Ifj. Rimanóczy Kálmán számos nagyváradi középület és magánpalota alkotója
Fotó: Oradea.ro
Május elsején, ifj. Rimanóczy Kálmán születésének 150. évfordulóján avatnák fel a neves építész nagyváradi szobrát. Az önkormányzat által kiírt tervpályázatot Alexandru Păsat szobrászművész nyerte.
2020. január 09., 13:022020. január 09., 13:02
2020. január 10., 13:282020. január 10., 13:28
Kihirdette a nagyváradi önkormányzat az ifj. Rimanóczy Kálmán építész (1870–1912) egész alakos szobrának elkészítésére kiírt tervpályázat nyertesét, a több impozáns váradi palota megálmodójának alakját Alexandru Păsat szobrászművész formázza meg. A polgármesteri hivatal közleménye szerint a kolozsvári alkotó pályázata bizonyult a legjobbnak a szobor és a köré tervezett kis tér megtervezésére kiírt tenderen, az alkotónak 400 ezer lej áll rendelkezésére az egész alakos szobor tervezésére és elkészítésére.
Az alkotás a Fő (Republicii) utca végén, a Barátok templomaként is emlegetett olaszi római katolikus templom előtt áll majd, melyben a neves építész és a nagyváradi városkép alakulásához szintén jelentős mértékben hozzájáruló édesapja, id. Rimanóczy Kálmán is nyugszik.
Az egész alakos szobor köré eredetileg egy terecskét is elképzeltek, melyet, ha létrejön, szintén a neves építészről lehetne elnevezni, mondta a Krónikának még a nyertes kihirdetése előtt Zatykó Gyula, Ilie Bolojan polgármester magyar ügyekért felelős tanácsadója. Aki arról is beszámolt, hogy a városvezetés a Holnaposok szoborcsoporthoz hasonlóan interaktív szobrot szeretne, így Rimanóczy alakja nem kerül talapzatra.
Erre vonatkozóan több kitételt is megszabott az önkormányzat: a szobornak minimum életnagyságúnak kell lennie, rézötvözetből kell készülnie és valamilyen módon utalnia kell az építész munkásságára.
Keresi a városépítő ifj. Rimanóczy Kálmán szobrának a megálmodóját a nagyváradi önkormányzat. A versenypályázatra jelentkezőknek az interaktív szobor körüli teret is rendezniük kell, új arculatot adva a Barátok temploma előtti közterületnek.
Alexandru Păsat kolozsvári szobrászművésznek nem ez lesz az első ilyen jellegű szobra a Körös-parti városban, ő alkotta meg ugyanis a Szent László (Unirii) tér két legújabb alkotását: Roman Ciorogariu ortodox és Radu Demetriu görög katolikus püspök szobrát, szintén az önkormányzat megrendelésére – ezek is minimális talapzaton állnak, szinte elvegyülve a főtéren áthaladó járókelők között. Előbbi a görögkeleti Holdas templom, utóbbi a görög katolikus székesegyház előtt áll.
De a kolozsvári Képzőművészeti és Formatervezési Egyetemen oktató szobrásznak a műve Emmanuel de Martonne francia földrajztudós Nagyvásártéri (Parcul 1 Decembrie) mellszobra is, akinek azért állíttatott emléket a Bihar megyei prefektúra, mivel ő rajzolta meg a trianoni román-magyar határt.
Alexandru Păsat kolozsvári szobrászművész pályázata nyert
Fotó: Uad.ro
Kolozsváron is megmintázott már két egyházi elöljárót, Bartolomeu Anania ortodox metropolitát és Nicolae Ivan püspököt.
A Rimanóczy-szobor és -tér megvalósítása érdekében a nagyváradi városvezetés partnerségre lépett a Szentlélek kiáradása nevű egykori ferences templom tulajdonosával, a várad-olaszi római katolikus parókiával, illetve a nagyváradi római katolikus püspökséggel, amely a templommal átellenben található egykori irgalmas rendi (mizeri) kórház és kápolna tulajdonosa is.
A Barátok templomának kriptájában a két Rimanóczy mellett sok neves váradi személyiség is nyugszik – például Sal Ferenc polgármester vagy Fráter Erzsébet, Madách Imre felesége –, az önkormányzat azt szeretné, ha látogathatóvá válna, és minél több turistát vonzana a környékre.
Neki köszönhető a belváros több szecessziós és eklektikus stílusban épült palotája, többek között a tavaly leégett görögkatolikus püspöki palota, az ortodox püspöki székhelyként szolgáló Rimanóczy-palota, a Fő utcai Apolló-palota és Moskovits Miska-palota, melyeket nemrég újítottak fel az önkormányzat homlokzatfelújítási programja keretében.
A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte a besúgói sorába, helyzetét azonban a lelkésznek is „meggyónta”.
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget.
Teljesen átépítik a temesvári Gyermekpark és a Ligeti út melletti gyalogoshidat Temesváron. Az építmény új környezetet is kap, emellett biciklisávot is kialakítanak az új hídon – közölte pénteken a bánsági nagyváros polgármesteri hivatala.
Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban nyílt meg csütörtökön, a reformáció ünnepén az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató vándorkiállítás, amely közel egy éven át lesz látogatható.
Hamarosan befejeződnek Nagyvárad agglomerációs körgyűrűje Nagyürögd és Félixfürdő közötti első szakaszának kivitelezési munkálatai, két hét múlva már meg is nyithatják a forgalom előtt – tájékoztatott a Bihar megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Jeles magyar közéleti személyiségek, 1848-as honvédtábornokok, a 20. század elejének ünnepelt színészei, második világháborúban elesett katonák csontjait rejtik és rejtették az aradi temetők.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
szóljon hozzá!