A turisták által is látogatható római kori tárnák a föld mélyén
Fotó: Makkay József
Naponta több tíz turistát vonz a verespataki Bányászati Múzeum. A világörökség részévé választott településen egyelőre sok látnivaló nincs, és a helyiek sem tudják, mit kezdjenek a bányászat nélküli jövővel. A múzeum működtetője, Valentin Rus bányamérnök a Krónikának elmondta: nagy hibának tartja a romániai bányászat felszámolását.
2024. május 06., 09:572024. május 06., 09:57
A verespataki Bányászati Múzeum – az egykori bányavállalat igazgatóságának – bejárata előtt a zsibvásár eladói, csecsebecse-árusok várják a vendégeket. Ez ma Verespatak legforgalmasabb helye a polgármesteri hivatal és a rendőrös szomszédságában. Aki az Erdélyi-Érchegységben, az UNESCO-világörökség listájára felkerült településre érkezik, az meglátogatja a bányászati múzeumot is.
Verespatak központjában, a műemléképületek listájára felvett lakóházak is nyújtanak látnivalót, azonban a faluképre rányomta bélyegét a kommunista építészet szörnyű látványa:
A három magyar templom jobb állapotban van – a református felújítása most van folyamatban –, azonban egyiknek sincs már híve. A római katolikusoknál időnként sor kerül szentmisére a faluban élő román híveknek köszönhetően.
Valentin Rus bányamérnök az aranymosás régi kellékeit is bemutatja a turistáknak
Fotó: Makkay József
Pár óra alatt mindent megnéz a turista a faluban, ami látványosságnak számít, s nem marad más hátra, mint a bányamúzeum. Azonban ez sem a virágörökség részévé választott település ékessége. A múzeum környezete is a kommunista időszakra emlékeztető lehangoló látványt nyújt, ahol az ember nem szívesen időzik. A dévai központhoz tartozó verespataki bányavállalat ma már csak papíron létezik, hiszen a 35 évvel ezelőtti 1200 alkalmazottjából kettő maradt. És azok is konokságból, hogy megmutassák az erre kíváncsiak számára, milyen volt a régi verespataki aranybányászat.
A verespataki bányamúzeum és az egykori bányavállalat bejárata
Fotó: Makkay József
A Bányászati Múzeum Valentin Rus bányamérnök egyszemélyes intézménye. Egy megszállt emberé – ,,bányász remetéé” –, akinek dévai főnökei megengedték, hogy a cégnél maradjon, és naponta elmagyarázza az ide érkező turistáknak, hogy milyen volt a római kori, a középkori magyar, az Osztrák–Magyar Monarchia-beli, majd a román világ aranybányászata, amíg 2006-ban be nem zárták a bányát. A bányavállalatnak nincs pénze fenntartani a verespataki múzeumot, a bukaresti művelődési minisztérium pedig úgy gondolja, hogy ez a bányaigazgatóság feladata. A helyi önkormányzat időnként toldozgat-foldozgat valamit a romos épületeken, a Ceaușescu-rendszer itt maradt relikviáin.
,,Még jó, hogy ennyien is vannak, miután a kormány nem akar rólunk tudomást venni, mindent önerőből kell fenntartanunk” – tárja szét a kezét Valentin Rus, akivel a tárnából felérkező turistacsoport távozása után letelepszünk a múzeum egész szobát kitöltő makettje mellé, hogy Verespatak lehangoló átmenetéről meséljen.
Verespataki utca a falu központjában
Fotó: Makkay József
Vendéglátóm a rendszerváltás utáni szakembernemzedékhez tartozik: miután 1994-ben Petrozsényben elvégezte a bányamérnöki szakot, itt talált állást. Akkor már hideg szelek fújtak a romániai bányászatban, de azt senki nem merte volna megjósolni, hogy harminc év múlva gyakorlatilag felszámolódik a szebb időket megért bányászat.
,,Napjainkra ötszáz bányát zártak be Romániában, már alig van működő kitermelés. Mi még reménykedtünk a kilencvenes években, hogy ennek a szakmának van jövője” – magyarázza bosszúsan, miközben a műanyagmakett előtt mutatja, hogy Verespatak milyen részein folyt földalatti és külszíni fejtés a nyolcvanas években.
Régi kőzúzó gép a múzeum szabadtéri kiállításán
Fotó: Makkay József
A magas aranytartalmú kőzet kitermelésével véget is ért a föld alatti aranybányászat, így ami maradt, azt csak külszíni kitermeléssel és ciános technológiával lehet hasznosítani: egy tonna kőzetből nagyjából egy gramm arany nyerhető ki – magyarázza a szakember.
A verespataki aranykitermelés története pár éve bejárta a világsajtót is. A faluban működő civil szervezetek ma a turizmus megerősödésében látják a jövőt. Erről beszélgettünk Virgil Apostol bukaresti műépítésszel, műemlékvédelmi szakemberrrel.
A hetvenes években ilyen csillékkel szállították ki a mélyből az ércet
Fotó: Makkay József
Valentin Rus szerint a verespatakiakat és a környező települések lakosságát lesújtóan érintette a bányászat vége. Egy olyan vidéken, ahol az emberek évszázadok óta bányászatból élnek, nehéz elképzelni más foglalkozást. A mérnök szerint a román állam, a román politikum a hibás a mostanra kialakult nehéz helyzetért: ha a kilencvenes években beruháznak a bányaiparba, és korszerűsítik a kitermelést, akkor megmaradhatott volna hazai tulajdonba a bányászat, és ma is élne a verespataki aranykitermelés.
Régi bányászportrék a múzeum fényképkiállításán
Fotó: Makkay József
,,A Gabriel Resources azzal jutott zsákutcába, hogy egyszerre mindent akart. 15 év alatt szerette volna kitermelni a teljes aranymennyiséget, nem gondolt a fenntartható fejlődésre. Ez lett a veszte, ami viszont nem azt jelenti, hogy a romániai aranykitermelést el kell temetni” – vélekedik a szakember. Aki viszont elismeri, hogy az aranybányászatban nem lehet megkerülni a ciános technológiát.
,,Nagy hibának tartom a bányászat felszámolását. Haladni kell a korral, új technológiákat, új módszereket alkalmazni, de az altalajkincseink kitermeléséről nem lehet lemondani. Románia gyakorlatilag sok százezer embert »kisepert» a bányászatból, világgá küldte őket. Ha ennek az országnak jövőt akarunk, újra kell gondolni a bányászatot” – fogalmaz Valentin Rus bányamérnök.
A kommunista idők bányászati gépei a múzeum udvarán
Fotó: Makkay József
Verespatak központjában kiállított bányászcsillék
Fotó: Makkay József
A turisták egy tízemeletes tömbház magasságával megegyező lépcsőn érnek ki a tárnából a szabadba
Fotó: Makkay József
A verespataki arany- és ezüstlelőhely kitermelésére vonatkozó koncessziós engedély ötéves meghosszabbítása iránti kérelmet nyújtott be a Roșia Montană Gold Corporation (RMGC), a blokkolt verespataki aranybányászati projekt fejlesztője.
A Bákói Táblabíróság elévülés miatt megszüntette az úzvölgyi verekedők és rongálók ellen indított utolsó pert, amely még a bírák asztalán volt. A csütörtökön kimondott ítélet szerint a két vádlottnak kártérítést kell fizetnie Kovács Csaba informatikusnak.
A magyar óvoda, sőt minden magyar intézmény a magyarság megmaradásának a kulcsa, mert itt fejlődnek a magyar gyermekek − mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön a partiumi Szalacson, ahol óvodát adtak át.
Több százan vettek részt csütörtökön este azon a békés megmozduláson, amelyet kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek hirdettek meg a hét elején történt, magyarverésbe torkollt szurkolói randalírozással szembeni tiltakozásképp.
Legkevesebb 50 millió eurós beruházás eredményeként 25 kilométeres összefüggő pályarendszert alakítanak ki, víztározó tavat építenek és új húzóberendezéseket telepítenek a borsai síközpontban.
A medvéknek a lakott területektől való távoltartását célzó intézkedéseket sürgetnek Brassóban, ahol a tavaly 330 riasztás érkezett, mert a vadállatok bemerészkedtek a városba.
Több év kihagyás után ismét Kolozsvárra látogat a Szentegyházi Gyermekfilharmónia, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) megalakulásának 140. évfordulójára szervezett emlékünnepség záró programjaként lép fel.
Negyedik alkalommal gyűlnek össze a lovaskultúra iránt érdeklődők idén nyáron a Barcasági Magyar Lovasnapon. Az eseményt június 14-15-én rendezik remeg Barcaújfaluban.
Bezáratta csütörtök délelőtt a kolozsvári Széchenyi téri (Mihai Viteazul) piacot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU), hogy Sellenberk községben megjelent egy anyamedve egy boccsal.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
szóljon hozzá!