Magyar gyerekek nélkül tartották meg a december elseje alkalmából szervezett ünnepséget a perzsoji iskolában
Fotó: Ziaruldebacau.ro
Leváltották a Bákó megyei Perzsoj (Pârjol) község általános iskolájának igazgatóját, miután Corina Ioniță a tanintézethez tartozó pusztinai oktatási intézménybe járó magyar gyereket szidalmazta.
2022. december 01., 15:252022. december 01., 15:25
2022. december 01., 16:112022. december 01., 16:11
A Ziaruldebacau.ro portál csütörtöki beszámolója szerint az igazgatónő az iskola által rendezett december elsejei ünnepség kapcsán, az intézmény WhatsApp-csoportjában zajló üzenetváltás során kijelentette, nem hívja meg a november 28-án megtartott eseményre a pusztinai iskola gyerekeit, „mert azok magyarok”, majd hozzátette: „Március 14-ét ünneplik, az anyjuk keresztjét!” („crucea mamii lor” – román szitkozódási forma).
Az igazgatónő által használt minősíthetetlen hangnem láttán jelezték az esetet a Bákó megyei főtanfelügyelőségnek, amely vizsgálatot indított, és miután Corina Ioniță beismerte, hogy valóban ő írta az üzenetet, menesztették állásából.
– nyilatkozta a Ziaruldebacau.ro portálnak Anca Egarmin főtanfelügyelő. Hozzátette: az eset súlyossága, „a legfőképp az oktatásban elfogadhatatlan diszkriminatív jellege” miatt már 29-én meghozták a döntést az igazgató menesztéséről. „A hazaszeretet arról szól, hogyan tisztelgünk elődeink emléke, illetve történelmi alkotásuk, Románia előtt, nem pedig meggondolatlan kijelentésekről” – nyilatkozta a főtanfelügyelő.
Pusztina csángó falu Bákó megyében, közigazgatásilag Perzsoj községhez tartozik. A 2011-es népszámlálási adatok szerint csaknem 1500-an lakják, túlnyomórészt római katolikus vallású, magyarul is beszélő csángók.
Az ügy kapcsán megkerestük Pogár Lászlót, a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének elnökét, aki lapunknak elmondta, hogy már hétfőn tudomást szerzett a nyilvánosságra került WhatsApp-beszélgetésről, neki is elküldték a képernyőképeket. A szövetség elnöke szerint bár december elsejéhez kapcsolódóan nem tud konkrét magyarellenes eseteket, hasonló ügyeket felidézni az elmúlt évekből, de tény, hogy a térségben, Csángóföldön mindig vannak súrlódások, nem ritka, hogy a románok szidják a magyarokat.
„Szerintem ilyenek szinte napi szinten vannak” – szögezte le. Hozzátette ugyanakkor, hogy a helyzet sokat javult a kilencvenes évek, a kétezres évek eleje óta a térségben a román–magyar ellentétek tekintetében, de ma sem ritkaság az ilyesmi.
Pogár László nem tud róla, hogy az illető igazgatónőnek korábban lettek volna hasonló megnyilvánulásai, kijelentései, de ő személy szerint meg van győződve arról, hogy aki leír ilyen magyarellenes véleményt, az általánosságban így gondolkodik, nem egy új keletű dologról van szó.
Az MCSMSZ elnöke jelezte, eljutott hozzá a szülők felháborodása, de arról nem tud, hogy bárki is el akarná vinni a gyerekét az iskolából az eset miatt. Hozzátette, hogy helyesnek véli a tanfelügyelőség döntését, miszerint menesztették az igazgatónőt, hiszen ez által is példát statuálhatnak, megelőzhetik a hasonló eseteket.
„Nagyon remélem, hogy azok, akik hasonlóan gondolkodnak – csak épp nem írták le egy csoportban, beszélgetésben –, azok elgondolkodnak, hogy mégiscsak a 21. században vagyunk, és az ilyenfajta hozzáállás elfogadhatatlan” – fejtette ki. Az MCSMSZ-elnök azt vallja, hogy a magyaroknak tisztelniük kell a román kultúrát, de ezzel együtt nekik is joguk van elvárni, hogy a románok is tiszteljék a magyarok kultúráját.
Pogár László számára megdöbbentő volt az üzenetben olvasni, hogy egy illető, aki egy etnikailag színes térségben él, dolgozik, illetve egy vezetői állást töltött be egy tanintézetben,
Tudomása szerint a főtanfelügyelő az iskolaigazgatók csoportjába is elküldte a hírt, így reméli, hogy az esetnek legalább annyi haszna lesz, hogy mások – hasonlóan vélekedő vagy hasonlóan korlátolt tudású pedagógusok – egy kicsit átgondolják, hogy mit, miért gondolnak, mondanak vagy épp tesznek. Szerinte az eset kapcsán az is öröm az ürömben, hogy legalább még többen hallanak a moldvai magyarokról.
Megtagadta a pusztinai plébános, hogy magyar ének hangozzék el a csángóföldi település katolikus templomában szenteste. Bár úgy tűnt, hogy a magyar nyelvű mise egy évvel ezelőtti bákói engedélyezése enyhülést hoz, az egyház továbbra is akadályokat gördít a moldvai magyarok anyanyelvhasználata elé.
Tűz ütött ki szombat hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Közös tudományünnepi rendezvény tartott az EME és a KAB. Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
1 hozzászólás