Hiába keresi, nincs. Időnkét el-eltűnnek bizonyos gyógyszerek a patikák raktáraiból
Fotó: Jakab Mónika
Akut gyógyszerhiányra hívták fel a figyelmet a krónikus betegek. Szabó Péter, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke lapunknak árnyalta a képet, szerinte nem az a gond, hogy sok orvosság nem szerezhető be Romániában, hanem az, hogy különböző termékek minden magyarázat nélkül hónapokra eltűnnek, majd újra megjelennek a piacon, ez pedig esetlegessé, kiszámíthatatlanná teszi az ellátást.
2021. július 20., 19:292021. július 20., 19:29
Az európai országokban megvásárolható gyógyszerek alig fele kapható meg Romániában – hívta fel a figyelmet hétfőn a Krónikus Betegek Szövetsége. A szervezet nyílt levelében úgy fogalmazott, a hazai betegek kénytelenek „külföldről, szatyrokban behozni az orvosságot”, ami nem elég, hogy sokkal drágább az itthoni árakhoz képest, de ilyen módon még állami támogatásban sem részesülnek.
A Krónikus Betegek Szövetsége a probléma gyökerére is rámutatott: mint a nyílt levélben aláhúzták,
Magyarázatuk szerint ennek a hátterében az áll, hogy az Európai Unió tagországai közül Románia fordítja a legkevesebb pénzt az egészségügyre, az uniós szinten legkisebb gyógyszerár politikáját folytatja, ezen felül még ráteszik a gyógyszerekre a clawback adót, ami az orvosságok eladási árának több mint 20 százalékát teszi ki.
Cezar Irimia, a Krónikus Betegek Szövetségének elnöke és Rozalina Lăpădatu alelnök úgy fogalmaz, az egészségügyi rendszer valós reformjára lenne szükség, hogy ezeket a gondokat orvosolni lehessen.
A szövetség a betegek és a kezelőorvosok visszajelzései alapján össze is állított egy listát a hiányzó gyógyszerekről, ezeken legalább 25 termék szerepel. A nyílt levélben arra is kitérnek, hogy évek óta várják, hogy a döntéshozók napirendre tűzzék a hiányzó gyógyszerek problémáját, és megoldják a gyógyszerkrízist.
– húzzák alá a krónikus betegek, akik szerint az elmúlt években bebizonyosodott, hogy ezek az intézkedések nem eredményezték a várt hatást, hanem épp ellenkezőleg, csak tovább mélyítették a gyógyszerkrízist, és sok hazai beteget létfontosságú kezelés nélkül hagytak.
A nyílt levélben az érintettek továbbá megfogalmazzák, készek minden egyeztetésre, munkacsoportban való részvételre, hogy ezt a válságot megoldják.
Fotó: Jakab Mónika
„Harminc éve nem sikerült megoldani a kiszámítható, folyamatos gyógyszerellátást” – nyilatkozta hasonlóképpen hétfői megkeresésünkre Szabó Péter, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke. Felidézte,
„Másfél évig volt hiánycikk az Eurothyrox, a pajzsmirigy-elégtelenség kezelésére használt gyógyszer, egy ideje megoldódott az ellátás. Két-három hónapja a cukorbetegség kezelésében használt Siofor hiopoglikémiás gyógyszer szerezhető be nehezen, de a reumás fájdalmak kezelésében használt egyik tabletta, egy szemcsepp, és egy hormonkészítmény is hiánycikknek számít” – sorolta a gyógyszerész.
Rámutatott, néhány esetben körlevélben értesítik a lerakatok a gyógyszertárakat, ha valamelyik készítmény eltűnik, de gyakori, hogy csak akkor szembesülnek a helyzettel, amikor a betegek kétségbeesetten keresik patikáról patikára járva valamelyik orvosságot. A gyógyszerészek ilyenkor a belső fórumaikon egymást kérdezgetik, hogy raktáron maradt meg valakinek az adott gyógyszerből, hogy segítsenek a betegeken, de ez a megoldás csak néhány hétig működik, amíg minden patikából el nem fogynak a tartalékok. „Ismerjük a krónikus betegeinket, tudjuk, milyen gyógyszerre van szükségük, próbáljuk beszerezni, de tehetetlenek vagyunk, ha az ügynök azt válaszolja, nincs a lerakatban” – húzta alá Szabó Péter. Hozzátette, az orvosokkal is gyakran konzultálnak, de ők is nehezen cserélik le a bevált orvosságot, a gyógyszertárakra, a betegekre bízzák, hogy szerezze be a megfelelő készítményt. Így valóban sok beteg külföldről háromszoros-ötszörös áron szerzi be a szükséges orvosságot.
– osztotta meg velünk tapasztalatait a gyógyszerészkamara elnöke. Emlékeztetett, hogy a Romániában 10 lejért kapható Euthyrox tablettát 250 lejért hozták be külföldről, amikor az országban nem volt elérhető. Szabó Péter szerint a gyártókkal egyeztetve kormányzati szinten kellene megoldást találni, hogy kiszámítható legyen a gyógyszerellátás.
A témában kerestük Vass Leventét, a bukaresti egészségügyi minisztérium államtitkárát, aki későbbre ígért tájékoztatást.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!