Fotó: Facebook/Ionel Bulbuc
Az amúgy is rendkívül leromlott állapotban levő solymosvári várrom újabb fala omlott le – irányította rá a figyelmet fotókkal illusztrált Facebook-bejegyzésben Ionel Bulbuc, az Arad megyei önkormányzat nemzeti liberális párti (PNL) alelnöke, Lippa város vezetőségét hibáztatva. Florin Pera szociáldemokrata (PSD) polgármester azonban egészen másképp látja a dolgokat. Igazi kampányízű adok-kapok alakult ki.
2024. február 20., 14:082024. február 20., 14:08
2024. február 20., 19:562024. február 20., 19:56
Miközben az elmúlt két évtizedben mind az Arad megyei közgyűlés, mint pedig a lippai városvezetés részéről elhangzottak ígéretek Solymos várának felújítására, a középkori műemlék egyre romosabb állapotban van, a felek pedig a cselekvés helyett egymásra mutogatnak.
„Nem lett volna jobb, ha ránk, a megyei tanácsra bízzák a vár gondozását, lippai urak, hogy egy gyönyörű környéket alakítsunk ki, ahogyan azt Kaszoja vagy Gyorok esetében tettük?” – tette fel a kérdést liberális politikus.
Fotó: Tóth Béla
Florin Pera polgármester ezzel szemben kedden az Agerpres hírügynökség megkeresésére arról beszélt, hogy
„A várat körülbelül tíz évre adták át a megyei tanácsnak, pontosan felújítás céljából, de mivel ennyi idő alatt semmi sem történt, 2020 szeptemberében visszavettük azzal a szándékkal, hogy újabb európai alapokhoz jussunk. Sajnos a jelenlegi finanszírozási programok nem biztosítanak olyan nagy összeget, mint amire szükség lenne, 40 millió euróra becsüljük a költségeket a régi erőd 80 százalékának újjáépítésére irányuló projekt esetében. Ez magában foglalná a trónterem újjáépítését, kiállítási és konferenciatermek kialakítását, valamint az erőd turisztikai látványossággá tételét” – ecsetelte az elképzeléseket az elöljáró.
Hozzátette, hogy a cél bekerült a helyi fejlesztési stratégiába, és jelenleg azon dolgoznak, hogy a vár felkerüljön az épített örökséggel foglalkozó országos intézet listájára, így ugyanis könnyebben juthatnának finanszírozáshoz.
„Az elkövetkező időszakban figyelmeztető táblákat helyezünk ki, hogy elkerüljük a baleseteket” – jelezte egyúttal Florin Pera.
„Florin Pera úrnak válaszolok, aki a lippaiak sajnálatára a város polgármestere. Azért mondom, hogy »szerencsétlenség«, mert ahogyan Pera úr mandátuma alatt összeomlott a Solymos-erőd fala, úgy omlik össze a lippaiak reménye is, hogy a Pera úr városvezetése alatt jó dolgok történhetnek a város számára. Pera úr és csapata megmutatta, hogy elérte a határait. Sajnos Lippa számára, anélkül, hogy sokat tettek volna a városért, ha összehasonlítjuk például a gyoroki, soborsini vagy a világosi projektekkel. Pera úr és csapata várja, hogy a megyei tanács vagy a kormány jöjjön, és a városházán tegye a dolgát, ők meg csak üljenek, mintha nyaralnának, Lippa pedig lemaradt. (...) Itt az ideje, hogy a Maros völgyében jobbra forduljon a helyzet, hogy Lippa is újjászülethessen! Ha a helyiek valóban többet, jobbat akarnak, akkor vannak megoldásaink egy jó polgármesterre, és hagyjuk Pera urat ott dolgozni, ahol nagyon eredményes: a Facebookon!” – feleselt politikai ellenfelével a megyei önkormányzat alelnöke.
Fotó: Tóth Béla
Ionel Bulbuc kedden délután közösségi oldalán arról is beszámolt, hogy a nap folyamán egyeztetéseket folytatott Bukarestben Raluca Turcan művelődési miniszterrel és Oana Zahariával, az országos örökségvédelmi intézet igazgatójával Solymos váráról. Mint írta, a bukaresti politikusok arról biztosították, hogy a várrom felkerül arra az örökségvédelmi intézet által összeállított listára, melyen a sürgős beavatkozást igénylő, ezért finanszírozásra javasolt műemlékek vannak. Erre a listára való felvételt említette célként az Agerpresnek nyilatkozva Florin Pera polgármester is.
„Bár ezt a megbeszélést a lippai polgármesternek kellett volna lefolytatnia Bukarestben, ha érdekelte volna a dolog, megtettük mi a megyei önkormányzattól helyette” – idézte Bulbuc bejegyzését az MTI. Az alelnök megköszönte a szaktárca támogatását, és meghívta a PNL-s minisztert és intézményvezetőt Aradra, hogy a felújítási projektek ismeretében tárgyaljanak a témáról. Az Arad megyei közgyűlés kedden közleményt is kiadott a témában, melyben azzal indokolta az egy évtizedig a megye kezelésébe tartozó műemlék felújításának az elmaradását, hogy a lippai önkormányzat nem adta ki időben a pályázat elkészítéséhez szükséges különböző iratokat
A várat Pál szörényi bán építtette a tatárjárás után épült; első említése 1278-ból maradt fenn. 1300 körül Kán László erdélyi vajda birtokába került, tőle Károly Róbert foglalta el. Királyi vár volt 1440-ig, amikor I. Ulászló Guthi Országh Mihálynak adományozta. 1456-ban Hunyadi Jánosé lett. 1462-ben Mátyás király vezérének, Giskra Jánosnak adományozta, halála után pedig 1471-ben az újonnan kinevezett aradi főispánnak, az alsólendvai Bánffy családból való alsólendvai Bánffy Miklósnak adta. Tíz év múlva a király visszavette tőle a várat és a tisztséget, egyes források szerint Bánffy hűtlensége miatt, Bonfini viszont azt jegyezte fel, hogy „Mátyás szemet vetett Bánfi szép feleségére, Margit sagani hercegnőre, s midőn a főúr a király elől megszöktette asszonyát, Mátyás haragjában bebörtönöztette és két évig fogva tartotta, Solymost és Lippát pedig a pozsonyi főispánsággal együtt elvette tőle.” A vár következő birtokosa Corvin János lett, halála után pedig özvegye, Frangepáni Beatrix örökölte. A várat második férje, Brandenburgi György őrgróf külföldről hozatott szakemberekkel igazgatta.
Fotó: Tóth Béla
1514-ben Dózsa György serege ostromolta meg a várat. A zsoldosokból álló őrség fellázadt, és Künisch Mátyás káplán – Prantner György alvárnagy ellenkezését figyelmen kívül hagyva – feladta a várat. A 16. század elején a vár fokozatosan elvesztette jelentőségét a lippai vár közelsége miatt. 1552-ben a törökök foglalták el, tőlük 1595-ben Báthory István vezére, Borbély György vette vissza. A fejedelem 1597-ben Jósika István kancellárnak adományozta, de később hűtlenség miatt elkobozta tőle.
Amikor 1602-ben Székely Mózes a tövisi csatában alulmaradt a császári csapatokkal szemben, Solymos várában kapott menedéket. (A várat zálogként birtokolta a Báthory Zsigmondnak adott kölcsön fejében.) Utóbb a várat a temesvári pasának engedte át Kladova váráért cserébe.
A vár hegyen áll, legkorábbi része a belső vár és öregtorony. A leírások szerint a várudvar északi részén állt az Izabella királyné idejéből való reneszánsz palota, a déli oldalon volt a lovagterem és a várkápolna.
Solymos és Lippa kapuként fogja közre a Marost, amint kilép az Erdélyi Érchegységből. E festői környezetben a havasok Maros menti utolsó magaslatán helyezkedik el Solymos vára. A 252 méter magas Várhegy tetejét a kúp alakú vár maradványai övezik.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.
Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.
Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.
A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
szóljon hozzá!