Folyók mentén, töltéseken vezet majd a kerékpárút
Fotó: Tuchiluș Alex
Kiírták a közbeszerzési eljárást a Körösök Vízügyi Igazgatóság kezelésébe tartozó jelentősebb folyók töltésein létrehozandó kerékpárutak megépítésére. A mintegy 20 millió eurós összköltségvetésű, több mint 190 kilométer kerékpárút kialakításáról szóló projekt kettős célt szolgál: az árvízvédelmi infrastruktúra felújítását és megerősítését, továbbá az aktív turizmus feltételeinek bővítését. A kerékpárosok nemcsak a Partiumot fedezhetik fel két keréken, hanem Románia schengeni tagságának jóvoltából Magyarországra is átkarikázhatnak.
2025. január 11., 09:502025. január 11., 09:50
2025. január 12., 10:512025. január 12., 10:51
Az összesen 191,3 kilométernyi kerékpárút megépítésére vonatkozó felhívás már megjelent a közbeszerzések elektronikus rendszerében (SEAP), és a Körösök Vízügyi Igazgatósága február 4-éig várja az árajánlatokat. A teljes szakaszt öt részre osztották fel, mindegyikre külön versenytárgyalást hirdettek, mert el akarták kerülni, hogy a majdnem kétszáz kilométert egyetlen kivitelező építse meg, ezáltal több fronton tudnak majd haladni egyszerre – magyarázta a Krónikának Pásztor Sándor, a nagyváradi székhelyű igazgatóság vezetője.
A közel 20 millió eurót (majdnem 79,5 millió lejt) az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében pályázták meg, a vízügyi igazgató megfogalmazása szerint akkor „csapott le” rá, amikor Tánczos Barna korábbi RMDSZ-es környezetvédelmi miniszter vízgazdálkodási tanácsadója volt.
A beruházás árvízvédelmi és turisztikai fejlesztés is egyben. „A kerékpárutakat úgy terveztettük meg, hogy 2–2,4 méter szélességűek legyenek, a töltésszelvénytől függően, de a teherbírásuk 10 tonna. Tehát mi is fel tudunk vonulni majd árvízi védekezéskor a bevetési csapatainkkal, illetve karban tudjuk tartani a töltéseket a munkagépekkel. Teljesen más védekezni vagy a hétköznapi teendőket elvégezni ott, ahol szilárd, mint ott, ahol földes út van” – magyarázta Pásztor Sándor.
A kerékpárosok kies vidékeken haladhatnak át
Fotó: Tuchiluș Alex
A kiírás szerint egy 10 centiméter vastagságú makadám lesz az útborítás, de az igazgató megnyugtatásul közölte, hogy rendkívül erősen tömörített, zúzott kőről van szó, ami „már majdnem aszfalt minőségű”. „Aszfaltréteg csak ott lesz, ahol esetleg belterületen halad át a kerékpárút, mert ezt engedte meg az európai uniós kiírás. Tehát ez az egyik feltétel volt a sok közül, aminek meg kellett felelni. Nagyon sok mindent kellett figyelembe venni, ezért született meg csak decemberben a kormányhatározat, és azután ki is írtunk közbeszerzést” – részletezte.
„Például délről észak felé haladva: a Fekete-Körösön Gyulát összekötjük Nagyszalontával, Szalontát pedig Nagyváraddal a töltésen keresztül, Nagyváradról egy 20 kilométeres szakasz megtétele után vissza lehet jutni Magyarországra, tehát egy kör írható le, míg északon összekötjük a Berettyón a településeket a magyar határszelvénytől, Pocsaj magasságától Margitta belvárosáig, illetve az Éren eljutunk Szatmár megyébe” – vázolta a tervezett útvonalak egy részét az vízügyi szakember.
Pásztor Sándor (balról) akkor „csapott le” a kerékpárutak projektjére, amikor Tánczos Barna korábbi környezetvédelmi miniszter tanácsadója volt
Fotó: Facebook/Körösök Vízügyi Igazgatósága
A határ magyar oldalán léteznek ugyan kerékpárutak, de nem minden esetben ott, ahol a romániai biciklis sávok elérik majd a folyótöltéseken a határt, ám Pásztor Sándor jelezte, hogy ez ügyben már egyeztetett Lázár János magyar építési és beruházási miniszterrel, és a magyar fél távlati tervei között szerepel, hogy kiépítik a csatlakozási pontokat. A településeken lehajtókat építenek majd a helyi önkormányzatok, így a kerékpárosok kitérőket tehetnek, pihenőket tarthatnak.
A tervben szerepel kerékpársávok kialakítása meglévő közúti hidakon, illetve kisebb hidak, átjárók építése ott, ahol egy-egy gyűjtő- vagy öntözőcsatorna torkollik a folyómedrekbe. Pásztor Sándor szerint ezek ez építmények környezetbarát anyagokból készülnek majd.
Összekötik majd a két országot a folyók mellett a kerékpárutak is. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Románia idei felvétele a belső határőrizet nélküli schengeni övezetbe megnövelte a kerékpárépítési projekt jelentőségét, mert így a két ország egymással szomszédos kistérségeit akadálytalanul felfedezhetik az aktív turizmust kedvelők. Pásztor Sándor szerint a leendő kerékpárutak terveit nem engedélyeztették a két ország határőrizeti szerveivel, arra gondolva, hogy „Schengen utolér minket”, és bízik benne, hogy ha a magyar oldalon is kiépül a bicikliúthálózat, „lesz annyi bölcsesség mindenkiben, hogy nem adódik ebből probléma”.
A finanszírozási szerződést 2023-ban írták alá a környezetvédelmi, valamint a fejlesztési és közmunkálatokért felelős minisztériumokkal. Mint arról beszámoltunk, a terv elkészítéséhez szükség volt a védőgátak telekkönyvezésére, kataszteri nyilvántartásba vételére, ami nagy erőfeszítést jelentett, mert Románia 426 kilométer hosszú árvízvédelmi töltéshálózatának 45 százaléka a Körösök vízgyűjtő medencéjében található.
Pásztor Sándor reményei szerint idén tavasszal vagy nyár elején kezdődhetnek a kivitelezési munkálatok, amelyeknek 2026-ban be kell fejeződniük.
Hamarosan kiírják a versenytárgyalást csaknem 200 kilométernyi kerékpárút megépítésére partiumi folyók árvízvédelmi töltésein. A mintegy 20 millió eurós, uniós finanszírozású beruházás több ponton is kapcsolatot teremt Magyarországgal.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
Szívet melengető gesztussal reagált a kolozsvári CFR a közelmúltban történt erőszakos, magyarellenes incidensre.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóra történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.
Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Nagycsütörtökön délelőtt tartották a gyulafehérvári székesegyházban a hagyományos krizmaszentelési szentmisét, amelyen közel száz pap és számos zarándok vett részt – közölte a közösségi oldalon a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.
Nem fenyegeti veszély a lakosságot és az infrastruktúrát, a Hunyad megyében található Valea de Pești (magyarul halasvölgyet jelent) gát normál paraméterekkel működik – közölte csütörtökön az Országos Vízügyi Igazgatóság.
Nagyszabású projekt keretében bővítik a közlekedési hálózatot: síneket cserélnek, autóbusz- és villamosjáratokat terjesztenek ki a külvárosokban, új villamosmegállókat telepítenek, és ötven fölé akarják emelni az új, energiahatékony villamosflotta számát.
Egy 40 kilogrammos óriási harcsát fogott a Maroson egy alsókövesi férfi. A dolog szépséghibája, hogy tiltott módszerrel akasztotta horogra az óriási példányt, ráadásul horgásztilalom idején, amiért súlyos pénzbírságot kapott.
szóljon hozzá!