Közelebb kerültek a régészek az egresi királysírokhoz  

•  Fotó: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészeti Intézete

Fotó: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészeti Intézete

Egyre több lelet igazolja, hogy II. András magyar király és felesége, Courtenay Jolánta sírját találták meg magyar és román régészek a Temes megyei Egresen. „Igen kicsi a valószínűsége, hogy bárki mást temettek volna el a templomnak a főhelyén, egyre bizonyosabbak vagyunk, hogy ezek a tumbaalapozások azok a tumbaalapozások” – értékelte a Krónikának a most záruló idei ásatások eredményét Major Balázs régész, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészettudományi Tanszékének igazgatója. Az egresi leletek értéke azért felbecsülhetetlen, mert Árpád-kori királysírokra Magyarországon is alig akad példa.

Pap Melinda

2020. augusztus 26., 15:272020. augusztus 26., 15:27

2020. augusztus 26., 17:542020. augusztus 26., 17:54

A járvány ellenére idén is folytatták az ásatásokat a magyar és román régészek a Temes megyei Egresen. A Nagyszentpéter községhez tartozó településen állt egykoron Magyarország egyik legfontosabb ciszterci kolostora, ahova II. András magyar király (1176 körül – 1235) és második felesége, Courtenay Jolánta is temetkezett. A budapesti Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a temesvári Bánsági Múzeum szakemberei szerdán a helyszínen tartott sajtótájékoztatón számoltak be az idei ásatások eredményeiről. Ezeket Major Balázs régész, egyetemi docens, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészettudományi Tanszékének igazgatója ismertette telefonon a Krónikával.

A temesvári Bánsági Múzeummal együttműködve a járvány közepette is folytatták a munkát, melyet a magyar Emberi Erőforrások Minisztériuma támogat a Jolánta Egyesületen keresztül. „Nem kis logisztikai problémát okozott, hogy a magyar fél a Pázmány Péter Katolikus Egyetem régészeti intézetéből jön, tehát nem volt könnyű megoldani a határátkelés–visszamenetel–karantén előírást, és olyan szakembereket hozni, akik vállalják, hogy akár hetekig nem mennek haza. De végül kisebb létszámmal, két hónapos ásással sikerült megvalósítani az idei szezont” – vázolta az idei kihívásokat lapunknak Major Balázs.

Rendhagyó felfedezések a főszentélyben

A számos nemzetközi helyszínen feltárásokat folytató régész szerint az idei ásatás újdonsága, hogy megkapták az engedélyt a polgármesteri hivataltól, így az eddigi ásatási helyszín melletti földúton áshatnak, ugyanis a földrajzi felmérések szerint itt volt a templom szentélyrésze, ahol a királysírok is voltak. „A főhajó és a két mellékhajó végződése, az apszisok pont a falusi kőút alá esnek, idén azt támadtuk meg és jelentős felfedezéseink vannak” – jelentette ki az egyetemi docens.

•  Fotó: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészeti Intézete Galéria

Fotó: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészeti Intézete

Például kiderült, hogy az egresi ciszterci kolostor nem úgy nézett ki, ahogy a 12–13. századi ciszterci kolostorok. Itt nem egyenes szentélyzáródású mellékhajók vannak, hanem félköríves apszisokban végződők, ami teljesen rendhagyó, főleg királyi alapítású kolostoroknál. Különleges hibrid megoldást alkalmaztak itt, ugyanis a főhajó egyenes szentélyzáródású, két pillérrel a végén. „Az is nagy dolog, hogy a főhajó és a déli mellékhajó az út alatt magasan megmaradt, a legtöbb helyen ugyanis a falat szinte az alapokig kiásták és elhordták a téglát, követ” – mesélte Major Balázs. Ráadásul a főhajó déli fala hatalmas tömbként ki van zuhanva a hajón kívülre, abból látni, hogy legalább háromméternyi faltömb volt még felfelé, tehát a főhajó jóval magasabb lehetett.

„Ezekkel a feltárásokkal szinte teljesen bizonyossá vált, hogy a tavaly, illetve a 2016-ban megtalált tumbaalapozások II. Andrásnak és feleségének, Jolánta királynénak a tumbáihoz tartoztak. Ha jövőre felássuk a főszentély és a tavaly feltárt részek közötti kis szakaszt, egészen bizonyosak lehetünk abban, hogy más sír már nincsen ezen a főhelyen. De gyakorlatilag igen kicsi a valószínűsége, hogy bárki más el lett volna temetve a templom főhelyén, tehát egyre bizonyosabbak vagyunk, hogy ezek a tumbaalapozások azok a tumbaalapozások” – értékelte a régész az idei eredményt.

Vörösmárvány díszítés és emberfejfaragvány

A szakember szerint az egykori királyi temetkezőhely pompájára számos tárgyi lelet utal. „Idén is kerültek elő nagyon szép vörösmárvány-töredékek, amik bizonyítják, hogy nemcsak a tumbákhoz (középkori sír) tartozott márványborítás és faragás, hanem a templom belső oldala, a főoltár – melyet meg is találtunk – és a hozzá vezető lépcsők is vörösmárvánnyal voltak burkolva, amit Esztergom környékéről hozhattak” – magyarázta Major Balázs.

•  Fotó: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészeti Intézete Galéria

Fotó: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészeti Intézete

Már a templom építésekor is ezt használták a díszítéshez, ugyanis a falak alapozásában is találtak márványtöredékeket. „Ez azt mutatja, hogy a helyszínre hozott kőtömböket itt precízen befaragták a végső rendeltetési helyükre és a töredékek bekerültek a töltelékhabarcsba az alapozásokhoz, padlószintekhez, hogy ne vesszen semmi kárba” – mutatott rá a régész. Izgalmas felfedezés, hogy egy apró emberfejfaragvány is előkerült vörösmárványból, ami a tumbákhoz tartozhatott. Ez szintén a királyi sírokra utal, ugyanis a pilisszentkereszti Gertrudis-síremléknél is előkerült egy királyi fej mészkőből, ami az ottani tumbákhoz tartozhatott.

Háromszáz sírt ástak ki

Megtudtuk, a járvány a kutatásoknak és elemzéseknek is keresztbe tett, ugyanis éppen akkor kezdődött a karanténidőszak, amikor a román fél leszállította Esztergomba a tavaly talált csontmaradványokat további elemzésre. A vesztegzár miatt nem lehetett bejárni az épületbe és folytatni a kutatást, de jelenleg már zajlik a feldolgozásuk, ugyanis az összes eddig feltárt egresi csontváz Esztergomban van. „Egresen már több mint 300 sírt tártunk fel” – mutatott rá a szakember, aki szerint szerzetesi templomról lévén szó, az alapításakor és az első évszázadában a templomon belül nemigen temetkeztek. „A késő középkorban lepik el a helyi lakosok sírjai a templom belső terét. Ezek többsége későközépkori, és nagyon sok fiatal, huszonéves van ide temetve” – mondta Major Balázs, aki szerint férfiakat, nőket, gyerekeket egyaránt temettek ide, de csecsemősírokat is találtak.

•  Fotó: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészeti Intézete Galéria

Fotó: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészeti Intézete

A sírok egy része ellenben koraközépkori és egy korábbi, valószínűleg korai Árpád-kori templomhoz tartozott. De egy tatárjáráshoz kapcsolható tömegsírt is találtak, hiszen Egres ostromát Rogerius váradi kanonok is megénekelte. „Az itt leöltek egy részét a visszatérők fogták, és beásták a templom déli mellékszentélyébe. Ott találtuk meg őket a tárgyi emlékeikkel együtt. Egyiptomi kristálypohártól buzogányfejig és mindenféle kösöntyűig rengeteg lelet előkerült, ami egyrészt azt mutatja, hogy mennyire gazdag volt a kolostor és az itteni népesség 1241-ben. Másrészt azt, hogy a halottak valószínűleg egy tömbben feküdtek és még nem mállottak el teljesen, ezért nem foglalkozott senki a kincsek kihalászásával az oszló maradványok közül” – mutatott rá a régészeknek segítő korabeli körülményekre a szakember.

Helyszíni kiállítást, felszíni bemutatást terveznek

Major Balázs szerint a héten végeznek a feltárással, már csak az utófelmérések és a végső fotózás van hátra, majd jövő héten a mérnökstatikusok is megtekintik a helyszínt az újrafalazás miatt. „Utána visszatemetjük a maradványokat télire, az védi meg őket a legjobban. A feldolgozás folytatódik, a legtöbb anyag megvan digitálisan, tudjuk otthon folytatni. Az idei csontvázak egy ideig nem fognak eljutni Esztergomba, nem megoldható az átszállítás. A tárgyi emlékek sem fognak határokon »járkálni». De lesznek kollégák, akik elmennek a temesvári múzeumba és folytatják az anyagfeldolgozást” – magyarázta a járványhelyzettől is függő terveket a szakember.

•  Fotó: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészeti Intézete Galéria

Fotó: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészeti Intézete

A teljes feltárás még évekig eltart, jelenleg a templom egyharmadát tárták fel. „Hatalmas építményről van szó, amit a sok sír miatt ásunk lassan, hiszen ezeket mind dokumentálni kell, rajzolni, 3D-fotózni, és kibontani sem könnyű. Ráadásul a sírok öt-hat rétegben vannak egymáson, ami lassítja a munkát” – magyarázta a régész. Elmondta, jövőre befejezik a szentély feltárását, így az istenháza legfontosabb részeit, illetve a koraközépkori templomot is felszínre hozzák. „Körülbelül egy generációnyi ásnivaló van, ha a teljes anyagot fel akarjuk tárni. Egres nagy méretű kolostor volt, így rengeteg időt fog igénybe venni a feltárása” – mutatott rá Major Balázs.

A nagyközönségnek azonban nem kell megvárnia az ásatás befejeztét, a leleteket menet közben be szeretnék mutatni. „Ha a romokat nem is lehet, vagy nem érdemes felfalazni – jobban megóvja őket, ha vissza vannak temetve –, a felszínen fogjuk bemutatni az alakjukat. A felszínen ki lehetne hozni az alaprajzát a templom feltárt részének, amit aztán évente lehetne bővíteni. Azt is tervezzük, hogy a most ásatási bázisként szolgáló épületben egy-két éven belül nyitunk egy kiállítást, hogy a helyszínen lehessen megtekinteni, mennyire fontos volt az egresi kolostor. Annyira, hogy ez alapította a méltán híressé vált kerci ciszterci kolostort is” – magyarázta a középtávú terveket Major Balázs. A további ásatásokhoz a Bethlen Gábor Alaptól biztosítják a fedezetet a Jolánta Egyesület közreműködésével, de a feltárásból a temesvári Bánsági Múzeum is kiveszi a részét. „Minden tőle telhetőt megtesz, szakembereket küld, így nagyon szép együttműködés valósul itt meg, jó hangulatban” – értékelte a közös munkát a magyarországi szakember.

•  Fotó: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészeti Intézete Galéria

Fotó: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészeti Intézete

Egresen 2013 óta folyik régészeti feltárás román és magyar szakemberek részvételével, a temesvári múzeum és a magyarországi egyetem együttműködése révén. A Temes megyei leletek értéke azért felbecsülhetetlen, mivel Magyarországon eddig egyetlen, biztosan Árpád-kori királysírt találtak, II. András szüleinek, III. Béla királynak és feleségének, Châtillon Ágnesnek a sírhelyét. „Árpád-kori temetkezésekkel nem állunk túl jól, ezért is rendkívüli jelentőségű ez. De történelmi szempontból is, hiszen Magyarország egyik legfontosabb kolostora volt Egres” – mondta korábban lapunknak Major Balázs, aki szerint az itteni ciszterci szerzetesek politikacsinálásban is kőkeményen részt vettek, és a késő Árpád-korban innen küldtek misszionáriusokat Kunföldre.

korábban írtuk

Árpád-kori királysírra bukkanhattak a Temes megyei Egresen magyar és román régészek
Árpád-kori királysírra bukkanhattak a Temes megyei Egresen magyar és román régészek

Ugyan biztosat még nem lehet állítani, de az eddigi leletek és az előkerült épületmaradványok alapján nem kizárt, hogy II. András magyar király és felesége sírját találták meg magyar és román régészek a Temes megyei Egresen. A leletek értéke felbecsülhetetlen, mert Árpád-kori királysírokra Magyarországon

 

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 16., szerda

Autónak ütközött és megsérült a rendőrök elől menekülő motoros

Elmenekült az intézkedő rendőrök elől egy motoros szerda délelőtt Aradon. Az egyenruhások üldözőbe vették a motorost, akiről kiderült, hogy nincs jogosítványa.

Autónak ütközött és megsérült a rendőrök elől menekülő motoros
2025. április 16., szerda

Balesetre hivatkozva csaltak ki pénzt egy idős embertől, őrizetbe vették az elkövetőket

Csalás gyanújával három Konstanca és Galac megyei fiatalembert vettek őrizetbe a Fehér megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai, ezt megelőzően házkutatást tartottak az elkövetők lakásán Konstanca megyében. A Fehér megye területén is garázdálkodó bűntársu

Balesetre hivatkozva csaltak ki pénzt egy idős embertől, őrizetbe vették az elkövetőket
2025. április 16., szerda

Megszűnt a kiskérődzők pestise miatt elrendelt élőállat-szállítási tilalom Arad megyében

Az Európai Bizottság hétfői rendelete értelmében megszűnt Arad megyében a kiskérődzők pestisének terjedése ellen hozott élőállat-szállítási tilalom, így a bárány- és kecsketenyésztők értékesíthetik jószágaikat.

Megszűnt a kiskérődzők pestise miatt elrendelt élőállat-szállítási tilalom Arad megyében
2025. április 16., szerda

Magyar szinkronos mozifilmek Erdélyben: beavatott az egyik legnagyobb multiplex

Miközben szűk évtizeddel ezelőtt még büntethető volt magyar szinkronos mozifilmek vetítése Romániában, manapság nemcsak a tömbmagyar vidékeken egyre természetesebb az anyanyelvű moziélmény.

Magyar szinkronos mozifilmek Erdélyben: beavatott az egyik legnagyobb multiplex
2025. április 16., szerda

Elindult az okosparkolás a partiumi megyeszékhelyen

Az okosparkolás lényege, hogy az alkalmazás megmutatja a szabadon lévő parkolóhelyeket a belvárosban, ki lehet fizetni vele a várakozási időt, ugyanakkor kérésre értesítést küld a kötelező biztosítás lejártáról, vagy a műszaki vizsga esedékességéről.

Elindult az okosparkolás a partiumi megyeszékhelyen
2025. április 16., szerda

Nemcsak reggelizett, hanem pénzt is lopott a nagyváradi étteremből

Reggelizni ment egy nagyváradi vendéglőbe az a helyi illetőségű fiatalember, aki egy óvatlan pillanatban 20 ezer lejt lopott el a vendéglátóipari egység irodájából, a rendőrség szerdán délelőtt őrizetbe vette.

Nemcsak reggelizett, hanem pénzt is lopott a nagyváradi étteremből
2025. április 16., szerda

Több mint félszáz ház vált megközelíthetetlenné földcsuszamlás miatt egy erdélyi megyében

Földcsuszamlás következtében 56 ház vált gépkocsival megközelíthetetlenné szerdán a Fehér megyei Küküllőlonka településen.

Több mint félszáz ház vált megközelíthetetlenné földcsuszamlás miatt egy erdélyi megyében
2025. április 16., szerda

Elhunyt Jancsó Árpád építőmérnök, közlekedéstörténeti szakíró

Egy hónappal a 71. születésnapja után elhunyt Jancsó Árpád temesvári műszaki helytörténész, út-, híd- és vasútépítő mérnök, több tucat helytörténeti könyv szerzője.

Elhunyt Jancsó Árpád építőmérnök, közlekedéstörténeti szakíró
2025. április 16., szerda

Bárány helyett gida: húsvétra készülődnek a juh- és kecsketartó gazdák (VIDEÓ)

Hatszáz fős juh- és kecskeállományával a csegezi Szilágyi Dezső Aranyosszék elismert állattartója. Videós riportunkban a húsvéti élőállat-értékesítéssel is foglalkozó termelőt arról faggattuk, hogy a tavalyi mélypont után miként talált magára a juhászat.

Bárány helyett gida: húsvétra készülődnek a juh- és kecsketartó gazdák (VIDEÓ)
2025. április 15., kedd

Több erdélyi teátrum előadása is szerepel a kisvárdai színházi fesztivál programján

Tizenkilenc előadás kapott helyet a június 20. és 28. között megvalósuló 37. Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának versenyprogramjában.

Több erdélyi teátrum előadása is szerepel a kisvárdai színházi fesztivál programján