Fotó: Ifj. Haáz Sándor
A megyei önkormányzatok által is támogatott pályázati részvételre Kovászna megyéből Sepsiszentgyörgy–Sugásfürdő, Előpatak, Bölön, Barót, Bodok, Málnás, Sepsibükszád és Bereck–Martonos, Hargita megyéből pedig Tusnád, Csíkszereda– Zsögödfürdő, Borszék, Gyergyóremete, Szentegyháza–Homoródfürdő és Székelyudvarhely–Szejkefürdő írt alá együttműködési szerződést még 2005. január végén. A gyulafehérvári régiófejlesztési ügynökség után a bukaresti Nemzeti Fejlesztési Ügynökségen is sikeresen átjutott a pályázat. Az akkor még létező integrációs minisztérium pedig pályázatot írt ki a megvalósíthatósági és kivitelezési tervekre. Így a PHARE-alapból megítélt ötmillió euró mellett a kormány saját forrásaiból biztosított még 1,66 millió eurót, a részt vevő önkormányzatok pedig tízszázalékos önrésszel járulnának hozzá a beruházásokhoz. A helyi igények és a pályázati kiírásban foglaltak egyeztetése azonban már nem ment egyszerűen. Az Ove Arup nemzetközi tanácsadó cég nyerte el a tervezési munkákat, és alvállalkozókat bízott meg elvégzésével, a csíkszeredai Proiect Consulting és a magyar–román vegyes vállalatként működő Transpagony Kft. vállalta fel a helyszíni felméréseket, összesítette a lehetőségeket és az igényeket. Az érintett önkormányzatok 2006 január–februárjában véleményezhették és kiegészíthették az elkészült terveket. A helyi igényeket és elképzeléseket azonban a tanácsadó cég nem építette bele a tervbe, egyrészt a pályázat előírásaira, másrészt az idő rövidségére hivatkozva. Mindez az e hó végi leadási határidő előtt három héttel derült ki.
Európai szabvány:
száraz illemhelyek
„Másfél évig csend volt, s most egy hét alatt pótoljuk, amit a tervező mulasztott?” – kérdezte kételkedve Csoma Zsigmond, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal fejlesztési osztályának vezetője. „Szerettük volna a Szejkefürdőt a városi víz- és csatornahálózatra kapcsolni, a szabadtéri színpadot felújítani, és európai normáknak megfelelő mellékhelyiségekkel kiegészíteni. Ehhez képest a pályázatra készített tervekben fabódés, száraz illemhelyek és egy zenepavilon építése szerepel, padok és szemetesládák telepítése, a belső utak kövezése és egy kerékpárút kiépítése a Szejkéig” – panaszolta Csoma. Hasonló helyzetben van Borszék, ahol a vezetőség a csatornarendszert szeretné először kicserélni, és csak utána a sétányokat felújítani. A pályázati pénzből azonban csak a Hét vezér sétány és az Erzsébet park egy részének felújítására futja. Tusnádon a villamosvezetékek földbe helyezése nem fért már bele a tervezett sétányfelújítás költségeibe.
„Most az a legfontosabb, hogy a megkapjuk a pályázati pénzt. Ha az önkormányzatok a jövő héten terveket hoznak az általuk igényelt módosításokról, azokat belefoglaljuk a tervbe” – ígérte Bunta Levente, a Hargita megyei önkormányzat elnöke. Bunta szerint a legtöbb gondot azonban az eddigi rossz gyakorlat okozta. „Nem a minisztériumnak kell a tervezési pályázatot kiírnia, hiszen nem ismeri a helyi igényeket. Másrészt az önkormányzatok sem érvényesíthetik igényeiket, mivel nem szerződő felek” – magyarázta az elnök.
Egyenlő költségvetés
A két megye települései között létrejött együttműködési szerződés alapján a feleknek úgy kell együtt dolgozniuk, hogy egyik se kerüljön hátrányos helyzetbe a másik hibája miatt. A bonyodalmak elkerülése végett a megnyert összeget is egyenlő arányban osztották szét a két megye között.
„A lehető leggyorsabb ütemben készítjük a Borvizek útja projekt technikai tervét. Az augusztus végi határidőig Kovászna megye is benyújtja azt” – tudtuk meg Vajda Lajos alelnöktől. A Kovászna Megyei Tanács alelnöke szerint a programban részt vevő önkormányzatok többsége már leadta a tőlük kért iratcsomót. „Sajnálatos módon a baróti önkormányzat többszöri kérésünkre se küldte el a dokumentációt, ezért elképzelhető, hogy az erdővidéki település kimarad a projektből” – nyilatkozta az alelnök. Nagy István baróti polgármester, azzal magyarázza késésüket, hogy a Kovászna Megyei Tanács nem volt elég körültekintő a projekt kezdetén. „A megyei tanács vezetői előzetes egyeztetés nélkül megérkeztek hozzánk, kiválasztottak egy területet, és kész tények elé állították a helyi tanácsot” – panaszolta a polgármester. Az elképzelések szerint 350 méter mély borvízforrásokat, medencéket, orvosi rendelőt és sétányokat alakítanának ki a területen. A kiszemelt területtel azonban két gond is van: egy részét ugyanis visszaigényelték a volt tulajdonosok, másrészt pedig fel kellene számolni a rajta lévő sportpályát.
Vajda Lajos nem kívánta kommentálni azokat a híreszteléseket, hogy a Borvíz útja projekt megvalósítását akadályozná a két megye közti kommunikációs nehézség.
Kovács Csaba, Kovács Zsolt
„A felekezetiség béklyójából kilépve csak azt tartottam szem előtt, hogy keresztyén emberként találkozzunk egy másik keresztyén emberrel” – idézte fel lapunknak Ferenc pápával való találkozását Balázs Attila tordaszentlászlói református lelkész.
,,Mozgalmas” majálisuk volt a Fehér megyei rendőröknek: több részeg sofőrt is vérmintavételre szállítottak kórházba, és volt, aki kocsilopás közben bukott le.
Hosszúra nyúlt felújítási munkálatok után megnyitja kapuit a látogatók előtt a szászkézdi parasztvár. A történelmi Királyföld szélén található településen május 3-ától várják a látogatókat. A hétvégén tartják továbbá a településen a hagyományoss&a
Május elsejei razziát tartottak Maros megyében a közlekedésrendészet munkatársai. Elsősorban azokra a sofőrökre vadásztak, akik a majális leple alatt szeszes italt fogyasztottak, és úgy ültek volánhoz.
Rajtakaptak a rendőrök két férfit, akik Spanyolországból hozattak veszélyes és különösen veszélyes kábítószereket, hogy azokat eladjanak. A kábítószerkereskedő apa és fia akkor bukott le, amikor egy 350 ezer lej értékű szállítmányt vettek át.
Összesen 3,5 millió euróból öt zöldövezetet újítanak fel vagy alakítanak ki az Arad megyei Pécskán. A magyar határ közelében fekvő település önkormányzata a lakosság komfortérzetét szeretné növelni, egyúttal egészséges életkörülményeket teremteni.
A brassói helyi közlekedési vállalat (RATBV) összesen 39 sofőrjét vették őrizetbe 24 órára egy üzemanyaglopási ügyben, amelyben szerdán 46 házkutatást tartottak.
Öt napon át száz Szilágy megyei rendőr elsősorban a gyalogosokat ellenőrizte, hogy mennyire tartják be a közlekedésrendészeti szabályokat. Az április 22–27. között falun és városon megtartott megyei szintű razzia a megelőzésre helyezte a hangsúlyt.
Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen – tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.
A Fehér megyei Tövisen avatták fel kedden Románia legnagyobb napelemparkját. Az összesen 55 millió eurós napelempark-beruházás – ebből 15 millió euró vissza nem térítendő támogatás – az országos helyreállítási terv (PNRR) részét képezi.