Irrelevánsnak tartja Kereskényi Gábor polgármester, hogy egy ingatlanportál felmérése szerint Szatmárnémeti Erdély legkevésbé biztonságos városa. Az elöljáró lapunknak a közbiztonság növelése érdekében hozott intézkedésekről is beszámolt.
2017. február 02., 13:412017. február 02., 13:41
Irrelevánsnak tartja Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere a Storia.ro ingatlanportál felmérését, amely szerint erdélyi viszonylatban a partiumi megyeszékhely a legkevésbé biztonságos város. Az elöljáró a Krónikának úgy fogalmazott: nem ingatlanos blogoknak kellene megállapítaniuk egy-egy település közbiztonságának szintjét. Szerinte a sajtó indokolatlanul kapta fel a napokban a felmérést, „pedig a kormány gondoskodik róla, hogy ne legyen uborkaszezon\".
Kereskényi ugyanakkor azt is elmondta: Szatmárnémetiben, mint bármelyik városban, van mit javítani a közbiztonságon, de a megyeszékhely e téren nem áll rosszabbul, mint akármelyik másik erdélyi település, „a Kárpátokon túli régióról nem is beszélve\". A polgármester kifejtette: a biztonsági szint növelése érdekében több intézkedést is terveznek, például hamarosan bővítik a közvilágítási rendszert, főként a lakónegyedekben. A projektre az idei költségvetésben elkülönítették a szükséges összeget, és már tanulmányokat is rendeltek. Ezenkívül bővítenék a jelenleg 66 térfigyelő kamerából álló városi hálózatot, ugyanakkor az önkormányzat hatáskörébe tartozó helyi rendőrség állományát is növelik, ennek érdekében most is zajlanak a versenyvizsgák. Kereskényi rámutatott: reálisan felmérve a helyzetet, a városban még 25 helyi rendőrre lenne szükség, akiket nem irodai munkára, hanem gyalogos járőrözésre alkalmaznának.
A Storia.ro ingatlanközvetítő portál egyébként tavaly november és idén január között végzett közvélemény-kutatást: a portált meglátogató felhasználók néhány kérdésre válaszolhattak arra vonatkozóan, hogy a lakhelyüket, azaz a negyedet, ahol élnek mennyire tartják biztonságosnak, zajosnak, tisztának, költségesnek, illetve mennyire elégedettek a környéken található üzletek, intézmények, kulturális, oktatási és egészségügyi létesítmények, zöldövezetek tekintetében. A D&D Research piackutató céggel közösen végzett felmérésben közel 94 ezren vettek részt a Storia.ro közleménye szerint, arra ugyanakkor nem térnek ki, hogy az egyes településekről hány lakos osztotta meg a véleményét.
Az önbevallásos értékelések szerint Nagyvárad a legbiztonságosabb város, ezt követi Brassó, Kolozsvár, Nagyszeben, Sepsiszentgyörgy és Temesvár. Ezzel szemben Alexandria, Suceava és Szatmárnémeti bizonyult a legveszélyesebbnek, ez utóbbi és Resicabánya – amely a negatív lista tizedik helyét foglalja el – az egyetlen erdélyi város az utolsó tíz helyezett között.
Régiók szerinti leosztásban Erdélyt tartják a legveszélytelenebbnek, a sorban pedig a Körösök vidéke és Bukarest környéke következik. Az ellenkező oldalon Máramaros környékét és Moldvát tartják a legkevésbé biztonságosnak. Az ingatlanközvetítő portál lakónegyedek szerinti összeállítást is közölt, eszerint előkelő helyezést ért el Kolozsvár több térsége is: a Donát az ország legbiztonságosabb negyedének bizonyult, míg a Györgyfalvi a negyedik helyen áll. A közlemény szerint egyébként a negyedek alapján összeállított listához csak azokat a városrészeket vették figyelembe, amelyeket legalább száz felhasználó értékelt.
A lakók által legbiztonságosabbnak ítélt városokban egyébként a bruttó hazai termék (GDP) is magas, a lista élén végzett települések népessége ugyanakkor jellemzően meghaladja a 300 ezer főt, a munkanélküliségi ráta pedig 4 százalék alatt van. A Storia.ro szerint ugyanakkor a legveszélyesebb városok 100 ezer fő alatti lakossal rendelkeznek, az állástalanok aránya pedig eléri a 8 százalékot.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.
Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
szóljon hozzá!