Kevés a magyar nemzetiségű szakember a romániai igazságszolgáltatási fórumokon
Fotó: Rostás Szabolcs
Változatlanul kevés a fiatal magyar szakember az Országos Bíró- és Ügyészképző Intézet friss végzősei között. Ennek okát a Krónikának nyilatkozó Máté András Levente kolozsvári ügyvéd abban látja, hogy alig felvételiznek magyarok a bukaresti posztgraduális magisztrátusképzőbe. A jogász úgy véli, addig is, amíg áttörés lesz ezen a téren, örvendetes fejleménynek számít, hogy Erdélyben egyre több fiatal magyar ügyvéd kezdi el a pályáját.
2023. június 16., 15:132023. június 16., 15:13
2023. június 16., 19:562023. június 16., 19:56
Idén – immár második alkalommal 51 bírát és 15 ügyészt nevezett ki Klaus Iohannis államfő a Bukarestben működő Országos Bíró- és Ügyészképző Intézet végzősei közül. Míg a magisztrátusképzőt elvégzett 101 fiatal szakember első, márciusi hullámában egyetlen magyar nevet sem találtunk, a június 14-i kinevezések nemzetiségi aránya valamivel jobb.
Egyikük – egy hölgy – a Dâmbovița megyei Găești bíróságára került, további két magyar bíró a Zsil-völgyében kezdheti el pályafutását. A Szatmár és Bihar megyei városokba kihelyezett bírák viszont mind román nemzetiségűek.
Máté András Levente kolozsvári ügyvéd – aki 2016-ban visszavonult az aktív politizálástól, azelőtt Kolozs megyei parlamenti képviselőként, az RMDSZ alsóházi frakcióvezetőjeként tevékenykedett – a Krónika érdeklődésére elmondta, hogy ez a helyzet addig nem fog változni, amíg lényegesen több erdélyi magyar nem felvételizik az Országos Bíró- és Ügyészképző Intézetbe, és azt sikeresen el nem végzi. „Már a jogászképzés során, az egyetemen fel kéne erre készíteni a magyar fiatalokat, hiszen a bírói és ügyészi szakma egy külön pálya.
Egyértelmű, hogy sokkal több magyar bíróra és ügyészre van szükség Erdély magyarok lakta régióiban” – fogalmazott a Krónikának a Kolozsváron ügyvédi irodát működtető szakember.
Máté szerint a peres eljárások során fontos szerepe van annak, ha a bíró tud magyarul is az erdélyi településeken. Több pozitív tapasztalata volt már Kolozsváron, amikor a magyar bírónő a románul rosszul beszélő idős peres felet anyanyelvén kérdezte meg, hogy pontosan értse, miről is van szó. A bírói testületekben dolgozó néhány magyar szakember azonban még távol áll attól az állapottól, hogy a nyelvi problémák minden esetben könnyűszerrel áthidalhatóak legyenek.
Öröm az ürömben, hogy ha nincs is elég magyar bíró és ügyész az erdélyi bíróságokon és törvényszékeken, illetve az ügyészségeken, az utóbbi tíz-húsz évben látványosan megnőtt az erdélyi ügyvédi kamarák fiatal magyar tagjainak száma. A Sapientia–EMTE-n és a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen diplomázó magyar jogászok közül sokan sikeresen veszik az egyetem utáni vizsgát, amivel ügyvédbojtárként kerülhetnek be a rendszerbe az ügyvédi irodákon keresztül.
vagy ha ez nem sikerül, elszegődjön vállalati jogásznak, vagy egy ügyvédi iroda munkatársának.
Székelyföldi bíróság tárgyalóterme. A kétnyelvű feliraton túl a kétnyelvűséget az ügyvédek biztosítják
Fotó: Pál Árpád
Máté szerint a fiatal magyar ügyvédek sincsenek könnyű helyzetben, mert a piacon óriási a konkurencia, emiatt kezdőként nagyon nehéz felépíteni azt a klienskört, amely az iroda fennmaradásához és az ügyvéd anyagi megélhetéséhez szükséges. Igazából a fiatal szakember rátermettsége és szakmai hozzáértése dönti el, hogy mennyi kliense lesz, és mennyire sikeres a peres ügyek képviseletében.
A jó szakemberek nem panaszkodnak, mert sok a munkájuk, több ilyen kiváló magyar szakembert ismerek” – fogalmazott portálunknak a kolozsvári jogász.
Máté András ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy nem osztja a magyarok egy részének azt az előítéletét, amely szerint erdélyi magyarként eleve hátrányt jelent kiharcolni az igazat a román igazságszolgáltatásban. Huszonöt éves tapasztalata alapján állítja, nem igazán találkozott olyan bírával, aki magyarellenességet nyilvánított volna a bírósági tárgyalásokon. Inkább az volt a jellemző, hogy a román anyanyelvű bírák is nagyobb empátiával viszonyultak a románul gyengén beszélő idősebb magyarokhoz. Ilyen esetben is kiemelt szerepe van a magyarul beszélő ügyvédnek, aki jogi nyelven teszi egyértelművé a bíró számára, hogy ügyfele mit akart mondani, vagy mit gondol az ügyről.
amikor én képviseltem a helyi tanácsot a Gheorghe Funar polgármester elleni perekben. A román bírák nem voltak Funar mellett elfogultak amiatt, hogy magyar ügyvédként keresem az igazam” – emlékezett vissza Máté András Levente a 2004 előtti kolozsvári helyzetre.
Romániában egy százalék körüli a magyar anyanyelvű bírók és ügyészek száma. A Bukarestben működő Országos Bíró- és Ügyészképző Intézetbe ritkán jutnak be magyarok. Bírósági szóvívővel és jogászképző szakemberrel jártuk körül a témát.
Őrizetbe vett hétfőn a rendőrség egy 23 éves marosbogáti fiatalembert, aki a gyanú szerint vasárnap este késszúrással megölt egy 55 éves férfit Radnót egyik utcáján.
Beutalták a besztercei megyei klinikai kórház ortopédiai osztályára azt a férfit, akire medve támadt vasárnap délután egy legelőn Beszterce-Naszód megyében – írja az Agerpres hírügynökség.
Tűz ütött ki vasárnap este a Kolozs megyei Erdőfelek egyik rendezvénytermének konyhájában lévő elektromos panelben, amelyet az alkalmazottak még a tűzoltóság kiérkezése előtt eloltottak. Az épületből húsz személy, köztük az alkalmazottak is kimenekültek.
Óránként 210 kilométeres sebességgel száguldott egy autós vasárnap az A1-es jelzésű dél-erdélyi autópálya Déva és Nagylak közötti szakaszán – közölte a rendőrség.
Alig félszáz lelkes református szórványgyülekezet temploma újult meg a magyar kormány támogatásával a Kolozs megyei Noszolyon. Kató Béla erdélyi református püspök különleges alkalomnak nevezte a vasárnapi templomszentelést.
Meghalt vasárnap egy barcaszentpéteri siklóernyő-oktató, akinek repülés közben kikapcsolódott a felszerelése és lezuhant a magasból – közölte a Brassó megyei rendőrség.
Medve támadt egy férfira Beszterce-Naszód megyében vasárnap.
Szabadlábon védekezhet Adrian Marţian, annak a három szentandrási testvérnek az apja, akiket eltűntnek nyilvánítottak, majd Szerbiában találtak meg a hatóságok.
2026 végére készülhet el a Lugos és Déva közötti autópályaszakasz hiányzó része – jelentette be szombaton Sorin Grindeanu közlekedési miniszter a Marzsina térségében található építőtelepen.
Vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak több, a román–magyar határ Csengersima-Pete (Petea) határátkelőjének román oldalán dolgozó határrendészt – jelentette pénteken a Szatmár megyei törvényszéki ügyészség tájékoztatása alapján az Agerpres hírügynökség.
1 hozzászólás