Fotó: Végh Balázs
Mindössze öt-hat kilométer útszakasz újraaszfaltozását tudja finanszírozni a Kovászna megyei önkormányzat abból a pénzből, amit a kormánytól útjavításra és karbantartásra kapott. Háromszék úthálózata 850 kilométer hosszú, a teljes felújításra és karbantartásra legalább 25 millió lejre volna szükség. Idén a háromszéki megyei és községi utak javítására és karbantartására 4,9 millió lejt utalt ki a kormány – Tamás Sándor megyei tanácselnök szerint az országban Kovászna megye kapta a legkisebb összeget erre a célra. A székelyföldi megye egyébként az elmúlt évben még ennél is kevesebb pénzt kapott a központi költségvetésből: az év elején még 4,6 millió lej állt a megyei önkormányzat rendelkezésére, ebből augusztusban 450 ezer lejt visszavettek.
Tamás Sándortól megtudtuk, az idén kapott összegből az utak hótalanítására és kátyúzására is kell elkülöníteni, így mindössze néhány kilométer útszakasz aszfaltozására marad pénzük. Elmondta továbbá, a háromszéki önkormányzat a Tízezer kilométer megyei és helyi érdekeltségű út korszerűsítése elnevezésű kormányprogramból próbál pénzt lehívni. A program keretében az önkormányzat 42 pályázatot nyújtott be a fejlesztési minisztériumhoz, ezek közül hatot megyei utak korszerűsítésére, kettőt hidak helyreállítására és 34 iratcsomót helyi érdekeltségű út, vagyis községi út és utca felújítására. A projektek értéke meghaladja a 468 millió lejt. Tamás Sándor hangsúlyozta, idén prioritást élvez a Kézdivásárhely–Bálványos–Szent Anna-tó–Bükszád-útszakasz teljes felújítása, a 36 kilométeres szakasz nagyon fontos a turizmus fejlesztése szempontjából. Ugyanakkor a Regionális Operatív Programból lehívott 15,5 millió euróból felújítják a Kovászna és Kézdivásárhely közötti útszakaszt.
A kormány által biztosított pénzkeretből a Hargita Megyei Tanács idén is körülbelül 13 millió lejt útfeljavításra, és további 5 millió lejt nyári és téli karbantartási munkálatokra fordítana. Mindez azonban pénteken dől el véglegesen, amikor a megyei közgyűlés döntést hoz a 2011-es költségvetésről – tudtuk meg Borboly Csabától, a megyei tanács elnökétől.
Az elöljáró elmondta, jogos a lakosság elégedetlensége, hiszen ebből a büdzséből nagyon kevés munkálatot lehet elvégezni.
Az idei költségvetést, akárcsak tavaly, pályázati úton megszerzett öszszegekkel egészítenék ki. Borboly példaként a 132-es megyei út felújítását említette, amelynek felújítása idén szeptemberben fejeződik be, és amelyet egy 67 millió lejes pályázati finanszírozásból kiviteleznek. Szintén pályázati pénzekből lesz felújítva idén a 123A megyei út is Csíkszentkirály és Tusnád között, a pályázat megnyert értéke 47 millió lej. Ezenkívül újabb fontos megyei utak rehabilitációjára nyújtottak be pályázatot: a Tízezer kilométer megyei és helyi érdekeltségű út korszerűsítése elnevezésű program keretében közel 70 millió lejből újítanák fel a a DJ 125 és DJ 125A megyei utakat, valamint a csíkszentdomokosi letérőtől a gyergyószentmiklósi 4-es kilométerkőig tartó útszakaszt is.
Borboly sikerként könyveli el azt, hogy a megyében található 850 km útból 500 km le van aszfaltozva, ebből 175 kilométernyi utat jelen mandátum alatt rehabilitáltak. „Tudtuk tartani ígéretünket, sőt túl is teljesítettük, és szeretnénk tartani ezt a lendületet a mandátum végéig” – fejtette ki az elöljáró. A Krónika kérdésére, hogy a megyei önkormányzat finanszírozza-e különböző települések útszakaszainak felújítását, Borboly kijelentette, Hargita megye tanácsa csak a megyei utakért felel, de előfordult már, hogy saját költségvetésüket átcsoportosítva ügykezelésbe vettek néhány községi utat is. „Így, év elején korai jóslatokba bocsátkozni, hogy megfelelőképpen tudunk-e majd gazdálkodni 2011-ben, ez csak később fog kiderülni” – summázta az elöljáró.
A járható utak továbbra is prioritást képeznek a megyei önkormányzatnál, ezért gyakran kevésbé fontos programoktól is elvonnak alapokat, hogy az úthálózat felújításával haladjanak.
Bihar megye önkormányzata egyelőre nem tudja még, hogy idén mennyi pénzt fordíthat az utak karbantartására. Mircea Jacan, a Bihar Megyei Tanács szóvivője a Krónika érdeklődésére elmondta, már az elmúlt évben is nagyon kevés pénzt kaptak államkasszából útfelújításokra. A megyei és községi utak korszerűsítésére Bihar 19,4 millió lejből gazdálkodhatott, bár az eredeti ígéret szerint húszmilliót kellett volna ideutalni.
Megtudtuk: Bihar megye is európai uniós pályázatokból próbálja pótolni a kieső pénzt, de, mint a szóvivő megjegyezte, sokszor még arra sem jut, hogy az ezekhez szükséges 2, 5 vagy 10 százalékos önrészt biztosítsa az önkormányzat. Mircea Jacan szerint egyébként Bihar azért kaphatott relatív nagyobb összeget útfelújításra, mint például Kovászna megye, mert a pénzelosztásnál valószínűleg figyelembe veszik a megye úthálózatának méretét is.
Ioan Şereş, a Szatmár Megyei Tanács műszaki igazgatóságának ügyvezetője lapunk kérdésére elmondta, a partiumi megye területén 820 kilométernyi megyei rangú út található. „Ebből 550 kilométernyi aszfaltozott szakasz, és ahogy minden évben, idén is amint az időjárás engedi, betömjük az azokon keletkezett gödröket” – fogalmazott az igazgató. Şereş szerint az időjárási viszonyok gyors és radikális változásai és az utak régi állapota miatt folyamatos karbantartásra van szükség. A nagy nyári meleg és a komoly téli lehűlés, illetve az utóbbi évek megnőtt csapadékmennyisége nagyon tönkretette a 70-es, 80-as években épített utakat.
„Mivel annak idején nem terveztek komoly alapot ezeknek az utaknak, nem bírják a megnövekedett forgalmat, illetve a sűrűn közlekedő, túlterhelt teherszállítók is erősen rongálják az állagukat” – részletezte a szakember. Szatmár megye a Hivatalos Közlöny adatai szerint 2011-re közel 11,9 millió lejt kapott útkarbantartásra. Ez az összeg a hozzáadottérték-adóból (TVA) származik, és hó-eltakarításra, illetve kátyúzásra költik majd. Şereş szerint az összeg a tavalyival megegyező, és tapasztalataik szerint csak a legszükségesebb műveletekre elegendő. Emellett a szatmáriak elvileg mintegy 200 kilométernyi megyei utat rehabilitálhatnak majd a Környezetvédelmi és Vidékfejlesztési Minisztérium által meghirdetett programja keretében, amelyben Szatmárnémeti városa is pályázik két, a város közigazgatási határában futó út korszerűsítésére.
Emellett az uniós alapokból több mint 28 kilométernyi utat építenek újjá, és több határon átnyúló útszakasz rehabilitálására is pályáznak magyarországi partnereikkel, valamint azt tervezik, banki kölcsönből rehabilitálnak majd néhány fontosabb megyei utat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.