Közel százezer voksot bukott az RMDSZ a parlamenti választásokon

Közel százezer voksot bukott az RMDSZ a parlamenti választásokon

A Csata István szociológus, adatvizualizációs szakember által készített interaktív térkép

Fotó: Képernyőkép

Jelentősen csökkent az RMDSZ-re leadott szavazatok száma az idei parlamenti választásokon, ha a szövetség négy évvel ezelőtti eredményeihez viszonyítunk. Miközben az idei törvényhozási megmérettetésen a legalacsonyabb részvételt jegyezték Romániában, településenkénti bontás szerint tömbben 15–35 százalékos, szórványban 30–50 százalékos a szavazatszám szerinti visszaesés a korábbi választáshoz képest.

Pap Melinda

2020. december 22., 16:042020. december 22., 16:04

2020. december 22., 16:222020. december 22., 16:22

Jelentősen csökkent az RMDSZ-re leadott szavazatok száma a 2020-as parlamenti választásokon – derül ki a korábbi eredményekkel való összehasonlításból. A Központi Választási Iroda (BEC) által közzétett végleges eredmények szerint a szövetség a december 6-ai megmérettetésen 339 030 szavazatot gyűjtött össze a képviselőházi listára, míg 348 262 voksot a szenátusi listára, miközben a választásokon való részvétel az eddigi legalacsonyabb, 32,4 százalékos volt.

Az RMDSZ-nek úgy sikerült felmutatni ezt az eredményt, hogy idén megvalósult a rég várt teljes körű összefogás,

azaz a szövetség a Magyar Polgári Párt (MPP) mellett – amellyel már négy évvel korábban is kiegyezett – a másik ellenzéki alakulattal, az Erdélyi Magyar Néppárttal (EMNP) is „kibékült”, és a három magyar politikai alakulat közösen szólította az urnákhoz az erdélyi magyarságot.

A járvány miatt alaposan megcsappant szavazókedvvel lezajlott választáson az érdekképviselet így a képviselőházban a szavazatok 5,74 százalékát, a szenátusban 5,89 százalékát kapta, és mindkét kamarában sikerült megőriznie képviseletét, az újabb parlamenti ciklusban is 21 parlamenti képviselője és 9 szená­tora van.

Nem volt elég az összefogás?

A négy évvel ezelőtt, 2016-ban – 39,4 százalékos részvétel mellett – megrendezett parlamenti választásokon az RMDSZ-nek az MPP támogatásával létrejött alsóházi listájára 435 969-en szavaztak, míg a felsőházira 440 409-en – derül ki a korábbi választások eredményeit összesítő, a Code for Romania civil szervezet által működtetett Rezultatevot.ro honlap adataiból. Akkor ez a képviselőházi listákra leadott szavazatok 6,19, míg a szenátusira leadott voksok 6,24 százalékát tette ki. A két adatsor összehasonlításakor kiderül, hogy

bár a támogatottság aránya százalékban csak minimálisan csökkent, a szövetség négy év alatt közel százezer szavazattal gyűjtött össze kevesebbet.

A képviselőházban közel 97 ezer (96 939), míg a szenátusban kicsivel több mint 92 ezer (92 147) szavazattal kevesebbet könyvelhetett el idén, mint négy évvel korábban. Ekkor a tulipános listát csak az MPP támogatta, az EMNP pedig nem indított saját jelölteket, hogy ne gyengítse az RMDSZ parlamentbe való bejutásának esélyeit. Négy évvel korábban, 2012-ben ugyanis a néppárt külön listán indult, és nem sikerült elérnie az ötszázalékos bejutási küszöböt: az alsóházban a szavazatok 0,65 százalékát (47 955 voks), a felsőházban 0,79 százalékát (58 765 voks) szerezte meg.

A magyar–magyar versenynek betudhatóan épp csak megugrotta az ötszázalékos bejutási küszöböt az RMDSZ is: a képviselőházi listája a szavazatok 5,14 százalékát (380 656 voks) kapta nyolc évvel ezelőtt, míg a szenátusi 5,24 százalékát (388 528 voks). Ezek az eredmények is jobbak az idei parlamenti választásokon elértnél, mindkét esetben mintegy 40 ezer szavazat a különbség (a 2012-es választáson 41,76 százalékos volt a részvétel).

Erdély: hiányzik 97 ezer voks

A 2020-as és 2016-os parlamenti választások eredményei közötti jelentős különbség a régiók, megyék, sőt települések szintjén is kimutatható. A szórványmegyékben észlelt jelentős szavazatvesztésről már beszámoltunk, de

visszaesés érhető tetten a tömbben vagy részben magyarlakta megyékben is.

Ennek illusztrálására Csata István szociológus, adatvizualizációs szakember készített interaktív térképet, melyen megyékre, sőt településekre lebontva hasonlítható össze az idei és a négy évvel ezelőtti, 2016-os parlamenti választások eredménye.

A társadalomkutató az Átlátszó Erdélynek elmondta: az összehasonlításhoz a képviselőházi listára leadott szavazatokat vette alapul (a 2020-as adatok a szavazatok 99 százalékos feldolgozása utániak), és az interaktív térképéről az is kiderül, hogy mekkora arányban csökkent az RMDSZ-re leadott szavazatok száma, ezt a települést jelző kör színe is mutatja. Zöld színnel jelölte azokat a településeket, ahol a szövetség idén több voksot gyűjtött be, mint 2016-ban. Drapp színűek lettek azok, ahol legtöbb 20 százalékos a szavazatvesztés, tüdőszínűek, ahol a veszteség 20 és 40 százalék közötti.

Galéria

Fotó: Beliczay László

A Csata István által összeállított térkép szerint

a szövetségre leadott voksok száma Erdélyben csökkent jelentősen, a Kárpátokon túl nem számottevő a visszaesés.

Erdélyben 325 228 voksot kapott a szövetség képviselőházi listája, míg 2016-ban 423 449-et. Előbbi adat akkor az össz-szavazatok 16,85 százalékát, míg utóbbi a 18,49 százalékát jelentette a régióra vetítve. A szavazatszámbeli különbség ennél nagyobb: 98 221-gyel kevesebb voks érkezett idén a tulipános listára, mint négy évvel ezelőtt, ez Erdély-szinten 23,2 százalékos visszaesést jelent.

Visszaesés a tömbben

Kisrégiókra, településekre lebontva jobban nyomon követhető a szavazatcsökkenés, mely főleg a nagyvárosok esetében jelentős: Marosvásárhelyen mintegy ötezerrel kapott kevesebb voksot a szövetség képviselőházi listája (2016-ban 23 454-et, 2020-ban 18 302-öt), az interaktív térkép szerint 22 százalékos a veszteség. Nem állnak sokkal jobban a székelyföldi városok sem, Sepsiszentgyörgyön 24,2, Kovásznán 26,3, Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson 22,8, Székely­udvarhelyen 16,8, Székelykeresztúron 15,6, Szovátán 17,65 százalékos a visszaesés.

A negatív előjelű változás tovább nő azokban a városokban, ahol kisebb a magyarság számaránya.

Szatmárnémetiben a 2016-os eredményhez képest mintegy 4000-rel kevesebb szavazat 25 százalékos visszaesést jelent. Kolozsváron már nagyobb a lemorzsolódás, mintegy 6500 szavazattal kapott kevesebbet a tulipános lista, ez 36,3 százalékos veszteséget jelent, de a nagyobb magyar közösséggel rendelkező Nagyváradon is 35 százalékos a hiány. Jelentős a visszaesés az RMDSZ-es polgármesterrel rendelkező Nagyszalontán is, ahol a szövetség képviselőházi listája 2016-ban 3726, míg 2020-ban 2533 voksot kapott, a negatív különbség 32 százalékos. Nagybányán 34,7, míg Zilahon 31,7 százalék a voksbeli különbség, mindkét megyeszékhelyen negatív előjellel.

korábban írtuk

„Fogy a magyar, de nem fogy ennyire gyorsan” – Székely István Gergő politológus az RMDSZ gyenge szórványbeli szerepléséről
„Fogy a magyar, de nem fogy ennyire gyorsan” – Székely István Gergő politológus az RMDSZ gyenge szórványbeli szerepléséről

Eddigi leggyengébb eredményeit szerezte az RMDSZ a szórványban az idei választásokon. Székely István Gergő politológus szerint a zuhanást nem lehet csak a demográfiai csökkenés és a járvány számlájára írni, politikai okai is lehetnek.

Zuhanás a szórványban

A szórványban hatványozottan nőtt a két választáson elért eredmény közötti különbség, a nagyvárosokban például a szavazóinak közel felét veszítette el a szövetség: Aradon 45,4 százalék, Temesváron 46,9 százalék a különbség az RMDSZ-re 2016-ban, illetve 2020-ban leadott voksok között. Nagyszebenben 43,1, Besztercén 41,5 százalékos a visszaesés. Brassóban 36,7, Déván 37,2, Nagyenyeden 32,8. A mélyszórványban a két választáson leadott szavazatbeli különbség aránya már 50 százalék körül mozog. Lupény, Petrozsény, Vajdahunyad, Borosjenő, Resicabánya, Zsombolya mind olyan települések, ahol a négy évvel ezelőtti eredményhez képest felére csökkent az RMDSZ-re leadott szavazatok száma.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 08., hétfő

Székelyföldtől a Partiumig több település terelőutat kaphat idén

Terelőút tehermentesíthet idén több erdélyi települést: a szerencsés megyeszékhelyek, városok és községek közül Sepsiszentgyörgy, Temesvár, illetve a Bihar megyei Élesd, Belényes és Váradszentmárton is új útnak örülhet, ha minden jól megy.

Székelyföldtől a Partiumig több település terelőutat kaphat idén
2024. április 08., hétfő

Kinyílt a kincsesdoboz: 20 éve lett ismét önálló község az Arad megyei Kisiratos

A Kisiratos Kürtöstől való elszakadásáról tartott népszavazás eredményét megerősítő 2004. április 7-i kormányhatározat meghozatalának 20. évfordulóján ünnepség keretében emlékeztek meg az önálló községgé válásról vasárnap a helyi kultúrotthonban.

Kinyílt a kincsesdoboz: 20 éve lett ismét önálló község az Arad megyei Kisiratos
2024. április 08., hétfő

Harminckét éves álom valósult meg Kovásznán: felavatták a Csoma Emlékközpontot

Harminckét évvel az alapkőletétel után Kovásznán hétfőn felavatták a Kőrösi Csoma Sándor Emlékközpontot.

Harminckét éves álom valósult meg Kovásznán: felavatták a Csoma Emlékközpontot
2024. április 08., hétfő

Otthonról is megismerhetik az egyetemre készülő Kárpát-medencei fiatalok Kolozsvár felsőoktatási intézményeit

Otthonról is megismerhetik a Kárpát-medencei fiatalok a kincses város felsőoktatási intézményeit – közölte a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ).

Otthonról is megismerhetik az egyetemre készülő Kárpát-medencei fiatalok Kolozsvár felsőoktatási intézményeit
2024. április 08., hétfő

Országszerte meleg lesz a következő két hétben, esőzések csak április második felében várhatóak

A sokévi átlagnál melegebb lesz a következő két hétben országszerte, esőre csak elszórtan lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) április 8. és 21. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Országszerte meleg lesz a következő két hétben, esőzések csak április második felében várhatóak
2024. április 08., hétfő

A verespataki aranybányaprojekt meghiúsítói számolnak be eredményeikről Kolozsváron

Ki mentette meg Verespatakot? címmel szakemberek részvételével szervez kolozsvári fórumot április 11-én, Kolozsváron a Mathias Corvinus Collegium (MCC).

A verespataki aranybányaprojekt meghiúsítói számolnak be eredményeikről Kolozsváron
2024. április 08., hétfő

Nyakon szúrta élettársát, majd felgyújtotta magát egy férfi Temes megyében

A Temes megyei Mosnicán a rendőrség és a tűzoltóság beavatkozására volt szükség, miután egy nőt élettársa nyakon szúrt, a férfi pedig felgyújtotta magát egy melléképületben, a tűzoltók találták meg az elszenesedett holttestet.

Nyakon szúrta élettársát, majd felgyújtotta magát egy férfi Temes megyében
2024. április 08., hétfő

Viperaveszélyre figyelmeztetnek a hegyimentők

A Beszterce-Naszód megyei Salvamont hétfőn figyelmeztette a Kelemen-havasokba készülő turistákat, hogy a meleg idő miatt a Kis-Beszterce csúcs környékén már megjelentek a viperák.

Viperaveszélyre figyelmeztetnek a hegyimentők
2024. április 08., hétfő

Egy buli idején zuhant ki a nyolcadikról a brassói lány, gondatlanságból elkövetett emberölés miatt zajlik vizsgálat

A brassói bírósági ügyészség gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított nyomozást, miután vasárnapra virradóra egy 15 éves lány lezuhant egy brassói tömbház nyolcadik emeletéről és meghalt – közölte hétfőn Radu Năstac ügyészségi szóvivő.

Egy buli idején zuhant ki a nyolcadikról a brassói lány, gondatlanságból elkövetett emberölés miatt zajlik vizsgálat
2024. április 08., hétfő

Új polgármestere lehet Gyergyószentmiklósnak, Székelyudvarhelyen is előválasztáson döntöttek az RMDSZ jelöltjéről

Két Hargita megyei városban, Gyergyószentmiklóson és Székelyudvarhelyen is előválasztást tartott vasárnap az RMDSZ, amelynek során eldőlt, hogy kit indít a szövetség a polgármesteri székért folyó küzdelemben.

Új polgármestere lehet Gyergyószentmiklósnak, Székelyudvarhelyen is előválasztáson döntöttek az RMDSZ jelöltjéről