Közel százezer voksot bukott az RMDSZ a parlamenti választásokon

A Csata István szociológus, adatvizualizációs szakember által készített interaktív térkép •  Fotó: Képernyőkép

A Csata István szociológus, adatvizualizációs szakember által készített interaktív térkép

Fotó: Képernyőkép

Jelentősen csökkent az RMDSZ-re leadott szavazatok száma az idei parlamenti választásokon, ha a szövetség négy évvel ezelőtti eredményeihez viszonyítunk. Miközben az idei törvényhozási megmérettetésen a legalacsonyabb részvételt jegyezték Romániában, településenkénti bontás szerint tömbben 15–35 százalékos, szórványban 30–50 százalékos a szavazatszám szerinti visszaesés a korábbi választáshoz képest.

Pap Melinda

2020. december 22., 16:042020. december 22., 16:04

2020. december 22., 16:222020. december 22., 16:22

Jelentősen csökkent az RMDSZ-re leadott szavazatok száma a 2020-as parlamenti választásokon – derül ki a korábbi eredményekkel való összehasonlításból. A Központi Választási Iroda (BEC) által közzétett végleges eredmények szerint a szövetség a december 6-ai megmérettetésen 339 030 szavazatot gyűjtött össze a képviselőházi listára, míg 348 262 voksot a szenátusi listára, miközben a választásokon való részvétel az eddigi legalacsonyabb, 32,4 százalékos volt.

Az RMDSZ-nek úgy sikerült felmutatni ezt az eredményt, hogy idén megvalósult a rég várt teljes körű összefogás,

azaz a szövetség a Magyar Polgári Párt (MPP) mellett – amellyel már négy évvel korábban is kiegyezett – a másik ellenzéki alakulattal, az Erdélyi Magyar Néppárttal (EMNP) is „kibékült”, és a három magyar politikai alakulat közösen szólította az urnákhoz az erdélyi magyarságot.

A járvány miatt alaposan megcsappant szavazókedvvel lezajlott választáson az érdekképviselet így a képviselőházban a szavazatok 5,74 százalékát, a szenátusban 5,89 százalékát kapta, és mindkét kamarában sikerült megőriznie képviseletét, az újabb parlamenti ciklusban is 21 parlamenti képviselője és 9 szená­tora van.

Nem volt elég az összefogás?

A négy évvel ezelőtt, 2016-ban – 39,4 százalékos részvétel mellett – megrendezett parlamenti választásokon az RMDSZ-nek az MPP támogatásával létrejött alsóházi listájára 435 969-en szavaztak, míg a felsőházira 440 409-en – derül ki a korábbi választások eredményeit összesítő, a Code for Romania civil szervezet által működtetett Rezultatevot.ro honlap adataiból. Akkor ez a képviselőházi listákra leadott szavazatok 6,19, míg a szenátusira leadott voksok 6,24 százalékát tette ki. A két adatsor összehasonlításakor kiderül, hogy

bár a támogatottság aránya százalékban csak minimálisan csökkent, a szövetség négy év alatt közel százezer szavazattal gyűjtött össze kevesebbet.

A képviselőházban közel 97 ezer (96 939), míg a szenátusban kicsivel több mint 92 ezer (92 147) szavazattal kevesebbet könyvelhetett el idén, mint négy évvel korábban. Ekkor a tulipános listát csak az MPP támogatta, az EMNP pedig nem indított saját jelölteket, hogy ne gyengítse az RMDSZ parlamentbe való bejutásának esélyeit. Négy évvel korábban, 2012-ben ugyanis a néppárt külön listán indult, és nem sikerült elérnie az ötszázalékos bejutási küszöböt: az alsóházban a szavazatok 0,65 százalékát (47 955 voks), a felsőházban 0,79 százalékát (58 765 voks) szerezte meg.

A magyar–magyar versenynek betudhatóan épp csak megugrotta az ötszázalékos bejutási küszöböt az RMDSZ is: a képviselőházi listája a szavazatok 5,14 százalékát (380 656 voks) kapta nyolc évvel ezelőtt, míg a szenátusi 5,24 százalékát (388 528 voks). Ezek az eredmények is jobbak az idei parlamenti választásokon elértnél, mindkét esetben mintegy 40 ezer szavazat a különbség (a 2012-es választáson 41,76 százalékos volt a részvétel).

Erdély: hiányzik 97 ezer voks

A 2020-as és 2016-os parlamenti választások eredményei közötti jelentős különbség a régiók, megyék, sőt települések szintjén is kimutatható. A szórványmegyékben észlelt jelentős szavazatvesztésről már beszámoltunk, de

visszaesés érhető tetten a tömbben vagy részben magyarlakta megyékben is.

Ennek illusztrálására Csata István szociológus, adatvizualizációs szakember készített interaktív térképet, melyen megyékre, sőt településekre lebontva hasonlítható össze az idei és a négy évvel ezelőtti, 2016-os parlamenti választások eredménye.

A társadalomkutató az Átlátszó Erdélynek elmondta: az összehasonlításhoz a képviselőházi listára leadott szavazatokat vette alapul (a 2020-as adatok a szavazatok 99 százalékos feldolgozása utániak), és az interaktív térképéről az is kiderül, hogy mekkora arányban csökkent az RMDSZ-re leadott szavazatok száma, ezt a települést jelző kör színe is mutatja. Zöld színnel jelölte azokat a településeket, ahol a szövetség idén több voksot gyűjtött be, mint 2016-ban. Drapp színűek lettek azok, ahol legtöbb 20 százalékos a szavazatvesztés, tüdőszínűek, ahol a veszteség 20 és 40 százalék közötti.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

A Csata István által összeállított térkép szerint

a szövetségre leadott voksok száma Erdélyben csökkent jelentősen, a Kárpátokon túl nem számottevő a visszaesés.

Erdélyben 325 228 voksot kapott a szövetség képviselőházi listája, míg 2016-ban 423 449-et. Előbbi adat akkor az össz-szavazatok 16,85 százalékát, míg utóbbi a 18,49 százalékát jelentette a régióra vetítve. A szavazatszámbeli különbség ennél nagyobb: 98 221-gyel kevesebb voks érkezett idén a tulipános listára, mint négy évvel ezelőtt, ez Erdély-szinten 23,2 százalékos visszaesést jelent.

Visszaesés a tömbben

Kisrégiókra, településekre lebontva jobban nyomon követhető a szavazatcsökkenés, mely főleg a nagyvárosok esetében jelentős: Marosvásárhelyen mintegy ötezerrel kapott kevesebb voksot a szövetség képviselőházi listája (2016-ban 23 454-et, 2020-ban 18 302-öt), az interaktív térkép szerint 22 százalékos a veszteség. Nem állnak sokkal jobban a székelyföldi városok sem, Sepsiszentgyörgyön 24,2, Kovásznán 26,3, Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson 22,8, Székely­udvarhelyen 16,8, Székelykeresztúron 15,6, Szovátán 17,65 százalékos a visszaesés.

A negatív előjelű változás tovább nő azokban a városokban, ahol kisebb a magyarság számaránya.

Szatmárnémetiben a 2016-os eredményhez képest mintegy 4000-rel kevesebb szavazat 25 százalékos visszaesést jelent. Kolozsváron már nagyobb a lemorzsolódás, mintegy 6500 szavazattal kapott kevesebbet a tulipános lista, ez 36,3 százalékos veszteséget jelent, de a nagyobb magyar közösséggel rendelkező Nagyváradon is 35 százalékos a hiány. Jelentős a visszaesés az RMDSZ-es polgármesterrel rendelkező Nagyszalontán is, ahol a szövetség képviselőházi listája 2016-ban 3726, míg 2020-ban 2533 voksot kapott, a negatív különbség 32 százalékos. Nagybányán 34,7, míg Zilahon 31,7 százalék a voksbeli különbség, mindkét megyeszékhelyen negatív előjellel.

korábban írtuk

„Fogy a magyar, de nem fogy ennyire gyorsan” – Székely István Gergő politológus az RMDSZ gyenge szórványbeli szerepléséről
„Fogy a magyar, de nem fogy ennyire gyorsan” – Székely István Gergő politológus az RMDSZ gyenge szórványbeli szerepléséről

Eddigi leggyengébb eredményeit szerezte az RMDSZ a szórványban az idei választásokon. Székely István Gergő politológus szerint a zuhanást nem lehet csak a demográfiai csökkenés és a járvány számlájára írni, politikai okai is lehetnek.

Zuhanás a szórványban

A szórványban hatványozottan nőtt a két választáson elért eredmény közötti különbség, a nagyvárosokban például a szavazóinak közel felét veszítette el a szövetség: Aradon 45,4 százalék, Temesváron 46,9 százalék a különbség az RMDSZ-re 2016-ban, illetve 2020-ban leadott voksok között. Nagyszebenben 43,1, Besztercén 41,5 százalékos a visszaesés. Brassóban 36,7, Déván 37,2, Nagyenyeden 32,8. A mélyszórványban a két választáson leadott szavazatbeli különbség aránya már 50 százalék körül mozog. Lupény, Petrozsény, Vajdahunyad, Borosjenő, Resicabánya, Zsombolya mind olyan települések, ahol a négy évvel ezelőtti eredményhez képest felére csökkent az RMDSZ-re leadott szavazatok száma.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Feloldották az itatási és öntözési tilalmat a Maros sókoncentrációjának csökkenése után

Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.

Feloldották az itatási és öntözési tilalmat a Maros sókoncentrációjának csökkenése után
2025. július 01., kedd

Átadták a magyar állami támogatásból megújult Jó testvér egyházi idősotthont Kolozsváron

Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.

Átadták a magyar állami támogatásból megújult Jó testvér egyházi idősotthont Kolozsváron
2025. július 01., kedd

Javult a sikeresen érettségiző magyar diákok aránya, az RMDSZ szerint a speciális román tantervnek köszönhetően

A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.

Javult a sikeresen érettségiző magyar diákok aránya, az RMDSZ szerint a speciális román tantervnek köszönhetően
2025. július 01., kedd

Beszólt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható politikusnak, 10 ezer lejt kell fizetnie Kereskényi Gábornak

Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.

Beszólt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható politikusnak, 10 ezer lejt kell fizetnie Kereskényi Gábornak
2025. július 01., kedd

Megújul a csíkszeredai „Fehér Ház”

A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.

Megújul a csíkszeredai „Fehér Ház”
2025. július 01., kedd

Határőrök segítették az illegális migrációt és a csempészést

Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.

Határőrök segítették az illegális migrációt és a csempészést
2025. június 30., hétfő

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek

Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek
2025. június 30., hétfő

Közel 40 fok és viharos időjárás vár ránk

A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.

Közel 40 fok és viharos időjárás vár ránk
2025. június 30., hétfő

BBTE-kutatás: a digitalizáció nem segíti az autóipar nyereségességét

A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.

BBTE-kutatás: a digitalizáció nem segíti az autóipar nyereségességét
2025. június 30., hétfő

Orvhalász bűnbandára csaptak le a rendőrök

Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.

Orvhalász bűnbandára csaptak le a rendőrök