Kivitelezhetetlen az egészségügyi prevenció: nincs orvos, nincs kapacitás a megfelelő szűrésre Romániában

Az orvosok csak akkor tudnak foglalkozni a megelőző intézkedésekkel, ha a betegeik problémáit már megoldották

Az orvosok csak akkor tudnak foglalkozni a megelőző intézkedésekkel, ha a betegeik problémáit már megoldották

Annak ellenére, hogy a betegségek megelőzésével jelentős mértékben javulna a lakosság egészségi állapota, Romániában egyelőre nem létezik a prevenció kultúrája: nincs rá anyagi fedezet, nincsen elég orvos, ráadásul nagy a bürokrácia is. A Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint a háziorvosi szakma ugyan rajta van a preventív orvosi szakágak listáján, ám a gyakorlatban az történik, hogy először gyógyítanak, és ha marad idő – de legtöbb esetben nem marad – , sor kerül a prevencióra is.

Bíró Blanka

2022. szeptember 23., 08:262022. szeptember 23., 08:26

Mindenki egyetért azzal, hogy megelőzéssel jelentős mértékben javulna a lakosság egészségi állapota, azonban a prevenció az utolsó helyre szorul, hiszen még „tűzoltásra” sincs idő, kapacitás, a betegek kezelésére sincs elég orvos, anyagi fedezet. Bár az Országos Egészségbiztosítási Pénztár kilátásba helyezte, hogy a jövő esztendei keretszerződésben kötelezővé teszik a megelőző csomagokat, sőt meg is büntetik azokat, akik nem vesznek részt a szűrővizsgálatokon, Alexandru Rafila egészségügyi miniszter is elismerte: mielőtt bírságolni kezdenek, pontra kell tenni a rendszert. A tárcavezető az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Tel Avivban rendezett konferenciáját követően – ahol a megelőzés fontossága is szóba került – kifejtette: Romániában nem létezik a prevenció kultúrája.

Idézet
A következőkben paradigmaváltásra van szükség az egészségügyi alapellátás és a lakosság szintjén is, hogy a megelőzés, az egészséges életmód, a rendszeres szűrővizsgálatok szavatolják a minél hosszasabb egészséget, és a betegségek korai diagnosztizálását

– mondta a miniszter. Adrian Streinu-Cercel, a szenátus egészségügyi bizottságának elnöke a napokban szintén arról beszélt, új egészségügyi törvényre van szükség, mivel a koronavírus-járvány nagy változásokat hozott a rendszerben. „A megelőzést kell előtérbe helyezni, ez azonban pénzbe kerül, amelynek kiutalásához jogszabályokra van szükség” – hangsúlyozta a szenátor.

korábban írtuk

Elhízott vagy túlsúlyos volt egy romániai szűrőkampány keretében megvizsgált személyek csaknem háromnegyede
Elhízott vagy túlsúlyos volt egy romániai szűrőkampány keretében megvizsgált személyek csaknem háromnegyede

Egy egészségügyi szűrés keretében megvizsgált emberek több mint 70 százaléka elhízott vagy túlsúlyos volt, és a vizsgáltak 77 százalékának magas volt a koleszterinszintje, ami a szív- és érrendszeri betegségek fő kockázati tényezője.

Háttérbe szorulnak az ellenőrző vizsgálatok

Adela Cojan, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár elnöke korábban arról beszélt, a jövő évi keretszerződésbe belefoglalják a megelőzési csomagokat, a szolgáltatást elszámolják a háziorvosoknak.

Az érintettek azonban azt mondják, hiába fizetik ki nekik a szolgáltatást, egyszerűen nincs idejük több feladat elvégzésére.

„A megelőzés az utolsó helyre szorul a munkánkban, holott pontosan tudjuk a fontosságát, de először a betegeket kell ellátnunk” – mutatott rá megkeresésünkre Seres Lucia, a Kovászna megyei háziorvosok szövetségének elnöke. Kifejtette, az emberek sem érdekeltek, ha nincsenek panaszaik, nem jelentkeznek szűrővizsgálatra, másrészt az ingyenes laboratóriumi vizsgálatokra nincs elég pénzkeret. Még azokat sem tudják ingyen elvégezni, ami a diagnózis felállításához lenne feltétlenül szükséges, így az időnkénti ellenőrző vizsgálatok háttérbe szorulnak.

Idézet
Ezek populista intézkedések, belefoglalhatják a keretszerződésbe a prevenciós csomagokat, ha abból a háziorvosi rendelőkben a hétköznapokon nem valósul meg semmi.

Nem azért, mert az orvos nem akarja, hanem, mert nincs erre már ideje, nem beszélve azokról a településekről, ahol még háziorvos sincs” – mondta Seres Lucia. Meglátása szerint az egészségügyi minisztérium a gyakorlatban kivitelezhető közpolitikákat kellene kidolgozzon, olyanokat, melyek nemcsak papíron mutatnak jól.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Mérleg az alapellátásban: 1 százalék a prevenció

Az egészségügyi alapellátásban jelenleg a tevékenység 1 százalékát teszi ki a prevenció – vont mérleget Gindrovel Dumitra, az orvosi kamara titkára, aki maga is háziorvosként dolgozik egy Dolj megyei faluban. Kiszámolta, hogy az első negyedévben 14 millió szolgáltatást számolt el az Országos Egészségbiztosító Pénztár, 9 600 háziorvosi rendelővel van szerződésük, ez azt jelenti, hogy egy orvos átlagosan 24 konzultációt végez naponta.

Mivel a biztosító 15 perces konzultációkat számol el, egy óra alatt ez négy vizsgálatot jelent, vagyis napi 8 órában jön ki a 24.

A háziorvosok tevékenysége 40 százalékban az akut betegségek kezeléséből áll, 60 százalékban pedig a krónikus betegek ellátásából, a munkaidejük 1 százalékát fordítják megelőzésre. Gindrovel hozzátette, ezen nem lehet változtatni, hiszen egy lázas gyereket legalább két alkalommal meg kell vizsgálni a betegség lefolyása alatt, a krónikus betegeket legalább kéthavonta egyszer meg kell vizsgálja az orvos, amikor felírja a receptet a támogatott gyógyszerekre.

korábban írtuk

Az EU-s átlagnál kétszer nagyobb a szívroham következtében elhunytak száma Romániában
Az EU-s átlagnál kétszer nagyobb a szívroham következtében elhunytak száma Romániában

Romániában kétszer annyian halnak meg szívroham következtében, és háromszor több a szív- és érrendszeri megbetegedés, mint Európában – tájékoztatott kedden Andrei Baciu egészségügyi államtitkár.

A bürokráciát kellene csökkenteni

Észszerűsíteni kellene az egészségügyben a bürokratikus lépéseket, a felszabaduló időben az orvosok foglalkozhatnának a megelőzéssel – fejtette ki lapunknak Opris Zsolt, az orvosi kamara Kovászna megyei elnöke.

Idézet
Minden orvos szívesebben végezne szűrővizsgálatokat, küldené el a listáján levő nem beteg személyeket különböző kivizsgálásokra, kiértékelve azok eredményét, mintsem hogy a jelentések végeláthatatlan sorát gyártsa, kitöltve a huszonnegyedik űrlapot is

– mondta az orvosok szakmai szervezetének háromszéki elnöke. Hozzátette, az egyszerűsítést nem az átláthatóság rovására kell végrehajtani, de például a jelentések egy részét össze lehetne vonni, és elég lenne egy is. Kifejtette, a háziorvosi szakma rajta van a preventív orvosi szakágak listáján, ám a gyakorlatban az történik, hogy a megelőzéssel csak akkor tudnak foglalkozni, ha a betegeik problémáit megoldották. Először gyógyítanak, és ha marad idő – de legtöbb esetben nem marad – , sor kerül a prevencióra is.

Hozzátette, érdemleges prevencióval akkor lehet foglalkozni, ha nem kell az egészségügyben „tüzet oltani”, ám jelenleg az alapellátásban és a hiányszakmák szintjén olyan mértékű az orvoshiány, hogy a betegek ellátására sincsenek elegen.

Másrészt a megelőzés, az egészséges emberek szűrése, az egészségügyi nevelés időigényes és hálátlan feladat:

például egy életmentő sebészeti beavatkozás látványos, míg az nem annyira, ha elküldik a pácienst évente kétszer vércukormérésre, holott ugyanolyan életmentő lehet, ha időben, még a szövődmények megjelenése előtt felfedeznek egy betegséget. Opris Zsolt hangsúlyozta, az alapellátásban az orvosok túlterheltek, nincs utánpótlás, mert nem vonzó a fiatalok számára a szakma. „A prevenció többletteher a túlterhelt orvosok számára, holott anélkül nem lehet egészséges társadalmat építeni. Meg kell találni tehát a megoldást” – összegezte Opris Zsolt.

korábban írtuk

Megyénként változik a várható élettartam – Az életmód, a környezet, az egészségügy is befolyásoló tényező
Megyénként változik a várható élettartam – Az életmód, a környezet, az egészségügy is befolyásoló tényező

Átlagban 76,05 év a várható élettartam Romániában, ám a megyék között jelentős különbségek mutatkoznak az Országos Statisztikai Intézet nemrég közzétett adatai alapján.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Vázolták a parajdi sóbánya megmentésére tett többlépcsős javaslatukat a magyarországi szakértők a Krónikának 2.

Megmenthetőnek látták a vízzel elárasztott parajdi sóbányát júniusi ottjártukkor az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusa keretében terepszemlét tartott szakértői csoport tagjai.

Vázolták a parajdi sóbánya megmentésére tett többlépcsős javaslatukat a magyarországi szakértők a Krónikának 2.
2025. július 07., hétfő

RMDSZ: a magyar iskolák önállóak maradhatnak 500-nál kisebb diáklétszám esetén is

Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során „megvédte a magyar iskolákat, osztályokat” – tájékoztat hétfői közleményében a szövetség.

RMDSZ: a magyar iskolák önállóak maradhatnak 500-nál kisebb diáklétszám esetén is
2025. július 07., hétfő

Rezervátumba szállítják a bocsokat, miután anyjukat kilőtték, mert megölt egy motorost a Transzfogarasi úton

A Brassó megyei Zernyesten működő medverezervárumba szállítják azt a három bocsot, amelyek anyját kilőtték, miután végzett egy olaszországi motorossal a Transzfogarasi úton.

Rezervátumba szállítják a bocsokat, miután anyjukat kilőtték, mert megölt egy motorost a Transzfogarasi úton
2025. július 07., hétfő

Csaba testvér: ahogy Déváról lehetett irányítani a székelyföldi házakat, Csíksomlyóról is lehet vezetni a szórvány gyerekotthonokat

Csíksomlyón szolgálni egy szerzetesnek prémium – válaszolta Böjte Csaba testvér a Krónikának, amikor arról faggattuk, hogyan fogadja a dévai plébániáról az ősi Mária-kegyhelyre való áthelyezését, ahol lelkészként folytatja szolgálatát.

Csaba testvér: ahogy Déváról lehetett irányítani a székelyföldi házakat, Csíksomlyóról is lehet vezetni a szórvány gyerekotthonokat
2025. július 07., hétfő

Több településre lecsapott a vihar a Partiumban és Székelyföldön

Tetemes károkat okozott az ítéletidő hétfőn délután számos szilágysági településen. A vihar Zsibó városában háztetőket sodort le, fákat csavart ki tövestül, ugyanakkor Máramarosban és a Székelyföldön is tomboltak az elemek.

Több településre lecsapott a vihar a Partiumban és Székelyföldön
2025. július 07., hétfő

Szexuálisan molesztálta két kiskorú tanítványát egy erdélyi tanár, őrizetbe vették

Letartóztattak Kolozsváron egy matematikatanárt két tanítványa – egy 14 és egy 15 éves lány – szexuális bántalmazásáért.

Szexuálisan molesztálta két kiskorú tanítványát egy erdélyi tanár, őrizetbe vették
2025. július 07., hétfő

Több mint tíz fokkal visszaesik a hőmérséklet a héten, jönnek a zivatarok

Hétfőn és kedden még országszerte kitart a kánikula, szerdától azonban több mint tíz fokkal is visszaesik a nappali csúcshőmérséklet, és zivatarokra is számítani lehet.

Több mint tíz fokkal visszaesik a hőmérséklet a héten, jönnek a zivatarok
2025. július 07., hétfő

Meghosszabbították a hőségriasztást, de zivatarokra, jégesőre is figyelmeztetnek a meteorológusok

Meghosszabbította szerdáig az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a korábban kiadott vörös, narancssárga és sárga hőségriasztásokat.

Meghosszabbították a hőségriasztást, de zivatarokra, jégesőre is figyelmeztetnek a meteorológusok
2025. július 07., hétfő

Megnevezték a parajdi sóbánya helyreállításának kulcsát a magyarországi szakértők a Krónikának 1.

Parajd és térsége lakosságának tartós biztonsága érdekében elengedhetetlen a sóbánya stabilitásának fenntartása az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusának keretében a helyszínen járt szakértői csoport szerint.

Megnevezték a parajdi sóbánya helyreállításának kulcsát a magyarországi szakértők a Krónikának 1.
2025. július 06., vasárnap

Ellehetetlenítik a romániai magyar oktatás jövőjét a kormány közoktatást érintő intézkedései az RMPSZ szerint

Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes egészében elutasítja a kilátásba helyezett megszorításokat.

Ellehetetlenítik a romániai magyar oktatás jövőjét a kormány közoktatást érintő intézkedései az RMPSZ szerint