Kerékpárkapcsolat. A folyóparti bicikliúttervek 24 partiumi települést érintenek
Fotó: Pinti Attila
Hamarosan kiírják a versenytárgyalást csaknem 200 kilométernyi kerékpárút megépítésére partiumi folyók árvízvédelmi töltésein. A mintegy 20 millió eurós, uniós finanszírozású beruházás több ponton is kapcsolatot teremt Magyarországgal. Romániai oldalon nagyrészt Bihar, de Szatmár és Arad megyei települések is érintettek a zöldmobilitás előretörését szolgáló kerékpáros projektben, amelynek köszönhetően a folyópartokat is rendezik.
2024. szeptember 01., 19:072024. szeptember 01., 19:07
2024. szeptember 01., 19:182024. szeptember 01., 19:18
A szükséges 58 engedélyből már csak egyetlen hiányzik, hogy kiírhassák a versenytárgyalást a Körösök Vízügyi Igazgatóság által lebonyolított nagyszabású kerékpárút-építési projekt kivitelezésére – tájékoztatott Pásztor Sándor, az intézmény igazgatója. A vízügyi szakember – aki korábban a Bihar Megyei Tanács elnökeként is tevékenykedett – a Bihon.ro portál beszámolója szerint közölte, már csak az Arad megyei útügyi igazgatóságnak kell zöld jelzést adnia a Fekete-Körösön átívelő nagyzerindi híd „kétkerekűsítésére”.
A kerékpárutak lehetővé teszi a természeti adottságok megcsodálását is
Fotó: Pixabay.com
Az igazgató úgy véli, ősszel kiírhatják a közbeszerzési eljárásokat, és év végéig meg is lehetnek a kivitelezők; mindegyik folyó és csatorna esetében külön licitet írnak ki, azt remélve, hogy így gyorsabban haladnak a munkálatokkal, amelyeket a szerződések aláírásától számítva 15 hónap alatt lehet elvégezni. Tehát az optimista verzió szerint már 2026 nyarára elkészülhetnek az új bicikliutak.
A nagyváradi székhelyű vízügyi igazgatóság 2022 decemberében jelentette be, hogy pályázatott nyújtott be az európai uniós finanszírozású PNRR egyik, turisztikai és kulturális fejlesztéseket támogató komponensében a folyók árvízvédelmi töltései rendbe tételére. A társított cél kerékpárút-infrastruktúra létrehozása a Körösök vízgyűjtő medencéjében, amely révén turisztikai szempontból is kiaknázhatóvá válnak a töltések mentén fellelhető kulturális értékek, természeti adottságok.
Pásztor Sándor a pályázat benyújtásakor úgy fogalmazott, nagy erőfeszítéseket tettek, hogy időben befejezzék a védőgátak telekkönyvezését, kataszteri nyilvántartásba vételét. Ez azért is nehéz volt, mert Románia 426 kilométer hosszú árvízvédelmi töltéshálózatának 45 százaléka a Körösök vízgyűjtő medencéjében található.
A leghosszabb kerékpárútvonal az Ér bal partján húzódik 52,7 kilométeren át a Szatmár megyei Érendrédtől a bihari Jankafalváig
Fotó: Pinti Attila
A tervezett útvonalakat időközben átírták. A Bihon portál friss tájékoztatása szerint
A leghosszabb útvonal az Ér bal partján húzódik 52,7 kilométeren át a Szatmár megyei Érendrédtől a bihari Jankafalváig. A Berettyó jobb partján 43 kilométeren át kerekezhetünk majd Margittától a magyar határig (onnan pedig akár Berettyóújfaluig). Köröstarjántól a Sebes-Körös vízgyűjtő csatornája mentén lehet majd csaknem 40 kilométert biciklizni egészen a (kicsit odébb Nagyszalontán is átfolyó) Kölesérig, majd innen a Fekete-Körös töltésein a bihari Feketetót, illetve az Arad megyei Zerind érintésével a magyar határig (34,7 km). Egy másik útvonal Nagyváradról vezet a Sebes-Körös mentén egészen Magyarországig (23 km).
Fellendülhet a kerékpáros turizmus a Partiumban
Fotó: Tuchiluș Alex
Mint ismeretes, az Unió egy ideje kiemelten kezeli a hasonló jellegű beruházások támogatását. Az Európai Parlament, a Tanács és az Európai Bizottság áprilisban közösen hirdette ki a kerékpározásról szóló európai nyilatkozatot. Ennek célja, hogy teljes mértékben kiaknázzék a kerékpározásban rejlő lehetőségeket az EU-ban. Kijelentették, hogy
Szándékuk szerint nyilatkozatuk stratégiai iránytűként szolgál a kerékpározással kapcsolatos meglévő és jövőbeli szakpolitikák és kezdeményezések számára.
Céljuk a kerékpározást érintő politikák kidolgozása és megerősítése, az inkluzív, megfizethető és egészséges mobilitás ösztönzése, több és jobb kerékpáros infrastruktúra létrehozása, a kerékpározással kapcsolatos beruházások növelése és a kerékpározás kedvező feltételeinek megteremtése, a közúti biztonság és védelem javítása, a minőségi zöldmunkahelyek és a világszínvonalú európai kerékpáripar fejlesztésének támogatása, a multimodalitás és a kerékpáros turizmus támogatása, illetve a kerékpározásra vonatkozó adatok gyűjtésének javítása.
Nemcsak a folyók, hanem kerékpárutak is összeköthetik a Partiumot Magyarországgal
Fotó: Pixabay.com
Amint arról beszámoltunk, jelenleg Romániában a Temesvártól a román–szerb határon át egészen Nagybecskerekig húzódó kerékpárutat tartják a leghosszabb összefüggő biciklisávnak. Tavasztól havonta egy hétvégén megnyitották a határt az összesen 85 kilométeres távon.
De ennél sokkal hosszabb kerékpárutakat is terveznek Romániában. A három partiumi-erdélyi megyét 227 kilométeren keresztül átszelő, Velo Apuseni nevű projekt Bihar, Kolozs és Fehér megyét érinti. Az Erdélyi-szigethegységben kanyargó bicikliút 110 millió lejes (22 millió eurós) finanszírozást kapott a helyreállítási alapból (PNRR).
A Kerékpárral nyugaton nevet viselő projekt Arad, Temes, Hunyad és Krassó-Szörény megyét, a régió turisztikai-kulturális látványosságait érinti, illetve népszerűsíti; a finanszírozást az országos helyreállítási alap (PNRR) révén, vissza nem térítendő európai uniós forrásokból biztosítják.
Ismét átpedálozhatnak Temesvárról Nagybecskerekre a kirándulni vágyók: havonta egy hétvégén megnyitják a román–szerb határt az akár 85 kilométeres távon két keréken közlekedők előtt. Közben előrelépések történtek a nagy biciklisprojektekben.
A vasárnap hajnali egy órás ,,határzárat” követően a reggeli órákban torlódások alakultak ki a román-magyar határszakasz határállomásainál, és egyes helyeken délután is hosszú a várakozási idő.
Kánikulára figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat Bánságra, a Partiumra, Máramarosra, Erdély és Olténia nyugati megyéire, illetve Moldva északkeleti részére.
Két jubileumhoz: Márton Áron pappá szentelésének századik évfordulójához és a Ferences Rend centenáriumi ünnepségsorozatához kapcsolódott szombaton a tizenharmadik alkalommal megszervezett Márton Áron-megemlékezés és konferencia Csíkszentdomokoson.
Földrengés volt Románia és Szerbia határának közelében, a 3,1-es erősségű földmozgást a lakosság is észlelhette, de erről egyelőre nem érkezett bejelentés – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) az MTI-vel szombat este.
Holtan találtak egy Fehér megyei férfit egy szakadékban a Transalpinán. A férfi pénteken tűnt el, búcsúlevelet hagyott hátra.
Teljes hosszában megnyitották szombaton a Kolozsvárról Nagyvárad és a román-magyar határ irányába vezető gépkocsiforgalmat felgyorsítani hivatott élesdi körgyűrűt – közölte Ilie Bolojan Bihar megyei tanácselnök.
Számos szabálytalanságot és bűnvádi eljárással járó adócsalást is felfedezett a Fehér megyei rendőr-főkapitányság nagyenyedi razziája kereskedelmi tevékenységet folytató cégeknél.
Az átlagosnál melegebb időjárást jeleznek előre szeptemberre a meteorológusok.
Az informatikai rendszer karbantartási munkálatai miatt a magyar hatóságok vasárnap hajnalban 3 és 4 óra között lezárják a román-magyar határátkelőket – figyelmeztetett szombaton a bukaresti külügyminisztérium.
Vidék a városban címmel szombaton és vasárnap mindenkit megszólító eseményt szervez a Partiumi Falugazdász Hálózat és a Szatmár Megyei Magyar Gazdák Egyesülete.
szóljon hozzá!