A kempingezés reneszánszát éli
Fotó: Pixabay
Az utóbbi években világszerte reneszánszát éli a természetközeli pihenés, különösen a glamping – azaz a „glamorous camping”, vagyis luxuskempingezés – formájában. Ez a trend nemcsak Nyugat-Európában és Skandináviában, hanem Romániában is egyre népszerűbb, bár a hazai fejlődést több tényező is hátráltatja.
2025. április 27., 13:042025. április 27., 13:04
Az elmúlt évtizedben világszerte egyre több utazó fordult el a zsúfolt, tömegturizmust kínáló úti céloktól, és keresett alternatívákat, hogy közelebb kerüljön a természethez, miközben nem kell lemondania a kényelemről. A járványidőszak különösen felgyorsította ezt a tendenciát: az emberek szabadtéri, elszigeteltebb, fenntarthatóbb szállásokat kerestek, amelyekben családdal vagy kisebb társasággal biztonságban pihenhetnek. A glamping ennek a keresletnek tökéletes válasza lett: egyesíti a kempingezés kalandját a szállodai komforttal – mindezt úgy, hogy közben gyakran lenyűgöző természeti környezetet kínál.
Ez a turisztikai forma mára már nem csak nyugaton, hanem Közép- és Kelet-Európában is egyre több helyen elérhető, és Romániában, azon belül Erdélyben is kezdi megvetni a lábát.
Izlandon a glamping szintén virágzik, különösen a természeti csodák közelében. A Skjól kemping például a híres Gullfoss vízesés közelében található, és modern felszereltséggel várja a vendégeket. Az ilyen helyeken az éjszakai árak gyakran meghaladják a 200-300 eurót, különösen a főszezonban.
Romániában is egyre több glampinghely nyílik (amiket elsősorban az Airbnb és a Booking szállásközvetítő portálokon lehet megtalálni), különösen a Kárpátok festői tájain.
A luxussátrak nagyon változatosak lehetnek, tálalunk köztük jurtákat, úgynevezett geodéziai sátrakat vagy dome-okat, illetve hagyományos vászon sátrakat is.
Az ilyen típusú szálláshelyeken gyakran van dézsa, pezsgőfürdő, amik természetesen tovább növelik a tarifákat. Az árak ellenére sokaknak jelentenek ideális opciót, hiszen ezek a helyek a sátorozás és a természet közelségének élményét nyújtják úgy, hogy az ember nem kell a kempingezés bonyodalmait megtapasztalja (a sátorállítástól a patakban fürdésig).
Románia Európa legnagyobb barnamedve-populációjával rendelkezik, és a medvetámadások száma növekszik. 2023-ban több mint 7500 segélyhívás érkezett medvékkel kapcsolatos incidensek miatt, és az elmúlt két évtizedben 26 halálos támadást regisztráltak. A hatóságok ezért megduplázták az éves kilövési kvótát, és fontolóra veszik a medvék védett státuszának felülvizsgálatát.
Természetesen ezzel együtt is az ország számos pontján találunk jól felszerelt, családbarát kempingeket, amelyek között egyaránt akadnak egyszerű sátorhelyek és modern infrastruktúrával rendelkező szálláshelyek is.
Gyimesben például a Biotour Camping & Restaurant nyújt természetközeli élményt, ideális túrázóknak és családoknak egyaránt. Buşteni-ben a Moon Montana kemping ötvözi a hegyvidéki romantikát a városi látnivalók közelségével, míg Törcsváron, a híres Drakula-kastély szomszédságában a La Odai kemping nyújt egyedülálló élményt a történelem és a természet szerelmeseinek, Szovátán a Németh Camping saját stranddal, medencével és többféle kényelmi szolgáltatással várja vendégeit.
A romániai kempingezést egyébként ma már megannyi honlap segíti, melyeken hasznos információkat lehet találni a felszereltségekről, lehetőségekről, körülményekről. A cucortu.ro például az egyik ilyen portál, amely praktikus infókkal látja el a kempingezőt.
Elgázolt a vonat egy kerékpárost kedd délelőtt Arad külvárosában – az áldozat belehalt sérüléseibe.
Egy héttagú szatmári bűnbanda ügyében hat romániai megyében és két magyarországi helyszínen is házkutatásokat tartottak kedd reggel a rendőrök. A banki csalásokra szakosodott bűnözők mintegy 3,5 millió lej kárt okoztak különböző bankoknak.
Egyre nehezebben viselik Dicsőszentmárton lakói a Kis-Küküllő megnövekedett sótartalma miatt előálló vezetékesvíz-hiányt. A felháborodást a Maros Megyei Vészhelyzeti Bizottság is érzékeli: közölték, hogy „megértik a lakosok fájdalmát és frusztrációját”.
A pogány hagyományokban gyökerező népszokást elevenítette fel a Szent Iván-éji tűzugrás újbóli meghonosításával a pécskai Búzavirág Egyesület és Néptáncegyüttes, amely a nyári napforduló estéjén szervezte meg a az idei Pécskai Magyar Napok „fénypontját”.
Nagyszabású román–magyar határrendészeti razziát tartottak az elmúlt hétvégén Arad megye területén a két ország határőrizeti szervei. Több száz személyt és gépjárművet ellenőriztek, tucatnál is több bírságot róttak ki.
Marius Coman, a Nagyváradi VSK U14-es kategóriában országos bajnok kosárlabdacsapatának 23 éves segédedzője vesztette életét vasárnap az A2-es autópályán történt buszbalesetben.
Kánikulára figyelmeztető sárga jelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének mintegy felére.
A Kilyént képviselő Varga Mátyás nyerte Rover Gidran Rozi nevű lovával a Székely Vágtát, a Nemzeti Vágta 14. alkalommal megrendezett székelyföldi kvalifikációs előfutamát vasárnap a háromszéki Maksához tartozó Óriáspince-tetőn.
A Maros Megyei Katasztrófavédelmi Bizottság műszaki megoldásokat azonosított a Kis-Küküllő vizének sókoncentrációja által okozott probléma közép-, illetve rövidtávú rendezésére – jelentette be vasárnap Barabási Antal-Szabolcs, Maros megye prefektusa.
Kitüntetést kapott Cătălin Cherecheș, Nagybánya korrupció miatt elítélt, külföldre szökött, ott elfogott, így jelenleg börtönbüntetését töltő volt polgármestere a román ortodox egyháztól.
szóljon hozzá!