Tőkés László szavaz Archív felvétel
Erdélyi politikai perpatvar helyszíne volt a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának csütörtöki, Budapesten rendezett ülése, amelyen kiütköztek az RMDSZ politikusai, valamint Tőkés László EMNT-elnök közötti ellentétek. Az RMDSZ azt állítja, hogy Tőkés nem az erdélyi EP-jelöltekre szavazott, az EMSZ pedig nem buzdított az összefogás támogatására.
2024. június 14., 19:542024. június 14., 19:54
2024. június 14., 20:422024. június 14., 20:42
Heves vita alakult ki az RMDSZ, valamint az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) képviselői között a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának csütörtöki ülésén. A polémia tárgya az volt, hogy az Országgyűlés munkáját tanácsadó intézményként segítő fórum plenárisán az RMDSZ az EMSZ szemére vetette, hogy a márciusban kötött választási megállapodásban rögzítettel ellentétben nem állt ki teljes mellszélességgel a közös európai parlamenti jelöltlista támogatása mellett.
Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke ugyanakkor pénteken közleményben hozott nyilvánosságra részleteket az ott elhangzottakból. Többek között azt, hogy felszólalásában Szabó Ödön, az RMDSZ Bihar megyei parlamenti képviselője „alantas támadást” indított az EMSZ, személy szerint pedig Csomortányi István, az EMSZ ügyvezető elnöke ellen, továbbá Csoma Botond Kolozs megyei képviselő szintén az EMSZ-t „kárhoztatta, ugyanakkor – a volt református püspök közleménye szerint – „személyeskedő támadást” intézett az EMNT elnöke ellen.
Közleménye szerint Tőkés gratulált az RMDSZ választási sikeréhez, hozzátéve: ezt azonban aligha lehet „történelminek” minősíteni, hiszen 2009-ben akkori tényleges összefogás három európai parlamenti mandátumot és közel 9 százalékos szavazatarányt eredményezett a mostani két EP-képviselői hellyel szemben. „Sajnálatosnak minősítette, hogy az idei RMDSZ–EMSZ együttműködési megállapodást az RMDSZ több esetben megszegte. (…) Nem utolsósorban Tőkés László visszautasította az EMSZ szervezetét és elnökét ért vádaskodásokat, amelyek igencsak a balliberális kampány- és pártpropaganda eszköztárába illenek” – olvasható az EMNT-elnök pénteki közleményében. Mint ismert, Tőkés 2007-ben függetlenként, 2009-ben az EMNT és az RMDSZ közös jelöltjeként, 2014-ben pedig a Fidesz listáján szerepelve nyert európai parlamenti mandátumot.
Csoma Botond parlamenti képviselő, a szövetség szóvivője a Krónikának elmondta, ő akkor reagált Tőkés Lászlónak a KMKF-en elhangzott felszólalására, amikor az EMNT elnöke közölte, hogy az EMSZ valamennyi, az RMDSZ-szel szembeni vállalását teljesítette, és arra buzdított a június 9-ei választásokat megelőzően, hogy az erdélyi magyarok szavazzanak az összefogás listájára. „Sok helyről – és itt hangsúlyozom: nem Kolozs megyéről beszélek – visszahallottuk, hogy az EMSZ fű alatt arra buzdította szimpatizánsait, ne szavazzanak az összefogás európai parlamenti jelöltlistájára, azt állítva, hogy úgy sem érjük el az 5 százalékos küszöböt. Az aláírásgyűjtésben sem segítettek. Az volt az érzésünk, hogy nekik megfelelne a képviselet elveszítésével járó kudarc, holott ez az erdélyi magyarság kudarca lett volna” – jelentette ki Csoma Botond.
A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának (KMKF) plenáris ülése az Országházban
Fotó: Országgyűlés
(Mint ismert, az RMDSZ és az EMSZ megállapodása nyomán az EP-lista 4. helyét Szilágyi Zsolt, az EMSZ külügyi és nemzetpolitikai kabinetjének vezetője foglalta el). Az RMDSZ honatyája a budapesti tanácskozáson Tőkés László szemére vetette, hogy június 9-én nagyváradi szavazókörzetében az öt szavazólap közül nem vette át az EP-jelölteket sorjázó íveket, erre az EMNT elnöke azzal vádolta Csomát, hogy „spicliktől származó információkat közöl”, és megsérti a szavazás titkosságát.
„Mi ezt az RMDSZ szavazóbiztosaitól tudjuk. Tőkés László az ülés végén, tanúk előtt elismerte nekem, hogy Romániában nem szavazott EP-listára, hanem átment Magyarországra és ott voksolt a Fidesz jelöltjeire, mondván, hogy Winkler Gyulára és Vincze Lorántra nem tudott szavazni. Holott szerintem erdélyi magyarként fontosabb lett volna az erdélyi összefogás listájára szavaznia, mert itt az volt a tét, hogy bejutunk-e az uniós törvényhozásba” – állította a Krónikának nyilatkozva az RMDSZ parlamenti képviselője. Csoma hozzátette: nem személyeskedett Tőkéssel, mindvégig püspök úrnak szólította, és éppen azért vetette fel ezeket a kérdéseket, mert az EMNT elnöke nem akármilyen tekintéllyel bír a nemzeti tanács, az EMSZ hívei, az erdélyi magyarok körében.
Lapunk az RMDSZ képviselőjének nyilatkozata kapcsán kikérte Tőkés László EMNT-elnök álláspontját is, amint választ kapunk, közölni fogjuk.
A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) 2004 őszén alakult meg azzal a céllal, hogy tanácsadó intézményként segítse a magyar Országgyűlés munkáját. A KMKF tagjai az Országgyűlés frakcióinak küldöttei, a Magyarországgal szomszédos országok parlamentjeinek, regionális, vagy megyei közgyűléseinek azon képviselői, akik az ott működő magyar szervezetek támogatásával szerezték mandátumukat, valamint az Európai Parlament magyar párt tagjaként megválasztott képviselői. A KMKF-ben ilyen módon teljes jogú tagként jelenleg képviselteti magát:
Magyarországról a Fidesz Magyar Polgári Szövetség, a Kereszténydemokrata Néppárt, a Momentum, a Magyar Szocialista Párt, a Jobbik Magyarországért Mozgalom, a Mi Hazánk Mozgalom, a Párbeszéd Magyarországért Párt, illetve a Lehet Más a Politika,
Romániából a Romániai Magyar Demokrata Szövetség, az Erdélyi Magyar Szövetség, valamint a Magyar Polgári Erő,
Szlovákiából a Magyar Szövetség,
Szerbiából a Vajdasági Magyar Szövetség,
Ukrajnából a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség,
Horvátországból a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége,
Szlovéniából a szlovéniai magyarság parlamenti képviselője, valamint
EP-képviselők.
Létrejött a hárompárti megállapodás az idei választási „szuperévre” az RMDSZ és „versenypártjai” között, viszont azzal a különbséggel, hogy nem a három alakulat lépett szövetségre egymással, hanem az RMDSZ külön-külön az EMSZ-szel és az MPE-vel.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
A 753 tonnás turbinát szállító gigaszállítmány hossza 118 méter, szélessége 6, magassága 5,4 méter, és majdnem egy hét alatt teszi meg a közel 200 kilométeres távolságot.
George Simion letartóztatja Klaus Iohannist, illetve a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ összes képviselőjét, és elveszi a házukat – áll egy névtelen levélben, amelyet több nagyszebeni postaládában is elhelyeztek.
Évek óta fesztiválozom, így bátran kijelenthetem, hogy a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál mindig ugyanolyan, de számomra most nagyon más.
Nagyszabású migrációellenes akciókat szervezett a határrendészet két napon át Arad megyében, a román–magyar határhoz közeli utakon, amelyeken a magyar és a német rendőrség munkatársai is részt vettek.
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a környéken élőket a Bihar megyei katasztrófavédelmi felügyelőség pénteken reggel 6.30 óra környékén, miután medvét láttak a Kövesegyháza és Sástelek közötti erdőben – írja az Ebihoreanul.ro helyi portál.
Az elnökválasztáson való részvételre és a magyar felsőoktatás jövőjének támogatására kérik a volt és jelenlegi diákokat, pedagógusokat a magyar nyelven oktató romániai felsőfokú intézmények vezetői, vezetőségi tagjai.
4 hozzászólás