A turisták által is látogatható római kori tárnák a föld mélyén
Fotó: Makkay József
Naponta több tíz turistát vonz a verespataki Bányászati Múzeum. A világörökség részévé választott településen egyelőre sok látnivaló nincs, és a helyiek sem tudják, mit kezdjenek a bányászat nélküli jövővel. A múzeum működtetője, Valentin Rus bányamérnök a Krónikának elmondta: nagy hibának tartja a romániai bányászat felszámolását.
2024. május 06., 09:572024. május 06., 09:57
A verespataki Bányászati Múzeum – az egykori bányavállalat igazgatóságának – bejárata előtt a zsibvásár eladói, csecsebecse-árusok várják a vendégeket. Ez ma Verespatak legforgalmasabb helye a polgármesteri hivatal és a rendőrös szomszédságában. Aki az Erdélyi-Érchegységben, az UNESCO-világörökség listájára felkerült településre érkezik, az meglátogatja a bányászati múzeumot is.
Verespatak központjában, a műemléképületek listájára felvett lakóházak is nyújtanak látnivalót, azonban a faluképre rányomta bélyegét a kommunista építészet szörnyű látványa:
A három magyar templom jobb állapotban van – a református felújítása most van folyamatban –, azonban egyiknek sincs már híve. A római katolikusoknál időnként sor kerül szentmisére a faluban élő román híveknek köszönhetően.
Valentin Rus bányamérnök az aranymosás régi kellékeit is bemutatja a turistáknak
Fotó: Makkay József
Pár óra alatt mindent megnéz a turista a faluban, ami látványosságnak számít, s nem marad más hátra, mint a bányamúzeum. Azonban ez sem a virágörökség részévé választott település ékessége. A múzeum környezete is a kommunista időszakra emlékeztető lehangoló látványt nyújt, ahol az ember nem szívesen időzik. A dévai központhoz tartozó verespataki bányavállalat ma már csak papíron létezik, hiszen a 35 évvel ezelőtti 1200 alkalmazottjából kettő maradt. És azok is konokságból, hogy megmutassák az erre kíváncsiak számára, milyen volt a régi verespataki aranybányászat.
A verespataki bányamúzeum és az egykori bányavállalat bejárata
Fotó: Makkay József
A Bányászati Múzeum Valentin Rus bányamérnök egyszemélyes intézménye. Egy megszállt emberé – ,,bányász remetéé” –, akinek dévai főnökei megengedték, hogy a cégnél maradjon, és naponta elmagyarázza az ide érkező turistáknak, hogy milyen volt a római kori, a középkori magyar, az Osztrák–Magyar Monarchia-beli, majd a román világ aranybányászata, amíg 2006-ban be nem zárták a bányát. A bányavállalatnak nincs pénze fenntartani a verespataki múzeumot, a bukaresti művelődési minisztérium pedig úgy gondolja, hogy ez a bányaigazgatóság feladata. A helyi önkormányzat időnként toldozgat-foldozgat valamit a romos épületeken, a Ceaușescu-rendszer itt maradt relikviáin.
,,Még jó, hogy ennyien is vannak, miután a kormány nem akar rólunk tudomást venni, mindent önerőből kell fenntartanunk” – tárja szét a kezét Valentin Rus, akivel a tárnából felérkező turistacsoport távozása után letelepszünk a múzeum egész szobát kitöltő makettje mellé, hogy Verespatak lehangoló átmenetéről meséljen.
Verespataki utca a falu központjában
Fotó: Makkay József
Vendéglátóm a rendszerváltás utáni szakembernemzedékhez tartozik: miután 1994-ben Petrozsényben elvégezte a bányamérnöki szakot, itt talált állást. Akkor már hideg szelek fújtak a romániai bányászatban, de azt senki nem merte volna megjósolni, hogy harminc év múlva gyakorlatilag felszámolódik a szebb időket megért bányászat.
,,Napjainkra ötszáz bányát zártak be Romániában, már alig van működő kitermelés. Mi még reménykedtünk a kilencvenes években, hogy ennek a szakmának van jövője” – magyarázza bosszúsan, miközben a műanyagmakett előtt mutatja, hogy Verespatak milyen részein folyt földalatti és külszíni fejtés a nyolcvanas években.
Régi kőzúzó gép a múzeum szabadtéri kiállításán
Fotó: Makkay József
A magas aranytartalmú kőzet kitermelésével véget is ért a föld alatti aranybányászat, így ami maradt, azt csak külszíni kitermeléssel és ciános technológiával lehet hasznosítani: egy tonna kőzetből nagyjából egy gramm arany nyerhető ki – magyarázza a szakember.
A verespataki aranykitermelés története pár éve bejárta a világsajtót is. A faluban működő civil szervezetek ma a turizmus megerősödésében látják a jövőt. Erről beszélgettünk Virgil Apostol bukaresti műépítésszel, műemlékvédelmi szakemberrrel.
A hetvenes években ilyen csillékkel szállították ki a mélyből az ércet
Fotó: Makkay József
Valentin Rus szerint a verespatakiakat és a környező települések lakosságát lesújtóan érintette a bányászat vége. Egy olyan vidéken, ahol az emberek évszázadok óta bányászatból élnek, nehéz elképzelni más foglalkozást. A mérnök szerint a román állam, a román politikum a hibás a mostanra kialakult nehéz helyzetért: ha a kilencvenes években beruháznak a bányaiparba, és korszerűsítik a kitermelést, akkor megmaradhatott volna hazai tulajdonba a bányászat, és ma is élne a verespataki aranykitermelés.
Régi bányászportrék a múzeum fényképkiállításán
Fotó: Makkay József
,,A Gabriel Resources azzal jutott zsákutcába, hogy egyszerre mindent akart. 15 év alatt szerette volna kitermelni a teljes aranymennyiséget, nem gondolt a fenntartható fejlődésre. Ez lett a veszte, ami viszont nem azt jelenti, hogy a romániai aranykitermelést el kell temetni” – vélekedik a szakember. Aki viszont elismeri, hogy az aranybányászatban nem lehet megkerülni a ciános technológiát.
,,Nagy hibának tartom a bányászat felszámolását. Haladni kell a korral, új technológiákat, új módszereket alkalmazni, de az altalajkincseink kitermeléséről nem lehet lemondani. Románia gyakorlatilag sok százezer embert »kisepert» a bányászatból, világgá küldte őket. Ha ennek az országnak jövőt akarunk, újra kell gondolni a bányászatot” – fogalmaz Valentin Rus bányamérnök.
A kommunista idők bányászati gépei a múzeum udvarán
Fotó: Makkay József
Verespatak központjában kiállított bányászcsillék
Fotó: Makkay József
A turisták egy tízemeletes tömbház magasságával megegyező lépcsőn érnek ki a tárnából a szabadba
Fotó: Makkay József
A verespataki arany- és ezüstlelőhely kitermelésére vonatkozó koncessziós engedély ötéves meghosszabbítása iránti kérelmet nyújtott be a Roșia Montană Gold Corporation (RMGC), a blokkolt verespataki aranybányászati projekt fejlesztője.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!