Fotó: Rostás Szabolcs
Kelemen Hunor nem érti, miért feltételezik sokan, hogy az RMDSZ román pártokkal kötött egyezség alapján szerzett szavazatokat a Kárpátokon túli megyékben. A szövetségi elnök szerint az európai parlamenti választáson elnyert bizalom még nagyobb kötelezettséget ró az alakulatra.
2019. május 30., 17:102019. május 30., 17:10
2019. május 30., 18:112019. május 30., 18:11
„Az RMDSZ többnyire valamennyi megyében, régióban jól teljesített a május 26-ai európai parlamenti választáson, a legtöbb alapszervezet az általunk előre megjelölt cél fölötti eredményt tudott elérni, és erre szükség is volt” – jelentette ki Kelemen Hunor csütörtökön azt követően, hogy a szövetség területi elnökeivel, majd a Szövetségi Állandó Tanácsban kiértékelték a múlt vasárnapi megmérettetés eredményeit, továbbá az ennek nyomán kialakult belpolitikai helyzetet.
Kolozsvári sajtótájékoztatóján a szövetségi elnök elmondta, a végleges adatok alapján az RMDSZ 472 ezer szavazatot kapott, és továbbra is két képviselője lesz az uniós törvényhozásban, Winkler Gyula és Vincze Loránt személyében. A politikus ismertetése szerint az alakulat százezer szavazattal kapott többet, mint az öt évvel ezelőtti EP-választáson, amire az általa óriásinak nevezett, 49 százalékos részvétel mellett szükség is volt. „Örülünk, hogy a közösségünkhöz eljutott az üzenet, közösen reagáltak az emberek az üzeneteinkre, ugyanakkor az erdélyi magyarok megértették a választás tétjét” – állapította meg Kelemen Hunor, aki szerint alakulata meg fogja szolgálni a bizalmat. Egyúttal megköszönte az RMDSZ-szervezetek, a jelöltek, az egyházak, a különböző közéleti személyiségek – köztük Böjte Csaba és Bölöni László –, valamint Orbán Viktor kormányfő hozzájárulását az RMDSZ sikeréhez.
A politikus közölte, RMDSZ az elmúlt harminc évben mindig kapott román szavazatokat a szövetség a Regátban, és az alakulat – kisebb-nagyobb sikerrel – mindig igyekezett megszólítani a román szavazókat, éljenek akár Suceava, Iași vagy Dolj megyében. „Időnként azzal bírálnak bennünket, hogy nem tudunk nyitni a román társadalom felé. Meglep, hogy egyesek úgy gondolkodnak: morális és politikai értelemben is elfogadható, ha magyar emberek román pártokra szavaznak, viszont ugyanezeknek az embereknek erkölcsileg és politikailag is elfogadhatatlan, ha román szavazópolgárok magyar alakulatra voksolnak” – hangsúlyozta Kelemen, egyúttal megköszönve a román választópolgárok bizalmát is.
Hozzátette, a nem erdélyi megyékből beérkezett több tízezer szavazat nélkül is átlépte volna az RMDSZ az öt százalékot az EP-választáson. Az RMDSZ elnöke elmondta, arra biztatták a Kárpátokon túli szervezeteiket, hogy ahol csak lehet, állítsanak urnabiztosokat, közülük pedig a legtöbben román emberek, ami szerinte nem törvénytelen. Kelemen közölte, a szavazóbiztosok állítása során nem létezett pártok közötti együttműködés, az RMDSZ mindössze felhasználta az elmúlt évek tapasztalatait, kapcsolatait. „Nem kértünk se magyar, se román párttagsági könyvet senkitől. Aki vállalta, megbíztuk a szavazóbiztosi teendőkkel. Nem kell túlbecsülni, de alábecsülni sem az RMDSZ szervezőképességét” – szögezte le a szövetségi elnök. Hozzáfűzte: azért is igyekszik a lehető legtöbb helyen urnabiztosokat állítani az RMDSZ, mert ezek hiányában megtörtént – az általa elmondottak szerint a Bukarest közeli Snagovban –, hogy annak ellenére nem kapott szavazatokat a szövetség, hogy bizonyosan tudják: egy baráti társaság a tulipánra szavazott.
A sajtótájékoztatót követően egyébként Porcsalmi Bálint ügyvezető elnök ismertette: az Erdélyen kívüli megyék több mint 11 ezer szavazókörzetében 9000 urnabiztost állított az RMDSZ, és 1400 szavazókörzetben egyetlen szavazatot sem kapott a szövetség.
Lapunk megkérdezte Kelement, utólag is helyénvalónak tartja-e, hogy az RMDSZ számos politikusa, képviselőjelöltje – például Winkler Gyula – a választási kampányban azt hangoztatta: árt az erdélyi magyar közösségnek, aki távolmarad az urnáktól vagy nem az RMDSZ-re szavaz. A politikus úgy válaszolt, nem emlékszik rá, hogy ő mondott volna ilyet, szerinte a kampányban sokféle üzenet megfogalmazódik, olyan is, ami érzelmileg próbál hatni a választóra. „A mi üzeneteink teljesen kiegyensúlyozottak voltak, igyekeztünk európai témákat érinteni. Nem hiszem, hogy különösen foglalkozni kell ezzel, hiszen az eredmények azt igazolják, hogy az emberek nagy többsége megértette, miért kell elmenni szavazni, és ez a fontos” – állapította meg a szövetségi elnök. Kelemen a kolozsvári sajtótájékoztatón elmondta azt is, támogatják a román ellenzék javaslatát, hogy Eckstein-Kovács Péter volt szenátor, egykori kisebbségi miniszter töltse be az ombudsmani tisztséget, annak ellenére is, hogy a kolozsvári jogász tavaly kilépett az RMDSZ-ből.
A politikus arról is beszélt, hogy az RMDSZ feltételekkel támogatja a román ellenzéki pártok esetleges bizalmatlansági indítványát, ha javaslatait belefoglalják az indítvány szövegébe, és írásos megegyezés születik arról, miszerint a kormány esetleges megbuktatása után ki alakítson kormányt. Kelemen elmondta, a napokban többször is egyeztetett az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőivel, és közölte velük az RMDSZ feltételeit. Azt is megjegyezte: szívesen támogatnák akár Ludovic Orban PNL-elnököt is miniszterelnök-jelöltként, és el tudná fogadni, ha az ellenzéknek sikerülne megbuktatnia a balliberális kormányt, az RMDSZ azonban nem lépne kormányra, hanem csak parlamenti támogatást nyújtana az új kormánynak. Kelemen hozzátette, a szövetség nem változtatta meg az EP-választások előtt három nappal hozott, a balliberális koalícióval fennállt együttműködése felfüggesztéséről szóló döntését, ez szerinte nem a kampány miatt született, hanem az úzvölgyi temetőbotrány okán.
November elsején, pénteken egyházzenei áhítatot tartanak az elhunytak lelki üdvéért a kolozsvári Szent Mihály Templomban.
Meleg marad az idő a következő napokban, a hőmérsékleti csúcsértékek 19-20 Celsius-fok körül alakulnak a régiók többségében, november első napjaiban azonban lehűlés várható.
A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.
Kolozsváron lesz látogatható az erdélyi református kollégiumok 400 évét bemutató vándorkiállítás.
Beiktatták tisztségébe hétfőn Bíró Barna Botondot, Hargita megye új tanácselnökét, és a székelyföldi megye közgyűlése is megalakult.
A Maros megyei környezetvédelmi ügynökség hétfőn kibocsátja a környezetvédelmi engedélyt a ratosnyai vízerőmű üzembe helyezésére – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A reformáció emléknapjához, október 31-hez közeledve emléktáblát avattak Aradon, a belvárosi református egyházközségben szolgált lelkészek tiszteletére. A vasárnapi istentiszteletet követően a templom előterében leplezték le a gránitlapot.
Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.
Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.
Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
5 hozzászólás