Hiába keresi, nincs. Időnkét el-eltűnnek bizonyos gyógyszerek a patikák raktáraiból
Fotó: Jakab Mónika
Akut gyógyszerhiányra hívták fel a figyelmet a krónikus betegek. Szabó Péter, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke lapunknak árnyalta a képet, szerinte nem az a gond, hogy sok orvosság nem szerezhető be Romániában, hanem az, hogy különböző termékek minden magyarázat nélkül hónapokra eltűnnek, majd újra megjelennek a piacon, ez pedig esetlegessé, kiszámíthatatlanná teszi az ellátást.
2021. július 20., 19:292021. július 20., 19:29
Az európai országokban megvásárolható gyógyszerek alig fele kapható meg Romániában – hívta fel a figyelmet hétfőn a Krónikus Betegek Szövetsége. A szervezet nyílt levelében úgy fogalmazott, a hazai betegek kénytelenek „külföldről, szatyrokban behozni az orvosságot”, ami nem elég, hogy sokkal drágább az itthoni árakhoz képest, de ilyen módon még állami támogatásban sem részesülnek.
A Krónikus Betegek Szövetsége a probléma gyökerére is rámutatott: mint a nyílt levélben aláhúzták,
Magyarázatuk szerint ennek a hátterében az áll, hogy az Európai Unió tagországai közül Románia fordítja a legkevesebb pénzt az egészségügyre, az uniós szinten legkisebb gyógyszerár politikáját folytatja, ezen felül még ráteszik a gyógyszerekre a clawback adót, ami az orvosságok eladási árának több mint 20 százalékát teszi ki.
Cezar Irimia, a Krónikus Betegek Szövetségének elnöke és Rozalina Lăpădatu alelnök úgy fogalmaz, az egészségügyi rendszer valós reformjára lenne szükség, hogy ezeket a gondokat orvosolni lehessen.
A szövetség a betegek és a kezelőorvosok visszajelzései alapján össze is állított egy listát a hiányzó gyógyszerekről, ezeken legalább 25 termék szerepel. A nyílt levélben arra is kitérnek, hogy évek óta várják, hogy a döntéshozók napirendre tűzzék a hiányzó gyógyszerek problémáját, és megoldják a gyógyszerkrízist.
– húzzák alá a krónikus betegek, akik szerint az elmúlt években bebizonyosodott, hogy ezek az intézkedések nem eredményezték a várt hatást, hanem épp ellenkezőleg, csak tovább mélyítették a gyógyszerkrízist, és sok hazai beteget létfontosságú kezelés nélkül hagytak.
A nyílt levélben az érintettek továbbá megfogalmazzák, készek minden egyeztetésre, munkacsoportban való részvételre, hogy ezt a válságot megoldják.
Fotó: Jakab Mónika
„Harminc éve nem sikerült megoldani a kiszámítható, folyamatos gyógyszerellátást” – nyilatkozta hasonlóképpen hétfői megkeresésünkre Szabó Péter, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke. Felidézte,
„Másfél évig volt hiánycikk az Eurothyrox, a pajzsmirigy-elégtelenség kezelésére használt gyógyszer, egy ideje megoldódott az ellátás. Két-három hónapja a cukorbetegség kezelésében használt Siofor hiopoglikémiás gyógyszer szerezhető be nehezen, de a reumás fájdalmak kezelésében használt egyik tabletta, egy szemcsepp, és egy hormonkészítmény is hiánycikknek számít” – sorolta a gyógyszerész.
Rámutatott, néhány esetben körlevélben értesítik a lerakatok a gyógyszertárakat, ha valamelyik készítmény eltűnik, de gyakori, hogy csak akkor szembesülnek a helyzettel, amikor a betegek kétségbeesetten keresik patikáról patikára járva valamelyik orvosságot. A gyógyszerészek ilyenkor a belső fórumaikon egymást kérdezgetik, hogy raktáron maradt meg valakinek az adott gyógyszerből, hogy segítsenek a betegeken, de ez a megoldás csak néhány hétig működik, amíg minden patikából el nem fogynak a tartalékok. „Ismerjük a krónikus betegeinket, tudjuk, milyen gyógyszerre van szükségük, próbáljuk beszerezni, de tehetetlenek vagyunk, ha az ügynök azt válaszolja, nincs a lerakatban” – húzta alá Szabó Péter. Hozzátette, az orvosokkal is gyakran konzultálnak, de ők is nehezen cserélik le a bevált orvosságot, a gyógyszertárakra, a betegekre bízzák, hogy szerezze be a megfelelő készítményt. Így valóban sok beteg külföldről háromszoros-ötszörös áron szerzi be a szükséges orvosságot.
– osztotta meg velünk tapasztalatait a gyógyszerészkamara elnöke. Emlékeztetett, hogy a Romániában 10 lejért kapható Euthyrox tablettát 250 lejért hozták be külföldről, amikor az országban nem volt elérhető. Szabó Péter szerint a gyártókkal egyeztetve kormányzati szinten kellene megoldást találni, hogy kiszámítható legyen a gyógyszerellátás.
A témában kerestük Vass Leventét, a bukaresti egészségügyi minisztérium államtitkárát, aki későbbre ígért tájékoztatást.
Két fiatal férfit azzal gyanúsítanak, hogy megtámadtak és kiraboltak egy 85 éves nőt Nagyszebenben, az áldozatot megütötték, és elloptak tőle 60 ezer eurót.
A Temes megyei bíróság csütörtökön három év letöltendő börtönre ítélte többrendbeli vesztegetés elfogadása miatt Marian Gaşpar sebészt, a temesvári kardiológiai intézet szívsebészeti osztályának volt vezetőjét.
Korszerű, több mint 9700 férőhelyes stadion fog épülni Brassóban – tájékoztatott csütörtökön Mihai Constantin.
A hétvégi szigorlatot azért vezették be, hogy ne nőjön a sofőriskolák végzőseinek várakozási ideje, ugyanakkor temesváriak segítik ki az aradi vizsgabiztosokat, miután öt ellen vesztegetés gyanúja miatt eljárást folytat a korrupcióellenes ügyészség.
Kolozsvár bekerült a londoni alapítású Time Out globális utazási magazin egyik toplistájába, mégpedig az eddig méltatlanul alulértékelt, ezért 2025-ben felkeresésre ajánlott izgalmas európai turisztikai célpontok közé.
Csütörtök hajnali 5 órakor egy égő házhoz riasztották a tűzoltókat Aradon. A lángok Buzsák negyedben, egy Caisului utcai családi házban csaptak fel.
Idén a hagyományos időponttól eltérően, november 10-én tartják a papjelöltek befogadásának szertartását Gyulafehérváron.
Büntetőeljárást indított a rendőrség egy 37 éves vajdahunyadi férfi ellen, aki egy airsoft pisztollyal próbált ráijeszteni valakire – közölte szerda este a Hunyad megyei rendőrség.
Gyógyszerhiánnyal, illetve a gyógyszerárak elszabadulásával riogatnak a szakmai szervezetek, miután az EU új irányelve új környezetvédelmi intézkedéseket követel a gyógyszergyártóktól. Szakemberrel jártuk körül a romániai gyógyszerpiac anomáliáit.
Orosz Krisztofer Levente személyében magyar alpolgármestere van Máramarosszigetnek.
szóljon hozzá!