választott településen egyelőre sok látnivaló nincs, és a helyiek sem tudják, mit kezdjenek a bányászat nélküli jövővel. A múzeum működtetője, Valentin Rus bányamérnök a Krónikának elmondta: nagy hibának tartja a romániai bányászat felszámolását.

Makkay József

2024. május 06., 09:572024. május 06., 09:57

A verespataki Bányászati Múzeum – az egykori bányavállalat igazgatóságának – bejárata előtt a zsibvásár eladói, csecsebecse-árusok várják a vendégeket. Ez ma Verespatak legforgalmasabb helye a polgármesteri hivatal és a rendőrös szomszédságában. Aki az Erdélyi-Érchegységben, az UNESCO-világörökség listájára felkerült településre érkezik, az meglátogatja a bányászati múzeumot is.

Verespatak központjában, a műemléképületek listájára felvett lakóházak is nyújtanak látnivalót, azonban a faluképre rányomta bélyegét a kommunista építészet szörnyű látványa:

a műemléképületek közé ízléstelenül ,,megtervezett” tömbházakat rittyentettek, amelyek egy része a bányászat megszűnése után lakatlanná vált. Beszakadt tetőzetükből fák nőnek ki, a legtöbb romos állapotban várja a javítás.

A három magyar templom jobb állapotban van – a református felújítása most van folyamatban –, azonban egyiknek sincs már híve. A római katolikusoknál időnként sor kerül szentmisére a faluban élő román híveknek köszönhetően.

Valentin Rus bányamérnök az aranymosás régi kellékeit is bemutatja a turistáknak •  Fotó: Makkay József Galéria

Valentin Rus bányamérnök az aranymosás régi kellékeit is bemutatja a turistáknak

Fotó: Makkay József

Pár óra alatt mindent megnéz a turista a faluban, ami látványosságnak számít, s nem marad más hátra, mint a bányamúzeum. Azonban ez sem a virágörökség részévé választott település ékessége. A múzeum környezete is a kommunista időszakra emlékeztető lehangoló látványt nyújt, ahol az ember nem szívesen időzik. A dévai központhoz tartozó verespataki bányavállalat ma már csak papíron létezik, hiszen a 35 évvel ezelőtti 1200 alkalmazottjából kettő maradt. És azok is konokságból, hogy megmutassák az erre kíváncsiak számára, milyen volt a régi verespataki aranybányászat.

A verespataki bányamúzeum és az egykori bányavállalat bejárata •  Fotó: Makkay József Galéria

A verespataki bányamúzeum és az egykori bányavállalat bejárata

Fotó: Makkay József

Egyszemélyes bányamúzeum

A Bányászati Múzeum Valentin Rus bányamérnök egyszemélyes intézménye. Egy megszállt emberé – ,,bányász remetéé” –, akinek dévai főnökei megengedték, hogy a cégnél maradjon, és naponta elmagyarázza az ide érkező turistáknak, hogy milyen volt a római kori, a középkori magyar, az Osztrák–Magyar Monarchia-beli, majd a román világ aranybányászata, amíg 2006-ban be nem zárták a bányát. A bányavállalatnak nincs pénze fenntartani a verespataki múzeumot, a bukaresti művelődési minisztérium pedig úgy gondolja, hogy ez a bányaigazgatóság feladata. A helyi önkormányzat időnként toldozgat-foldozgat valamit a romos épületeken, a Ceaușescu-rendszer itt maradt relikviáin.

A Gabriel Resources kanadai vállalat meghiúsult aranykitermelési projektje miatt hírnévre szert tett erdélyi település nem igazán tud mit kezdeni az ismertsége révén ide érkező turistákkal.

,,Még jó, hogy ennyien is vannak, miután a kormány nem akar rólunk tudomást venni, mindent önerőből kell fenntartanunk” – tárja szét a kezét Valentin Rus, akivel a tárnából felérkező turistacsoport távozása után letelepszünk a múzeum egész szobát kitöltő makettje mellé, hogy Verespatak lehangoló átmenetéről meséljen.

Verespataki utca a falu központjában •  Fotó: Makkay József Galéria

Verespataki utca a falu központjában

Fotó: Makkay József

Egy tonna kőzet egy gramm aranyat tartalmaz

Vendéglátóm a rendszerváltás utáni szakembernemzedékhez tartozik: miután 1994-ben Petrozsényben elvégezte a bányamérnöki szakot, itt talált állást. Akkor már hideg szelek fújtak a romániai bányászatban, de azt senki nem merte volna megjósolni, hogy harminc év múlva gyakorlatilag felszámolódik a szebb időket megért bányászat.

,,Napjainkra ötszáz bányát zártak be Romániában, már alig van működő kitermelés. Mi még reménykedtünk a kilencvenes években, hogy ennek a szakmának van jövője” – magyarázza bosszúsan, miközben a műanyagmakett előtt mutatja, hogy Verespatak milyen részein folyt földalatti és külszíni fejtés a nyolcvanas években.

Régi kőzúzó gép a múzeum szabadtéri kiállításán •  Fotó: Makkay József Galéria

Régi kőzúzó gép a múzeum szabadtéri kiállításán

Fotó: Makkay József

A rendszerváltás idején jegyzett 1200 bányászból néhány százan a külszíni kitermelésben dolgoztak erőgépeken és teherautókon, a többiek a kőzet őrlését, vegyi kezelését, azaz a tulajdonképpeni arany kinyerését végezték.

A magas aranytartalmú kőzet kitermelésével véget is ért a föld alatti aranybányászat, így ami maradt, azt csak külszíni kitermeléssel és ciános technológiával lehet hasznosítani: egy tonna kőzetből nagyjából egy gramm arany nyerhető ki – magyarázza a szakember.

korábban írtuk

Az aranybányaprojekt becsődölése után a turizmus fellendítésében bíznak Verespatakon
Az aranybányaprojekt becsődölése után a turizmus fellendítésében bíznak Verespatakon

A verespataki aranykitermelés története pár éve bejárta a világsajtót is. A faluban működő civil szervezetek ma a turizmus megerősödésében látják a jövőt. Erről beszélgettünk Virgil Apostol bukaresti műépítésszel, műemlékvédelmi szakemberrrel.

A hetvenes években ilyen csillékkel szállították ki a mélyből az ércet •  Fotó: Makkay József Galéria

A hetvenes években ilyen csillékkel szállították ki a mélyből az ércet

Fotó: Makkay József

A ciános technológiának nincs alternatívája

Valentin Rus szerint a verespatakiakat és a környező települések lakosságát lesújtóan érintette a bányászat vége. Egy olyan vidéken, ahol az emberek évszázadok óta bányászatból élnek, nehéz elképzelni más foglalkozást. A mérnök szerint a román állam, a román politikum a hibás a mostanra kialakult nehéz helyzetért: ha a kilencvenes években beruháznak a bányaiparba, és korszerűsítik a kitermelést, akkor megmaradhatott volna hazai tulajdonba a bányászat, és ma is élne a verespataki aranykitermelés.

Régi bányászportrék a múzeum fényképkiállításán •  Fotó: Makkay József Galéria

Régi bányászportrék a múzeum fényképkiállításán

Fotó: Makkay József

,,A Gabriel Resources azzal jutott zsákutcába, hogy egyszerre mindent akart. 15 év alatt szerette volna kitermelni a teljes aranymennyiséget, nem gondolt a fenntartható fejlődésre. Ez lett a veszte, ami viszont nem azt jelenti, hogy a romániai aranykitermelést el kell temetni” – vélekedik a szakember. Aki viszont elismeri, hogy az aranybányászatban nem lehet megkerülni a ciános technológiát.

A világon még fellelhető aranytartalmú kőzet hagyományos technológiával már nem termelhető ki nyereségesen. Verespatakon és Romániában ez a technológia lekerült napirendről, de Valentin Rus szerint nem véglegesen.

,,Nagy hibának tartom a bányászat felszámolását. Haladni kell a korral, új technológiákat, új módszereket alkalmazni, de az altalajkincseink kitermeléséről nem lehet lemondani. Románia gyakorlatilag sok százezer embert »kisepert» a bányászatból, világgá küldte őket. Ha ennek az országnak jövőt akarunk, újra kell gondolni a bányászatot” – fogalmaz Valentin Rus bányamérnök.

A kommunista idők bányászati gépei a múzeum udvarán •  Fotó: Makkay József Galéria

A kommunista idők bányászati gépei a múzeum udvarán

Fotó: Makkay József

Verespatak központjában kiállított bányászcsillék •  Fotó: Makkay József Galéria

Verespatak központjában kiállított bányászcsillék

Fotó: Makkay József

A turisták egy tízemeletes tömbház magasságával megegyező lépcsőn érnek ki a tárnából a szabadba •  Fotó: Makkay József Galéria

A turisták egy tízemeletes tömbház magasságával megegyező lépcsőn érnek ki a tárnából a szabadba

Fotó: Makkay József

korábban írtuk

Nem adják fel: a verespataki koncessziós engedély meghosszabbítását kéri az RMGC
Nem adják fel: a verespataki koncessziós engedély meghosszabbítását kéri az RMGC

A verespataki arany- és ezüstlelőhely kitermelésére vonatkozó koncessziós engedély ötéves meghosszabbítása iránti kérelmet nyújtott be a Roșia Montană Gold Corporation (RMGC), a blokkolt verespataki aranybányászati projekt fejlesztője.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 17., vasárnap

Vonat elé hajtott egy óvatlan sofőr Dél-Erdélyben, tragédia lett a vége

Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.

Vonat elé hajtott egy óvatlan sofőr Dél-Erdélyben, tragédia lett a vége
2024. november 17., vasárnap

Batthyáneum: csak román és angol felirat hirdeti, hogy a Codex Aureus felkerült az UNESCO világörökségi listájára

Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.

Batthyáneum: csak román és angol felirat hirdeti, hogy a Codex Aureus felkerült az UNESCO világörökségi listájára
2024. november 17., vasárnap

Fűtésre is használják majd a termálvizet a partiumi városban

A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.

Fűtésre is használják majd a termálvizet a partiumi városban
2024. november 16., szombat

Nagyvárad mellett már a körgyűrűnek is körgyűrűje van: felavatták az agglomerációs elkerülő út első szakaszát

Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.

Nagyvárad mellett már a körgyűrűnek is körgyűrűje van: felavatták az agglomerációs elkerülő út első szakaszát
2024. november 16., szombat

Kelemen Hunor: Romániában a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást

Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.

Kelemen Hunor: Romániában a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást
2024. november 16., szombat

Leszállópályának nézte a lucernaföldet a pilóta, ezért állt fejre a repülőgép Dél-Erdélyben

Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.

Leszállópályának nézte a lucernaföldet a pilóta, ezért állt fejre a repülőgép Dél-Erdélyben
2024. november 16., szombat

Civil szervezet próbálja megakadályozni a veszélyes medvék kilövését az egyik székelyföldi megyében

Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.

Civil szervezet próbálja megakadályozni a veszélyes medvék kilövését az egyik székelyföldi megyében
2024. november 16., szombat

Ezúttal az egészségügyi miniszter példálózott Nagyváraddal

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.

Ezúttal az egészségügyi miniszter példálózott Nagyváraddal
2024. november 15., péntek

Erdélyi bányabezárások román állami finanszírozását hagyta jóvá Brüsszel

Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.

Erdélyi bányabezárások román állami finanszírozását hagyta jóvá Brüsszel
2024. november 15., péntek

Nagy várakozásokkal tekint a magyar kormány a romániai választások elé

Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.

Nagy várakozásokkal tekint a magyar kormány a romániai választások elé