Kerékpárkapcsolat. A folyóparti bicikliúttervek 24 partiumi települést érintenek
Fotó: Pinti Attila
Hamarosan kiírják a versenytárgyalást csaknem 200 kilométernyi kerékpárút megépítésére partiumi folyók árvízvédelmi töltésein. A mintegy 20 millió eurós, uniós finanszírozású beruházás több ponton is kapcsolatot teremt Magyarországgal. Romániai oldalon nagyrészt Bihar, de Szatmár és Arad megyei települések is érintettek a zöldmobilitás előretörését szolgáló kerékpáros projektben, amelynek köszönhetően a folyópartokat is rendezik.
2024. szeptember 01., 19:072024. szeptember 01., 19:07
2024. szeptember 01., 19:182024. szeptember 01., 19:18
A szükséges 58 engedélyből már csak egyetlen hiányzik, hogy kiírhassák a versenytárgyalást a Körösök Vízügyi Igazgatóság által lebonyolított nagyszabású kerékpárút-építési projekt kivitelezésére – tájékoztatott Pásztor Sándor, az intézmény igazgatója. A vízügyi szakember – aki korábban a Bihar Megyei Tanács elnökeként is tevékenykedett – a Bihon.ro portál beszámolója szerint közölte, már csak az Arad megyei útügyi igazgatóságnak kell zöld jelzést adnia a Fekete-Körösön átívelő nagyzerindi híd „kétkerekűsítésére”.
A kerékpárutak lehetővé teszi a természeti adottságok megcsodálását is
Fotó: Pixabay.com
Az igazgató úgy véli, ősszel kiírhatják a közbeszerzési eljárásokat, és év végéig meg is lehetnek a kivitelezők; mindegyik folyó és csatorna esetében külön licitet írnak ki, azt remélve, hogy így gyorsabban haladnak a munkálatokkal, amelyeket a szerződések aláírásától számítva 15 hónap alatt lehet elvégezni. Tehát az optimista verzió szerint már 2026 nyarára elkészülhetnek az új bicikliutak.
A nagyváradi székhelyű vízügyi igazgatóság 2022 decemberében jelentette be, hogy pályázatott nyújtott be az európai uniós finanszírozású PNRR egyik, turisztikai és kulturális fejlesztéseket támogató komponensében a folyók árvízvédelmi töltései rendbe tételére. A társított cél kerékpárút-infrastruktúra létrehozása a Körösök vízgyűjtő medencéjében, amely révén turisztikai szempontból is kiaknázhatóvá válnak a töltések mentén fellelhető kulturális értékek, természeti adottságok.
Pásztor Sándor a pályázat benyújtásakor úgy fogalmazott, nagy erőfeszítéseket tettek, hogy időben befejezzék a védőgátak telekkönyvezését, kataszteri nyilvántartásba vételét. Ez azért is nehéz volt, mert Románia 426 kilométer hosszú árvízvédelmi töltéshálózatának 45 százaléka a Körösök vízgyűjtő medencéjében található.
A leghosszabb kerékpárútvonal az Ér bal partján húzódik 52,7 kilométeren át a Szatmár megyei Érendrédtől a bihari Jankafalváig
Fotó: Pinti Attila
A tervezett útvonalakat időközben átírták. A Bihon portál friss tájékoztatása szerint
A leghosszabb útvonal az Ér bal partján húzódik 52,7 kilométeren át a Szatmár megyei Érendrédtől a bihari Jankafalváig. A Berettyó jobb partján 43 kilométeren át kerekezhetünk majd Margittától a magyar határig (onnan pedig akár Berettyóújfaluig). Köröstarjántól a Sebes-Körös vízgyűjtő csatornája mentén lehet majd csaknem 40 kilométert biciklizni egészen a (kicsit odébb Nagyszalontán is átfolyó) Kölesérig, majd innen a Fekete-Körös töltésein a bihari Feketetót, illetve az Arad megyei Zerind érintésével a magyar határig (34,7 km). Egy másik útvonal Nagyváradról vezet a Sebes-Körös mentén egészen Magyarországig (23 km).
Fellendülhet a kerékpáros turizmus a Partiumban
Fotó: Tuchiluș Alex
Mint ismeretes, az Unió egy ideje kiemelten kezeli a hasonló jellegű beruházások támogatását. Az Európai Parlament, a Tanács és az Európai Bizottság áprilisban közösen hirdette ki a kerékpározásról szóló európai nyilatkozatot. Ennek célja, hogy teljes mértékben kiaknázzék a kerékpározásban rejlő lehetőségeket az EU-ban. Kijelentették, hogy
Szándékuk szerint nyilatkozatuk stratégiai iránytűként szolgál a kerékpározással kapcsolatos meglévő és jövőbeli szakpolitikák és kezdeményezések számára.
Céljuk a kerékpározást érintő politikák kidolgozása és megerősítése, az inkluzív, megfizethető és egészséges mobilitás ösztönzése, több és jobb kerékpáros infrastruktúra létrehozása, a kerékpározással kapcsolatos beruházások növelése és a kerékpározás kedvező feltételeinek megteremtése, a közúti biztonság és védelem javítása, a minőségi zöldmunkahelyek és a világszínvonalú európai kerékpáripar fejlesztésének támogatása, a multimodalitás és a kerékpáros turizmus támogatása, illetve a kerékpározásra vonatkozó adatok gyűjtésének javítása.
Nemcsak a folyók, hanem kerékpárutak is összeköthetik a Partiumot Magyarországgal
Fotó: Pixabay.com
Amint arról beszámoltunk, jelenleg Romániában a Temesvártól a román–szerb határon át egészen Nagybecskerekig húzódó kerékpárutat tartják a leghosszabb összefüggő biciklisávnak. Tavasztól havonta egy hétvégén megnyitották a határt az összesen 85 kilométeres távon.
De ennél sokkal hosszabb kerékpárutakat is terveznek Romániában. A három partiumi-erdélyi megyét 227 kilométeren keresztül átszelő, Velo Apuseni nevű projekt Bihar, Kolozs és Fehér megyét érinti. Az Erdélyi-szigethegységben kanyargó bicikliút 110 millió lejes (22 millió eurós) finanszírozást kapott a helyreállítási alapból (PNRR).
A Kerékpárral nyugaton nevet viselő projekt Arad, Temes, Hunyad és Krassó-Szörény megyét, a régió turisztikai-kulturális látványosságait érinti, illetve népszerűsíti; a finanszírozást az országos helyreállítási alap (PNRR) révén, vissza nem térítendő európai uniós forrásokból biztosítják.
Ismét átpedálozhatnak Temesvárról Nagybecskerekre a kirándulni vágyók: havonta egy hétvégén megnyitják a román–szerb határt az akár 85 kilométeres távon két keréken közlekedők előtt. Közben előrelépések történtek a nagy biciklisprojektekben.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.
Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.
Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
szóljon hozzá!