Veress Emőd: román nyelvű képzés esetén a hallgató nemcsak a magyar szaknyelvet nem sajátítja el, de nem is fogja a valódi mélységében megérteni a jogot
Fotó: Jogélet.ro/Kiss Gábor
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen 2010-ben elindult kétnyelvű, román–magyar jogászképzés célja, hogy nagyobb számban lépjenek a klasszikus jogászi pályára a romániai magyarok – jelentette ki az Erdélyi Jogéletnek adott interjúban Veress Emőd, a felsőoktatási intézmény oktatója, aki nem tartja helyesnek, ha a romániai bírói és ügyészi kar csak mintegy 1,2 százaléka magyar, miközben az össznépesség keretében 6,5 százalék a közösség részaránya.
2019. szeptember 13., 10:122019. szeptember 13., 10:12
A polgári jogász professzor a Sapientia Jogtudományi Intézete elektronikus folyóiratának elmondta, olyan „nagy méretű” kisebbségnek, mint az erdélyi magyarság, szüksége van saját maga által tervezett tartalmú és nyelvű jogászképzésre, hiszen
Éppen ezzel magyarázható, hogy a magyar jogászképzés 1959-es felszámolása jól megtervezett lépés volt, ha ugyanis valamely kisebbségnek nincs felkészült jogász elitje, az legyengül, védtelenné válik; jogászok nélkül bármilyen nemzeti kisebbség kiszolgáltatott.
Veress Emőd felidézte, hogy kilenc évvel ezelőtt annak nyomán indult be a kétnyelvű jogászképzés a Sapientián, hogy a Babeș–Bolyai Tudományegyetem ezt nem volt hajlandó felvállalni. A végleges akkreditációját, a saját államvizsga szervezésének jogát idén megszerző jogi karon jelenleg 11, doktori fokozattal, gyakorlati tapasztalattal, hazai és nemzetközi elismertséggel rendelkező főállású oktató tanít, ezt a csapatot erősíti öt-hat fiatal doktorandusz, ugyanakkor a legnevesebb magyarországi jogászok rendszeresen jelen vannak az egyetem életében.
Veress úgy véli, a román nyelv magas szintű ismerete nélkül nem lehet senki sikeres jogász Romániában. „A kommunikációs készségek fejlesztése mellett a szaknyelv elsajátítására az egyetemen a román nyelvű előadások, szemináriumok és gyakorlatok biztosítanak teret.
– húzta alá a Sapientia oktatója. Hozzátette, bár sokan nem értik, a teljesen román nyelvű oktatás nem élhető alternatíva, tisztán román nyelvű képzés esetén a hallgató nemcsak a magyar szaknyelvet nem sajátítja el, hanem nem is fogja a megfelelő, valódi mélységében megérteni a jogot.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!