Küszöbön a gyógyszerkrízis? Ismét veszélyben az ingyenes és ártámogatott gyógyszerek kiadása

•  Fotó: Végh Balázs

Fotó: Végh Balázs

Ismét veszélybe került az ingyenes és ártámogatott gyógyszerkiadás – hívják fel a figyelmet az erdélyi és partiumi településeken működő patikák működtetői. Az ágazatban dolgozóktól megtudtuk, amennyiben a megyei egészségbiztosítási pénztárak nem törlesztik tetemes tartozásaikat a gyógyszertárak felé, újabb gyógyszerkrízis alakulhat ki, mivel az eladósodott patikák nem tudnak újabb termékeket rendelni a beszállítóktól. Mint kiderült, az elmúlt fél évben a kialakult helyzet miatt országszerte 400 gyógyszertár zárt be, míg 1700 fizetésképtelenné vált.

Bíró Blanka

Végh Balázs

Nagy Orsolya

Kiss Előd-Gergely

Forró Gyöngyvér

2011. január 14., 08:352011. január 14., 08:35

Háromszék: csökkenő gyógyszerkínálat

Kovászna megyében a biztosítóház hatalmas határidőn túli tartozásokat halmozott fel a gyógyszertárak felé, ezért a patikák nem tudnak fizetni a beszállítóknak, utóbbiak pedig úgy védekeznek, hogy nem visznek több gyógyszert az adós patikának – magyarázta Nagy András. A Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke szerint ezzel magyarázható, hogy a patikákban napról napra csökken a gyógyszerkínálat, és a beteg nem mindig tudja egy helyben kiváltani a recepten szereplő orvosságait. „Amennyiben a biztosítóház nem fizet, a helyzet tovább súlyosbodik, mert egyre több gyógyszertár kerül a beszállítók feketelistájára” – fogalmazott Nagy András.

A beszállítóknak általában kizárólagossági  joguk van egy adott kereskedelmi néven szereplő gyógyszer forgalmazására, így a patikát működtetőknek nincs lehetőségük arra, hogy ha az egyik cég visszautasítja, mástól rendeljenek az adott termékből.

Nagy András úgy tudja, csütörtökön Bukarestbe hívták a megyei biztosítóházak elnökeit, a 2011-es költségvetésről tárgyaltak, így remélik, jövő héten a gyógyszertárak kapnak valami pénzt, a gyógyszerhiány mérséklődik vagy teljesen megoldódik, a kapott összeg függvényében. Addig is Nagy András azt javasolja a betegeknek, hogy fogadják el a receptre felírt gyógyszer hatóanyagának megfelelő, más típusú készítményeket. Seres Lucia, a Kovászna Megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke viszont azt tanácsolja, a beteg keresse meg azt a patikát, ahol a recepten szereplő gyógyszerek közül mindeniket ki tudja váltani.

Elmondta, a betegek egyelőre nem panaszkodtak, valószínű, hogy a Sepsiszentgyörgyön működő patikákat körbejárva még meg tudják vásárolni a felírt gyógyszereket. A törvény kimondja, a krónikus betegeknek egy hónapban egy receptet lehet felírni, tehát azokban a gyógyszertárakban, ahol csak a készítmények egy része váltható ki, elveszik a receptet, a családorvos pedig nem írhat újat a hiányzó orvosságokra –magyarázta Seres Lucia. Kovászna megyében a biztosító utoljára a tavaly februári számlákat fizette ki, több mint 300 napos határidőn túli tartozást halmozott fel a patikák felé, az adósság értéke több mint tízmillió lejre rúg.

Bihar megye: csaknem egy éve nincs pénz

Tavaly február óta nem kaptak pénzt ártámogatott gyógyszerekre a Bihar megyei patikák sem – mondta el a Krónika érdeklődésére Eugenia Hamza, a gyógyszerészkamara megyei elnöke. Az országos programokhoz tartozó, tehát onkológiai és diabetikus betegségekre való orvosságokat pedig július óta nem szubvencionálta a megyei egészségbiztosítási pénztár. Az elnök szerint a gazdasági válság is közrejátszik abban, hogy ez a helyzet kialakulhatott, hiszen maga a biztosítóház is kevesebb bevételhez jut, mint kellene – ettől függetlenül a helyzet nagyon nehéz, az ingyenes és ártámogatott gyógyszerkiadás folyamatosan veszélyben van.

Eugenia Hamza kifejtette: a helyzetet az is súlyosbítja, hogy az utóbbi időben az ártámogatott vagy ingyenes gyógyszerek iránti kereslet is növekvő tendenciát mutat. A fő gond azonban a kialakuló adóssági láncban áll: a patikák egyre nagyobb összegekkel tartoznak a beszállítóknak, amazok pedig a gyártónak, ez pedig nagyon ingatag helyzetet idéz elő.

„Bármelyik pillanatban előfordulhat, hogy a gyógyszerforgalmazó leállítja a szállítást, mivel csaknem egy éve nem kapott pénzt a termékeire” – véli a kamaraelnök. Hozzátette: a gyógyszertárak emellett kénytelenek az államnak kifizetni a különböző járulékokat, de ezt is és az alkalmazottak fizetését is csak a saját bevételükből finanszírozhatják.

Közben a nagyváradi patikák nagy részében még adnak kedvezményes árú gyógyszert a betegeknek, bár azt nem tudják, meddig. Az egyik belvárosi gyógyszertár dolgozója kérdésünkre elmondta: kedvezményes gyógyszert igen, de ingyenest már legalább egy hete nem adnak. Mint kifejtette, általában a hónap első napjaiban szolgálják ki az ingyenes gyógyszereket igénylőket, utána már nem, ennek pedig nyilván az oka az, hogy a patika nem kapja meg a termékek ellenértékét a biztosítótól.

Kóródi László háziorvos azt mondta lapunknak, hogy a gyógyszertárak helyzetétől függetlenül ő maga most is felírja az ingyenes és ártámogatott gyógyszereket, de csak akkor, ha rendelkezik megfelelő recepttömbbel. Az ilyen nyomtatványokat ugyanis sokszor lehetetlen megvásárolni a biztosítónál. „A saját zsebünkből kell megvennünk őket, nem is olcsón, és sokszor nem is találunk ilyen recepttömböt” – panaszkodik az orvos. A megyei biztosítóház véleményét is ki szerettük volna kérni az ügyben, s bár megígérték, hogy tájékoztatnak minket, ez lapzártáig nem történt meg.

Szatmár megye: elfogyott a beszállítók türelme

Georgeta Pop, a Szatmár Megyei Gyógyszerészek Egyesületének vezetője lapunk kérdésére elmondta, egyre nagyobb gondot jelent számukra, hogy a nagy gyógyszerbeszállítók közül csak kevesen hajlandóak várni, míg a patikák a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztártól (CASSAM) kapott pénzből egyenlíteni tudják a számláikat. „Vannak olyan cégek, amelyek egyszerűen nem hoznak árut. Mostanában egyes cégek még egyetlen napot sem hajlandóak várni, azonnal kérik a gyógyszerek ellenértékét. Régebb azért ők is toleránsabbak voltak, nekünk pedig egyre kevesebb a pénzünk” – panaszolja a gyógyszerész. Georgeta Pop – aki patikát is működtet Szatmárnémetiben – hozzátette, a Romániában gyártott termékekből van tartalékuk, ám a külföldi gyógyszerek iránt jóval nagyobb a kereslet.

„Az a gond, hogy az orvosok inkább a külföldi gyógyszereket írják fel, akkor is, ha van hasonló hatóanyagú hazai gyártmány. Valószínűleg azokban jobban bíznak, ám ezek rendszerint drágábbak is” – tette hozzá a patikus, aki szerint leginkább a krónikus betegségekre felírt orvosságok, valamint a vesebetegségek, illetve a daganatos megbetegedések kezelésére használt hatóanyagokból van hiány. „Amennyiben lehet, ezeket a betegeket a kórházakba és a dialízis-központokba irányítjuk, mert ott nagyobb szerencsével próbálkozhatnak.

Dr. Láng László, a Szatmár Megyei Háziorvosok Szövetségének alelnöke a Krónikának elmondta, egyre gyakrabban találkozik olyan esetekkel, amikor a betegek újraíratják a gyógyszereik beszerzéséhez szükséges recepteket, mert a listán szereplő orvosságok csak egy részét kapják meg. „A 4-5 felírt gyógyszerből csak néhány van meg egyik-másik patikában, és ha nem mindet egy helyen veszik ki, akkor elveszítik a költségtérítést azokra, amelyek épp nincsenek meg az illető gyógyszertárban. Választhatnak: vagy fizetnek, vagy újraíratják a recepteket, esetleg egyik patikából a másikba vándorolnak, amíg olyat nem találnak, ahol mindent megtalálnak, ám ilyen egyre kevesebb van a városban” – részletezte Láng.

A háziorvos úgy látja, amennyiben a kormány nem látja be, hogy a bruttó hazai össztermék (GDP) 3,6-3,9 százaléka nem elegendő az egészségügy működtetésére, csak rosszabb lesz a helyzet. „Amíg a környező országokban ez az érték eléri a 8-11 százalékot, addig ez nálunk nagyon kevés, és ezért az utóbbi 20 évben folyamatosan gondok vannak. Ezt a hógolyót évek óta görgetjük magunk előtt, és a végén valakinek majd ki kell fizetni a felhalmozott adósságot” – véli a szakember.
Vasile Bridar, a megyei egészségbiztosítási pénztár gazdasági osztályának munkatársa megkeresésünkre szűkszavúan annyit nyilatkozott: akkor fizetnek, amikor van pénzük, de nem rajtuk áll, hiszen ez központi költségvetési kérdés. Georgeta Pop szerint egyébként országos szinten Szatmár megye az utolsó előtti helyen áll az egészségügyi pénzek leosztását tekintve, ide utalják a legkevesebb pénzt az ágazatban.

Kolozsvár: veszélyben a patikák

A kolozsvári gyógyszertárak egyelőre még kiszolgálják ingyenes és ártámogatott gyógyszerekkel a lakosságot, annak ellenére, hogy tavaly március óta nem kapták meg az állami támogatást a megyei egészségbiztosító pénztártól. Egyelőre saját forrásokból fedezik az ártámogatott gyógyszerek költségeit – közölte lapunkkal Adelaida Haiduc, a Kolozsvári Gyógyszerészkamara alelnöke. Adelaida Haiduc ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, amennyiben a pénztár továbbra sem törleszti az adósságait – mint mondta, erre vonatkozóan a gyógyszerészkamara még ígéretet sem kapott az elmúlt időszakban –, akkor egy átlagos gyógyszertár legtöbb két hónapig tud még normális körülmények között működni, míg a kisebb tőkével működő patikák csupán néhány napig tudják még biztosítani az ingyenes vagy ártámogatott gyógyszereket.

Crina Grozav, a Kolozs Megyei Egészségbiztosítási Pénztár (CASC) szóvivője lapunk érdeklődésére cáfolta, hogy 2010 márciusa óta nem fizetnék a gyógyszertáraknak az ártámogatott gyógyszerek után járó támogatásokat, tudomása szerint már szeptemberi számlákat is kifizetett az egészségbiztosító pénztár. A szóvivő a Krónikának elmondta, az ingyenes gyógyszerek után járó támogatást a törvény szerint 180 napon belül kell kifizetniük, ehhez még hozzájön harminc nap, amíg hitelesítik a számlákat. Hozzátette: a jogszabály által előírt 180 nap nem akkor kezdődik, amikor a gyógyszertárak eladják a gyógyszert, hanem attól a pillanattól amikor benyújtják a számlát az egészségbiztosító pénztárhoz.

Az egyik Györgyfalvi negyedbeli gyógyszertár alkalmazottja érdeklődésünkre elmondta, ők sem kapták még meg az állami támogatást az ingyenes gyógyszerekre, de továbbra is mindenkit kiszolgálnak, míg tart a gyógyszerkészlet. Megtudtuk: az ártámogatott gyógyszerek közül a leggyakrabban a vérnyomáscsökkentőket keresik.

Hargita megye: szóbeli egyezségek

Hargita megyében még nincs veszélyben az ingyenes és ártámogatott gyógyszerkiadás, bár itt is a többi erdélyi megyéhez hasonló állapotok uralkodnak. „Nálunk a beszállítók és a gyógyszertárak megegyeztek, hogy a gyógyszerforgalmazók várnak addig, amíg a patikák tudnak fizetni” – magyarázta a Krónika kérdésére Vuap Sofia Rozalia, a megyei gyógyszerkamara vezetője. Hangsúlyozta, az egyezmény nem tart örökké, így reméli, hogy az egészségbiztosító ház törleszti az elmúlt hónapok számláit. A kamara vezetője szerint a gyógyszertárakban még meg lehet találni a legfontosabb, legkeresettebb készítményeket, így ki tudják szolgálni az ügyfeleket. 

Szabó Anita gyógyszerész szintén nem lát egyelőre kiemelkedő problémát a csíkszeredai gyógyszertárak tekintetében. „Nincs nagyobb gyógyszerhiány, mint más időszakokban, és ha gondok merülnek fel, igyekszünk őket mihamarabb orvosolni valamilyen módon” – jelentette ki a patikus.
Dr. Soós Szabó Klára családorvos elmondása szerint a betegek sem panaszkodnak orvossághiányra. „Inkább azt tapasztaljuk, hogy nem veszik be a kellő mennyiségű orvosságot, nem vásárolják meg a kellő adagot” – magyarázta.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 19., hétfő

Bihar megyei razzia: több száz személyt bírságoltak meg a hétvégén a rendőrök

Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.

Bihar megyei razzia: több száz személyt bírságoltak meg a hétvégén a rendőrök
2025. május 19., hétfő

Több ezer háztartás marad napokig víz nélkül a két erdélyi megyét érintő gigafejlesztések miatt

A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.

Több ezer háztartás marad napokig víz nélkül a két erdélyi megyét érintő gigafejlesztések miatt
2025. május 19., hétfő

Újabb ukrán fiatalok szorultak a Máramaros megyei hegyimentők segítségére

A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.

Újabb ukrán fiatalok szorultak a Máramaros megyei hegyimentők segítségére
2025. május 19., hétfő

Várat magára a nyár, a hegyekben havazhat is

Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.

Várat magára a nyár, a hegyekben havazhat is
2025. május 18., vasárnap

Kelemen Hunor: le a kalappal a magyar választók előtt, bízunk Nicușor Dan győzelmében

A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.

Kelemen Hunor: le a kalappal a magyar választók előtt, bízunk Nicușor Dan győzelmében
2025. május 18., vasárnap

Lefaragta a szaktárca az összeget, veszélybe került a kolozsvári Harag György Emlékév megszervezése

Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.

Lefaragta a szaktárca az összeget, veszélybe került a kolozsvári Harag György Emlékév megszervezése
2025. május 18., vasárnap

Erdélyi és partiumi szavazási kedv: Kolozs megye az élbolyban, Szatmár megye sereghajtó

Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.

Erdélyi és partiumi szavazási kedv: Kolozs megye az élbolyban, Szatmár megye sereghajtó
2025. május 18., vasárnap

Viharos, esős időben választ államelnököt Románia

Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.

Viharos, esős időben választ államelnököt Románia
2025. május 18., vasárnap

„Ne taktikázzon senki!” Az „európai Romániára” szavaztak az RMDSZ politikusai

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.

„Ne taktikázzon senki!” Az „európai Romániára” szavaztak az RMDSZ politikusai
2025. május 17., szombat

Nem a múltat, hanem a jövőt hirdeti Gyarmathyné Hory Etelka kalotaszegi szobra

Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.

Nem a múltat, hanem a jövőt hirdeti Gyarmathyné Hory Etelka kalotaszegi szobra