Elsősorban a romániai páciensek láthatják kárát annak, hogy a parlament zöld jelzést adott a párhuzamos gyógyszerexportnak, vagyis a patikák immár nagybani kereskedelmet is folytathatnak.
2017. április 22., 12:282017. április 22., 12:28
Zöld jelzést ad a párhuzamos gyógyszerexportnak a képviselőház által – döntéshozó kamaraként – elfogadott törvénytervezet, amely lehetőséget biztosít a gyógyszertáraknak, illetve patikaláncoknak a nagybani eladásra. A törvényes, de sokak által etikátlannak tartott eljárás a gyakorlatban azt jelenti, hogy a gyógyszertárak immár nemcsak a hazai piacon, a romániai fogyasztóknak adhatják el a gyártóktól megvásárolt orvosságokat, készítményeket, hanem jóval drágábban értékesíthetik ezeket a külföldi, nyugat-európai piacokon.
Mindez azt eredményezheti, hogy a hazai patikákból eltűnnek az olcsó gyógyszerek, ezeket ugyanis jóval kifizetődőbb lesz külföldön, nagy mennyiségben eladni, az új jogszabálynak tehát elsősorban a romániai páciensek láthatják kárát. A párhuzamos exportot az is elősegíti, hogy a kormány mesterségesen alacsonyan tartja bizonyos orvosságok árát, ezek hazai értékesítése így ráfizetéses lehet a gyógyszertárak számára.
Ugyan a javaslatot szeptemberben elutasította a szenátus, a döntőházként szavazó képviselőház viszont 154 támogató és 78 ellenszavazattal, illetve két tartózkodással fogadta el a minden bizonnyal elsősorban a patikaláncok lobbijának köszönhetően megalkotott tervezetet, amelyet így már csak Klaus Johannis államfőnek kell kihirdetnie. Az egészségügyi reformra vonatkozó 2006/95-ös számú törvényt módosító tervezetet szociáldemokrata (PSD) honatyák kezdeményezték, és 2016 februárjában terjesztették a parlament elé.
A Profit.ro hírportál arra is felhívta a figyelmet, hogy tavaly októberben a képviselőház egészségügyi bizottsága még negatívan véleményezte a tervezetet, az új parlament összeállása után, március végén azonban már ennek ellenkezőjéről döntöttek. Holott a Grindeanu-kormány március elején még arról számolt be, hogy nem támogatja a javaslatot, egy hónap múlva viszont már pozitívan viszonyult a módosításhoz. A PSD álláspontja szerint ezzel a Cioloş-kabinet által elkövetett „igazságtalanságot” egyenlítik ki, hiszen a gyógyszertárak független működését segítik elő.
Már most is számos orvosság hiányzik a polcokról
Az elfogadott dokumentum úgy fogalmaz: azok a jogi személyek, amelyek engedélyt kaptak arra, hogy a lakosságnak gyógyszert adjanak el, a továbbiakban nagybani kereskedelmet is folytathatnak. A párhuzamos exportra egyébként eddig is lehetőség volt, de ezt, valamint a lakosság ellátását nem végezhette ugyanaz a jogi személy, két külön céget kellett létrehozni. Az indoklás szerint a módosítás azért szükséges, mert a tilalom hátrányos helyzetbe hozta a gyógykészítményekkel kereskedő kis- és közepes vállalkozásokat, magánberuházókat, ez pedig a közérdeket és a nemzetközi piaci előírásokat is sértette.
A készítmények árának alacsonyan tartása miatt viszont már jó ideje komoly problémát jelent, hogy a romániai gyógyszertárak polcairól folyamatosan tűnnek el az olcsó orvosságok, a jelenség ráadásul a krónikus betegeket érinti leginkább, hiszen hiánycikknek számít például az epilepsziát, a cukorbetegséget és bizonyos rákos megbetegedéseket kezelő szérum. Sokan attól tartanak, hogy a párhuzamos export lehetővé tétele nyomán még aggasztóbb helyzet fog kialakulni. Emiatt ellenezte hevesen a kezdeményezést a Cioloş-kormány: a technokrata kabinet tagjai több ízben is figyelmeztettek, hogy a javaslat miatt nemcsak eltűnhetnek az olcsó orvosságok, de megjelenhetnek a hamisított készítmények is.
„Az élelmes fiúk fognak meggazdagodni”
A képviselőház által elfogadott tervezet ellen most ismét felszólalt Dacian Cioloş volt kormányfő és Vlad Voiculescu korábbi egészségügyi miniszter, aki szerint a romániai páciensek egyszerűen gyógyír nélkül fognak maradni. Cioloş képmutatásnak tartja, hogy éppen az a parlament ad zöld jelzést a párhuzamos exportnak, amely a technokrata kabinetet bírálja, amiért tavaly mesterségesen csökkentette az orvosságok árát.
„Előbb kormányzati szinten döntünk az árak mérsékléséről, majd az állampolgárok »jólétével« elfoglalt politikusok olyan törvényt hoznak, amely engedélyt ad a cégeknek az olcsón behozott orvosságok továbbadására. Ez azt jelenti, hogy a romániai páciensek nem fognak hozzájutni bizonyos készítményekhez éppen azért, mert azok olcsók, közben »az élelmes fiúk« meggazdagodnak a döntéshozók által álarcként használt »hazafiasság« jegyében” – fogalmazott a volt kormányfő Facebook-oldalán.
Hasonlóan vélekedik Vlad Voiculescu volt egészségügyi miniszter is, aki úgy fogalmazott: a párhuzamos export ugyan nem ütközik törvénybe, de kifejezetten etikátlan. Emlékeztetett, hogy mandátuma alatt az átláthatóság elve szerint cselekedtek, és kiálltak amellett, hogy mindenekelőtt a romániai lakosságot kell ellátni a szükséges mennyiségű orvossággal.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.
Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.