Fotó: Veres Nándor
Több mint harminc évvel ezelőtt működésbe helyezett liftek szállítják a tömbházlakók többségét. Az új felvonók sokba kerülnek, az érintett lakók csak annyit hajlandók fizetni, amennyiből szinten tartható az elavult emelőszerkezetek műszaki állapota.
Súlyos baleseteket okozhatnak országszerte az elöregedett liftek: bár egy felvonónak legtöbb 12 év után lejár a szavatossági ideje, ehhez képest országszerte több mint harminc éve működésbe helyezett liftek szállítják a tömbházlakók többségét. A Digi24 hírtelevízió által közzétett adatok szerint
Egy új emelőszerkezet beszerzése rendkívül költséges, s a liftkarbantartó cégek szerint a lakástulajdonosi társulások, tulajdonosok csak annyit hajlandók fizetni, amennyiből szinten tartható az elavult emelőszerkezetek műszaki állapota. A hírtelevízió szerint a helyzetet súlyosbítja, hogy a liftek működési engedélyét kibocsátó hatóság, az Emelőszerkezetek, Nagynyomású Kazánok és Tartályok Állami Felügyelete (ISCIR) emberhiány miatt egyszerűen nem látja át a helyzetet.
A téma azt követően vált ismét aktuálissá, hogy március 27-én baleset történt egy bukaresti tömbházban:
Fotó: Veres Nándor
Cătălin Braşoveanu, az ISCIR szóvivője a Digi24 hírtelevíziónak azt mondta, elveszíthetik működési engedélyüket azok a cégek, amelyek a tömbházakban működő felvonókat ellenőrzik, a baj csak az, hogy az állami felügyelet képtelen rendszeresen ellenőrizni ezeket a cégeket. „Körülbelül ötvenezer felvonó működik az országban, az ISCIR-nél pedig 62 felügyelő dolgozik. Nem tehetjük meg, hogy reggeltől estig liftezzünk, és ellenőrizzük az adatokat a rendszeres karbantartással kapcsolatban” – fogalmazott a hírtelevíziónak Cătălin Braşoveanu, utalva arra, hogy a régi felvonók működési engedélyét évente vagy akár félévente frissíteni kell.
Márpedig a rendszeres ellenőrzés és karbantartás életmentő lehet – mondta el neve elhallgatását kérve az állami felügyelőség egykori tisztségviselője. A szakember szerint
Az országban működő felvonók többsége valóban harminc évnél régebbi, ám megfelelő karbantartással ezek valamennyi ideig biztonságosan működnek, hiszen lehetőség van a meghibásodott, elkopott alkatrészek cseréjére – véli a szakember. Meglátása szerint a felhasználók is óvatosabbak, körültekintőbbek, a liftben látható helyen ki kell legyen függesztve, mikor volt a legutóbbi ellenőrzés, mikor esedékes a következő, és ha látják, hogy ez nem történt meg, már nem használják a felvonót, sőt a mulasztást jelzik a hatóságoknak. A tulajdonos felelőssége, hogy a felvonó karbantartására szakképzett személyeket, szakcéget szerződtessen, szavatolja a berendezés működését, sőt a karbantartó állandóan elérhető kell legyen a fülkében kiírt telefonszámon, és rövid idő alatt a helyszínre kell siessen, ha bekövetkezik a meghibásodás, ha valaki elakad a két emelet között. A legtöbb baleset korábban azért következett be, mert aki benn maradt a liftben, megpróbált kimászni, és becsúszott az aknába. Kisebb meghibásodások előfordulnak, de például a 30-40 centiméteres esés nem jelent veszélyt, ezt a felvonó fékezőrendszere jól kivédi, ilyen esetekben az ijedtségen kívül általában nem esik baja annak, aki a felvonóban van – tette hozzá a szakember.
Fotó: Veres Nándor
A folyamatos korszerűsítést, alkatrészcserét tartja a legjobb megoldásnak Lőrincz Kálmán, a székelyudvarhelyi Lift Service Kft. ügyvezetője. Lapunknak elmondta,
Ezt sem kell egy összegben kifizetni, hiszen két-három jól beütemezett főmunkálattal teljesen megújítható a felvonó, minden fontos eleme kicserélhető, valójában csak az ajtók maradnak a régiek. Hozzátette, a rendszeres ellenőrzés során kiderítik, hogy milyen elemeket kell kicserélni, felállítják a prioritásokat. Lehet, hogy első lépésben csak új kábelekre van szükség, majd idővel a hidraulikát is lecserélik, annak függvényében, hogy a régi milyen állapotban van. Lőrincz Kálmán szerint érdemes meggyőzni a tömbházak lakóit, hogy időről időre fektessenek be a felvonók felújításába.
Ok nélkül bántalmaztak egy 17 éves fiatalt a marosvásárhelyi rendőrök a feltételezett áldozat és annak szülei szerint. A Maros megyei rendőr-főkapitányság hatalommal való visszaélés gyanújával belső vizsgálatot indjtott az ügyben.
Folytatódik a józsefvárosi Víztorony kulturális és turisztikai központtá alakítása – közölte a temesvári polgármesteri hivatal.
A pihenőszabadság miatt alakult ki tettlegességig fajuló munkahelyi konfliktus Kolozsváron, a férfit, aki megverte a főnökét, 8 000 lejes bírsággal sújtották.
A tömegközlekedési vállalat és a polgármesteri hivatal nevében kínálnak mindössze 12 lejért hat hónapig érvényes, minden szállítóeszköz használatára feljogosító bérletet.
Szilágy megyei faipari cégeket és faszállítmányokat ellenőriztek az elmúlt napokban a rendőrök. Összesen 174 köbméter rönköt, deszkát és gerendát koboztak el, és 60 ezer lejre büntettek.
Miközben Romániában még mindig számos kórház működik leromlott állapotban levő ingatlanokban és igen ritka, hogy új kórházak épüljenek, úgy tűnik, az új fejlesztések sem időtállóak.
Az új tanévben feltételezhetően nem csökkent a magyar diákok száma Romániában, a magyar oktatásnak mindenképpen ragaszkodnia kell törvényes jogaihoz, a cél pedig az, hogy szülőföldjükön boldoguljanak majd a fiatalok.
Kigyulladt hétfő délután egy személyszállító vonat mozdonya a Kolozs megyei Nagyiklód (Iclod) vasútállomásán, az utasoknak sikerült leszállniuk az egyetlen vasúti kocsiból álló szerelvényről.
Miközben egyre biztosabbnak tűnt, hogy a közeli száldobágyi erdőbe telepítik át a stadionépítés miatt költözni kényszerülő nagyváradi állatkertet, most újabb lehetséges helyszín merült fel. A helyi sajtó szerint ugyanakkor még a héten döntés születhet.
A következő két hétben kellemes időjárás várható, de főként szeptember 25. után sokfelé lehet esőre számít – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat szeptember 16–29. időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
szóljon hozzá!