Kivitelezhetetlen az egészségügyi prevenció: nincs orvos, nincs kapacitás a megfelelő szűrésre Romániában

Az orvosok csak akkor tudnak foglalkozni a megelőző intézkedésekkel, ha a betegeik problémáit már megoldották

Az orvosok csak akkor tudnak foglalkozni a megelőző intézkedésekkel, ha a betegeik problémáit már megoldották

Annak ellenére, hogy a betegségek megelőzésével jelentős mértékben javulna a lakosság egészségi állapota, Romániában egyelőre nem létezik a prevenció kultúrája: nincs rá anyagi fedezet, nincsen elég orvos, ráadásul nagy a bürokrácia is. A Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint a háziorvosi szakma ugyan rajta van a preventív orvosi szakágak listáján, ám a gyakorlatban az történik, hogy először gyógyítanak, és ha marad idő – de legtöbb esetben nem marad – , sor kerül a prevencióra is.

Bíró Blanka

2022. szeptember 23., 08:262022. szeptember 23., 08:26

Mindenki egyetért azzal, hogy megelőzéssel jelentős mértékben javulna a lakosság egészségi állapota, azonban a prevenció az utolsó helyre szorul, hiszen még „tűzoltásra” sincs idő, kapacitás, a betegek kezelésére sincs elég orvos, anyagi fedezet. Bár az Országos Egészségbiztosítási Pénztár kilátásba helyezte, hogy a jövő esztendei keretszerződésben kötelezővé teszik a megelőző csomagokat, sőt meg is büntetik azokat, akik nem vesznek részt a szűrővizsgálatokon, Alexandru Rafila egészségügyi miniszter is elismerte: mielőtt bírságolni kezdenek, pontra kell tenni a rendszert. A tárcavezető az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Tel Avivban rendezett konferenciáját követően – ahol a megelőzés fontossága is szóba került – kifejtette: Romániában nem létezik a prevenció kultúrája.

Idézet
A következőkben paradigmaváltásra van szükség az egészségügyi alapellátás és a lakosság szintjén is, hogy a megelőzés, az egészséges életmód, a rendszeres szűrővizsgálatok szavatolják a minél hosszasabb egészséget, és a betegségek korai diagnosztizálását

– mondta a miniszter. Adrian Streinu-Cercel, a szenátus egészségügyi bizottságának elnöke a napokban szintén arról beszélt, új egészségügyi törvényre van szükség, mivel a koronavírus-járvány nagy változásokat hozott a rendszerben. „A megelőzést kell előtérbe helyezni, ez azonban pénzbe kerül, amelynek kiutalásához jogszabályokra van szükség” – hangsúlyozta a szenátor.

korábban írtuk

Elhízott vagy túlsúlyos volt egy romániai szűrőkampány keretében megvizsgált személyek csaknem háromnegyede
Elhízott vagy túlsúlyos volt egy romániai szűrőkampány keretében megvizsgált személyek csaknem háromnegyede

Egy egészségügyi szűrés keretében megvizsgált emberek több mint 70 százaléka elhízott vagy túlsúlyos volt, és a vizsgáltak 77 százalékának magas volt a koleszterinszintje, ami a szív- és érrendszeri betegségek fő kockázati tényezője.

Háttérbe szorulnak az ellenőrző vizsgálatok

Adela Cojan, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár elnöke korábban arról beszélt, a jövő évi keretszerződésbe belefoglalják a megelőzési csomagokat, a szolgáltatást elszámolják a háziorvosoknak.

Az érintettek azonban azt mondják, hiába fizetik ki nekik a szolgáltatást, egyszerűen nincs idejük több feladat elvégzésére.

„A megelőzés az utolsó helyre szorul a munkánkban, holott pontosan tudjuk a fontosságát, de először a betegeket kell ellátnunk” – mutatott rá megkeresésünkre Seres Lucia, a Kovászna megyei háziorvosok szövetségének elnöke. Kifejtette, az emberek sem érdekeltek, ha nincsenek panaszaik, nem jelentkeznek szűrővizsgálatra, másrészt az ingyenes laboratóriumi vizsgálatokra nincs elég pénzkeret. Még azokat sem tudják ingyen elvégezni, ami a diagnózis felállításához lenne feltétlenül szükséges, így az időnkénti ellenőrző vizsgálatok háttérbe szorulnak.

Idézet
Ezek populista intézkedések, belefoglalhatják a keretszerződésbe a prevenciós csomagokat, ha abból a háziorvosi rendelőkben a hétköznapokon nem valósul meg semmi.

Nem azért, mert az orvos nem akarja, hanem, mert nincs erre már ideje, nem beszélve azokról a településekről, ahol még háziorvos sincs” – mondta Seres Lucia. Meglátása szerint az egészségügyi minisztérium a gyakorlatban kivitelezhető közpolitikákat kellene kidolgozzon, olyanokat, melyek nemcsak papíron mutatnak jól.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Mérleg az alapellátásban: 1 százalék a prevenció

Az egészségügyi alapellátásban jelenleg a tevékenység 1 százalékát teszi ki a prevenció – vont mérleget Gindrovel Dumitra, az orvosi kamara titkára, aki maga is háziorvosként dolgozik egy Dolj megyei faluban. Kiszámolta, hogy az első negyedévben 14 millió szolgáltatást számolt el az Országos Egészségbiztosító Pénztár, 9 600 háziorvosi rendelővel van szerződésük, ez azt jelenti, hogy egy orvos átlagosan 24 konzultációt végez naponta.

Mivel a biztosító 15 perces konzultációkat számol el, egy óra alatt ez négy vizsgálatot jelent, vagyis napi 8 órában jön ki a 24.

A háziorvosok tevékenysége 40 százalékban az akut betegségek kezeléséből áll, 60 százalékban pedig a krónikus betegek ellátásából, a munkaidejük 1 százalékát fordítják megelőzésre. Gindrovel hozzátette, ezen nem lehet változtatni, hiszen egy lázas gyereket legalább két alkalommal meg kell vizsgálni a betegség lefolyása alatt, a krónikus betegeket legalább kéthavonta egyszer meg kell vizsgálja az orvos, amikor felírja a receptet a támogatott gyógyszerekre.

korábban írtuk

Az EU-s átlagnál kétszer nagyobb a szívroham következtében elhunytak száma Romániában
Az EU-s átlagnál kétszer nagyobb a szívroham következtében elhunytak száma Romániában

Romániában kétszer annyian halnak meg szívroham következtében, és háromszor több a szív- és érrendszeri megbetegedés, mint Európában – tájékoztatott kedden Andrei Baciu egészségügyi államtitkár.

A bürokráciát kellene csökkenteni

Észszerűsíteni kellene az egészségügyben a bürokratikus lépéseket, a felszabaduló időben az orvosok foglalkozhatnának a megelőzéssel – fejtette ki lapunknak Opris Zsolt, az orvosi kamara Kovászna megyei elnöke.

Idézet
Minden orvos szívesebben végezne szűrővizsgálatokat, küldené el a listáján levő nem beteg személyeket különböző kivizsgálásokra, kiértékelve azok eredményét, mintsem hogy a jelentések végeláthatatlan sorát gyártsa, kitöltve a huszonnegyedik űrlapot is

– mondta az orvosok szakmai szervezetének háromszéki elnöke. Hozzátette, az egyszerűsítést nem az átláthatóság rovására kell végrehajtani, de például a jelentések egy részét össze lehetne vonni, és elég lenne egy is. Kifejtette, a háziorvosi szakma rajta van a preventív orvosi szakágak listáján, ám a gyakorlatban az történik, hogy a megelőzéssel csak akkor tudnak foglalkozni, ha a betegeik problémáit megoldották. Először gyógyítanak, és ha marad idő – de legtöbb esetben nem marad – , sor kerül a prevencióra is.

Hozzátette, érdemleges prevencióval akkor lehet foglalkozni, ha nem kell az egészségügyben „tüzet oltani”, ám jelenleg az alapellátásban és a hiányszakmák szintjén olyan mértékű az orvoshiány, hogy a betegek ellátására sincsenek elegen.

Másrészt a megelőzés, az egészséges emberek szűrése, az egészségügyi nevelés időigényes és hálátlan feladat:

például egy életmentő sebészeti beavatkozás látványos, míg az nem annyira, ha elküldik a pácienst évente kétszer vércukormérésre, holott ugyanolyan életmentő lehet, ha időben, még a szövődmények megjelenése előtt felfedeznek egy betegséget. Opris Zsolt hangsúlyozta, az alapellátásban az orvosok túlterheltek, nincs utánpótlás, mert nem vonzó a fiatalok számára a szakma. „A prevenció többletteher a túlterhelt orvosok számára, holott anélkül nem lehet egészséges társadalmat építeni. Meg kell találni tehát a megoldást” – összegezte Opris Zsolt.

korábban írtuk

Megyénként változik a várható élettartam – Az életmód, a környezet, az egészségügy is befolyásoló tényező
Megyénként változik a várható élettartam – Az életmód, a környezet, az egészségügy is befolyásoló tényező

Átlagban 76,05 év a várható élettartam Romániában, ám a megyék között jelentős különbségek mutatkoznak az Országos Statisztikai Intézet nemrég közzétett adatai alapján.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 22., kedd

Véget ér az áprilisi nyár, a hegyekben mínuszok is lehetnek

A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.

Véget ér az áprilisi nyár, a hegyekben mínuszok is lehetnek
2025. április 22., kedd

Újabb ukrán férfiak szorultak a Máramaros megyei hegyimentők segítségére

Lehoztak kedd hajnalban a hegyimentők a Máramarosi-havasokból két ukrán állampolgárt, akik egy meredek hegyoldalon jutottak át Romániába – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.

Újabb ukrán férfiak szorultak a Máramaros megyei hegyimentők segítségére
2025. április 21., hétfő

Rollerezés közben életét vesztette egy tinédzser, villám csapott egy motorosba

Életét vesztette egy tinédzser húsvéthétfőn rollerezés közben Argeș megyében. Ezzel egy időben egy motorkerékpáros súlyos állapotban kórházba került Fehér megyében, miután villámcsapás érte.

Rollerezés közben életét vesztette egy tinédzser, villám csapott egy motorosba
2025. április 21., hétfő

Erdély-szerte megemlékeznek a katolikusok Ferenc pápáról

Erdélyben kihelyezik a fekete lobogót a katolikus templomokra, Ferenc pápa temetése napjáig pedig mindennap délben és este 7 órakor meghúzzák a harangokat a Szentatya lelki üdvéért.

Erdély-szerte megemlékeznek a katolikusok Ferenc pápáról
2025. április 21., hétfő

„Azt a csodát ünnepeljük, amely az egész kereszténység alapja” – A Szatmári Római Katolikus Egyházmegye húsvéti pásztorlevele

„Krisztus mai követőiként nekünk is tanúkká kell válnunk: szavainkkal és egész életünkkel kell hirdetnünk, hogy Krisztus él, és az Ő szeretete mindannyiunkat átformálhat” – üzeni a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye pásztorlevele.

„Azt a csodát ünnepeljük, amely az egész kereszténység alapja” – A Szatmári Római Katolikus Egyházmegye húsvéti pásztorlevele
2025. április 21., hétfő

Böcskei László megyés püspök Ferenc pápa halálára: célba érése nem egy megszokott földi zarándoklat vége

„Adjunk hálát az irgalmas Istennek mindazért, amit Ferenc pápa által feltárt nekünk küldetésünkről és örök célunkról” – írja a katolikus egyházfő húsvéthétfőn bekövetkezett halálára Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püsp

Böcskei László megyés püspök Ferenc pápa halálára: célba érése nem egy megszokott földi zarándoklat vége
2025. április 21., hétfő

Utat neveznek el Csíkszeredában Ferenc pápáról

A csíkszeredai polgármesteri hivatal kezdeményezi, hogy a pápai útként ismert utat, amelyen Ferenc pápa 2019-ben végig haladt a Hármashalom-oltárhoz, a hétfő reggel elhunyt Szentatyáról nevezzék el.

Utat neveznek el Csíkszeredában Ferenc pápáról
2025. április 21., hétfő

Húsvéti locsolkodás nyárias időjárásban – Az elkövetkező napokban is magasak maradnak a hőmérsékleti értékek

A meteorológusok szerint az ilyenkor megszokottnál jóval melegebb időjárás várható húsvét hétfőjén az ország legtöbb vidékén.

Húsvéti locsolkodás nyárias időjárásban – Az elkövetkező napokban is magasak maradnak a hőmérsékleti értékek
2025. április 20., vasárnap

Életük kockáztatásával is menekülnek a kényszerbesorozás elől az ukrajnaiak

Az orosz–ukrán háború, a kényszerbesorozás elől menekülő ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei hegyimentők. A 40 éves ukrán férfi élete kockáztatásával, a Máramarosi-havasokon át menekült a kényszerbesorozás elől.

Életük kockáztatásával is menekülnek a kényszerbesorozás elől az ukrajnaiak
2025. április 20., vasárnap

Várandós nő is érintett az erdélyi láncbalesetben

Láncbaleset történt húsvétvasárnap délután Nagyszebenben, a tömegkarambolban egy várandós nő is érintett volt.

Várandós nő is érintett az erdélyi láncbalesetben