Hiába keresi, nincs. Időnkét el-eltűnnek bizonyos gyógyszerek a patikák raktáraiból
Fotó: Jakab Mónika
Akut gyógyszerhiányra hívták fel a figyelmet a krónikus betegek. Szabó Péter, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke lapunknak árnyalta a képet, szerinte nem az a gond, hogy sok orvosság nem szerezhető be Romániában, hanem az, hogy különböző termékek minden magyarázat nélkül hónapokra eltűnnek, majd újra megjelennek a piacon, ez pedig esetlegessé, kiszámíthatatlanná teszi az ellátást.
2021. július 20., 19:292021. július 20., 19:29
Az európai országokban megvásárolható gyógyszerek alig fele kapható meg Romániában – hívta fel a figyelmet hétfőn a Krónikus Betegek Szövetsége. A szervezet nyílt levelében úgy fogalmazott, a hazai betegek kénytelenek „külföldről, szatyrokban behozni az orvosságot”, ami nem elég, hogy sokkal drágább az itthoni árakhoz képest, de ilyen módon még állami támogatásban sem részesülnek.
A Krónikus Betegek Szövetsége a probléma gyökerére is rámutatott: mint a nyílt levélben aláhúzták,
Magyarázatuk szerint ennek a hátterében az áll, hogy az Európai Unió tagországai közül Románia fordítja a legkevesebb pénzt az egészségügyre, az uniós szinten legkisebb gyógyszerár politikáját folytatja, ezen felül még ráteszik a gyógyszerekre a clawback adót, ami az orvosságok eladási árának több mint 20 százalékát teszi ki.
Cezar Irimia, a Krónikus Betegek Szövetségének elnöke és Rozalina Lăpădatu alelnök úgy fogalmaz, az egészségügyi rendszer valós reformjára lenne szükség, hogy ezeket a gondokat orvosolni lehessen.
A szövetség a betegek és a kezelőorvosok visszajelzései alapján össze is állított egy listát a hiányzó gyógyszerekről, ezeken legalább 25 termék szerepel. A nyílt levélben arra is kitérnek, hogy évek óta várják, hogy a döntéshozók napirendre tűzzék a hiányzó gyógyszerek problémáját, és megoldják a gyógyszerkrízist.
– húzzák alá a krónikus betegek, akik szerint az elmúlt években bebizonyosodott, hogy ezek az intézkedések nem eredményezték a várt hatást, hanem épp ellenkezőleg, csak tovább mélyítették a gyógyszerkrízist, és sok hazai beteget létfontosságú kezelés nélkül hagytak.
A nyílt levélben az érintettek továbbá megfogalmazzák, készek minden egyeztetésre, munkacsoportban való részvételre, hogy ezt a válságot megoldják.
Fotó: Jakab Mónika
„Harminc éve nem sikerült megoldani a kiszámítható, folyamatos gyógyszerellátást” – nyilatkozta hasonlóképpen hétfői megkeresésünkre Szabó Péter, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke. Felidézte,
„Másfél évig volt hiánycikk az Eurothyrox, a pajzsmirigy-elégtelenség kezelésére használt gyógyszer, egy ideje megoldódott az ellátás. Két-három hónapja a cukorbetegség kezelésében használt Siofor hiopoglikémiás gyógyszer szerezhető be nehezen, de a reumás fájdalmak kezelésében használt egyik tabletta, egy szemcsepp, és egy hormonkészítmény is hiánycikknek számít” – sorolta a gyógyszerész.
Rámutatott, néhány esetben körlevélben értesítik a lerakatok a gyógyszertárakat, ha valamelyik készítmény eltűnik, de gyakori, hogy csak akkor szembesülnek a helyzettel, amikor a betegek kétségbeesetten keresik patikáról patikára járva valamelyik orvosságot. A gyógyszerészek ilyenkor a belső fórumaikon egymást kérdezgetik, hogy raktáron maradt meg valakinek az adott gyógyszerből, hogy segítsenek a betegeken, de ez a megoldás csak néhány hétig működik, amíg minden patikából el nem fogynak a tartalékok. „Ismerjük a krónikus betegeinket, tudjuk, milyen gyógyszerre van szükségük, próbáljuk beszerezni, de tehetetlenek vagyunk, ha az ügynök azt válaszolja, nincs a lerakatban” – húzta alá Szabó Péter. Hozzátette, az orvosokkal is gyakran konzultálnak, de ők is nehezen cserélik le a bevált orvosságot, a gyógyszertárakra, a betegekre bízzák, hogy szerezze be a megfelelő készítményt. Így valóban sok beteg külföldről háromszoros-ötszörös áron szerzi be a szükséges orvosságot.
– osztotta meg velünk tapasztalatait a gyógyszerészkamara elnöke. Emlékeztetett, hogy a Romániában 10 lejért kapható Euthyrox tablettát 250 lejért hozták be külföldről, amikor az országban nem volt elérhető. Szabó Péter szerint a gyártókkal egyeztetve kormányzati szinten kellene megoldást találni, hogy kiszámítható legyen a gyógyszerellátás.
A témában kerestük Vass Leventét, a bukaresti egészségügyi minisztérium államtitkárát, aki későbbre ígért tájékoztatást.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.
szóljon hozzá!