Ritka az erdélyi bíróságokon a magyar szakember, mint a fehér holló

Ritka az erdélyi bíróságokon a magyar szakember, mint a fehér holló

Egynyelvű igazságszolgáltatás. Jóval több magyar bírára lenne szükség

Fotó: Pixabay.com

Romániában egy százalék körüli a magyar anyanyelvű bírák és ügyészek száma, ami messze elmarad a romániai magyarság hat százalék körüli arányától. A Bukarestben működő Országos Bíró- és Ügyészképző Intézetbe ritkán jutnak be magyarok. A rendőrképző oktatási intézményektől eltérően a posztgraduális magisztrátusképzőben nem tartanak fenn a nemzeti kisebbségek számára helyeket. De nem csak a magyar bírák hiányoznak, hanem a bírósági jegyzők sorába is jórészt csak románokat vesznek fel, ami megkérdőjelezi az igazságügyi minisztérium káderpolitikáját. Bírósági szóvívővel és jogászképző szakemberrel jártuk körül az okokat.

Makkay József

2023. március 28., 19:032023. március 28., 19:03

A román államfő által évente aláírt bírói és ügyészi kinevezések is alátámasztják a romániai magyar jogászszakma három évtizede hangoztatott állásfoglalását, miszerint az erdélyi magyarság számarányához képest nagyon kevés bíró és ügyész dolgozik az erdélyi bíróságokon és a bírósági ügyészségeken. A Klaus Iohannis által néhány nappal ezelőtt kinevezett 101 bíró és ügyész között egyetlen magyar nevű szakembert sem találni, holott többen is székelyföldi bíróságokra kerülnek. De az elmúlt években sem volt jobb a helyzet, maximum egy-két magyar fiatal szakember kezdhette meg pályafutását valamelyik romániai bíróságon.

A romániai törvényszékek és bíróságok honlapján nyomon követhető, hogy Erdélyben hány magyar bíró teljesít szolgálatot. A három székelyföldi megyében is lehangoló a helyzet.

A Maros megyében dolgozó 27 bíró lajstromán egyetlen magyar nevet sem találtunk. A Hargita megyei törvényszék 9 bírája közül 3 magyar, a Kovászna megyei 13 bíró közül szintén csak három. Bihar megyében a bírói listát tartalmazó nevek között egyetlen magyar szakembert fedeztünk fel. De hasonlóan siralmas a helyzet Szatmár, Kolozs, Arad és a többi erdélyi megyében is: a magyar bíró és ügyész ritka, mint a fehér holló.

A hivatalos érv szerint az Országos Bíró- és Ügyészképző Intézetbe nagyon nehéz bejutni, ezért a magyar anyanyelvű jelentkezőknek kicsi az esélye. Ami azért megkérdőjelezhető érv, mert az élet más területein az erdélyi magyarok jobban teljesítenek. Láthatólag a bukaresti igazságügyi minisztérium alárendeltségébe tartozó rendszernek van baja a magyarokkal, hiszen a legtöbb tisztségbe elvétve alkalmaznak magyar szakembert. Az sem véletlen, hogy a bukaresti kormánykoalícióban részt vevő RMDSZ-nek éppen az igazságügyi minisztériumban nincs magyar államtitkára, vagy más tisztségviselője. A létszámban túltengő román alkalmazottak alól a Székelyföld sem kivétel, amit jól szemléltet a bírósági jegyzők megyénkénti névsora: Maros megyében a 46 írnokból 5 magyar, Hargita megyében 21-ből öt, Kovászna megyében 18-ból három. Még olyan megyékben is nagyon nehéz bekerülni az igazságügyi intézményrendszerbe, ahol a megye lakosságának többsége magyar.

Galéria

Marosvásárhelyen nem csak a felirat, hanem a személyzet is román

Fotó: Haáz Vince

Magyarként kiesnek a felvételi vizsgákon

Fodor Péter bíró, a Hargita Megyei Törvényszék szóvivője szerint a kétéves magisztrátusképző bukaresti intézménybe kemény felvételi vizsga alapján válogatják ki a jelentkezőket. Évjárattól függően 40-60 jelentkező van egy helyre, így magyarként annak van esélye, aki magas szakmai felkészültsége mellett tökéletesen beszél románul. A székelyföldi törvényszéki bíró szerint gyengébb román nyelvtudása miatt végzi el kevés erdélyi magyar az Országos Bíró- és Ügyészképző Intézet kétéves kurzusait.

„Tapasztalatból tudom, hogy nagyon nehéz bekerülni, és még nehezebb elvégezni, pedig a kétéves képzés során a leendő magisztrátusok fizetést kapnak, amiből fedezni tudják bukaresti tartózkodásuk költségeit.

Idézet
A képzés és a vizsgák jóval nehezebbek, mint a jogon egyetemi diplomát szerezni. De miután sikeresen vizsgázik, akkor sem biztos, hogy magyarok lakta erdélyi megyébe kerül a fiatal bíró vagy ügyész.

A vizsgán elért média alapján, csökkenő sorrendben választhat a meghirdetett állások között. Ezért dolgozik magyar bíró például Konstancán” – fejtette ki a Krónikának a Hargita Megyei Törvényszék szóvivője.

Fodor Péter szerint mind a magisztrátusképzőben, mind a későbbi bírósági és táblabírósági fokozati vizsgákon kemény feltételeket támasztanak, nagy a konkurencia: egy-egy esztendőben az utolsó média 9,90.

,,A székelyföldi ügyvédi kamarákban dolgozó magyar ügyvédeknek nem a szakmai felkészültségével, hanem a nyelvtudásával vannnak gondok. Bírósági tárgyalásokon tapasztaljuk, hogy milyen helytelenül beszélnek egyesek románul. Ilyen nyelvtudással esélye sincs bekerülni a bírói testületbe egy magyar jogásznak” – érvelt portálunknak Fodor Péter csíkszeredai bíró.

Galéria

Bírósági tárgyalóterem. Legtöbb helyen csak tolmáccsal beszélhet a bíróval a román nyelvet rosszul beszélő erdélyi magyar

Fotó: Pál Árpád

A magisztrátusképzésben is kellenek magyar helyek

Sztranyiczki Szilárd jogász, egyetemi docens, a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem dékánhelyettese szerint a romániai magyarság hat százalék körüli számarányához képest nagyon alulreprezentált a romániai igazságügyi rendszerben dolgozó bírák és ügyészek száma. „Egy 2021-es felmérés szerint a romániai bírák és ügyészek alig 1,2 százaléka vallotta magát magyarnak. Ez az arány azóta romlott” – hívta fel a figyelmet a Krónikának a kolozsvári jogász.

Sztranyiczki Szilárd elismeri, hogy a bukaresti magisztrátusképzőbe nehéz bejutni, hozzátette ugyanakkor, hogy nem lehetetlen. A Sapientián zajló jogászképzés egyik fő feladatának tekinti, hogy több magyar jogász végezhesse el a Bukarestben működő Országos Bíró- és Ügyészképző Intézetet. Tíz évvel ezelőtt indult el a Sapientia kolozsvári karán a jogászképzés, ahol a főbb tantárgyakat – amelyekből az egyetemi záróvizsgán az ügyvédi kamarába, illetve a bíró- és ügyészképzésre történő felvételin vizsgáznak – románul tanítják, de van hozzá magyar nyelvű segédanyag is. Akad néhány magyar nyelvű tantárgy is, így a teljes képzés kétnyelvű.

A legjobb képességű diákok az egyetem keretében működő elitképző intézetben tanulhatnak tovább, ahol a magisztrátusképzésre is felkészítik őket.

Eddig egyetlen magyar végzősük jutott be a bukaresti intézetbe, de Sztranyiczki szerint még az elején tartanak, így a következő években áttörésre számítanak.

,,A diákjainkat román bírák és ügyészek is oktatják: új megközelítésből és nagy szigorral próbáljuk kiképezni azt a magyar jogászréteget, amely a közeljövőben pótolni tudja a román igazságszolgáltatásból hiányzó magyar szakembereket” – foglalta össze a Sapientia – EMTE jogászkézpésének lényegét az egyetemi oktató.

Ennél többre volna szükség, véli a kolozsvári szakember. Ahogyan a korábbi években sikerült megoldani, hogy a belügyminisztérium keretében működő rendőrképző intézetekbe a nemzeti kisebbségek – így az erdélyi magyarság számára is – külön helyeket tartsanak fenn, hasonló megoldásra van szükség a bíró- és ügyészképzésben is.

,,Ez politikai alku tárgya kell legyen!

Idézet
Ha a magyarok lakta erdélyi településekre kihelyeznek magyar anyanyelvű rendőröket is, akkor hasonló indíttatásból magyar bírákra és ügyészekre is szükség van.

A bírósági tárgyalásokon zajló fordítás nem életszerű. Ha egy bíró tud magyarul, objektívebben dönt egy olyan perben, ahol a pereskedő felekkel anyanyelvükön értekezik” – nyomatékosította lapunknak a kolozsvári jogász, aki szerint nem csak Székelyföldön, hanem a partiumi és a közép-erdélyi megyékben is nagy szükség van magyar bírósági szakemberekre.

korábban írtuk

Egyetlen magyar ügyészt és bírát sem nevezett ki a román államfő
Egyetlen magyar ügyészt és bírát sem nevezett ki a román államfő

Összesen 76 bíró és 25 ügyész kinevezését írta alá szerdán Klaus Iohannis államfő, a százas listán azonban egyetlen magyar nevet sem találni.

3 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 11., csütörtök

Nekrológ – Elhunyt Almási Vince, az Arad megyei Kisiratos község korábbi polgármestere

Hetvenöt éves korában, gyors lefolyású, súlyos betegség következtében szerda este elhunyt Almási Vince, az Arad megyei Kisiratos község volt polgármestere.

Nekrológ – Elhunyt Almási Vince, az Arad megyei Kisiratos község korábbi polgármestere
2024. április 11., csütörtök

Felszámolták a temesvári iskolában kialakult norovírusgócpontot, a fertőzés forrása azonban továbbra sem ismert

Felszámolták a temesvári C.D. Loga Főgimnáziumban kialakult norovírusgócpontot, a fertőzés forrását azonban nem azonosították – közölte csütörtökön Cornelia Bubatu, a Temes megyei közegészségügyi igazgatóság (DSP) sajtószóvivője.

Felszámolták a temesvári iskolában kialakult norovírusgócpontot, a fertőzés forrása azonban továbbra sem ismert
2024. április 11., csütörtök

Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték alapfokon Cătălin Cherecheș anyósát és apósát

Három év, illetve két év 6 hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte csütörtökön a marosvásárhelyi törvényszék Cătălin Cherecheș volt nagybányai polgármester anyósát és apósát.

Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték alapfokon Cătălin Cherecheș anyósát és apósát
2024. április 10., szerda

Kelemen Hunor az RMDSZ EP-jelöltlistájának iktatásakor: a magyar emberek azt várják el, hogy az Unió megváltozzon

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szerda délután iktatta a Központi Választási Irodánál (BEC) az európai parlamenti választásokon induló jelöltek listáját.

Kelemen Hunor az RMDSZ EP-jelöltlistájának iktatásakor: a magyar emberek azt várják el, hogy az Unió megváltozzon
2024. április 10., szerda

Rendőrt tartóztattak le drogkereskedelem miatt Maros megyében

Előzetes letartóztatásba helyeztek egy marosvásárhelyi rendőrt és egy másik gyanúsított személyt drogkereskedelem miatt.

Rendőrt tartóztattak le drogkereskedelem miatt Maros megyében
2024. április 10., szerda

Három 15 éves kamasz menekült egy lopott autóban az Arad megyei rendőrök elől

Rendőrök üldöztek Nagylakon egy lopott autót, amelyet egy 15 éves gyerek vezetett két másik, vele egykorú gyerek társaságában.

Három 15 éves kamasz menekült egy lopott autóban az Arad megyei rendőrök elől
2024. április 10., szerda

Kolozsvári diákoknak, leendő egyetemistáknak hirdet felvételit a Mathias Corvinus Collegium

Sikeres karriert és közösségi szerepvállalást megalapozó képzéssel várja a Kolozsváron tanuló és egyetemre készülő diákokat a Mathias Corvinus Collegium (MCC). A szervezet díjmentesen nyújt ingyenes kollégiumot a hallgatóknak.

Kolozsvári diákoknak, leendő egyetemistáknak hirdet felvételit a Mathias Corvinus Collegium
2024. április 10., szerda

Életét vesztette egy munkás, aki lezuhant egy épülő besztercei tömbház hetedik emeletéről

Életét vesztette szerda reggel egy 40 éves besztercei férfi, miután lezuhant egy épülő tömbház hetedik emeletéről, 15 méteres magasságból.

Életét vesztette egy munkás, aki lezuhant egy épülő besztercei tömbház hetedik emeletéről
2024. április 10., szerda

Valaki elszállította? Vizsgálják, hogyan jutott el Nagyváradig a gyilkosság miatt elítélt magyar férfi

A Bukarestben megszökött elítéltet „biztosan” elszállította valaki Nagyváradig, ahol végül a hajnali órákban elfogták, de ez nem jelenti azt, hogy segítséget kapott – nyilatkozta Bogdan Despescu belügyi államtitkár szerdán.

Valaki elszállította? Vizsgálják, hogyan jutott el Nagyváradig a gyilkosság miatt elítélt magyar férfi
2024. április 10., szerda

Tragikus autóbaleset nyomán elhunyt Bíró István református lelkipásztor

Április 10-re virradóra, tragikus körülmények között elhunyt Bíró István, a Madéfalvi Református Missziói Egyházközség lelkipásztora – jelentette be Facebook-oldalán az Erdélyi Református Egyházkerület.

Tragikus autóbaleset nyomán elhunyt Bíró István református lelkipásztor