A környék magyarságát összefogó Misztótfalusi Kis Miklós Napokat tavaly szervezték meg első ízben, és idén júliusban is szeretnék megtartani
Fotó: Misztótfalu RMDSZ
Második alkalommal szeretnék megszervezni a Máramaros megyei Misztótfaluban a környékbeli települések magyar közösségeit összefogó Misztótfalusi Kis Miklós Napokat. Az ünnep ötletgazdája, szervezője Orbán István Dániel református lelkipásztor, aki a szórványnak számító vidéken több településen is szolgál. A júliusi rendezvény megvalósításához jó szándékú támogatók segítségét kérik, hiszen hiánypótló, közösség- és identitáserősítő a város nagy szülöttjéről elnevezett Misztótfalusi Kis Miklós Napok.
2025. április 09., 19:182025. április 09., 19:18
Ismét meg szeretné szervezni a Misztótfalui Református Egyházközség a Máramaros megyei településen a város híres szülöttjéről, a 375 éve született Misztótfalusi Kis Miklós (Alsó-Misztótfalu, 1650 – Kolozsvár, 1702. március 20.) nyomdászról, betűmetszőről elnevezett, a környékbeli magyar közösséget erősítő Misztótfalusi Kis Miklós Napokat.
A szórványbeli magyar ünnep ötletgazdája, szervezője Orbán István Dániel református lelkipásztor, aki a környéken több településen is szolgál. A Misztótfalusi Kis Miklós Napokat tavaly első ízben szervezték meg több település magyar közösségeinek, helyi vállalkozóknak, a misztótfalui polgármesteri hivatal összefogásának köszönhetően.
Felnőtteket, gyerekeket egyaránt megmozgatott a Misztótfalusi Kis Miklós Napok
Fotó: Misztótfalu RMDSZ
Mint mondta, a három település – Misztótfalu, Láposbánya és Misztbánya – magyarsága hozzávetőlegesen 700 személyt jelent, és mindenképpen fontosnak tartják megrendezni a szórakoztató, kulturális programokat is felsorakoztató rendezvénysorozatot.
„Az elgondolásom az volt a Misztótfalusi Kis Miklós Napok megszervezésével, hogy összefogjuk a három település magyarságát, összehozzuk ezeket a közösségeket, hiszen a szórványban a találkozás, kapcsolattartás létfontosságú. Mivel Misztótfalusi Kis Miklós városunk híres szülöttje, úgy gondoltam, róla nevezzük el az ünnepet, amelyet tavaly sikerült a támogatóinknak, segítőinknek, vállalkozóknak, valamint a helyi RMDSZ-nek köszönhetően első ízben megszervezni” – emelte ki a Máramaros megyei Magyarláposon született, a környék szórványmagyarságát lelkészként immár tíz éve szolgáló Orbán István Dániel.
Misztótfalusi Kis Miklós (1650 – 1702) nyomdász, betűmetsző szobra
Fotó: Orbán István Dániel
Hozzátette, azért is választották az ünnep elnevezéseként a Biblia nyomtatójának nevét, mert Misztótfalusi Kis Miklósnak szentelt múzeum is működik a településen.
szüretet, farsangot, közös disznótort, karácsonyi ünnepséget felváltva: volt amit Misztótfaluban, volt, amit Láposbányán” – fejtette ki a lelkipásztor.
A Misztótfalusi Kis Miklós Napok jó alkalom arra, hogy a környékbeli településeken élő magyarok találkozzanak
Fotó: Orbán István Dániel
Orbán István Dániel tíz évnyi kolozsvári tartózkodás, tanulás – középiskola, majd teológiai tanulmányok – után visszatért a Máramaros megyei szórványvidékre. Misztótfaluban 200 lelkes református gyülekezet él, Láposbányán inkább katolikusok a magyarok, Misztbányán is kevés a református, de összességében a magyar közösség létszáma 700 fő. Arra is emlékeztetett, hogy éppen tíz évvel ezelőtt, 2015-ben állítottak szobrot Misztótfalusi Kis Miklósnak a misztótfalui református parókia kertjében, így ezt az évfordulót is megünneplik a nyáron.
A misztótfalui református templom
Fotó: Orbán István Dániel
„Ez a gyűjtemény 1991-ben létesült, mostanra megérett arra, hogy korszerűsíteni kellene a régi üvegtárlókat, feliratokat, stb. A múzeumunkban látható az úgynevezett aranyas Biblia egyik eredeti példánya, amit Misztótfalusi Kis Miklós 1685-ben nyomtatott Amszterdamban. Tudomásom szerint összesen három van még belőle a világon, az egyik az Országos Széchenyi Könyvtárban” – hívta fel a figyelmet a lelkipásztor.
Paskucz István építésszel, tervezővel és Misztótfalu polgármesterével együtt szeretnék kibővíteni és korszerűsíteni a múzeumot. A terv már elkészült, Paskucz István díjmentesen készítette el, amit nagyon köszönnek neki. „A polgármester úr megígérte, hogy támogatni fogja mindenben a tervünket. Remélem, hogy minél több támogató, adakozó áll majd álmaink megvalósítása mellé” – fogalmazott a lelkipásztor.
Főzőversenyt is szerveztek Misztótfaluban a magyar közösségek
Fotó: Orbán István Dániel
Orbán István Dánieltől azt is megkérdeztük, hogy mely településeken szolgál jelenleg. Mint sorolta, egyik hozzá tartozó leányegyházközség Borpatak, ami egykor Nagybányához tartozó bányászfalu volt, mára a város lakónegyede, nevét ásványvízforrásairól kapta, és valamikor magyarok lakták – itt van egy kis református templom.
Orbán István Dániel Misztbányán is szolgál, ahol nagyon kicsi, mintegy 15 fős a református gyülekezet, és egy kis imaház működik, amit a polgármesteri hivataltól bérelnek.
„És bár egy papnak nem a fő feladata, hogy bulit szervezzen, de a közösséget összefogni igenis a feladata” – tette hozzá a máramarosi lelkész.
Misztótfalusi Kis Miklósnak 2015-ben állítottak szobrot a református parókia kertjében
Fotó: Orbán István Dániel
Kiemelte azt is, hogy sokat köszönhetnek a magyarországi Aszód község közösségének – a Gödöllő környéki Aszód Misztótfalu testvértelepülése, és a volt polgármesterrel, Pénzes Tiborc Szabolccsal most is jó viszonyt ápolnak, a magyarországi közösség sokat segített a misztótfaluinak.
Misztótfalusi Kis Miklós tiszteletére már az 1990-es évek elejétől működik múzeum a településen
Fotó: Orbán István Dániel
Hozzátette, a misztótfalui polgármesteri hivatalnak is köszönettel tartoznak, hiszen a tavalyi magyar ünnepség alkalmával segítettek elszállásolni az aszódi vendégeket, akik hagyományőrző műsorral léptek föl a Misztótfalusi Kis Miklós Napokon.
A Misztótfalusi Kis Miklós emlékét őrző múzeumot felújítanák, restaurálnák, a terv már elkészült
Fotó: Orbán István Dániel
Közösségi együttlét a tavalyi Misztótfalusi Kis Miklós Napokon
Fotó: Orbán István Dániel
Gasztronómiai rendezvény a Misztótfalusi Kis Miklós Napokon
Fotó: Orbán István Dániel
Készülődés a Misztótfalusi Kis Miklós Napok gasztronómiai rendezvényére
Fotó: Orbán István Dániel
A hatványozottan szórványnak számító Máramaros megyében is sikert könyvelhetett el a magyar képviselet: megduplázta szavazóinak a számát vasárnap a 2020-as parlamenti választásokhoz képest.
Arad megyében 50 ártézi közkút található, ezek közül 16-nak a vize ajánlott fogyasztásra, és van, aki nemcsak issza a mélyfúrású vizet, hanem azzal is főz.
Bogdan Timar, a Temes Megyei Orvosi Kamara alelnöke azt nyilatkozta, hogy a minőségi egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés az állami rendszerben nem függhet a beteg anyagi helyzetétől.
Egy ötéves kislányt kellett megoperálni az aradi kórházban péntekről szombatra virradóra, miután a gyanú szerint egy 54 éves férfi megerőszakolta őt az utcán, egy garázssor közelében. A feltételezett elkövetőt a rendőrség elfogta és őrizetbe vette.
Őrizetbe vettek péntek reggel egy 45 éves férfit az aradi rendőrök, mert az éjszaka két ízben is ittas vezetésen érték tetten.
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).
Dák ezüstkincset találtak a Maros megyei Beresztelkén, a mintegy 550 gramm súlyú, hat darabból álló ékszergyűjtemény a dák arisztokrácia egyik fontos férfi vagy női tagjáé lehetett.
Előkerült Nagyvárad elveszettnek hitt, 1913-ban készült címere, amely hosszú évtizedeken keresztül a Széles (ma Decebal) utcai hidat díszítette.
Továbbra is tartható az egy ideje júniusra belőtt átadási határidő a Kolozs megyei gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki területekre. Vasárnap reggelig szinte az egész országban számítani lehet havas esőre, jegesedésre.
Jó választásnak bizonyult a szerkesztőség részéről, hogy a tortán és megannyi, a jeles évfordulónak szentelt műsoron kívül dokumentumfilmmel is megünnepeljék, megörökítsék a Kolozsvári Rádió 70 éves fennállását.
szóljon hozzá!